Vyhověno naopak bude jejich požadavku na změnu ústavy a větší zastoupení rebelů v parlamentu a státních institucích, uvedla agentura AP. Další podrobnosti o dohodě nejsou známy.
Zástupci jižní části Jemenu věrní prezidentu Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hadímu uvedli, že povstalci provádějí v zemi puč proti legitimní vládě. Bezpečnostní složky proto uzavřely vzdušné, námořní i pozemní přístupové cesty do města Adenu, hospodářské metropole na jihu země. Jako státní převrat ohodnotili postup šíitů také ministři zahraničí z arabských zemí Perského zálivu, kteří se sešli k jednání v saúdskoarabské metropoli Rijádu.
Uzavření přístupu do Adenu nařídil místní bezpečnostní výbor a příslušné nařízení přečetl údajně jeho zástupce v přímém televizním přenosu. Podle správce adenského letiště byl provoz přerušen od brzkých ranních hodin. Média tvrdila, že prozatím vyčkává na další pokyny od bezpečnostních složek.
Opatření následovalo po zhoršení situace v hlavním městě Saná, kde rebelští šíité v úterý obsadili sídlo prezidenta (více čtěte zde). Boje tam začaly v pondělí, kdy podle dnešních policejních a zdravotnických zdrojů zahynulo 35 lidí.
Bezpečnostní výbor města Adenu ve středu situaci označil za „agresivní puč proti osobě prezidenta a proti politickému procesu jako takovému“.
Agentura Reuters uvedla, že sídlo prezidenta střežily od středečního rána místo obvyklé ochranky povstalci. Podle vyjádření jejich mluvčího ale prezident není zajatcem a může palác kdykoli opustit. Dva z poradců hlavy státu ale ve středu v rozhovoru s agenturou AP uvedli, že šíité prezidenta drží jako rukojmí. Podle jiných zdrojů Hútíové obklopili prezidentský palác, ale samotný Hadí je uvnitř se svými bodyguardy.
Podle agentury Reuters ve středu rebelové bez boje obsadili také hlavní vojenskou základnu v metropoli Saná.
Vina za násilnosti se připisuje i Íránu
Šéfové diplomacií arabských zemí Perského zálivu vyzvali šíitské rebely, aby se stáhli z paláce a soukromé Hadího rezidence a předali všechny obsazené instituce opět nazpět státním orgánům.
Mnozí připisují vinu za násilnosti v Jemenu šíitskému Íránu, který povstalce vyzbrojuje. Íránské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo k dialogu a vyřešení krize bez použití násilí.
Vůdce povstalců Abdal Málik Hútí v úterý v dlouhém televizním projevu varoval před další eskalací situace, pokud prezident nevyhoví jejich požadavkům a neurychlí prosazení dohody zaručující mimo jiné větší moc šíitům a přeobsazení komise zabývající se návrhem nové ústavy.
Hlavní vliv při přípravě ústavy měl šéf Hadího kabinetu Ahmad Avád bin Mubárak, jehož Hútíové o víkendu unesli. Podle nich je ústava, jak je teď navržena, odřízne od přístupu k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíitští Hútíové, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Kromě Íránu se často jako původce chaosu uvádí Hadího dlouholetý předchůdce Alí Abdalláh Sálih, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.