Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Obvinění právníci jsou na svobodě

  22:38aktualizováno  22:38
Policie večer propustila na svobodu právníka ředitele TV Nova Ondřeje Kuchaře a Editu Panuškovou z Rozehnalovy advokátní kanceláře. Spolu s Vladimírem Železným a Alešem Rozehnalem byli v pondělí obviněni z poškozování veřitele kvůli podezřelým převodům majetku šéfa Novy. "Policii dobrovolně vydali materiály důležité pro trestní řízení. Tím vazební důvody pominuly," řekla iDNES Soňa Jindráková z Úřadu finanční kriminality a ochrany státu.

"Policisté během osmačtyřicetihodinové lhůty, kterou zákon povoluje pro zadržení obviněných, shromáždili veškeré podklady nezbytné pro rozhodnutí o důvodech omezení osobní svobody zadržených osob, zadržení k věci podali výpověd a vzhledem k tomu, že se rozhodli dobrovolně vydat věci důležité pro trestní řízení, důvody vazby pominuly," upřesnila pro iDNES Jindráková.

Kuchař a Panušková byli zadrženi v pondělí kolem sedmé hodiny ranní.

"Máme samozřejmě obrovskou radost," řekl obhájce Železného, Rozehnala a Kuchaře Radek Jilg. "Sedíme tady s Kuchařem, už je formálně propuštěn, a čekáme, jak se rozhodne u Panuškové. Potom se snad už konečně všichni vyrazíme pořádně vyspat," prohlásil poté, co policie rozhodla o Kuchařově propuštění. Panušková byla volná o hodinu později.

Ve středu bude podle Jilga policie dále vyhodnocovat pořízené materiály a na čtvrtek si naplánovala výslech advokátky Lucie Dědové taktéž z Rozehnalovy kanceláře. Dědová je navíc obhájkyní Rozehnala a jako jeho družka dříve sdělila, že využije práva nevypovídat.

Stejně jako Rozehnal, Kuchař a Panušková figuruje Dědová ve společnosti Anser Aureus, která vlastní nemovitosti, jež před převodem patřily Železnému.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Kauza Železný: policie horečně vyslýchá
Policie napřela do kauzy Vladimíra Železného všechny síly. Po pondělním výslechu šéfa Novy vyšetřovatelé nepřerušili práci ani v noci. Od úterního rána vyslýchali svědky a před vyšetřovatele byl z vazební cely dopraven i Železného právník Aleš Rozehnal. Železného policie v pondělí zadržovala od rána až do 23. hodiny, kdy ukončila výslech jeho dalších dvou právníků Ondřeje Kuchaře a Edity Panuškové.

Policie propustila šéfa Novy proto, že se jí během dne podařilo zajistit výslechy spoluobviněných a materiály důležité pro trestní řízení, uvedla Jindráková důvody, pro které pominula nutnost Železného zadržet.

Jak vidí situaci Železného právník Radek Jilg

"Kuchař je v cele předběžného zadržení. Panušková je podle mých informací stále tady na policii, neboť se má ještě zúčastnit nějakého úkonu," řekl.

"Jsme tady od sedmi. Zatím byl jeden výslech svědka a za chvíli by měl začít výslech Rozehnala," uvedl. Železný je podle něj doma a nepředpokládá se, že by byl dnes předvolán.

Železného v pondělí vyšetřili v nemocnici na Mičánkách. Podle Jilga lékaři shledali, že šéf Novy nemůže být ze zdravotních důvodů umístěn do policejní cely. Jilg dnes nechtěl problémy Železného upřesnit. Jen uvedl, že nešlo o žádné zhroucení. "Po propuštění byl unavený, měl za sebou perný den," podotkl.

Zdravotní potíže měla i Panušková, kterou rovněž vyšetřili na Mičánkách. "Má v poslední době problémy s nachlazením. Byla ale ošetřena a měla by být v pořádku," vysvětlil Jilg.

