Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Odvolaný Železný dál vysílá

  20:03aktualizováno  20:03
Charismatický zakladatel největší soukromé televize - TV Nova - Vladimír Železný byl už podruhé shozen z trůnu. Společnosti Edikon a Vilja, které dohromady vlastní 52 procent podílu CET 21, držitele licence na vysílání Novy, odvolaly Železného z funkce ředitele televize i z funkce jednatele společnosti.
Železný odvolání odmítá a dál se cítí být ředitelem. "Od žádného z jednatelů CET 21 se Vladimír Železný o odvolání nedozvěděl," řekl iDNES mluvčí CET 21 Martin Chalupský.

"Mé odvolání z funkce je protiprávní. Považuji to za zradu. Zůstávám generálním ředitelem TV Nova," řekl v svém prohlášení Železný.

"Bývalí právní zástupci v čele s Alešem Rozehnalem zneužili plných mocí vystavených mnou za jiným účelem k mému údajnému odvolání. Veškeré úkony jsou podle právních expertů zcela neúčinné," dodal.

Volejte řediteli: Železný hrál na city
Podpořila jej i další jednatelka CET 21 a programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová. "Volejte řediteli v sobotu určitě bude," vzkázal Železný.

Rozehnal: dříve spoluhráč, nyní protivník
Železného se pokusil z čela nejsledovanější tuzemské televize vystrnadit právník Aleš Rozehnal, který zastupuje zmíněnou společnost Edikon. Novým jednatelem byl jmenován Jaroslav Buriánek.

"Důvodem se staly nejasné finanční operace a závazky televize," řekl MF DNES další z jednatelů CET 21 Aleš Rozehnal, který Železného zastupoval v četných soudních sporech a který ve své funkci zůstal.

"CET 21 dodrží všechny své závazky ve stanovených termínech vůči všem věřitelům, přičemž podobné principy podnikatelského chování očekává i u všech svých společníků," řekl Rozehnal.

"Skladba vysílání TV Nova zůstane nezměněna. Budeme se dále orientovat na tradičního diváka TV Nova a budeme dodržovat licenční podmínky," dodal.

Další z klíčových lidí Novy Jiří Šmejc, šéf servisní organizace Česká produkční 2000, která je hlavním dodavatelem programu, se převratu nezúčastnil; je na dovolené v zahraničí. 

Do děje vstupuje Rada 
Pozdě odpoledne se do ke sporu vyjádřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Její mluvčí Pavel Barák tvrdí, že Železný zůstává jednatelem společnosti CET 21, protože jeho odvolání musí Rada schválit. Uvedl, že rada o tom asi rozhodne až 27. června na řádném zasedání.

"Právní účinnost odvolání je podmíněna předchozím souhlasem rady pro vysílání. To znamená, odvolání z funkce jednatele nemohlo nabýt právní moci, protože rada o tom zatím ještě nejednala," řekl Barák.

Souhrn událostí okolo TV Nova

Kdo je kdo na Nově

I místopředseda rady Petr Štěpánek míní, že nyní se na struktuře Novy ani na osobě generálního ředitele a jednatelích nic nemění.  Řekl, že vedení Novy radní pravděpodobně vyslechnou příští středu nebo čtvrtek.

Rozehnalovy trumfy
Na zpochybňování Železného odvolání znovu zareagoval Rozehnal novým prohlášením. Zdůraznil, že společníci Vilja, a.s., a Edikon, a.s., kteří rozhodnutí přijali, disponují v CET 21 celkem 52,11 procenty hlasů.

Připomněl, že soud loni v říjnu rozhodl, že Železného podíl v CET 21 zanikl a jeho podíl přešel na CET 21. Letos v květnu společníci CET 21 rozhodli o snížení základního jmění o částku odpovídající vkladu Vladimíra Železného (1,202.000 Kč). Poté se snížil celkový počet všech hlasů oprávněných rozhodovat na valné hromadě z 10.200 na 8.998. "Společnost Vilja a společnost Edikon disponují celkem 4.689 hlady, což představuje 52,11 procent všech hlasů," píší Rozehnal a Buriánek v prohlášení.

"Odvolání Vladimíra Železného z funkce jednatele je právně závazné a nezpochybnitelné," uvedli.

Odborníci: Odvolání v den voleb je podezřelé
Načasování odvolání Vladimíra Železného z funkcí ve společnosti CET 21, která je držitelem licence na vysílání televize Nova, považují politici, politologové, mediální experti i odborníci na veřejné mínění za krajně podezřelé. Domnívají se, že změny ve vedení významného média naplánovali jejich iniciátoři na den voleb záměrně, aby byla kauze věnována co nejmenší pozornost.

