Na uprchlíky se musí připravit Vyšní Lhoty a Balková, rozhodla vláda

  9:55aktualizováno  15:43
Vláda na svém pondělním jednání rozhodla o otevření dvou nových záchytných zařízení pro uprchlíky. Jedno bude ve Vyšních Lhotách u Frýdku-Místku, druhé v Balkové na Plzeňsku. Každé zařízení pojme přes dvě stovky uprchlíků. Vláda také uvolnila pro ministra vnitra Milana Chovance na letošek 234 milionů, na příští rok požaduje 1,1 miliardy.

Ubytovna pro uprchlíky v Bělé pod Bezdězem (7.7.2015). | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Zatímco o otevření detenčního zařízení na Frýdecko-Místecku se již v minulých dnech hovořilo, úplnou novinkou je zadržovací tábor na západě Čech. V obou místech budou přes dvě stovky uprchlíků čekajících na to, zda budou vráceni.

„To je ten první záchyt migrantů, kteří jsou někde chyceni v autobuse, ve vlaku. Přicházejí do toho detenčního zařízení, kde jsou po dobu několika týdnů, de facto hermeticky uzavřeni od společnosti,“ řekl Chovanec. Kapacita zařízení ve Vyšních Lhotách bude 220 míst, v Bálkové 210 míst, o 120 míst se rozšíří také kapacita již existujícího detenčního zařízení v Bělé-Jezové.

Původně šel Chovanec na vládu s tím, že chce 250 milionů letos a v příštím roce 1,1 miliardy. „To budeme řešit v srpnu v rozpočtu na příští rok,“ řekl iDNES.cz Chovanec. Ministr financí Andrej Babiš byl Chovancovi ochoten letos dát jen asi 140 milionů, takže ministr vnitra tvrdí, že výsledek je „akceptovatelný“.

A jeho další požadavek na 1,1 miliardy vláda vzala na vědomí a ministři ho budou znovu řešit 12. srpna. To bude vláda řešit i deset vytipovaných lokalit, kde by mohla být pobytová, ne jen záchytná zařízení pro uprchlíky. „Vidím to jako největší problém Evropy. Je to priorita naší vlády zajistit bezpečnost občanů. Evropa musí uzavřít vnější schengenské hranice,“ řekl Babiš.

„Požadujeme nejen navýšení počtu lidí směrem k práci s uprchlíky, ale i počtu policistů, aby mohly vzniknout policejní služebny v blízkosti těch zařízení. Potřebujeme dodatečné zdroje. Bez peněz a bez lidí to nejde dělat,“ řekl ministr vnitra.

Největší utečenecká krize od druhé světové války

„Je to největší utečenecká krize od druhé světové války a stát na to musí reagovat tím, že zabezpečí bezpečnost svých obyvatel,“ zdůraznil Chovanec. „Potřebujeme ty peníze navíc na navýšení počtu zaměstnanců ministerstva vnitra a policistů směrem k migraci, na otevření dodatečných 900 lůžek a 250 bytů pro integraci. To číslo je jasně popsáno a zdůvodněno. Ta miliarda není zatím součástí státního rozpočtu,“ uvedl ministr vnitra. Nedovede si představit, že by vláda na tuto „prioritu priorit“ peníze nakonec nenašla.

O víkendu česká policie zadržela 81 nelegálních migrantů, letos nejvíce. „Je to signál o tom, že migrační toky se nezastavují. Zesilují zejména přes Maďarsko. Je to problém Řecka, Itálie,“ řekl ministr. Do zařízení v Bělé pod Bezdězem se podle něj navážejí buňkové systémy, které navýší kapacitu pro zadržené migranty o sto lidí.

„Ale ta kapacita může být naplněna ve třech, ve čtyřech dnech,“ uvedl ministr vnitra. „Budeme potřebovat nové objekty. My prostě nemůžeme nechat ty lidi volně běhat po ulici,“ zdůraznil Chovanec.

Minulý týden vláda rozhodla, že Česká republika přijme 400 uprchlíků z táborů v Jordánsku a Kurdistánů, kde jsou Syřané prchající před Islámským státem, a že od Itálie a Řecka od letošního září do září 2017 převezme dalších 1 100 lidí (více zde).

Jenže ministři vnitra členských zemí EU se nedopočítali celkového počtu lidí, které by si EU měla rozdělit. Chovanec nevidí důvod ho navyšovat. „My jsme dali číslo racionální, jsme schopni ho dodržet a my nemáme důvod ho zvyšovat. Jiní partneři musí to číslo navýšit,“ prohlásil český ministr vnitra.

S kamerou jsme byli v českém zařízení pro uprchlíky:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Pronájem nebytových prostorů v Plzni na Borech
Pronájem nebytových prostorů v Plzni na Borech

náměstí Českých bratří, Plzeň - Jižní Předměstí
16 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz