Zaběhnutá fenka vás přijde draho. Zákon proti množírnám zasáhne i chovatele

  1:00aktualizováno  9:14
Majitelé fen si budou muset dávat při venčení velký pozor a mít je na vodítku nebo bedlivě na očích. A kočky snad raději zavřít do klece. „Zaběhnuté“ zvíře by je podle chystaného zákona mohlo přijít draho.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud příliš mladá (pod 14 měsíců), nebo příliš stará fena (nad 8 let) malého plemene zabřezne, hrozí majiteli pokuta v krajním případě až 200 tisíc korun. Stejně tak pejskaři, který se štěňaty nebude zacházet podle nových předpisů. Například: fena smí vrhnout jen třikrát za dva roky.

Ještě absurdněji by dopadla novela zákona na ochranu zvířat proti týrání na majitele koček, které hlavně na venkově nejde ohlídat. Podle vyhlášky, která dnes platí jen pro podnikatele a chovatele ve sdruženích, by nově každý majitel nesměl nechat zabřeznout kočku mladší jednoho roku a starší devíti let. Navíc by nesměla mít koťata víc než třikrát za dva roky.

Buldočci z bazoše

Prodám štěňátka francouzského buldočka bez papírů původu, po předcích s­ papíry. Cena 8 až 10 tisíc korun. Inzeráty s fotkou roztomilých psíků na gauči mají na inzertním serveru bazos.cz i­ čtyři tisíce zhlédnutí během dvou týdnů, zájemci se jen hrnou. Jde často o nelegální byznys, kdy neinformovaní kupci ušetří pár tisíc korun a dostanou psy nejasného původu s genetickými vadami, které se prodraží.

Češi jsou národ pejskařů – podle šetření ČSÚ z roku 2016 má skoro každá třetí domácnost doma psa. I proto se množírnám v Česku daří. Státní veterinární správa (SVS) pod ministerstvem zemědělství s nimi léta bojuje, ale prokazovat týrání je obtížné, pochybní chovatelé nechtějí veterináře pouštět na kontrolu. Ti musí přijít opakovaně a s policií v zádech. Pochybení u chovatelů psů najdou při každé třetí až čtvrté kontrole.

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání by měla SVS dát větší moc právě nad množírnami. Ty budou muset dodržovat přísnější pravidla chovu. „Dosud se vyhláška k zákonu o podmínkách chovu psů a koček vztahovala jen na organizované chovatele a na ty, co mají živnostenský list. Nově se bude týkat každého, kdo rozmnoží psy a kočky – tedy i drobných chovatelů, ale hlavně nikde neregistrovaných ‚množíren‘,“ říká Vladimíra Tichá, mluvčí Českomoravské kynologické unie a­ členka Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství.

Vyhláška stanoví podmínky, v jakém věku a jak často smí fena nebo kočka zabřeznout a kdy se smějí mláďata odebrat matce. A ­právě tohle takzvané množírny (jde o lidový pojem, zákon ho nezná) v zájmu co nejvyššího výdělku porušují: množí příliš mladá zvířata a příliš často. Běžným pejskařům nicméně popotahování od SVS pravděpodobně hrozit nebude, když jim nedospělou fenu v parku nechtěně nakryje cizí pes.

čísla

  • 7 až 8 tisíc kontrol u chovatelů zvířat ročně provádí Státní veterinární správa
  • každá 7 až 8 kontrola konstatuje závadu
  • 7,5 milionu zvířat bylo zkontrolováno v roce 2017
  • 123,5 tisíc zvířat nemělo adekvátní péči
„Množírny“
  • 820 chovatelů pěti a více fen evidují veterináři k 1. 11. 2018
  • 500 tisíc korun je nejvyšší pokuta, která může být udělena za týrání zvířat.

Vedle byznysu s množením psů na kšeft za nevyhovujících podmínek nicméně SVS zasahuje i v chovech, kdy lidé na dvorku chovají množství opuštěných psů. Časem se jim chov vymkne a zvířata se začnou nekontrolovaně množit mezi sebou.

„Nejvíc se zvířata z množíren prodávají na internetu – bazos, sbazar, na sociálních sítích. Množitel nafotí roztomilá zvířata v košíku, protože lidé se rozhodují podle fotky,“ říká Gabriela Zvonková z organizace O chlup líp, která dělá osvětu ohledně chovu zvířat a spolupracuje s útulky. Předávka pak probíhá na benzince nebo na parkovišti. Prodejci používají jednorázové telefonní SIM karty a prodávají bez smlouvy, po předání zvířete z ruky do ruky přestanou komunikovat, inzeráty z­ webu zmizí. Kupec nemá žádný doklad, jak ke zvířeti přišel.

Velcí psi množírny nezajímají

„Pokud nebudete mít štěňátko s ­průkazem původu, nemůžete si být nikdy jistí, že vám ze štěňátka vyroste opravdový buldoček,“ varuje Hana Ďuráková z občanského sdružení Buldočí naděje, které se stará o odložené křížence se zdravotními komplikacemi, převážně z množíren.

Nejvíc v módě jsou malá plemena – čivavy, buldočci, ši-tzu, jorkšírští teriéři, jack russel teriéři. „Teď se začínají hodně objevovat špicové. Množírny mají tyto psy v ­klecích, podobných jako k chovu slepic, nebo v přenosných boxech,“ říká Tichá. Velká plemena množitele nezajímají - je na nich totiž vidět, když jsou psi špatně živeni a­ neprodali by je. Množírny vyvážejí i do zahraničí.

Veterináři i ochranáři doporučují, aby si zájemce zvíře nejprve jel prohlédnout k prodejci domů, nechal si ukázat jeho rodiče a řekl si o všechny potřebné dokumenty – průkaz původu, očkovací průkaz, doklady o odčervení.

Novela takzvaného „týracího“ zákona přináší vedle snahy omezit množírny i řadu zákazů – kromě jiného vystupování zvířat v cirkusech, zákaz venčení šelem nebo mazlicí zoo.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Daruji les i s kůrovcem. Vlastníci jsou zoufalí, lesy prodávají pod cenou

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Majitelům lesů docházejí síly i finance. Někteří z nich prodávají lesy s kůrovcem za pakatel. Ti nejzoufalejší svůj les...

Nic jsme neporušili, klidně ať rozhodne soud, říká manažer Agrofertu

Člen představenstva Agrofertu Petr Cingr

Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých hovoří jako o problematických, říká...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz