Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vypnout vodu ani topení v bytech neplatičů nelze, potvrzuje advokát

  16:04
Inflace a energetická krize pravděpodobně způsobí nárůst neplatičů v bytech. V případě výrazného růstu mohou uvrhnout do problémů samotná družstva či SVJ. Ta si již nyní mají ohledně nadcházející topné sezony obavy.

Advokát Ondřej Brostík | foto: archiv Ondřeje Brostíka

„Bojíme se toho, co přijde. Zvyšující se ceny energií jsou citelným vstupem do rozpočtu rodin,“ uvedl například František Ryba, ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor, které se potýká s neplatiči dlouhodobě.

Domluva ohledně placení často nefunguje a je nutné peníze vymáhat soudní cestou, mnohdy do hry vstupuje také exekutor. Ani to však nemusí být stoprocentní cesta k úspěchu.

„Šance na úspěch se odvíjí od více faktorů a v dnešní době je opravdu velmi těžké ji jakkoli vyčíslit,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz advokát Ondřej Brostík.

Za neplatiče musí zaplatit sousedé. Družstva se bojí dluhů za teplo či vodu

Svaz českých a moravských družstev tvrdí, že vymáhání dluhu soudní cestou je na dlouhou dobu a soudní řízení může trvat dva až tři roky. Je to skutečně tak?
V délce soudního procesu existuje mnoho proměnných a je tedy poměrně složité předem odhadnout, jak dlouho bude takové řízení trvat. Pokud ale skutečně nedojde k domluvě s dlužníkem a SVJ uplatní svůj nárok soudní cestou, je skutečně nutno počítat se soudním řízením v délce několika měsíců až let.

Doba dvou až tří let přitom bohužel není výjimečná. Občanský soudní řád sice zná možnosti využití tzv. zkrácených řízení, kdy soud může ve věci rozhodnout formou platebního rozkazu nebo elektronického platebního rozkazu, které mohou řízení zkrátit až na několik týdnů. Pokud se ale bude neplatič aktivně bránit či naopak úmyslně řízení prodlužovat, může se řízení protáhnout až na několik let.

Co ještě hraje roli?
Vedle přístupu dlužníka přitom v této souvislosti hraje významnou roli nejen složitost případu, ale například také vytíženost konkrétního soudu a soudce. A to se přitom bavíme pouze o nalézacím řízení, které v ideálním případě skončí vykonatelným rozhodnutím soudu. To však ještě samo o sobě neznamená reálné vymožení pohledávky, kterého se žalobce často musí domáhat až v následném exekučním řízení.

Smršť drahoty na podzim bude šílená. Brutálně zdraží všechno, říká ekonom

Jak to probíhá?
Jak již bylo zmíněno, pokud soud ve věci rozhodne ve prospěch žalobce, tedy v našem případě SVJ, lze se po nabytí právní moci a vykonatelnosti takového rozhodnutí obrátit s vymáháním pohledávky na exekutora prostřednictvím exekučního návrhu. Exekutor následně požádá soud o pověření vedením exekuce, vyrozumí povinného o zahájení exekučního řízení a ještě jednou jej vyzve k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti.

Současně však již exekutor prostřednictvím exekučních příkazů zajistí majetek povinného. Tento proces v praxi standardně trvá přibližně měsíc. Poté však opět záleží na konkrétních okolnostech případu a zejména na skutečnosti, zda dlužník reálně disponuje majetkem, ze kterého lze vymáhanou pohledávku uspokojit. Pokud ano, může být již následný proces poměrně rychlý, například v řádu týdnů.

A pokud majetkem nedisponuje?
V případě, kdy dlužník nemá dostatek prostředků na úhradu vymáhané pohledávky, se však exekuční řízení opět může táhnout i několik let, a to často bez výrazného úspěchu. V dnešní době je bohužel velmi časté, že je proti téže osobě vedeno i několik exekučních řízení a reálné vymožení pohledávky je tak velmi složité.

Lidé přitom následně často řeší svou situaci prostřednictvím insolvenčního řízení, kdy v případě fyzických osob přichází do úvahy zejména řešení úpadku formou oddlužení. To už je ale zase další samostatné téma.

U některých neplatičů může mít jen doručení předžalobní výzvy psychologický efekt.