Policisté v noci zřejmě zkoumali různé písemnosti. "V rámci vyšetřování policie přebírá dobrovolně předávané materiály," naznačil Jilg. O žádných případných domovních prohlídkách nevěděl, stejně jako Jindráková. Ani jeden z nich přitom nedokázal říct, kolik lidí bude dnes vyslechnuto.

Železný čelí dalšímu obvinění
Horečnatému vyslýchání svědků předcházelo zadržení a výslech šéfa Novy Vladimíra Železného. Policie obvinila jeho, dále právníky Ondřeje Kuchaře, Editu Panuškovou a Aleše Rozehnala z dalšího trestného činu: z poškozování věřitele kvůli podezřelým převodům majetku.

Policie už loni obvinila Železného a Rozehnala z pokusu o poškozování věřitele v souvislosti s lichtenštejnskou nadací Astrona, se kterou dělal Železný podle policie podezřelé finanční transakce.

Soud zřejmě rozhodne, zda Rozehnal zůstane ve vazbě
Pražský městský soud zřejmě ve středu rozhodne o dalším setrvání právníka Aleše Rozehnala v pražské vazební věznici na Pankráci. V době, kdy policie obvinila Rozehnala z dalšího trestného činu, bude odvolací soud jednat o stížnosti státního zástupce proti soudnímu verdiktu o propuštění advokáta ředitele televize Nova Vladimíra Železného na svobodu.

Tato věc bude pravděpodobně na programu středečního neveřejného zasedání senátu, řekla dnes ČTK soudkyně Veronika Boháčková.

Obvodní soud rozhodl o propuštění Rozehnala z vazby na pětimiliónovou kauci 24. prosince. Podle něj pominulo nebezpečí z ovlivňování svědků. Pět miliónů korun považoval za dostatečnou záruku, že Rozehnal neuprchne do zahraničí. Městské státní zastupitelství ale s verdiktem nesouhlasilo.

Pokud jde o vazební důvod ovlivňování svědků, mohou obvinění ve vazbě podle novely trestního řádu strávit nejdéle tři měsíce. U Rozehnala by tato lhůta vypršela 4. února.

PONDĚLÍ 14. ledna 2002:

Klaus: S Novou mám svědomí čisté

Železný kvůli zdraví nemůže do cely
V pondělí večer se ukázalo, že zdraví šestapadesátiletého zadrženého šéfa Novy Vladimíra Železného prý není takové, aby mohl být umístěn v cele. Po vyšetření na Mičánkách v Praze 10 ho proto policie odvezla zpět na Úřad finanční kriminality a ochrany státu. Jeho advokát Radek Jilg touto zprávou upřesnil svou původní informaci, že jeho klient už byl do cely v Kongresové ulici v Praze 4 převezen.

Jindráková řekla iDNES, že pokud tedy nemůže Železný do cely předběžného zadržení, bude pod policejním dozorem na úřadu, dokud neskončí výslechy ostatních obviněných. Pak vyšetřovatel rozhodne, zda je propustí, nebo bude žádat vazbu.

V té chvíli vyslýchal Panuškovou z advokátní kanceláře Aleša Rozehnala. Výslechy právníka Kuchaře i Železného už skončily. Rozehnal by měl jít k výslechu v úterý.

"Policejní rada Úřadu finanční kriminality a ochrany státu dnes vypracoval a doručil usnesení o zahájení trestního stíhání čtyřem osobám," upřesnila Jindráková z bývalého útvaru republikového úřadu vyšetřování.

Co už není majetkem Vladimíra Železného:

- rodinná vila ve Střešovicích se stala akciovou společností „Sibeliova“
- palác na Malé Straně patří akciové společnosti „Thunovská“
- hotel Rohatý krokodýl v Mikulově teď vlastní stejnojmenná společnost s ručením omezeným
- pozemky, dům a sbírku obrazů v galerii v Dlouhé ulici spravuje společnost Anser Auresus (soud už vydal předběžné opatření, podle něhož Anser Aureus nesmí nemovitosti v hodnotě přes 78 milionů korun, které před převodem do společnosti původně patřily Železnému, zastavit)
- právníci Vladimíra Železného figurují i v orgánech vinařské firmy Tanzberg Mikulov

