Do Česka přijmeme 1 500 uprchlíků, vláda chce při výběru právo veta

  22:00aktualizováno  9. července 0:13
Česká republika je ochotna přijmout od září v průběhu dvou let 1 500 uprchlíků. Rozhodla o tom vláda. Až 1 100 uprchlíků ČR přijme z Řecka a Itálie, další čtyři stovky lidí z táborů, které nejsou na území Evropské unie. „Například z Jordánska či Kurdistánu,“ řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek. Při výběru chce mít Česko právo veta.

Syrské uprchlice v Turecku | foto: AP

A to v případě, že se u nich prokáže bezpečnostní riziko. „Letos by to mohlo být čtyři sta lidí, příští rok sedm set, v roce 2017 zbylé čtyři stovky. Start bude v září 2015, konec projektu v září 2017,“ sdělil iDNES.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

S tímto mandátem pojede na čtvrteční jednání ministrů vnitra do Lucemburku. To, že uprchlíci na území České republiky přijdou, ještě neznamená, že také získají azyl. „Určitá část z nich nezíská statut uprchlíka a budou vráceni do zemí, kde byli zachyceni,“ prohlásil lidovecký vicepremiér Bělobrádek. S Evropskou unií chce česká vláda vyjednávat o tom, jak bude nastaveno vracení uprchlíků, kteří se žádostí o azyl v Česku neuspějí.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude přijetí uprchlíků jednorázovou „solidární akci“ ve chvíli, kdy se řada zemí EU, včetně Česka, postavila proti kvótám pro povinné rozdělení uprchlíků, které navrhovala Evropská komise.

Odpovídá to možnostem ČR, uvedl premiér

„Jednorázové částečné přerozdělení uprchlíků vnímám jako naši nezbytnou pomoc v současné krizové situaci, která odpovídá možnostem České republiky, nikoliv jako řešení problému, který má dnes Evropa s migrací,“ uvedl k rozhodnutí vlády premiér.

„Budeme mít celý proces pod kontrolou. Podobně budou pomáhat v Polsku, na Slovensku, nebo třeba v Pobaltí. Lidé se nemusí vůbec obávat toho, že by tady docházelo k něčemu, co by vláda nebyla schopna zvládnout,“ prohlásil již před jednáním vlády.

Plán s uprchlíky

Česká republika je od září 2015 do září 2017 ochotna přijmout 1100 uprchlíků, kteří jsou nyní hlavně v Itálii a Řecku a dalších 400 uprchlíků, kteří jsou nyní mimo EU, například v Jordánsku či v Kurdistánu.
Letos má jít o 400 lidí, příští rok o 700 osob, v roce 2017 o dalších celkem 400 lidí. Číslo těch, kteří získají azyl, může být nakonec výrazně nižší, protože ne všichni splní podmínky.
Celkem Evropská unie řeší, co se 40 tisíci lidmi, kteří jsou nyní na území EU a dalšími 20 tisíci lidmi mimo unii.

Uprchlíci se valí do Evropy více směry. Z válkou sužované Sýrie utíkají před vraždícími fanatiky z takzvaného Islámského státu, na člunech přes Středozemní moře zas míří tisíce uprchlíků z politicky nestabilní Afriky, zejména z Libye. Itálie ani Řecko nejsou jejich příval schopny zvládnout.

Třetí směr je z Balkánu přes Maďarsko, kde se také ilegální imigranti začínají hromadit. Maďarsko chce proto postavit mohutný plot na své jižní hranici.

Sobotka vyjádřil nespokojenost nad tím, že jižní hranice Schengenu není dobře zabezpečena v Řecku ani v Itálii. „Klademe důraz na to, aby začala fungovat návratová politika,“ prohlásil. I o tom bude ve čtvrtek v Lucemburku s partnery ze zemí Evropské unie jednat ministr vnitra Chovanec.

Česko si udělá „bezpečnostní sken“ přijímaných lidí

„My chceme deklarovat našim partnerům, že migranty, kteří k nám přicházejí a budou se integrovat do společnosti, chceme vybrat. Chceme znát jejich historii, chceme udělat bezpečnostní sken a v té druhé fázi azylového řízení, kdy by tady zůstávali, tak využijeme nabídky Charity a farností. Ale ne v první fázi. Ti lidé musí projít standardním azylovým řízením a získat tady nějaký statut,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Chovanec (rozhovor najdete zde).

Náboženské přesvědčení uprchlíků Česká republika zjišťovat nebude. Proti tomu, aby země přijímala islámské uprchlíky, protestuje zejména sdružení Islám v ČR nechceme, které dokonce sesbíralo a do Poslanecké sněmovny doručilo 145 tisíc podpisů proti povinným kvótám pro rozdělení uprchlíků, které nakonec na úrovni Evropské unie neprošly.

Naopak se podle ministra Chovance bude zohledňovat, jakou profesi uprchlík má a jaká je jeho šance na uplatnění na českém pracovním trhu. Sobotka už také řekl, že Česká republika bude muset přizpůsobit kapacity azylových zařízení tak, jako to dělají jiné země. Na příštím jednání ministr vnitra předloží seznam deset objektů, které by se mohly sloužit pro azylanty.

„Ti, kteří azyl dostanou, si budou moci vybrat, zda budou chtít žít v České republice, nebo pobývat jinde v Evropské unii. Lidem, kteří utíkají před válkou, chceme dát šanci, aby se tady usadili na delší období,“ řekl předseda vlády. Ve spolupráci s církvemi, odbory i neziskovými organizacemi jim bude chtít česká vláda najít práci, pomoci jim i při získávání bydlení a při výuce češtiny.

Zatím největší české středisko pro uprchlíky funguje v Kostelci nad Orlicí:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Manželství homosexuálů podpořily slavné osobnosti i velké firmy

Petici za zákon, který by umožnil manželství pro všechny, podepsalo 70 350 lidí.

Před schvalováním zákona, který by umožnil sňatky homosexuálů, se k podpoře tohoto návrhu přihlásily více než čtyři...

Soukup může moderovat dál. Zákon zatím neporušuje, tvrdí šéf vysílací Rady

Jaromír Soukup v pořadu Moje zprávy na TV Barrandov

Když Jaromír Soukup ve zpravodajském pořadu Moje zprávy na TV Barrandov propagoval své nové hnutí List Jaromíra...

Kaplického blob v Praze nebude, nové vedení odmítlo projekt oživit

Kaplického chobotnice na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Praha nebude pokračovat v ideové přípravě stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Důvodem je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz