Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Znásilňují děti a zakazují Vánoce. Internet zaplavují fámy o imigrantech

  19:24
Fotografie norské holčičky znásilněné skupinou muslimů, imigranti obsazující domy Italů nebo nekonečný muslimský boj proti bruselskému vánočnímu stromečku. Společenskou nervozitu kolem příchodu uprchlíků do Evropy vyhrocuje celá řada hoaxů - fám, které kolují po internetu. Na pravou míru je uvádí iniciativa HateFree Culture.
Billboard upravený ve Photoshopu údajně láká Afričany, aby se přestěhovali do...

Billboard upravený ve Photoshopu údajně láká Afričany, aby se přestěhovali do Finska, kde mají možnost beztrestně znásilňovat bílé ženy. Původní africký billboard upozorňuje ženy, aby v případě znásilnění vyhledaly lékařskou pomoc. | foto: HateFree Culture

„A je to tady!! Problémy spojené s africkými imigranty pomalu začínají vyplouvat na povrch! Afričané v zemích Evropy, zejména v Itálii a Francii, rabují, bouří se, napadají řidiče, a nedávno se dokonce objevil první případ ZNÁSILNĚNÍ!! Ano, došlo na nejhorší! Čtyři Afričané v noci napadli a znásilnili nebohou Italku, která se neměla šanci nějak bránit,“ napsal 18. června web Zajímavosti24 a text doplnil fotografií údajných útočníků a znásilněné ženy. Článek následně převzal server Prozeny.net, na Facebooku jej sdílelo přes devět tisíc lidí a dostal dvacet tisíc lajků.

Problém je, že na fotografii není Italka, nýbrž šestnáctiletá Chrystal z Floridy, kterou znásilnil její spolužák. Server iDNES.cz o případu informoval už v roce 2008. Na fotografii s popiskem „Násilníci společně s ostatními zadrženými v cele předběžného zadržení“, jsou ve skutečnosti žoldnéři bojující za svrženého diktátora Kaddáfího v roce 2011, upozorňuje HateFree.

Cílem hoaxů je vytvořit co nejděsivější důkazy o hrůzách, které míří k našim břehům v podobě uprchlíků na lodích. Na Facebooku tak začátkem června začala kolovat fotografie, zachycující údajně armádu uprchlíků v italském přístavu. Na fotce je přitom italská loď Vlora, která byla 7. srpna 1991 napadena dvacetitisícovým davem v Albánii. Fotografii autor hoaxu zřejmě jednoduše převzal z Wikipedie.

Na Facebooku se začátkem června objevila fotografie, na které údajně vidíme armádu uprchlíků v italském přístavu. Na fotce je přitom italská loď Vlora, která byla 7. srpna 1991 napadena dvacetitisícovým davem v Albánii.

Protože skutečné zprávy a fotografie nejsou často dostatečně děsivé, neváhají tvůrci využít cokoliv, co Google nabídne, a náležitě snímek upravit, jako v případě titulní fotky tohoto článku. Upravený billboard údajně láká Afričany, aby se přestěhovali do Finska, kde mají možnost beztrestně znásilňovat bílé ženy.

Původní africký billboard organizace Lékaři bez hranic přitom upozorňuje ženy, aby v případě znásilnění vyhledaly lékařskou pomoc.

Dalším příkladem je obrázek blonďaté norské holčičky, která byla údajně „opakovaně znásilněna čtyřmi muslimy.“ I tato fotografie je podvrh. Jde o reklamní fotografii z fotobanky od Kevina Curtise s názvem Dívka držící chipsy a sladkosti.

Obrázek vlevo známý ze zahraničních protiislámských webů se začal šířit i po českém Facebooku. Jedná se o podvrh. Jde o reklamní fotografii z fotobanky od Kevina Curtise s názvem Dívka držící chipsy a sladkosti.

„Hoaxy jsou většinou tvořeny zneužitím starších fotek a videí, která jsou vytržena z kontextu a prezentována jako důkazy o současné situaci. Časté je také překrucování informací, kdy jsou k reálným incidentům přidávány lživé informace - především, že pachatelem je nelegální imigrant nebo muslim. Řada zpráv je zcela vymyšlených,“ popisuje případy nejčastějších hoaxů Marie Škardová, expertka iniciativy HateFree Culture na informační bezpečnost.

