Roušky se vracejí do kadeřnictví i restaurací. Od září možná až do jara

  9:39aktualizováno  19:40
Roušky budou od září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu. V říjnu se budou nosit také ve volebních místnostech. Opatření platí do odvolání a může trvat třeba i do března, kdy obvykle končí chřipkové epidemie, jak v pondělí odhadl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Premiér Andrej Babiš řekl, že k plánu má výhrady a bude ho ještě chtít s Vojtěchem probrat.

„Nošení roušek je základní preventivní nástroj pro zamezení šíření nemoci covid-19 i dalších respiračních chorob. Není to opatření, které by se vymykalo, podívejme se na situaci v jednotlivých vyspělých státech nejen Evropy, ale i mimo ni. Dnes je povinnost nošení roušek naprostým standardem. Spíše jsme v tomto ohledu my výjimkou, že opatření nemáme,“ řekl Vojtěch.

Ministerstvo se tak rozhodlo po domluvě s epidemiology. Znovuzavedení povinnosti používání roušek ve vybraných vnitřních prostorách a při cestování veřejnou dopravou je podle resortu vhodné načasovat od 1. září, protože se každoročně po prázdninách vrací pracovní i školní život do běžných kolejí. 

„Spolu s tím bude samozřejmě docházet k většímu shlukování lidí a výraznějšímu využívání veřejné dopravy. Naším cílem je tímto preventivním opatřením maximálně ochránit zranitelné občany, jako jsou senioři či nemocní,“ zdůraznil ministr.

„Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu,“ dodal Vojtěch.

Jste pro obnovení povinného nošení roušek například i v restauracích a kadeřnictvích?

celkem hlasů: 30597
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 26. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

Opatření počítá se dvěma desítkami výjimek. Roušky nemusí nosit děti mladší dvou let, sportovci v tělocvičnách a fitness centrech nebo ve vnitřních koupalištích a saunách.

„Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra (čtvrtek) pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ řekl Babiš. Zavedení povinnosti nošení roušek ve veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích je podle něj správně. „Ale potom je otázka dalších věcí, které jsou tam navrženy. Tam si myslím, že je potřeba se o tom ještě bavit,“ dodal.

V bazénu ani sauně roušky nejsou povinné

Ministerstvo se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové snažilo při přípravě opatření zohlednit celou řadu běžných denních situací. 

„Nošení roušek se nevztahuje například na sportovce, a to jak v tělocvičnách, tak fitness centrech. Další výraznou výjimkou jsou vnitřní koupaliště, sauny nebo lázeňské a léčebné bazény,“ uvedla hlavní hygienička Rážová. 

„Důkazy o vlivu roušek na prevenci přenosu respirační nákazy nejen covid-19, na kterou existují aspoň nějaká data, jsou stále četnější. Jak Světová zdravotnická organizace, tak Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí či Americké středisko pro kontrolu nemocí je doporučuje. Dochází v průměru k více než pětinásobnému snížení rizika přenosu nákazy, rouška zabraňuje šíření kapének vzduchem na někoho jiného zejména při mluvení, kašlání nebo kýchání,“ vyjmenovala Rážová.

Roušky budou od září opět povinné ve veřejné dopravě i vnitřních prostorech

Mít zakrytá ústa a nos bude od září nutné ve všech obchodech, úřadech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby, jako je kadeřnictví, manikúra a pedikúra. Povinné budou roušky také ve školách, kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí, jako jsou kina, koncertní sály a divadla.

V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví bude speciálním a mateřským školám udělena výjimka, podobná té, která pro ně platila na jaře. Žáci v ostatních školách budou moci od září sundat roušky jen uvnitř tříd, na chodbách a v dalších společných prostorách včetně školních jídelen si je naopak budou muset nasadit.

„Pokud jsou od 1. září plošně povinné roušky, tak ve speciálních školách, kde i v jarní sezoně nebyly, nebudou ani teď. Bude tam výjimka z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví,“ řekl ministr školství Robert Plaga.

Výjimky pro nošení roušek

Nošení roušek mimo domov bylo v Česku povinné od poloviny března a postupně se zmírňovalo. Jejich znovuzavedení oznámila vláda v pondělí. Do konce června je nemusely nosit děti do dvou let, děti v mateřských školách nebo lidé s poruchou intelektu, jejichž mentální schopnosti to neumožňují.

Povinné nebyly ani pro herce při představeních nebo natáčení, pro moderátory v rozhlase či televizi nebo při pořizování portrétních či skupinových fotografií. Nemuseli je nosit ani řidiči MHD v uzavřených kabinách, lidé vystavení při práci působení velkého tepla nebo plavčíci u bazénů. Naopak povinné přes léto zůstaly roušky například v pražském metru.

Podle pondělního vyjádření Adama Vojtěcha se nepočítá s nošením roušek v provozech, kam není přístup veřejnosti, například kancelářích.

17. srpna 2020

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Stát dává Bekovi na byt 57 tisíc měsíčně. Jiní ministři dostávají i několikrát míň

13. dubna 2024

Premium Úsporám, kterých se snaží docílit vláda Petra Fialy (ODS), navzdory. Ministerstvo školství proplácí...

Spojenci až na Měsíc. Amerika leští svou letadlovou loď jménem Japonsko

13. dubna 2024

Premium Japonský premiér Fumio Kišida se ve Washingtonu dočkal veleváženého přijetí a nad vybranými...

Íránský útok se blíží. Nedělejte to, USA budou Izrael bránit, vzkázal Biden

12. dubna 2024  21:56

Prezident USA Joe Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Nechal se slyšet, že plánuje...

OBRAZEM: Rozlité chemikálie? S čínským solným jezerem kouzlí odpařování

12. dubna 2024  21:11

Obrazy jako z neuklizené chemické laboratoře nabízí čínské jezero Qinghai, které se rozléhá na...

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...