Advokát Ondřej Brostík

Jak velká je šance, že SVJ nebo bytové družstvo dostane nakonec zpátky všechny peníze, které takový neplatič dluží?
Jak jsem již naznačil, šance na úspěch se odvíjí od více faktorů a v dnešní době je opravdu velmi těžké ji jakkoli vyčíslit. U některých neplatičů může mít jen doručení předžalobní výzvy psychologický efekt a s vědomím, že jim hrozí vymáhání pohledávky soudní cestou, nakonec uhradí dluh v celé výši ještě před zahájením soudního řízení.

To většinou nastává zejména u osob, které finanční prostředky mají, jen je doposud odmítaly smírnou cestou vydat. Tato varianta je samozřejmě pro SVJ ideální a řešení je poměrně rychlé.

Druhou skupinou jsou dlužníci, kteří sice dluh neuhradí dobrovolně, ale disponují majetkem, který lze v exekučním řízení postihnout a SVJ tak má možnost domoci se svého nároku prostřednictvím činnosti exekutora. Samozřejmě ale existují i případy, kdy ani exekutor není ve své činnosti úspěšný a pohledávku se mu podaří vymoci pouze částečně nebo vůbec. Bohužel je nutno uvést, že s ohledem na současnou ekonomickou situaci lze předpokládat, že těchto případů bude do budoucna spíše přibývat. Proto je tak klíčové jim předcházet.

A jak konkrétně?
Například zajištěním flexibilního schvalování změn záloh skrze moderní aplikace. V počáteční fázi sporu je samozřejmě velmi těžké posoudit reálnou vymahatelnost pohledávky a samozřejmě je nutno vzít v potaz také to, že vymáháním pohledávky vznikají SVJ další nemalé náklady na soudní poplatek a právní zastoupení, které samozřejmě následně také musí po dlužníkovi vymáhat.

Dluhy družstevníka potápějí celý dům. Jejich vymáhání má být ještě těžší

Určitě to však není důvod, aby SVJ pohledávky po neplatičích vůbec nevymáhalo. Alespoň základní představu o situaci dlužníka si může každý věřitel udělat prostřednictvím nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a centrální evidence exekucí. Pokud dlužník v těchto registrech nemá žádný záznam, je poměrně velká pravděpodobnost, že by proces vymáhání mohl být nakonec úspěšný.

Proč nelze neplatičům vstoupit do bytu a vypnout jim topení nebo vodu? Člověk může využívat topení nebo se sprchovat i v případě, pokud neplatí zálohy. To nezní úplně fér...
Je nutno říct, že i neplatič je stále vlastníkem bytové jednotky a náš právní řád přiznává vlastnictví širokou ochranu. Vlastnické právo nesmí být až na některé zákonem definované výjimky vlastnictví omezováno a Listina základních práv a svobod zároveň zaručuje právo na nedotknutelnost obydlí.

To znamená, že do obydlí není možné vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí, přičemž je vysoce nepravděpodobné, že by neplatič do bytu kohokoli dobrovolně vpustil právě za účelem vypnutí vody či topení. Nuceným vstupem by tedy došlo k závažnému porušení ústavně zaručených práv a neplatič by se tak ocitl v pozici, kdy by se proti takovému zásahu mohl bránit nejen u soudu, ale také v trestněprávní rovině.

SVJ by tak spíše vznikly další nepříjemnosti. Daná situace je každopádně problém, na který SVJ a bytová družstva již dlouhodobě upozorňují a volají po změně příslušné legislativy.

Odbory jsou bezzubé, proto mají Češi nižší mzdy než na Západě, říká expertka

Nejčtenější

Lidé ukazují, jakou mají moc. Bojkot USA se jako lavina šíří po celém světě

Od Kanady přes Skandinávii až po Velkou Británii a další země se postupně šíří rostoucí mezinárodní hnutí za bojkot USA. Spotřebitelé se obracejí proti americkému zboží v reakci na kontroverzní kroky...

Kanadu tížila Trumpova obří cla jen hodiny. Než Ontario zastavilo zdražení elektřiny

Americký prezident Donald Trump zrušil vyšší cla na kanadské zboží, která dnes vyšponoval na padesát procent. Učinil tak po ústupku kanadské provincie Ontario, které pozastavilo přirážku na elektřinu...