Arabové v Dačicích podřezali zvířata, napsala žena na Facebook

Podle Josefa Džubáka, který už patnáct let provozuje server Hoax.cz zabývající se vyvracením internetových fám, se během posledních let charakter hoaxů mění. „Když jsem se serverem začínal, většina nesmyslů kolovala kolem počítačů nebo občas nějaké babské rady, dnes je internet hodně nebezpečná zbraň a někteří si s ní hrají jako děti,“ říká Džubák.

Když před několika lety někdo vypustil fámu, trvalo podle něj výrazně déle, než se rozšířila. „V současnosti stačí několik minut, aby někdo vyvěsil na Facebook, že na Dačicku uprchlíci podřezali zvířata a už za pár minut to další na druhém konci republiky sdílí nebo kopíruje do diskuzí,“ říká Džubák.

„Zaručená informace“, která se 15. července objevila na Facebooku. Později se své facebookové stránce autorka zprávy omlouvila, že zpráva není pravdivá. Mezitím však řada lidí zprávu šířila na Facebooku či v internetových diskuzích.

Za „zaručenou informaci“, která se 15. července objevila na Facebooku, se později její autorka omluvila s tím, že zpráva není pravdivá. Mezitím ji však již řada lidí stihla sdílet. Nyní policie případ vyšetřuje pro podezření z šíření poplašné zprávy (více čtěte zde).

Další „zaručené“ zprávy?

Iniciativa HateFree Culture už loni představila na svém webu nástroj Hejtomat, který přináší vyjádření státních institucí a odborníků k dlouhodobým fámám týkajících se zejména Romů.

Do vyvracení fám se může zapojit i veřejnosti. Ta může na vymyšlené nebo překroucené informace upozornit e-mailem na hoax@hatefree.cz.

Některé fámy ovšem mají mnohem delší životnost. V roce 2012 se rozšířil hoax, který se dodnes objevuje v internetových diskuzích. Muslimům podle něj vadí křesťanské Vánoce a v Bruselu prý protestovali proti vánočnímu stromku.

Skutečnost je taková, že radnice se daný rok pokusila vánoční symbol modernizovat a namísto pravého stromu vztyčila sochu představující vánoční strom, upozorňuje na blogu HateFree. Obyvatelé Bruselu však proti netradičnímu stromku protestovali, a tak v roce 2013 měli na náměstí opět živý strom.

Jak neskočit na špek?

Jak ale v záplavě informací na internetu rozlišit seriozní informaci od výmyslu? „Než člověk začne nějakou zprávu bezhlavě šířit, měl by zachovat chladnou hlavu, zamyslet se a zkusit si zjistit další informace. I jednoduše na Googlu se dá původ informací dohledat. Je dobré podívat se také na historii serveru nebo blogu ze kterého zpráva pochází, v jakém duchu píše, jestli se tomu dá věřit,“ radí Džubák, jak se nenechat hoaxem napálit.

U fotografií se dá velice snadno zjistit, odkud pochází a kde již byla použita. Pomůže například služba TinEye, případně možnost vyhledávání podle obrázku na Google.com.

„Velice často se takto objeví fotka v souvislosti s úplně jinou zprávou. Pokud u zprávy nejsou zdroje, chybí autor a informaci nejde dohledat nikde jinde, tak je celkem zřejmé, že jde o podvodnou zprávu,“ říká koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek.

Pokud je pod podezřelou zprávou konkrétní jméno, je dost pravděpodobné, že patří neexistující osobě nebo člověku, který s hoaxem nemá nic společného a kdosi jen zneužil jeho jméno.

Podle Houdka se objevují nové hoaxy, zároveň se však využívají i stará videa či fotografie vytržené z kontextu. „Často se vezme osm let staré video a použije se v současném kontextu. Objevilo se i video, na kterém jakési tmavé postavy rozmlátily auto. Zjistilo se, že to bylo video z natáčení filmu,“ říká Houdek.

„Moc nás těší, že nás na hoaxy upozorňují i lidé, kteří s námi v mnoha věcech nesouhlasí. Jsou třeba proti přijímání uprchlíků, ale nejsou to chroničtí posílači hoaxů, zajímá je pravda,“ dodává.

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...