Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Facebooku získáte za pár dní tisíce příznivců téměř pro cokoli

  7:55
Získat na internetu tisíce mladých lidí, kteří svým jménem a tváří podpoří vaši iniciativu, může být otázkou několika dní. Stačí založit skupinu na komunitním serveru Facebook a nalákat do ní pár známých, kteří Facebook používají. Povědomí o skupině se pak šíří geometrickou řadou.
Skupiny na Facebooku mohou fungovat jako neformální petice, za každým klikem může být konkrétní člověk. Ilustrační foto

Skupiny na Facebooku mohou fungovat jako neformální petice, za každým klikem může být konkrétní člověk. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poté, co se jen přes Facebook domluvilo 7 tisíc odpůrců státních maturit k protestu v Praze a iniciativu podpořily desítky tisíc studentů, se MF DNES rozhodla zmapovat, jak snadno se mladí lidé k podobným iniciativám přidávají.

Od začátku sledovala vznik jedné takové skupiny, která usiluje o prodloužení letních prázdnin. Jmenuje se "Prázdniny od 15. června do 15. září" a včera už se k ní hlásilo téměř 2 800 lidí. Vznikla přitom teprve 23. června, tedy před třemi týdny.

Vajíčka pro Paroubka by se házela i bez Facebooku. Ale organizace by byla těžší a účastníků méně.

Miloš Čermák, mediální expert
Za týden měla 722 členů, za dva týdny dvojnásobek, za tři týdny myšlenku svým jménem podporovaly skoro tři tisíce lidí. Denně přibude několik stovek fanoušků.

"To číslo mě za tak krátkou dobu nijak nepřekvapilo," říká zakladatelka skupiny, sedmnáctiletá Eva Fürstová. Tříměsíční prázdniny považuje za užitečný nápad, který funguje například v Itálii a umožní studentům třeba chodit na více brigád. Skupinu však založila i proto, aby si vyzkoušela, jak rychle je na Facebooku možné získat pro takový návrh podporu.

Politická síla na síti

Skupiny proti státním maturitám jsou dvě a každá čítá téměř 60 tisíc příznivců. A na tento čtvrtek chystají zakladatelé jedné z nich, nazvané "Až nás bude deset tisíc, vyjdeme do ulic", další demonstraci v ulicích Prahy.

PROTI MATURITÁM

Protest proti státním maturitám je zatím nejviditelnější a nejdéle trvající akcí, která se v Česku zrodila na internetových stránkách Facebook.com. Výrazným počinem byla i vajíčková válka proti ČSSD.

Proti maturitám nejdříve vznikla internetová petice, později se přidalo pořádání demonstrací – obě skupiny podpořily desítky tisíc lidí. Další demonstrace má být už zítra. S jejich pořádáním pomáhá skupina Green Revolution, napojená na Demokratickou stranu zelených.

Lidé, kteří se k těmto skupinám přidávají, se tak stávají reálnou politickou silou – stránky jsou veřejné a mají k nim přístup politici, různá sdružení i novináři.

Právě protest proti maturitám otvírá otázku, nakolik se dá lidmi na síti manipulovat. Zviditelňuje se na ní například poslankyně Olga Zubová, toho času na parlamentní kandidátce ČSSD. Byla na minulé demonstraci a na protest se chystá osobně i teď. Po demonstraci navíc vyšlo najevo, že iniciativu na Facebooku cíleně podporují lidé napojení na její Demokratickou stranu zelených.

S organizováním studentům pomáhá skupina Green Revolution, propojená s agenturou Médea – její majitel Jaroslav Soukup podporuje kampaň Zubové a několika desítkami tisíc korun přispívá i na protesty proti maturitám. "Jsme rádi, že nám pomáhají, a rozhodně se necítíme manipulováni," tvrdí studentský organizátor Adam Cyprich.

Vypořádat se umí i s námitkou, že mnozí odpůrci státních maturit dávají na Facebooku najevo svůj nesouhlas s propojením s politikou. Jako třeba uživatel pod nickem Olda Xixao, který napsal: "Pokud se vás nepokusí se Zubovou a Škromachem (poslanec ČSSD) ovlivňovat přímo, tak z toho budou mít jiný prospěch – zviditelní se v médiích, zviditelní se mezi mladými voliči, zlepší se názor na DSZ a ČSSD a zlomí se antiparoubkovský trend mezi mladými."

Cyprich to však odmítá s tím, že se rozhodně zneužitý necítí. "Paní Zubová má jistě dost témat do voleb a tohle je jen jedno z nich. A my nebudeme lidem říkat, koho mají volit," hájí se organizátor.

Stop fuseklím v sandálech

Mediálního analytika Miloše Čermáka snaha politiků nepřekvapuje. "Politici se vždycky snažili parazitovat na aktivitách, které mají silnou odezvu a nejsou čistě politické," uvedl.

PŘIDEJ SE
KE SKUPINĚ

Stačí vymyslet chytlavé téma a na serveru Facebook.com založit novou stránku – skupinu, která něco podporuje. Zakladatel do ní pozve své přátele – přes internet jim pošle odkaz na stránky skupiny.

Pokud se tito lidé ke skupině připojí, odkaz na ni se automaticky zobrazí i všem jejich přátelům. Je běžné, že lidé mají na Facebooku sto i více přátel. Ti všichni vidí, ke kterým skupinám patří, mohou se k nim přidávat a skupinu tak dále "propagovat" mezi svými přáteli.

Čermák zároveň mírní nadšení lidí, kteří za desítkami tisíc příznivců různých skupin na webu vidí probouzející se občanskou společnost a po letech zase skutečně silné hnutí zejména mladých lidí. "Jsem přesvědčen, že občanská i jiná angažovanost končí u členů skupin právě tím, že odkliknou členství," soudí.

Může mít pravdu, stačí se podívat na Facebook – se stejnou lehkostí, jako odklikli protest proti maturitám, se studenti připojují třeba ke skupinám Stop fuseklím v sandálech (15 tisíc členů) nebo Když se do týhle skupiny narve 50 tisíc lidí, tak doma uspořádám mega kalbu (55 tisíc členů).

Navíc ne všechno, co vzbudí na síti velký ohlas, zabere i v reálném životě. "Do něj lze převést jen ty aktivity, které by se realizovaly i bez Facebooku. Facebook je jen prostředí, kde je lze snáze zorganizovat. Vajíčka pro Paroubka by se házela i bez Facebooku. Ale jejich organizace by byla těžší a počet účastníků asi nižší," míní Čermák.

Na druhou stranu – všichni, kdo se k nějaké skupině připojí, jí propůjčí své jméno a fotografii. Převážná většina takových profilů přitom není fiktivních a jsou za nimi skuteční lidé. Skupiny na Facebooku tak fungují jako neformální petice. A mladí lidé je podporují nezvykle snadno. Tato podpora se pak stává argumentem právě pro politiky, kterým se hodí "do krámu".

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Byt 3+kk, 49 m2
Byt 3+kk, 49 m2

Tylova, Plzeň - Jižní Předměstí
12 500 Kč/měsíc

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...