Patří Romové k tváři Brna? Rapující videoklip na webu vyvolal bouři

  7:56aktualizováno  7:56
O Brně vznikl nový videoklip. Za uplynulé dva dny si ho na serveru YouTube pustilo přes 50 tisíc lidí. Není to však oficiální propagace města. Klip s názvem Tohle je Brno vytvořili nadšenci z webu Prigl.cz. Vyvolal bouřlivou diskusi a také rasistické reakce. Vystupují v něm totiž i místní Romové.

Kamera se za štěkání rapu z "brněnského Bronxu" přesunuje k Masarykově univerzitě, přelétá kolem AZ Tower, snímá i pustnoucí fotbalový stadion za Lužánkami a ruch ve špinavém podchodu pod hlavním nádražím.

"Brno není jen Špilberk, Petrov a McDonald's na náměstí Svobody. Ukazujeme město hezké i škaredé. Chceme, aby se skladba stala hymnou města," uvedl vydavatel webu Prigl.cz a producent klipu v jednom Jakub Ryška.

Stovky autorů rasistických příspěvků, které každou hodinu přibývají na webu, s ním ovšem nesouhlasí. Důvod? Například refrén písně.

"V Brně se mísí všemožný rasy a z týhle mísy vznikaj' krásy. Z týhle krásy se linou noty, cigánský hlasy a ostrý beaty," zpívá v ní Romka Mária Bikárová obklopená chumlem dětí na dvoře typického pavlačového domu v brněnské Bratislavské ulici.

Taková místa v Brně prostě jsou

A právě to, že se ve videoklipu pojmenovaném Tohle je Brno vůbec objevují obyvatelé "brněnského Bronxu", ne všichni Brňané snášejí.

"Chcípněte špíny černý. Hanba vám, že mluvíte za naše město," zní mezi stovkami dalších podobných komentář napsaný pod pseudonymem Velmistr Norda.

Autory taková odezva šokovala. "Jen za pár desítek hodin se pod videem nashromáždilo několik stran rasistických komentářů. Průběžně je mažu a budu v tom dál pokračovat. Nejvíce frustrovaná vrstva české bílé populace si vybíjí vztek na té ještě slabší. Romové přitom spoluvytvářejí identitu našeho města," uvedl Ryška.

Vše se přitom děje v době protiromských násilností v Českých Budějovicích. Libor Šťástka (ODS), starosta městské části Brno-střed, na jejímž území sociálně vyloučené oblasti z většiny leží, je za videoklip přesto vděčný.

"Jsou to místa, která v Brně prostě jsou. Jestli to vzbudí diskusi, byť vyhrocenou, je jedině dobře. Kolem Cejlu se skrývá časovaná bomba, pokud to nebudeme řešit, může se stát, že se nám tu budou procházet nezvané bojůvky, jako se to teď děje právě v Českých Budějovicích," okomentoval klip Šťástka. Pomoct by podle něj ale měl především stát.

Profesionální práce, ale text vyvolává rozpaky

Dva hlavní interpreti se s výpady vyrovnávají různě. "Tomáš Horký, který napsal i text, je raper, ten je na útoky zvyklý," usmívá se Ryška.

Mária Bikárová dostala lekci už na základní škole. "Měla jsem vždycky hustý černý vlasy. Holky mi je třeba ve školní jídelně jednou zapálily. Té, co to udělala, jsem praštila hlavou o zeď a byl klid," vzpomíná Bikárová. Dnes studuje muzikálové herectví a jazzový zpěv na konzervatoři v Praze.

Tvůrci mají s písničkou, kterou nazpívala, velké ambice. Klip by chtěli vidět na hudební televizní stanici Óčko či MTV. A už jednají i o tom, že píseň bude znít z éteru brněnského rádia Kiss Hády.

V rádiu o tom, jestli píseň nasadí, rozhodnou během středy.

"S kolegy musíme ještě zvážit, zda je to hudebně natolik dobré, aby to v té široké nabídce obstálo. Je to jistě profesionálně odvedená práce, textově jsem však maličko na rozpacích," uvedl programový ředitel rádia Kiss Hády Martin Kozlovský.

Videu také někteří vyčítají, že je v něm skrytá reklama na pivovar Starobrno, jehož jméno v textu několikrát zazní.

"Parta kluků by na čtyřdenní natáčení, ke kterému byly potřeba drahé kamery, osvětlení nebo třeba kamerový vrtulníček, neměla. Prostě jsme oslovili Starobrno. S tím, že jsou jedním ze symbolů Brna, tak ať nám dají peníze na jeho hymnu. A oni souhlasili," brání se Ryška. Pivovar přitom Prigl.cz podporuje dlouhodobě.

Brno není jen majorita

Pro to, aby si skladbu Brňané notovali jako "tu svoji" písničku, ale nebude stačit prorazit jen bariéru rasismu.

"Připadá mi to hrozně prvoplánové. Kvalita textu a hudby není nic moc. Ale je to jen můj názor. Zaplať pánbůh, že zpívají a hrají," okomentoval videoklip například Karel Heřman z brněnské kapely Čankišou.

I kdyby písnička neuspěla v hitparádách, například podle zástupkyně ředitele romského střediska Drom Simony Wachsbergerové má smysl.

"Klip vidím jako odvážný a důležitý krok. Brno není jen majorita a je dobře, že někdo s lidmi, kteří žijí třeba na Cejlu, v obrazu města počítá. I přes některé reakce si nemyslím, že v Brně by byl rasismus tolik přítomen. Když tu před třemi roky chtěli na prvního máje pochodovat neonacisté, Brňané jim sami zablokovali cestu," konstatovala.

Líbí se vám, jak videoklip od Prigl.cz popisuje Brno?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. července 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 11222
Ne 7469

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Podoba reformy penzí je ve hvězdách, ANO a ČSSD se zatím nedohodly

Ilustrační snímek

Shodu koalice našla na třech úpravách nynější soustavy a debatě o příjmech. Vyplývá to z vyjádření ministryně práce...

Najdete na iDNES.cz