Z boomu do recese za pouhých dvacet dnů. Trumpova politika otřásá Amerikou

Ještě před dvaceti dny americký akciový trh rostl a s ním i celá tamní ekonomika. Odborníci o hospodářské recesi ani neuvažovali a podniky i investoři měli obrovskou důvěru v časy budoucí. Od té doby...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Novinka z Lidlu slibuje revoluci v přípravě svačin. Šunka má tvar přímo do rohlíku

Už žádné krájení, žádné překrajování plátků, šunku stačí vložit do rohlíku a je hotovo. Přesně to slibuje nový masný výrobek, který na českém trhu nabízí řetězec Lidl. Šunka na rohlík prodávaná pod...

Falešné recenze i byty, které nejsou. Booking musí zvýšit ochranu, zjistilo šetření

Ubytovací platforma Booking.com má nedostatečně účinné kontroly a je tak zranitelná vůči podvodům a podvodníkům. K takovému závěru dospěla na základě své sondy spotřebitelská organizace Which? Podle...

16. března 2025

Starobní důchodci pracují i v penzi, firmy jim ale moc možností nenabízejí

Senioři, kteří chtějí i v důchodovém věku pracovat, často narážejí na neochotu ze strany zaměstnavatelů, nedostatek pracovních příležitostí a někdy dokonce i na šikanu. V západních zemích je přitom...

16. března 2025

Nad tequilami celebrit se smráká. Na trhu je těsno, ne všechny značky přežijí

Trumpova cla, která zřejmě vstoupí v platnost 2. dubna, budou zahrnovat 25procentní daň na veškerý dovoz zboží z Mexika. Ohroženým artiklem odtud je tequila, neboť nápoj pro USA vyrábí výhradně její...

16. března 2025

Nebyl to šprt, říká spolužák o Muskovi. V Jižní Africe ho formoval apartheid

Muskův přesun k politickým a ideologickým názorům blízkým Trumpovi může mít kořeny v jeho dětství, zkušenosti s apartheidem anebo dospívání v bělošském prostředí Jižní Afriky, napsal portál The...

16. března 2025

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

16. března 2025

Zájem o dubajskou čokoládu zdražil pistácie. Jejich cena vylétla o 60 procent

Dubajská čokoláda prodražuje milovníkům oříšků pistácie. Jsou totiž klíčovou surovinou pro její výrobu a vlivem extrémní poptávky po celém světě je teď pistácií nedostatek. Vyšší ceny pravděpodobně v...

16. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Elektrifikace ovládá stavebnictví. V Oslu budou brzy mít jen bagry na baterky

Většině staveništím po celém světě i nadále dominuje naftou poháněná stavební technika. Obyvatelé Londýna či Osla se ale stále častěji setkávají i s elektrickými bagry, které jsou ve srovnání s těmi...

15. března 2025

Onassisova luxusní jachta je na prodej. Zažila opulentní párty i natáčení

Christina O, jedna z nejluxusnějších jachet historie, se aktuálně nabízí k prodeji. Za transakcí stojí skupina irských investorů, která ji nyní vlastní. Cena lodi, která byla původně válečnou...

15. března 2025

Dvě auta za cenu jednoho. Čína uštědřuje Muskově továrně tvrdou lekci

Šéf společnosti Tesla Elon Musk na druhém nejdůležitějším trhu automobilky ztrácí půdu pod nohama. Značka v Číně, kde dlouhá léta dominovala, čím dál víc ztrácí. Pro některé Číňany je auto okoukané,...

15. března 2025

Co se zemřelým na palubě letadla? Trauma je to pro všechny, říkají experti

Neúspěšná záchrana života na palubě letadla může být nepříjemná nejen pro cestující, ale také pro samotné členy posádky, kteří se smrtí na palubě nesetkávají každý den. Experti pro portál BBC...

15. března 2025

Papírnu BOBO vede bývalý bubeník Žentouru. Teď nastal čas předat ji synovi

Když si Václav Kabát, bývalý bubeník skupiny Žentour Janka Ledeckého, v devadesátých letech pořídil svou první kopírku, nevědomky tím položil základy jedné z nejúspěšnějších českých firem s papírem....

15. března 2025

Chystá se daňová novinka, odpočet úroků má být možný i u družstevních bytů

Premium

Družstevním bytům se z pohledu daní může brzy dostat stejného zacházení jako těm pořízeným na hypotéku. Poslanci mají na stole novelu, jejíž součástí je i pozměňovací návrh, který chce daňovou úlevu...

15. března 2025