Blíží se povinné čipování štěňat. Novela má zabránit množírnám psů

  0:01aktualizováno  0:01
Případů týrání zvířat v Česku přibývá – a jsou to často otřesné scény. Úřady se proto rozhodly radikálně zakročit. Většinou totiž jde o nelegální množení psů. Novela zákona nově definuje pojem množírna a stanovuje pokuty za chov psů a koček v nevyhovujícím prostředí.

(ilustrační snímek) | foto: Kim Hong-JiReuters

Jednu takovou „množírnu“ veterináři odhalili loni v Kamenici nad Lipou na Vysočině. Ve sklepě rodinného domu ve výkalech a malých špinavých klecích živořilo 212 psů

Všichni měli kožní, oční i ušní parazity, nebyli očkovaní a víc než stovka byla podvyživená. Většina měla i poškozené zdraví, osm z nich nevratně, jeden pes uhynul. Veterináři ihned všechna zvířata odebrali a majitelé odešli později od soudu s trestem zákazu chovu psů na pět let a podmínkou.

Loni veterinární inspektoři provedli přes sedm tisíc kontrol a jak u hospodářských, tak u domácích zvířat se počet závad meziročně zvýšil celkem o šest procent.

Fotogalerie

Tuto šedou chovatelskou zónu chce teď rozbít novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vládě ji ministerstvo zemědělství poslalo minulý týden. Zákon poprvé definuje pojem „množírna“ a zakazuje v ní chovat psy i kočky. K tomu stanovuje sankci až půl milionu korun za porušení. 

„Definice je vcelku zdařilá. Za množírny ve smyslu zákona jsou chápány komerční velkochovy. Ale i když bude chovatel mít v nevyhovujících podmínkách jen jednu kočku, neznamená to, že by jeho činnost byla beztrestná,“ říká právnička a předsedkyně organizace Animal Eye Zuzana Rennerová. Novela navrhuje i zákaz prodeje psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.

Potlačování množíren má pomoct i čerstvá novela veterinárního zákona, podle které musí všichni chovatelé veterinární správě hlásit chov více než tří fen starších 12 měsíců bez ohledu na to, kdo je v domácnosti skutečným majitelem. To má zabránit praxi, kdy se lidé vymlouvají, že psi patří někomu jinému z rodiny. Tomu, kdo feny neohlásí, hrozí sankce až 50 tisíc korun. 

Dosud se hlásilo pět a více fen, v evidenci je přes 900 chovatelů. „Inspektoři budou přesněji vědět, kdo chová psy, a bude jednodušší kontrola,“ říká ministr zemědělství Miroslav Toman. Nařízení se netýká útulků, chovu asistenčních psů, policie či armády.

V množírně u Plzně byli podvyživení a nemocní psi, někteří nepřežili:

Od ledna bude povinné čipování psů

Od ledna také začne platit povinné čipování všech psů. Majitel bude muset zvíře označit při očkování proti vzteklině, bez čipu nebude vakcinace platná.

Co to je množírna

Množírnou se podle návrhu novely zákona rozumí zařízení, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby. Chovat nebo rozmnožovat psy v množírně bude zákonem zakázáno.

Štěňata čip dostanou při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem, starším psům se pod kůži vpíchne při pravidelném přeočkování. Výjimku mají psi, kteří jsou označeni tetováním provedeným před 3. červencem 2011. „Vazba čipování na očkování proti vzteklině slouží k identifikaci a umožní, především v závadných chovech, sledovat jednotlivé psy,“ říká mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý. U nás asi polovina psů už čip má. Čip vyjde asi na pět set korun.

Zákon neukládá povinnost zapsat psa do registru čipovaných zvířat, což vyjde asi na dvě stě korun. Registrů je u nás několik a provozují je soukromé firmy. Jednotný registr zatím ministerstvo nepřipravuje.

Přísná pravidla chovu

V Česku žijí možná až dva miliony psů a milion koček. V poměru psů na počet obyvatel jsme v Evropě druzí. Veterináři však také častěji řeší případy týrání.

Řešit to má sada opatření, která dopadnou na všechny chovatele. Pokud vláda předložený návrh schválí, bude se nově vést evidence prodaných a darovaných štěňat a chovatelé ji budou uchovávat tři roky. K tomu předají novému majiteli údaje o dosavadním způsobu krmení štěněte a popis péče a také kopii evidenčního listu vrhu štěňat. V něm bude třeba místo chovu, údaje o matce štěněte, očkování a odčervení nebo počet narozených a uhynulých štěňat ve vrhu.

Zejména zdraví zvířat a absence údajů o podmínkách chovu a matce štěňat je typická právě pro „množírny“, kterých jsou u nás stovky. V nich jsou feny týrány i tím, že rodí po každém hárání, ač vyhláška povoluje maximálně tři vrhy za dva roky.

Nejčastěji se to týká malých plemen jako čivav, francouzských buldoků či mopsů. Ke zvýšené poptávce stačí, když se zvíře objeví v reklamě či filmu. Nedávno to podle veterinářů zasáhlo Jack Russell teriéry nebo perskou kočku, která vystupovala v reklamě jedné z tuzemských bank.

Novinka z ministerstva se vůbec nelíbí majitelům registrovaných chovatelských stanic, přibude jim práce. „Je to bič na poctivé chovatele. Už teď dělám hlášení vrhu a odesílám ho na plemennou knihu. Ale když se člověk s dvěma jorkšíry rozhodne mít štěňátka, kdo ho zkontroluje? Prostě štěňata se narodí a on je rozdá,“ myslí si předsedkyně Retriever klubu Michaela Dočekalová.

Vláda se snaží přitvrdit pravidla pro chov psů kvůli nelegálním množírnám:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Čeští politici už čelili napadení pěstmi, zápalnými lahvemi i pistolemi

Polonahá žena s nápisem v angličtině, že Zeman je Putinova děvka, běžela ve...

Funkce veřejného činitele s sebou nese i negativa. Své o tom vědí i čeští politici, které někdo v minulosti napadl či...

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Najdete na iDNES.cz