"Naše zpravodajské služby jsou velmi přesvědčené o tom, že Írán zastavil svůj tajný jaderný zbrojní program už na podzim 2003," prohlásil předevčírem Steven Hadley, nejdůležitější člověk pro otázky bezpečnosti v administrativě prezidenta George W. Bushe.
Šéf opozice Jiří Paroubek hned českou vládu vyzval, aby si vše nechala od USA pořádně vysvětlit. "Měla by dočasně přerušit s USA jednání o radaru," řekl. "Ta zpráva je další argument pro to, abychom radar na našem území odmítli."
Vládní činitelé, jako je například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, byli zprávou zaskočeni do té míry, že začali popírat svá někdejší tvrzení. "Já na rozdíl od jiných jsem nikdy výslovně o Íránu v souvislosti s radarem nemluvil. Jsou i jiné státy v těch regionech, které jsou schopny jaderné hlavice vyrobit. Na to bychom se měli připravit," řekl ministr.
V květnu přitom s odkazem na spor kolem íránského jaderného programu pro agenturu DPA Schwarzenberg řekl: "Když si někdo ve vašem sousedství rád zahrává s ohněm, raději mějte po ruce hasicí přístroj." A dodal: "Nikdo nemůže vyloučit scénář ohrožení v příštích deseti letech."
ČTĚTE TAKÉ:
Zpráva radarové plány neovlivní, říká Vondra
Americká ambasáda v Praze v úterý potvrdila, že jednání o radaru budou pokračovat. Totéž tvrdí i česká strana. Schwarzenbergův náměstek Tomáš Pojar soudí, že "protiraketový systém není určen jen proti jaderným, ale také proti konvenčním zbraním. Hrozba se může objevit v jakékoliv jiné zemi Blízkého či Středního východu."
Svízel této argumentace je v tom, že pouze Írán se dosud jevil jako tak agresivní a všehoschopná země, aby se před ním bylo nutné bránit protiraketovým štítem. Kromě Izraele, Indie a Pákistánu nikdo v té části světa balistické rakety ani atomové zbraně nemá.
Americké špionážní služby soudí, že Írán svůj zbrojní jaderný program zastavil před pěti lety na mezinárodní nátlak. Balistické střely však vyvíjí dál. "Prezident USA s tím byl seznámen minulý týden," řekl MF DNES americký velvyslanec při mezinárodní atomové agentuře Greg Schulte.