"Časová souvislost nepřímo prokazuje, že to nebylo uděláno náhodně," řekl analytik agentury STEM Jaroslav Huk.

"Je to mírně nestandardní," souhlasí s Hukem bývalý předseda Rady České televize Jan Jirák. Dodal však, že Železného odchod již delší dobu "visel ve vzduchu".

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus kvůli dění v Nově označil Česko za Absurdistán. "Měli tisíc a jednu jiných možností, aby si poměry v této společnosti vyjasnili. To, že to někdo udělá dvě hodiny před zahájením voleb, je opět evidentní pokus vmísit se do voleb, ale já nechápu, proč to má někdo zapotřebí," řekl politik, který Železného několikrát podpořil.

V názoru, že spor kolem Novy může Česko poškodit, Klausovi oponovala předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová. "Je to dění uvnitř jedné firmy," míní. Připomněla, že Koalice si už delší dobu před volbami stěžovala na to, že na obrazovce této soukromé televize dostávají větší prostor politici stran smluvní opozice - ODS a ČSSD.

"V těch pořadech byla jasná vazba a podpora ODS," uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Prezident Václav Havel odmítl nejnovější události týkající se Novy komentovat. Vicepremiér Vladimír Špidla zaujal podobný postoj: "To je obchodní společnost, je to vývoj obchodní společnosti, a to myslím, nestojí za komentář politika."

Co se dělo na Barrandově
Chalupský dodal, že Železný požádal o policejní ochranu. Jeho protivníci si totiž najali soukromou ochranku a Železného nepustili do vlastní kanceláře v budově na Barrandově.

Vladimír Železný se na přímý dotaz MF DNES zatím odmítl ke vzniklé situaci vyjádřit. V přízemí budovy Krátkého filmu na Barrandově se však sešel se zaměstnanci Novy a podle jednoho z účastníků schůzky jim řekl, že se svým odvoláním nesouhlasí a že za vzniklou situací stojí Aleš Rozehnal. "Ten podle Železného využil jeho plné moci k právním úkonům, kvůli kterým je Železný nyní odvoláván," řekl zpravodaji idnes.tv zaměstnanec Novy, který byl u Železného proslovu.

Reportéři přerušili práci a sháněli se po informacích. Do budovy televize a jejích kanceláří neměl odpoledne nikdo přístup, za vstupní dveře se nedostal ani poslíček se zásilkou. Vchodem mohla projít pouze osoba s průkazem České produkční.

Před vchodem zůstal i Kršák
Další, kdo musel zůstat přede dveřmi Novy, byl Peter Kršák, také jednatel společnosti CET 21. Nepomohlo mu ani to, že měl v ruce originál výpisu z Obchodního rejstříku, na kterém je jeho statut potvrzen.

"Zavolejte mi toho prcka, já si to s ním vyřídím, je to můj zaměstnanec. On již není generální ředitel, a nikdy už ani nebude," vykřikoval před vchodem Kršák. Potom z Barrandova odjel.

K budově Novy nyní míří Jiří Šmejc, šéf servisní organizace Česká produkční 2000.

K Nově přijeli policisté
Tři muži z ochranky společnosti CET 21 nedobrovolně opustili budovu Novy prosklenými dveřmi. Před Novou stojí policisté v černých stejnokrojích, ovšem zatím nijak nezasáhli.  

"Hlídka zjistila, že se jedná o majetkoprávní vztahy, do kterých v současné době policii nepřísluší zasahovat," zdůraznil Holub. Podle něj se policisté soustředili pouze na to, aby nebyl narušen veřejný pořádek. "Z našeho hlediska je to spíš občanskoprávní záležitost," dodal.

Situace vpodvečer vřela také za zdmi Novy. Ven doléhaly zvýšené hlasy, včetně Železného.

Šéfredaktor zpravodajství Pavel Zuna však tvrdí, že ve zpravodajství je situace normální. Zuna zároveň vyjádřil domněnku, že Železný je stále ředitelem společnosti, a tedy i jeho nadřízeným. "V každém případě pan doktor Železný je ředitelem této společnosti a všechny ty právní akty - co já vím, jsou neplatné nebo - já nevím," řekl Zuna s tím, že za Novu se má vyjadřovat Chalupský.

Podle informací, které mají ze schůzky se Železným jeho zaměstnanci, Železný tvrdí, že zapomněl ukončit Rozehnalovu plnou moc, kterou mu dal během svého pobytu ve vězení. Rozehnal nyní listiny využil, proti Železnému se postavil a odvolal ho. Tak aspoň zní Železného verze.

