Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Zákon proti zvířecímu utrpení. Zpřísní se pravidla pro chov mazlíčků

  17:28
Bič na množírny psů či koček zavede novou evidenci. Ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Zasáhnout by měla hlavně nekalé praktiky „množitelů“, ale nakonec se dotkne i běžných chovatelů. Ti budou muset také vést komplikovanější evidenci. Skončí i mazlicí koutky.

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Jeden z nejotřesnějších případů týrání řešili veterináři loni na Vysočině. Naráz odebrali ze sklepa rodinného domu přes dvě stě podvyživených, nemocných a neočkovaných psů.

Malé klece plné výkalů, zdi nasáklé močí. V domě hrůzy živořilo 212 psů

Z dat vyplývá, že případů týrání u nás neubývá. Loni veterinární inspektoři provedli přes sedm tisíc kontrol a jak u hospodářských, tak u domácích zvířat se počet závad meziročně zvýšil celkem o šest procent.

A vypadá to, že letos se trend potvrdí. Třeba u podnětů od občanů, které už tvoří přes 40 procent v této oblasti, se loni dostalo k dalšímu projednání 575 případů a jen do letošního června už bylo zjištěno 467 problémů, které se budou dál řešit.

Právě kvůli případům, jako byl ten v Kamenici, ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která teď ve Sněmovně čeká na projednání. Platit by mohla v prvním čtvrtletí příštího roku.

Poprvé definuje dosud jen mediální pojem „množírna“ a zakazuje v ní pod pokutou až půl milionu chovat psy i kočky.

Zasáhnout by měla novela hlavně nekalé praktiky „množitelů“, ale nakonec se dotkne i běžných chovatelů. Ti budou muset také vést komplikovanější evidenci každého vrhu štěňat a tyto podklady předávat novým majitelům.

V praxi to znamená, že kdo si bude kupovat štěně, dostane k němu údaje o dosavadním způsobu krmení, popis péče a kopii evidenčního listu vrhu. V něm bude uvedeno třeba místo chovu, údaje o matce štěňat, očkování a odčervení a počet narozených a uhynulých štěňat ve vrhu.

Fotogalerie

Má to ale jednu výjimku. Při projednávání novely vláda ulevila malé části chovatelů, typicky „babičce na vsi“. Víc papírovat tedy budou majitelé tří a více fen, chovatelské stanice či členové chovatelských klubů.

„Zpřesnil se okruh adresátů, aby se postihly skupiny, které jsou ve vztahu k chovu zvířat v nevhodných podmínkách nejrizikovější,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Všechny bez rozdílu pak od ledna čeká povinnost čipování psů. Tomu, kdo čip svému psovi nedá, hrozí pokuta od dvaceti do sto tisíc korun. Štěňata dostanou čip při prvním očkování proti vzteklině, starším se vpíchne pod kůži při pravidelném přeočkování. Pokud majitel psovi čip nedá, povinná vakcinace proti vzteklině nebude platná.

Na zdraví zvířat lidé nehledí

K tomu stát se oblíbeným zbožím stačí někdy málo. Jedna povedená reklama, v níž vystupuje roztomilý pes či nevrlá kočka, může mít pro plemeno až fatální důsledek. Lidé je chtějí získat, ale za co nejnižší cenu.

To následně nahrává rychlému množení pro peníze na úkor zvířecího zdraví. Naposledy taková vlna zájmu postihla Jack Russel teriéry, francouzské buldočky, mopsy či perskou kočku, která s ironickými poznámkami vystupuje v reklamě jedné z tuzemských bank.

Mezi změny v oblasti chovu, které novela zákona na ochranu zvířat proti týrání nyní přináší, patří například zákaz prodeje psů, koček a primátů ve zverimexech. Zde jsou přehledně nejdůležitější novinky.

1.Už víme, co je množírna

Úplně poprvé zákon říká, co je to množírna, a umožní efektivněji postihnout divoké rozmnožování koček a psů čistě za účelem zisku. Při kontrolách se totiž stávalo, že dosud platný zákon umožňoval různé výklady.

Typickým rysem množírny je špatné zdraví zvířat, téměř žádné údaje o tom, jak jsou psi či kočky chováni, a žádné údaje o matce. Někdy ji lidé při koupi ani nevidí. Feny jsou nejčastěji týrány tím, že rodí po každém hárání, ač vyhláška povoluje maximálně tři vrhy za dva roky.

