V Praze vyroste nové onkologické centrum. Půjde na něj sedm miliard

  11:42aktualizováno  13:44
V Praze vyroste nové onkologické centrum. Umístěné bude při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a bude tak po brněnském Masarykovu onkologickém ústavu druhým specializovaným střediskem v Česku. „Rakovina je problém a bude to čím dál větší problém,“ míní premiér Andrej Babiš a označuje ji do budoucna za největší komplikaci, které bude muset Evropa čelit.

„Počet úmrtí na onkologická onemocnění je v ČR vyšší než je průměr v Evropské unii,“ připomněl na úvod tiskové konference Babiš. Epidemie covidu-19 podle něj udělala českému zdravotnictví čáru přes rozpočet. „V roce 2020 bylo o sedmnáct procent méně screeningových vyšetření oproti roku 2019,“ upozornil premiér.

Právě v souvislosti s epidemií dostane Česká republika peníze z Evropské unie na implementaci národního Plánu obnovy. Z toho půjde na vybudování centra, které ponese název Český onkologicky institut, asi sedm miliard korun. „Rakovina je problém a bude to čím dál větší problém,“ míní premiér. Časem podle něj půjde o největší problém v Evropě.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je Česká republika na evropské úrovni, co se týče onkologického screeningu. „Nyní investujeme především do přístupu k moderním lékům, do dostupnosti péče, do kvality,“ řekl. Země je podle něj schopná léčit čím dál více pacientů za stejné peníze.

Říká ale, že je nutná centralizace péče. „Čím více je péče centralizovaná, tím je kvalitnější,“ míní. Budoucí institut by se podle něj měl kromě samotné léčby věnovat i prevenci. Tu Babiš označil za prioritu, ač připustil, že jít na vyšetření je těžké rozhodnutí.

Právě screening podle Vojtěcha způsobil třeba pokles úmrtí na karcinom prsu až o dvacet procent během posledních let. Připomněl, že v lednu 2022 by se měl spustit další screeningový program, a to screening karcinomu plic. „Jde o čtvrtý národní screening, který nyní připravujeme,“ řekl. Poprosil všechny rizikové pacienty, aby veškeré screeningy, které jim nabídne pojišťovna, aby se jej zúčastnili. Zájem je totiž podle něj nyní jen nízký, v souvislosti s covidem došlo k poklesu.

Prevence rakoviny klesla loni až o čtvrtinu. Pacienti chodí k lékaři pozdě

Předseda Evropské společnosti gynekologické onkologie David Cibula uvedl, že princip onkologické nemocnice je takový, že pacient vstoupí do jedné budovy, ve které může absolvovat veškeré fáze procesu prevence i léčby. „Jeden pacient je od začátku léčby až po sledování po skončení v péči jednoho týmu,“ vysvětlil.

Sloužit by mělo centrum i pro vědecký výzkum či pro výuku mediků. „Onkologická věda je velmi dynamická, během několika let se může zcela změnit náročnost léčby nádoru. To vyžaduje, aby mohlo onkologické oddělení velmi efektivně reagovat. V rámci velké nemocnice to není tak jednoduché,“ míní.

Upozornil ale, že pokud vše půjde dobře, centrum otevře své dveře nejdříve za šest let. Nyní se teprve bude provádět studie proveditelnosti. Na věci navíc nyní není ani odborný konsensus. „V tuto chvíli vychází umístění ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady jako nejoptimálnější. Žádná z variant není zcela ideální, vždy jsou věci, které je třeba dořešit,“ uvedl ministr Vojtěch. Jde totiž mimo jiné o místo, kde mělo vyrůst traumacentrum. Plán na jeho výstavbu dle něj resort neopustil, časem by mohlo být s onkologickým centrem propojeno.

Boj o finance

Babiš opakovaně upozorňuje na riziko nárůstu úmrtí na rakovinu. Jde o téma, které mnohokrát zdůrazňoval také Petr Arenberger, bývalý ministr zdravotnictví a současný ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle médií jsou ale proti výstavbě nového centra zástupci České onkologické společnosti, záměr s nimi totiž nikdo nekonzultoval.

Také v Brně existuje obava, že obě centra si nyní budou muset rozdělit finance na boj s touto nemocí.  „Má skvělou pověst, funguje skvěle. Nemálo lidí z Prahy tam chodí na prevence,“ řekl nyní Babiš o brněnském centru s tím, že i v tomto zařízení budou probíhat další investice.

Tiskové konference se ostatně zúčastnil i ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. „Za podporu našich projektů financovaných z Národního plánu obnovy jsem velmi rád,“ řekl v úterý. Z evropských peněz se totiž bude hradit i vybudování dvou nových budov v rámci zařízení, které vede a které je nyní jediným specializovaným onkologickém pracovištěm. První bude určená prevenci, druhá pak inovativní léčbě a klinickým studiím.

Z evropských peněz půjde v rámci Plánu obnovy do zdravotnictví celkem 50 miliard korun. Kromě onkologická nemocnice mají vzniknout i výzkumné ústavy na více místech po republice a národní plán boje s rakovinou. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jde o asi dvanáct procent evropských financí určených na „pocovidovou“ obnovu ekonomiky.

Brno vs. Praha: střet o miliardy na onkologii. Ústavy se mají podělit

Rakovina je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí po nemocích srdce a cév. Ve výskytu některých diagnóz, jako je rakovina tlustého střeva nebo plic je Česko mezi nejhoršími na světě. Každý den zemře v ČR na rakovinu 72 lidí, jeden každých 20 minut.

Ročně je diagnostikováno kolem 85 tisíc nových případů, jejich počet každoročně roste, ale zemře na ně stabilní počet lidí. Spolu se stárnutím populace může za deset let přibýt až 37 procent případů. Za 20 až 25 let pak přijde do seniorského věku další velká populační vlna, takže lékaři očekávají další přírůstek.

Pro včasné odhalení některých druhů rakoviny funguje v ČR takzvaný screening, tedy pravidelných vyšetřeních rizikových skupin. Kvůli riziku rakoviny tlustého střeva a konečníku mají na preventivní vyšetření nárok lidé od 50 let, rakoviny prsu a děložního hrdla ženy od 45 let. Využívá je asi polovina.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

Hamás odmítl návrh dohody o rukojmích. Baží po eskalaci, míní Izrael

14. dubna 2024  9:21

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua oznámil, že palestinské hnutí Hamás odmítlo návrh...

Kongres ODS v Ostravě zvolí členy výkonné rady strany a přijme usnesení

14. dubna 2024  6:20,  aktualizováno 

Přímý přenos V Ostravě pokračuje volební kongres ODS. Delegáti mají na programu volbu výkonné rady, tedy širšího...

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

USA nechtějí nový izraelský výpad proti Íránu, bude jednat G7 i diplomaté OSN

14. dubna 2024  8:21

Izrael odrazil íránské drony a rakety a přemýšlí o odplatě. To se příliš nelíbí spojeneckým USA,...

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...