Občanským demokratům vadí, že Zeman teď říká, že i když Babiš nezíská důvěru pro svou menšinovou vládu, dopředu mu garantuje, že od něj dostane druhý pokus k sestavení vlády. Už minulý týden v talk show na televizi Barrandov také prohlásil, že kdyby zkrachovaly tři pokusy o vládu nechal by klidně vládnout vládu bez důvěry a nerozpouštěl by Sněmovnu.
„Mám potom podle ústavy právo rozpustit Poslaneckou sněmovnu, ale pozor, toto právo nemusím využít. To znamená, že Poslanecká sněmovna může fungovat dál a může fungovat i vláda v demisi,“ řekl. A den poté Babiš pro iDNES.cz řekl, že navrhne menšinovou vládu ANO doplněnou o nestraníky.
Zeman vyprávěl, jak používá ústavu tvůrčím způsobem
Tento týden ve čtvrtek Zeman svůj nápad, opět v talk show majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa, zopakoval. „Já jsem člověk, který ústavu používá tvůrčím způsobem. Vláda bez důvěry a to je jedna z děr v naší ústavě, může teoreticky vládnout až čtyři roky, právě proto, že ústava nestanoví žádný termín,“ prohlásil.
Za to ho o pár hodin později kritizoval kandidát na Hrad Jiří Drahoš. „Není neobvyklým modelem menšinová vláda, ale i menšinová vláda by měla mít důvěru ve Sněmovně. Byl bych nerad, aby tady vládla vláda v demisi příliš dlouho, není to dobré pro parlamentní demokracii, ani pro tuto zemi,“ uvedl bývalý šéf Akademie věd.
A s kritikou hlavy státu pokračovali občanští demokraté. „Ústava České republiky není umělecké dílo, které si může každý vykládat různými způsoby podle toho, jak se nám zachce a v jakém rozpoložení se zrovna ocitáme,“ řekla první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Výroky o tvůrčím přístupu k Ústavě jsou pro nás nepřijatelné a jen potvrzují mocenský pakt Zeman/Babiš, který od samého začátku plánoval menšinovou vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny. Menšinová vláda má být řešením ve chvíli, kdy selžou všechny předchozí snahy o vytvoření vlády většinové. Andrej Babiš se ale o sestavení vlády s důvěrou Sněmovny ani nepokusil. Pár dnů po volbách sdělil, že jediným řešením je menšinová vláda,“ dodala Udženija.
„Není to přípustné ani možné, když se podíváte na výroky ústavních soudců,“ řekl k možnosti dlouhodobé vlády bez důvěry úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. Zeman podle něj pouze vypustil zkušební balónek. Dlouhodobé fungování kabinetu bez důvěry si ministr vnitra nedokáže představit. „To by si Česká republika nezasloužila, bylo by to v neprospěch České republiky,“ řekl. Než aby existovala nějaká vláda čtyři roky bez důvěry, považoval by za schůdnější variantu předčasné volby. „Já po nich nevolám, ale než tato podivná ústavní krize, tak radši nové volby,“ řekl Chovanec.
Babiš: Vládu bez důvěry na čtyři roky nechci
Po spršce kritiky ze všech stran Babiš uvedl, že ani on si neumí představit vládu, která by celé čtyřleté volební období fungovala bez důvěry. „Názor pana prezidenta respektuji, já ale touto cestou jít nechci. Doufám, že důvěru vládě se nám podaří získat. Nechci vyvolávat spory o interpretaci ústavy a nedokážu si představit, že by tu byla vláda bez důvěry celé čtyři roky,“ uvedl šéf ANO Babiš.
Jediným způsobem, jak zabránit v jejich plánu na menšinovou vládu po celé čtyři roky, je přesto podle občanských demokratů nedovolit hnutí ANO, aby mělo v čele Sněmovny svého člověka. „Proto budeme znovu jednat s poslaneckými kluby a žádat je o podporu Petra Fialy na místo předsedy Poslanecké sněmovny,“ uvedla Udženija.
Na post šéfa Sněmovny nominovalo ANO Radka Vondráčka a toho jsou připraveny podpořit i hnutí SPD Tomia Okamury a Piráti. Vondráček má tak na své straně teoreticky 78 hlasů ANO, 22 SPD a 22 Pirátů, čímž by byl Fiala bez šance. Vedení Sněmovny se ale volí tajnou volbou.
„Jak pan prezident ohýbá Ústavu ČR, je nestandardní, a my mu tuto svévoli nesmíme umožnit,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. Třetí pokus o sestavení vlády nesmí podle něj mít v rukou ANO a nominace Fialy je podle něj cesta, jak Babišovi se Zemanem nedat do rukou absolutní moc.
ODS i další strany se přitom již dříve rezervovaně postavily k plánu šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska úplně zablokovat volbu vedení Sněmovny, aby nemohla vláda Bohuslava Sobotky z ČSSD podat demisi a Zeman nemohl jmenovat vítěze voleb, lídra ANO Babiše, předsedou vlády.