„Za množírny ve smyslu zákona jsou chápány komerční velkochovy. Ale i když bude chovatel mít v nevyhovujících podmínkách jen jednu kočku, neznamená to, že by jeho činnost byla beztrestná,“ říká právnička a předsedkyně organizace Animal Eye Zuzana Rennerová s tím, že podle ní je definice množírny vcelku zdařilá. Nicméně u dalších nových povinností jsou chovatelé spíše kritičtí.

2.Papírování proti nepoctivcům

Zkomplikovat nepoctivým chovatelům život chce stát i dalším papírováním. Vést se bude evidence prodaných a darovaných štěňat do šesti měsíců jejich věku a chovatelé ji budou uchovávat tři roky.

Novým majitelům štěňat budou předávat informace o krmení, péči a kopii tohoto evidenčního listu. Za neplnění bude pokuta až 50 tisíc. Drobní chovatelé s jednou fenou „na zahradě“ se povinnosti vyhnou.

Nicméně řada majitelů chovatelských stanic se domnívá, že další papírování nic na týrání množením nezmění, jen přidává povinnosti poctivým.

„Většinu z toho děláme. Když někdo bude psy chovat ve sklepě, stejně není šance. Tihle lidé se psy ani ven nechodí,“ myslí si předsedkyně Boxerklubu ČR Alena Šefelínová. Podle oslovených chovatelů si totiž ten, kdo mermomocí psa chce, zvíře koupí stejně co nejlevněji a povinné „papíry“ ho nebudou zajímat.

3.Útulky online

Radost z novely nemají majitelé útulků. Nově totiž budou muset provozovat internetové stránky a na ně vyvěsit aktuální seznam všech zvířat v útulku včetně fotografie a čísla čipu, popřípadě tetování. Nový majitel také bude muset dostat písemně informace o krmení zvířete a popis další péče.

„Je to zhovadilost. Takové informace na internetu týrání zvířat neřeší, jen to útulky finančně zatíží. Místo toho, abychom dávali peníze do zvířat, budeme dávat peníze do firem, které umějí vytvářet internetové stránky. Na internet si stejně člověk může nakonec vyvěsit, jaké fotky chce,“ kritizuje povinnost Monika Kolková, vedoucí Městského útulku pro psy Lesan Kralupy nad Vltavou.

4.Zákaz mazlicích koutků

„Roztomilá“ fotka malého dítěte či rodiny s lvíčetem bude brzy pasé. Takzvané „mazlicí koutky“ a kontaktní zoo budou zakázány. Už nebude možné odebrat třeba mládě lidoopů od matky a uměle je dokrmovat jenom proto, aby se za peníze mohlo mazlit a fotit s lidmi.

„Problém spočívá mimo jiné i v tom, že mláďata jsou k takové činnosti vhodná pouze do určitého věku, to vyžaduje stálou produkci nových mláďat. Starší zvířata se tak stávají nepoužitelná a nepotřebná,“ říká mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý. Zákaz se vztahuje na šelmy a jejich křížence a primáty a lidoopy.

Šelmy v cirkusech nakonec zůstanou, ač se původně mluvilo o zákazu, ale provozovatelé, kteří vystupují se šelmami, na to budou muset mít licenci od Státní veterinární správy. Zároveň se zakazuje venčení šelem na veřejnosti a drezura nově narozených slonů a delfínů.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Jízda z Rumburku do Prahy se protáhne, dopravce zrušil autobusovou linku

Od pondělí přestaly jezdit autobusy vypravené dopravcem Quick bus na lince Rumburk - Varnsdorf - Česká Lípa - Praha....

Opavská Breda opět září, o památce příští týden rozhodnou zastupitelé

Obrovským úspěchem skončilo víkendové rozsvěcení chátrajícího někdejšího obchodního domu Breda v centru Opavy. Přišlo...

Zeman chce jednání s kandidáty do vlády urychlit. První na řadě je Bartoš

Přímý přenos Prezident Miloš Zeman zahajuje jednání s kandidáty do nové vlády Petra Fialy. Jednat s nimi bude podle abecedy, a tak...

Lidé se mohou registrovat k třetímu očkování. Dávku si zajistí s předstihem

Od pondělí si mohou všichni lidé na webu udělat předregistraci na posilující dávku očkování proti covidu. V den nároku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...