Je to skoro štvanice, míní CET 21
Za kampaň hraničící s politickou štvanicí považuje postup policie, některých médií a politických iniciativ vůči Železnému společnost CET 21. "Vzhledem k tomu, že do voleb zbývají už jen měsíce, vnímáme tento soustředěný tlak, jako snahu oslabit a podmanit si nezávislou komerční televizi," píše se v prohlášení CET 21, které iDNES poskytl mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Policie se Železného opět ptala na majetek
Železný opět čelil v pražské Dlážděné ulici otázkám policistů. Jeho a dalších tří lidí se ptají na převody majetku na blízké příbuzné a spolupracovníky. Železný tak údajně poškodil své někdejší partnery z TV Nova - firmu CME, které má z rozhodnutí arbitráže zaplatit miliardu korun.

"Veškeré majetky byly zpeněženy minimálně za ceny stanovené znaleckými posudky a navíc souhrnný majetek Železného předtím i nyní převyšuje pohledávku CME," zdůraznil Chalupský.

Rozehnal je ve vazbě od listopadu
Ve vazební věznici je kvůli jinému problému s Železného věřiteli už od listopadu advokát Rozehnal. Ten je spolu se Železným stíhán pro podezření z pokusu o poškozování věřitele kvůli miliardové transakci s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation.

Už loni v únoru rozhodl soud o zablokování vešekerého Železného majetku. Od té doby se exekuitoři pravidelně objevují na místech, kde by mohl někdejší magnátův majetek být a sepisují ho kvůli možné exekuci.

Podle firmy CME, která až do roku 1999 zajišťovala vysílání TV Nova, převedl Železný ze strachu před případnými soudními spory svůj majetek na své spolupracovníky. Majitele tak změnila například rodinná vila v Silbeliově ulici, palác v Thunovské, sbírka obrazů, hotel Rohatý krokodýl v Mikulově.

Z čeho policie šéfa Novy a právníky podezřívá
Železný je podezřelý, že zdánlivým zmenšováním svého majetku zmařil uspokojení svého věřitele, společnosti Central European Media Enterprises CME. Rozehnal, Kuchař a Panušková k tomu Železnému údajně pomohli. Všem čtyřem obviněným hrozí až osm let vězení.

Jména obviněných naznačují souvislost s převodem majetku Železného na společnost Anser Aureus. Firma, která byla do obchodního rejstříku zapsána v září 1999, vlastní nemovitosti v pražské Dlouhé ulici. Podle rejstříku je Rozehnal předsedou představenstva a Kuchař s Panuškovou jeho členy.

Anser Aureus vlastní v Dlouhé ulici pozemky a dům, v němž jsou Železného kanceláře a sbírka obrazů. Ty do firmy podle dostupných informací vložil ředitel Novy.

Soud vydal již dříve předběžné opatření, podle něhož Anser Aureus nesmí nemovitosti v hodnotě přes 78 milionů korun, které před převodem do společnosti
původně patřily Železnému, zastavit.

