Zaběhnutá fenka vás přijde draho. Zákon proti množírnám zasáhne i chovatele

  1:00aktualizováno  9:14
Majitelé fen si budou muset dávat při venčení velký pozor a mít je na vodítku nebo bedlivě na očích. A kočky snad raději zavřít do klece. „Zaběhnuté“ zvíře by je podle chystaného zákona mohlo přijít draho.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud příliš mladá (pod 14 měsíců), nebo příliš stará fena (nad 8 let) malého plemene zabřezne, hrozí majiteli pokuta v krajním případě až 200 tisíc korun. Stejně tak pejskaři, který se štěňaty nebude zacházet podle nových předpisů. Například: fena smí vrhnout jen třikrát za dva roky.

Ještě absurdněji by dopadla novela zákona na ochranu zvířat proti týrání na majitele koček, které hlavně na venkově nejde ohlídat. Podle vyhlášky, která dnes platí jen pro podnikatele a chovatele ve sdruženích, by nově každý majitel nesměl nechat zabřeznout kočku mladší jednoho roku a starší devíti let. Navíc by nesměla mít koťata víc než třikrát za dva roky.

Buldočci z bazoše

Prodám štěňátka francouzského buldočka bez papírů původu, po předcích s­ papíry. Cena 8 až 10 tisíc korun. Inzeráty s fotkou roztomilých psíků na gauči mají na inzertním serveru bazos.cz i­ čtyři tisíce zhlédnutí během dvou týdnů, zájemci se jen hrnou. Jde často o nelegální byznys, kdy neinformovaní kupci ušetří pár tisíc korun a dostanou psy nejasného původu s genetickými vadami, které se prodraží.

Češi jsou národ pejskařů – podle šetření ČSÚ z roku 2016 má skoro každá třetí domácnost doma psa. I proto se množírnám v Česku daří. Státní veterinární správa (SVS) pod ministerstvem zemědělství s nimi léta bojuje, ale prokazovat týrání je obtížné, pochybní chovatelé nechtějí veterináře pouštět na kontrolu. Ti musí přijít opakovaně a s policií v zádech. Pochybení u chovatelů psů najdou při každé třetí až čtvrté kontrole.

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání by měla SVS dát větší moc právě nad množírnami. Ty budou muset dodržovat přísnější pravidla chovu. „Dosud se vyhláška k zákonu o podmínkách chovu psů a koček vztahovala jen na organizované chovatele a na ty, co mají živnostenský list. Nově se bude týkat každého, kdo rozmnoží psy a kočky – tedy i drobných chovatelů, ale hlavně nikde neregistrovaných ‚množíren‘,“ říká Vladimíra Tichá, mluvčí Českomoravské kynologické unie a­ členka Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství.

Vyhláška stanoví podmínky, v jakém věku a jak často smí fena nebo kočka zabřeznout a kdy se smějí mláďata odebrat matce. A ­právě tohle takzvané množírny (jde o lidový pojem, zákon ho nezná) v zájmu co nejvyššího výdělku porušují: množí příliš mladá zvířata a příliš často. Běžným pejskařům nicméně popotahování od SVS pravděpodobně hrozit nebude, když jim nedospělou fenu v parku nechtěně nakryje cizí pes.

čísla

  • 7 až 8 tisíc kontrol u chovatelů zvířat ročně provádí Státní veterinární správa
  • každá 7 až 8 kontrola konstatuje závadu
  • 7,5 milionu zvířat bylo zkontrolováno v roce 2017
  • 123,5 tisíc zvířat nemělo adekvátní péči
„Množírny“
  • 820 chovatelů pěti a více fen evidují veterináři k 1. 11. 2018
  • 500 tisíc korun je nejvyšší pokuta, která může být udělena za týrání zvířat.

Vedle byznysu s množením psů na kšeft za nevyhovujících podmínek nicméně SVS zasahuje i v chovech, kdy lidé na dvorku chovají množství opuštěných psů. Časem se jim chov vymkne a zvířata se začnou nekontrolovaně množit mezi sebou.

„Nejvíc se zvířata z množíren prodávají na internetu – bazos, sbazar, na sociálních sítích. Množitel nafotí roztomilá zvířata v košíku, protože lidé se rozhodují podle fotky,“ říká Gabriela Zvonková z organizace O chlup líp, která dělá osvětu ohledně chovu zvířat a spolupracuje s útulky. Předávka pak probíhá na benzince nebo na parkovišti. Prodejci používají jednorázové telefonní SIM karty a prodávají bez smlouvy, po předání zvířete z ruky do ruky přestanou komunikovat, inzeráty z­ webu zmizí. Kupec nemá žádný doklad, jak ke zvířeti přišel.

Velcí psi množírny nezajímají

„Pokud nebudete mít štěňátko s ­průkazem původu, nemůžete si být nikdy jistí, že vám ze štěňátka vyroste opravdový buldoček,“ varuje Hana Ďuráková z občanského sdružení Buldočí naděje, které se stará o odložené křížence se zdravotními komplikacemi, převážně z množíren.

Nejvíc v módě jsou malá plemena – čivavy, buldočci, ši-tzu, jorkšírští teriéři, jack russel teriéři. „Teď se začínají hodně objevovat špicové. Množírny mají tyto psy v ­klecích, podobných jako k chovu slepic, nebo v přenosných boxech,“ říká Tichá. Velká plemena množitele nezajímají - je na nich totiž vidět, když jsou psi špatně živeni a­ neprodali by je. Množírny vyvážejí i do zahraničí.

Veterináři i ochranáři doporučují, aby si zájemce zvíře nejprve jel prohlédnout k prodejci domů, nechal si ukázat jeho rodiče a řekl si o všechny potřebné dokumenty – průkaz původu, očkovací průkaz, doklady o odčervení.

Novela takzvaného „týracího“ zákona přináší vedle snahy omezit množírny i řadu zákazů – kromě jiného vystupování zvířat v cirkusech, zákaz venčení šelem nebo mazlicí zoo.

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Najdete na iDNES.cz