Železný se odvolání brání s tím, že podle pravidel se kvůli odvolání ředitele Novy musí sejít valná hromada, která ho jako jediná může odvolat. Navíc se musí sejít do 15 dnů od podání podnětu k odvolání. 

Druhá strana, tedy Rozehnal, se však odvolává na obchodní zákoník a na paragraf, podle něhož lze přijmout usnesení i mimo valnou hromadu.

PROHLÁŠENÍ CET 21

Tiskové prohlášení společnosti CET 21 spol. s r.o.

Dnes, 14.6.2002, společníci společnosti CET 21 přijali více než 52 procenty hlasů usnesení mimo valnou hromadu podle §130 a §127, odst. 7 obchodního zákoníku, kterým odvolali PhDr. Vladimíra Železného z funkce jednatele společnosti a zvolili nového jednatele pana JUDr. Jaroslava Buriánka. Jednatelé společnosti dále odvolali PhDr. Vladimíra Želzného z funkce generálního ředitele CET 21. Další jednatelé společnosti, paní PhDr. Libuše Šmuclerová a pan JUDr. Aleš Rozehnal zůstávají ve svých funkcích.

Změna ve funkci jednatele společnosti je motivována potřebou změny v řízení společnosti a také nutností konsolidace vztahů mezi CET 21 a ostatními společnostmi, které se podílejí na zajišťování vysílání TV Nova.
Hlavním cílem konsolidace je narovnání vztahů CET 21 s ostatními společnostmi do formy v obchodním styku obvyklé a odstranění nerovnoprávností vzniklých v posledním období.

V současné době již PhDr. Vladimír Železný využil všechny své veliké možnosti a schopnosti ve prospěch společnosti. CET 21 si hluboce váží jeho přínosu pro společnost, oceňuje jeho zásluhy o rozvoj a úspěchy první komerční televizní stanice ve střední a východní Evropě a děkuje mu za vykonanou práci.

CET 21 dodrží všechny své závazky ve stanovených termínech vůči všem věřitelům, přičemž podobné principy podnikatelského chování očekává i u všech svých společníků.

Společnost CET 21 prohlašuje, že skladba vysílání TV Nova zůstane i nadále nezměněna, včetně pokračující orientace na tradičního diváka TV Nova a bude realizována v souladu s licenčními podmínkami.

V Praze, dne 14.6.2002


PROHLÁŠENÍ MARTINA CHALUPSKÉHO, tiskového mluvčího CET 21

Tiskové prohlášení Martina Chalupského, tiskového mluvčího CET 21 spol. s r.o.

Dr. Vladimír Železný je nadále ředitelem televize Nova
TV Nova požádala o policejní ochranu

Zaměstnanec advokátní kanceláře Dr. Rozehnala dnes ve spolupráci se soukromou ochrankou obsadil kanceláře v budově České produkční 2000. Učinil tak na základě generální plné moci, která mu byla poskytnuta vedením televize pro úplně jiné záležitosti. Uplatnění plné moci podléhá schválení soudu a souhlasu RRTV.

Tento postup je protiprávní. Proto vedení TV Nova a společnost Česká produkční 2000 požádaly Policii ČR o ochranu zaměstnanců televize a majetku společnosti.

TV Nova potvrzuje, že Dr. Vladimír Železný je nadále ředitelem televize.

Martin Chalupský
tiskový mluvčí CET 21
agentura CEPRA, a.s.

V Praze, dne 14.6.2002


Autoři: ,

Jestliže v Německu řeknete, že jste hrdý Němec, už jste ultrapravičák, řekl Landa

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

V Česku udeřily bouřky. Hasiči měli přes 600 výjezdů, hlavně odčerpávali vodu

Nad Českem v pátek udeřily bouřky, hasiči vyjížděli k zatopeným sklepům i lagunám na silnici. Na východě Čech déšť...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Denní nárůst nakažených se vrátil ke třem stovkám, v pátek jich bylo 293

Sledujeme online V poslední době Česko eviduje kolem tří stovek nově nemocných s covidem-19 denně. Během pátku počet nakažených vzrostl...

Klička v testovacím byznysu. Cenu covidtestu navyšují vysoké poplatky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v polovině května slíbil, že testy na covid-19 pro samoplátce budou maximálně za 1...

Česko čeká poslední tropický týden, pak se ochladí, hlásí předpověď

Následující čtyři týdny budou teplotně i srážkově nadprůměrné. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který v pátek...

Strojvedoucí, kteří nerespektují návěstidla, čeká vyhazov, varuje Havlíček

Zastavení, nebo dokonce odebrání licence strojvedoucím, kteří opakovaně projedou návěstidla. Tak chce mimo jiné ministr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...