Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Podporu matkám ano, ale jen bílým. Romům měříme jiným metrem

  19:59
Mladí Češi posuzují jednání Romů přísněji než chování většiny. Vyplývá to z výzkumu agentury Median. Třeba pokřikující romští chlapci jim vadí více než stejně hlasití bílí mladíci. Chudým matkám, kterým se narodí trojčata, by pak většina dotázaných přiznala mimořádný příspěvek - nikoli však těm romským.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Respondenti výzkumu dostali dvě sady otázek ohledně různých životních situací. V jedné nebyla uvedena etnicita aktérů, zatímco v druhé bylo řečeno či naznačeno, že se mluví o Romech. Jinak byly zcela totožné. U každé otázky odpovídala náhodně vybraná polovina respondentů na otázku s uvedením etnicity a druhá bez etnicity.

Výzkum

Výzkum realizovala agentura Median provedla během listopadu a prosince 2014 na vzorku 1000 respondentů reprezentativním pro českou populaci ve věku 15 až 25 let. Respondenti byli ze všech krajů a dotazováni byli on-line i osobně.

Zadavatelem výzkumu byla iniciativa HateFree Culture, jejímž realizátorem je Sekce pro lidská práva ministra pro lidská práva rovné příležitosti a legislativu.

Jedna z otázek například zněla: Myslíte si, že matka s nízkými příjmy, které se narodila trojčata, si zaslouží jednorázový státní příspěvek ve výši dvou průměrných platů (asi 50 tisíc)? Kladně na ní odpovědělo 71 procent dotázaných. Ovšem při upřesnění, že jde o romskou matku, rázem s přiznáním příspěvku souhlasilo pouhých 40 procent.

Hlučné chování mladíků v autobuse vadí 64 procentům respondentů - s uvedením romské etnicity číslo stoupá na 77 procent. Nezletilý chlapec si za vykradení trafiky zaslouží nepodmíněné odnětí svobody podle 35 procent dotazovaných. Když bylo v otázce zmíněno, že je Rom, přiklánělo se k tomu 47 procent lidí.

Ženě, které se po telefonu představí jako Anna Veselá, by hypoteticky pronajalo byt 69 procent respondentů. Erika Demeterová by měla podobné štěstí jen v 31 procentech případů.

„Je zajímavé, že řada lidí v Česku například věří, že Romové dostávají vyšší dávky. Často říkají, že by chtěli, aby se Romům měřilo stejným metrem. Přitom ale sami Romům měří jiným metrem,“ komentuje výsledky šetření sociolog a autor výzkumu Daniel Prokop.

Dezinformacím věří hlavně ti, kdo žádné Romy neznají

Analýza potvrdila zjištění z předchozích výzkumů - ti, kteří mají s Romy osobní, nezprostředkovanou zkušenost, nehodnotí situace tak stereotypně jako ti, kteří žádné Romy neznají.

Opakovaně se také ukázalo, že ti mladí, kteří získávají informace především ze sociálních sítí a elektronické komunikace s rodinou a přáteli, více důvěřují i nenávistným dezinformacím šířeným po internetu (tzv. hoaxům) a jsou k různým skupinám (obzvláště Romům) kritičtější.

„Obrovský paradox je, že mladí lidé informace o menšinách získávají především ze sociálních sítí, které však sami nepovažují za důvěryhodné. Přesto se cítí dobře informováni,“ komentuje zjištění ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. „Přitom mýty, dezinformace, úmyslná napadání a hoaxy situaci v soužití s menšinami zhoršují a v některých oblastech hrají roli při vyvolávání sociálních nepokojů,“ dodal.

Bojím se, že bych šla proti většině

Analýza také ukazuje, že šíření nenávistných a zavádějících informací na sociálních sítích umožňuje i jistá pasivita jejich uživatelů. „Ti sice řadu z nich považují za urážlivé, ale nejsou směrem k nim často nijak aktivní,“ vysvětluje koordinátor iniciativy Hate Free Culture Jaroslav Valůch.

Zóny bez nenávisti

Místa otevřená komukoliv bez ohledu na to, zda je homosexuál, Rom nebo muslim, mohou získat značku HateFree Zone neboli Zóna bez nenávisti. Je to nová aktivita kampaně HateFree Culture. Iniciativa je zaměřená především na mladé lidi.

"Zónou bez nenávisti" se může stát prakticky kdokoliv, stačí se jen otevřeně přihlásit k principům tolerance. Mohou to být třeba kavárny, kluby, divadla, galerie, ale také například sportoviště či kostely.

"Může se k této značce přihlásit i firma, která deklaruje, že například zaměstnává příslušníky menšin," doplnil na tiskové konferenci koordinátor kampaně Lukáš Houdek. Nálepka na dveřích podle něj dává najevo, že zde panuje bezpečný prostor pro kohokoliv. Lidé mohou například očekávat spravedlivé řešení případných konfliktů.

Kampaň HateFree Culture byla spuštěna loni v listopadu a je z osmdesáti procent financovaná z norských fondů. Zvláště se zaměřuje na Ústecký a Moravskoslezský kraj, kde je otázka soužití s romskou menšinou velmi aktuálním tématem.

Mladí tyto zprávy nejčastěji ignorují, protože nepovažují za smysluplné na ně reagovat nebo se bojí, že by šli proti většinovému názoru. Další nejčastější názor - Okomentoval bych to, pokud bych znal správný argument - potvrzuje, že mladým lidem často chybí potřebné argumenty.

Zajímavé srovnání přinášejí výsledky výzkumu ve světle pozdějšího pařížského útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a diskuzi o svobodě projevu, kterou tento útok vyvolal.

Osm z deseti mladých lidí například souhlasí s tvrzením, že jedinec má právo být chráněn před nenávistnými projevy (např. na internetu) i za cenu omezení svobody projevu.

Během výzkumu bylo respondentům předloženo také několik anekdot o různých skupinách, například o Romech či homosexuálech. Jejich úkolem bylo hodnotit, jak na ně dané vtipy působí. Až 8 z 10 dotazovaných je označilo jako urážlivé a rasistické, současně však v nadpoloviční většině uváděli i to, že jsou odvážné a „vystihují podstatu věci“.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Během týdne bude spíš pršet, vyšší teploty přijdou až s víkendem

Přeháňky a bouřky. Takový charakter bude mít počasí většinu nadcházejícího týdne. Nejméně srážek meteorologové...

Hospice trápí nespolehlivé dotace. Svatému Štěpánovi pomáhá knížka říkanek

Hospice i po letech fungování stále řeší, zda seženou peníze na část provozu. Musejí se totiž spoléhat na dotace, u...

Vir sešněroval prázdniny víc než loni. Přibylo roušek, méně chodíme do hospod

Letošní prázdniny jsou koronavirovými opatřeními mnohem sešněrovanější než ty loňské. Dá se to odvodit z dat...

Zlínský kraj se potýká s nedostatkem sester, problémy mají i v ambulancích

Potíže s chybějícími sestrami už delší dobu řeší nemocnice ve Zlínském kraji. Navíc se se stejným problémem začali...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Mohlo by vás zajímat