Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Roušky se vracejí do kadeřnictví i restaurací. Od září možná až do jara

  9:39aktualizováno  19:40
Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. Opatření platí do odvolání a může trvat třeba i do března, kdy obvykle končí chřipkové epidemie, jak v pondělí odhadl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér Andrej Babiš řekl, že k plánu má výhrady a bude ho ještě chtít s Vojtěchem probrat.

„Nošení roušek je základní preventivní nástroj pro zamezení šíření nemoci covid-19 i dalších respiračních chorob. Není to opatření, které by se vymykalo, podívejme se na situaci v jednotlivých vyspělých státech nejen Evropy, ale i mimo ni. Dnes je povinnost nošení roušek naprostým standardem. Spíše jsme v tomto ohledu my výjimkou, že opatření nemáme,“ řekl Vojtěch.

Ministerstvo se tak rozhodlo po domluvě s epidemiology. Znovuzavedení povinnosti používání roušek ve vybraných vnitřních prostorách a při cestování veřejnou dopravou je podle resortu vhodné načasovat od 1. září, protože se každoročně po prázdninách vrací pracovní i školní život do běžných kolejí. 

„Spolu s tím bude samozřejmě docházet k většímu shlukování lidí a výraznějšímu využívání veřejné dopravy. Naším cílem je tímto preventivním opatřením maximálně ochránit zranitelné občany, jako jsou senioři či nemocní,“ zdůraznil ministr.

„Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu,“ dodal Vojtěch.

Jste pro obnovení povinného nošení roušek například i v restauracích a kadeřnictvích?

celkem hlasů: 30597

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:0026. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

Ne27217
Ano2988
Je mi to jedno392

Opatření počítá se dvěma desítkami výjimek. Roušky nemusí nosit děti mladší dvou let, sportovci v tělocvičnách a fitness centrech nebo ve vnitřních koupalištích a saunách.

„Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra (čtvrtek) pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ řekl Babiš. Zavedení povinnosti nošení roušek ve veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích je podle něj správně. „Ale potom je otázka dalších věcí, které jsou tam navrženy. Tam si myslím, že je potřeba se o tom ještě bavit,“ dodal.

V bazénu ani sauně roušky nejsou povinné

Ministerstvo se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové snažilo při přípravě opatření zohlednit celou řadu běžných denních situací. 

„Nošení roušek se nevztahuje například na sportovce, a to jak v tělocvičnách, tak fitness centrech. Další výraznou výjimkou jsou vnitřní koupaliště, sauny nebo lázeňské a léčebné bazény,“ uvedla hlavní hygienička Rážová. 

„Důkazy o vlivu roušek na prevenci přenosu respirační nákazy nejen covid-19, na kterou existují aspoň nějaká data, jsou stále četnější. Jak Světová zdravotnická organizace, tak Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí či Americké středisko pro kontrolu nemocí je doporučuje. Dochází v průměru k více než pětinásobnému snížení rizika přenosu nákazy, rouška zabraňuje šíření kapének vzduchem na někoho jiného zejména při mluvení, kašlání nebo kýchání,“ vyjmenovala Rážová.

Roušky budou od září opět povinné ve veřejné dopravě i vnitřních prostorech

Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinné budou roušky také ve školách, kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla.

V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví bude speciálním a mateřským školám udělena výjimka, podobná té, která pro ně platila na jaře. Žáci v ostatních školách budou moci od září sundat roušky jen uvnitř tříd, na chodbách a v dalších společných prostorách včetně školních jídelen si je naopak budou muset nasadit.

„Pokud jsou od 1. září plošně povinné roušky, tak ve speciálních školách, kde i v jarní sezoně nebyly, nebudou ani teď. Bude tam výjimka z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví,“ řekl ministr školství Robert Plaga.

Výjimky pro nošení roušek

Nošení roušek mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března a postupně se zmírňovalo. Jejich znovuzavedení oznámila vláda v pondělí. Do konce června je nemusely nosit děti do dvou let, děti v mateřských školách nebo lidé s poruchou intelektu, jejichž mentální schopnosti to neumožňují.

Povinné nebyly ani pro herce při představeních nebo natáčení, pro moderátory v rozhlase či televizi nebo při pořizování portrétních či skupinových fotografií. Nemuseli je nosit ani řidiči MHD v uzavřených kabinách, lidé vystavení při práci působení velkého tepla nebo plavčíci u bazénů. Naopak povinné přes léto zůstaly roušky například v pražském metru.

Podle pondělního vyjádření Adama Vojtěcha se nepočítá s nošením roušek v provozech, kam není přístup veřejnosti, například kancelářích.

17. srpna 2020

Autoři: ,

Z aplikace eRouška 2.0 nelze určit kdo koho nakazil nebo kdo je nakažený, řekl vývojář v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Jsme druzí nejhorší v EU, je to vážné, řekl šéf krizového štábu Hamáček

Znovu aktivovaný Ústřední krizový štáb měl v pondělí odpoledne první jednání. „Situace je velice vážná,“ řekl jeho šéf,...

Nově nakažených s covidem je v Česku opět přes tisíc, deset lidí zemřelo

Sledujeme online Počet nových případů nákazy koronavirem v Česku po jednom dni opět přesáhl tisícovku. V pondělí přibylo 1 476...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Pokud se situace kolem šíření koronaviru zhorší, zavřou se střední školy a základní na druhém stupni, naznačil nový...

Z 10 na 28. Oranžových covidových okresů přibývá, Praha zůstává červená

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí aktualizovalo covidový semafor. Do oranžového stupně pohotovosti, který značí...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...