Přehled posledních událostí v kauzách spojených s Vladimírem Železným

13. února 2001 - Mezinárodní arbitráž rozhodla, že Železný musí uhradit CME přes 27 milionů dolarů (téměř miliardu Kč.) výměnou za vrácení podílu ve společnosti Nova Consulting. Ta vlastnila pět procent ČNTS, bývalé servisní organizace Novy.
22. února 2001 - Obvodní soud pro Prahu 1 na návrh CME rozhodl o zablokování Železného majetku. O měsíc později Obvodní soud pro Prahu 6 omezil právo exmanželky šéfa Novy Marty nakládat s movitými věcmi, které jí připadly při rozvodu.
26. března 2001 - Mladá fronta Dnes zveřejnila informaci, že Železný chce proti pohledávce CME započíst zhruba miliardovou platbu lichtenštejnské společnosti Astrona Foundation. Po prodeji Novy Consulting CME v říjnu 1997 totiž Železný uzavřel ještě jednu smlouvu. Údajně se dohodl s Astronou, že pokud bude obchod s CME někdy zrušen a dostane Novu Consulting zpět, Astrona ji od něj za stejnou cenu koupí. Po rozchodu firem CET 21 (držitel licence na vysílání Novy) a ČNTS v roce 1999 však akcie Novy Consulting ztratily hodnotu, což smlouva s Astronou
hodnotí jako porušení dohody a stanovuje miliardovou pokutu.
12. dubna 2001 - Vyšetřovatel obvinil Železného z poškozování věřitele, které podle policejních informací souvisí s tím, že ze svého majetku zaplatil smluvní pokutu.
13. dubna 2001 - Vyšetřovatel obvinil Železného z krácení daně ve výši 6,8 milionu korun při dovozu obrazů. V téže době soud vyhověl návrhu finančního úřadu, kterému Železný údajně dluží na daních za rok 1997 téměř 55 milionů korun, a zakázal Železnému nakládat s jeho podílem ve společnosti CET 21.
18. dubna 2001 - Vyšetřovatel prověřuje osm trestních oznámení na Železného, přičemž dvě z nich vedla k zahájení trestního stíhání. Z deseti trestních oznámení dvě odložil.
Červen 2001 - České justiční orgány požádaly v souvislosti s touto kauzou o právní pomoc Lichtenštejnsko a Velkou Británii.
Červenec 2001 - Lichtenštejnský zemský soud požádal ČR o právní pomoc, neboť Železného podezírá z "těžkého podvodu". České úřady odeslaly žádost o právní pomoc do USA a Švýcarska.
12. září 2001 - Železný jako podezřelý a jeho právník Aleš Rozehnal jako svědek vypovídali o transakci s Astrona Foundation.
21. září 2001 - Finanční úřad vyčíslil mnohamilionový daňový nedoplatek, který hodlá vymáhat po Železném.
Říjen 2001 - Pražský městský soud v odvolacím řízení potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, který nařídil exekuci majetku Železného. Jde o řadu exekucí, které se týkají mimo jiné bankovních účtů, movitých věcí a obchodních podílů.
7. listopadu 2001 - Rozehnal byl vzat do vazby, aby nemohl ovlivňovat nové svědky. Je obviněn z pokusu o poškozování věřitele. Jeho stíhání souvisí s dubnovým obviněním Železného.
13. listopadu 2001 - Vyšetřovatel změnil obvinění Železného z poškozování věřitele na pokus o spáchání tohoto trestného činu. Zároveň ho však poslal do cely předběžného zadržení.
14. listopadu 2001 - Vyšetřovatel dal podnět ke vzetí Železného do vazby.
15. listopadu 2001 - Státní zástupce navrhl soudu, aby vzal Železného do vazby. Obvodní soud pro Prahu 1 návrh zamítl a propustil Železného na svobodu.
4. prosince 2001 - Odvolací soud nepustil Rozehnala z vazby.
14. ledna 2002 - Železný byl obviněn z poškozování věřitele kvůli podezřelým převodům svého majetku. Za účast na tomto trestném činu jsou stíháni i jeho právníci Aleš Rozehnal, Ondřej Kuchař a také Edita Panušková z Rozehnalovy kanceláře.

 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Porodnici chybí mléko pro nedonošené děti, dárkyně hledá i na Facebooku

Porodnici v pražském Podolí chybí mateřské mléko pro nedonošené nebo nemocné děti na jednotce intenzivní péče....

S Jaroslavem Kuberou se lidé rozloučí v Teplicích a v pražském Rudolfinu

Se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) se lidé rozloučí 3. února v Teplicích a v pražském Rudolfinu....

O nárůstu radikálního islámu v Evropě promluví v Rozstřelu bloger Kechlibar

Marian Kechlibar je kryptograf, publicista a bloger, který byl za svůj blog Kechlibar.net loni nominován v literární...

Památník Lidice odmítá ohýbání dějin, podpořil šéfku končící kvůli Zaorálkovi

Zaměstnanci Památníku Lidice dnes protestovali proti odchodu ředitelky Martiny Lehmannové, kterou ministr kultury...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz