Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Nova pojede dalších dvanáct let

  19:06
Televize Nova má licenci na dalších dvanáct let. Prodloužila ji Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Stávající licence totiž měla přestat platit už v roce 2005.
Šéf Novy Vladimír Železný mezitím testuje, zda společnost CME, která od něj vymáhá téměř miliardu korun, chce své peníze, nebo jí jde jen o pomstu. Železný prodává za 33 milionů dolarů svůj téměř dvanáctiprocentní podíl v CET 21 firmě MEF Holding, který tak získá majoritu ve společnosti držící licenci na vysílání Novy.

Rada prodloužila Nově licenci
Automatické prodloužení licence umožňuje zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání, pokud provozovatel podle rady dodržuje stanovené podmínky. CET 21 bude následující tři roky splácet 200milionový správní poplatek, upřesnil mluvčí rady Pavel Barák.

CET 21 podle Vladimíra Železného rozhodnutí o prodloužení licence vnímá i jako ohodnocení dosavadního působení Novy na televizním trhu.

Železný nabídl CME vyrovnání
Prvních deset procent už bylo složeno u notáře. CME tak podle mediálního magnáta může získat až třikrát víc než exekucí jeho majetku.

Na tiskové konferenci oznámil transakci předseda holdingu Jiří Šmejc. MEF podle něj v minulých dnech získal na základě opčních smluv podíly v CET 21 ještě od akcionářů Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petera Hunčíka. Prostřednictvím své stoprocentní dceřiné společnosti MEF Media, a. s. tak holding dostane další bezmála dvaadvacetiprocentní podíl v CET 21. Celkem bude vlastnit 57,26 procent společnosti.

Podle Šmejce může CME už z první splátky získat trojnásobek toho, co by získala exekucí Železného majetku. Ovšem jen za podmínky, že tuto exekuci zruší.

Pokud CME přistoupí na nabídnuté vyrovnání, může mít okamžitě na účtě 3,23 milionu dolarů. To je třikrát víc, než by získala exekucí. Pokud od ní CME ustoupí, notář na její účet ihned částku převede.

Současný závazek Železného u CME je 28,2 milionů dolarů, tedy ona necelá miliarda. Podle šéfa Novy je jeho nabídka zajímavá i proto, že neobsahuje kurzovní rizika a je v ní započten i úrok. Pokud CME přistoupí na splátkový kalendář, může vyrovnání začít v podstatě ihned.

Soud Rozehnala z vazby opět nepustil

Podle Železného prodej jeho podílu potvrzuje, že jeho majetek je větší než jeho závazky. Proto je naprosto liché podezření, že by mohl krátit závazky věřitele. Vyplývá z toho podle něj i to, že by mělo být zrušeno vyšetřování jeho i jeho právníka Aleše Rozehnala.

"Nyní je jasné, že musí být zrušena obvinění proti mé osobě, doktoru Rozehnalovi a dalším právníkům. Soudy také mohou ve větším klidu a nestranně posoudit moji protipohledávku vyplývající ze závazku k Astroně, kterou nadále uplatňuji vůči CME a které se nezříkám," dodal Železný. 

Železný: Výsledek arbitráže není prohrou
Výsledek amsterodamské arbitráže nebyl pro Vladimíra Železného prohrou. Spor mezi Železným a CME, který skončil loni v lednu. Arbitr podle šéfa Novy zamítl všechny nároky CME na odškodnění. Američané přitom požadovali téměř 500 milionů dolarů.

Arbitráž podle Železného neprokázala, že by on způsobil CME nějakou škodu. Zrušila prý pouze smlouvu o prodeji akcií společnosti Nova Consulting, a to na základě dvou doporučujících dopisů vystavených Vladimírem Železným v roce 1998 na podporu společnosti AQS při jednání s holywoodskými distributory. Arbitráž se prý nijak nezabývala ukončením spolupráce s ČNTS a spoluprací s novými partnery z roku 1999.

Podle arbitráže si obě strany mají vrátit to, co do smlouvy vložily: CME akcie a Železný kupní cenu.

"Nyní, kdy je v notářské úschově složena první splátka, budeme po CME požadovat, aby předložila akcie, které mi má vrátit, aby vzájemná povinnost vyplývající z arbitráže mohla být splněna oběma stranami," dodal Železný.

CME zatím nabídku nedostala, tvrdí Donath
MEF Holding zatím žádnou nabídku CME neučinil, reagoval mediální zástupce CME Michal Donath. CME proto nabídku, kterou MEF Holding a Železný zveřejnili na tiskové konferenci, nebude komentovat.

Donath uvedl, že považuje za neobvyklé informovat nejdříve veřejnost a až poté potenciálního obchodního partnera.

Připomněl, že Železný měl CME zaplatit na základě rozhodnutí amsterdamské arbitráže okamžitě, tedy v únoru loňského roku, dodnes tak však neučinil. K dnešnímu dni včetně úroků dluží Železný CME 28,2 milionu USD.

Vladimír Železný ale zdůrazňuje, že jeho majetek významně převyšuje jeho pohledávku. V nejbližších dnech proto vyzve MEF Holding CME k jednání o tom, zda bude CME ochotno přistoupit na základní podmínky transakce.

Arbitři: Rozhodneme bez ohledu na soud
Tribunál stockholmské arbitráže ve sporu CME proti České republice rozhodl, že bude jednat o výši odškodnění CME bez ohledu na to, jak dopadne soud, u kterého země napadla první fázi arbitráže. Informoval o tom mediální zástupce CME Michal Donath.

Česko usilovalo, aby arbitři odložili rozhodnutí o odškodnění na dobu, kdy bude známo rozhodnutí švédského soudu ohledně odvolání republiky proti výsledku první části arbitráže.

Už loni v září arbitři v prvním kole řízení rozhodli, že Česko porušilo mezinárodní závazky. Ve druhé fázi pak mají stanovit výši odškodnění CME. Společnost CME požaduje 526,9 milionu dolarů, což je zhruba 19 miliard Kč, a úroky.

Narozdíl od stockholmského londýnský arbitrážní tribunál, který posuzoval spor s obdobnou podstatou na základě česko-americké dohody o ochraně investic, odškodnění žalující straně nepřiznal. Tehdy však proti Česku nestála společnost CME, ale její vlastník Ronald Lauder.

Jak by mohla transakce proběhnout

Podle Šmejce by CME při exekuci teoreticky mohla z podílu Železného získat maximálně 46 milionů korun, již z první splátky však může obdržet 120 milionů. MEF Holding bude další prostředky splácet Železnému po dobu čtyř let v ročních splátkách.

Ředitel TV Nova Vladimír Železný se svým právníkem a nejbližším spolupracovníkem Alešem Rozehnalem, 6. listopadu 2001

Autor:

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Iniciativa Chcípl PES plánuje uspořádat v neděli velkou demonstraci

Iniciativa Chcípl PES plánuje uspořádat v neděli demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Má se konat i přes...

Od pondělí platí nová nařízení. Policisté od půlnoci provádějí kontroly

Kvůli zhoršující se situaci okolo šíření nového typu koronaviru v Česku od pondělní půlnoci na tři týdny platí nová a...

K očkování na covid se od noci přihlásilo 100 tisíc seniorů starších 70tlet

Registrační systém k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi starší 70 let byl spuštěn v pondělí před jednou hodinou...

Epidemie drtí samoživitele. Třetina nemá na kvalitní jídlo, hromadí dluhy

Polovina samoživitelů a samoživitelek si během posledního roku musela vzít půjčku, třetina odložila placenou zdravotní...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...