Práce v Česku? Pětinu času sedíme u Facebooku

  10:28aktualizováno  10:28
Král Solitaire je mrtev. Doby, kdy se čas v práci zabíjel nekonečným klikáním v této počítačové karetní hře, jsou nenávratně pryč. Korunu pro největšího zabijáka pracovní doby převzal Facebook.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přece jen je o něco zábavnější - místo osamělého hraní karet umožňuje poklábosit si na internetu s kamarády, napsat jim, co člověk zrovna dělá, a sledovat, co dělají oni.

A jak ukazuje průzkum společnosti truconneXion, Češi se v práci baví rádi. Zábava na počítači jim zabere až pětinu z běžné pracovní doby. "A tento jev se rozrůstá," upozorňuje Robert Kleiner ze společnosti truconneXion, která mimo jiné vyvíjí programy na blokování některých programů na počítači.

Podle Kleinera jsou teď největšími zabijáky času kromě Facebooku také programy ICQ a Skype. První z nich umožňuje rychlé dopisování (takzvané chatování) s přáteli přes internet. Díky druhému se dá přes internet zdarma telefonovat.

Komunikace přes počítač zaměstnancům nahrazuje dříve obvyklé soukromé telefonování z pracovních telefonních linek a také návštěvy známých v pracovní době.

Asistentky hrály solitaire, ajťáci střílečky

Sláva počítačové karetní hry Solitaire začala upadat zhruba před dvěma lety, kdy ji začaly nahrazovat počítačové hry, které se hrají přes internet (například strategický Travian). Letos už je bezkonkurenčním žroutem času Facebook.

Solitaire byl podle průzkumu oblíbený především mezi asistentkami a úředníky. Naopak "ajťáci", tedy počítačoví experti, dávají přednost "střílečkám" a strategickým hrám. Pro firmy to začíná být stále větší problém. V době úspor potřebují co největší efektivitu práce. Proto mnoho těchto prohřešků končí i výpovědí.

Firmy řeší problém. Čím více jejich zaměstnanců má přístup na internet, tím větší je míra jejich "proflákaného" času v pracovní době.

Podle průzkumu softwarové společnosti truconneXion totiž Češi stráví až pětinu pracovní doby mimopracovními aktivitami na internetu - hlavně na sociálních sítích typu Facebook či používáním nástrojů pro komunikaci, jako jsou ICQ či Skype.

Jak se s problémem vypořádat

"Je to nyní velké téma mezi firmami. Střetává se zde zájem naučit lidi pracovat s moderními technologiemi, ale zároveň je učit efektivně využívat pracovní dobu," říká Milan Novák, šéf personální společnosti Grafton Recruitment v Česku.

Podle něj si firmy začínají své lidi na síti více hlídat, protože lákadel, jak na internetu "přežít" pracovní dobu, značně přibývá.

Navíc v dnešní době, kdy je internet základním pracovním nástrojem mnoha profesí, je těžké určit, které funkce a aplikace blokovat a které ne. "Firmy i personální odborníci si lámou hlavu, jak s těmito novými fenomény pracovat, žádný zaručený lék zatím není," dodává Novák.

Podle něj to zatím firmy řeší individuálně. Záleží na typu podniku a jejím zaměření. Nežádoucí stránky často blokují. "Dříve se blokovaly soukromé hovory, nyní se blokují některé stránky a webové aplikace, což je trochu těžší," říká Robert Kleiner, ředitel pro strategický rozvoj společnosti truconneXion, která podobné blokující programy pro firmy vyvíjí.

Surfování může skončit výpovědí

Podle průzkumu jsou nejvíce náchylné pro takové prohřešky především kancelářské pozice - recepční, asistentky a úředníci. "Více náchylná je k tomu státní správa, kde je pevná pracovní doba a práce není tolik vázaná na konkrétní pracovní výkon," říká Kleiner.

Ve firmách, kde jsou důležité především výsledky, šéfové tolik neřeší, jak podřízení tráví svůj pracovní čas, pokud plní své pracovní cíle.

"Když ale neplní, jsou soukromé firmy tvrdší v zajištění efektivity, více než ve státní správě si výkony hlídají, sledují, na jaké stránky chodí a jaké programy používají," dodává Kleiner. Ve firmách také začíná převládat takzvaný "openspace", tedy kanceláře bez zdí, zaměstnanci jsou tak více na očích a tolik úniků na síť si nedovolí.

V dnešní našponované době, kdy firmy hlídají každý výdaj, mnoho podobných prohřešků končí i výpovědí. "Určitě může jít o zanedbání pracovní povinnosti. Záleží na tom, jestli to zaměstnavatel řeší nějakým napomenutím, nebo rovnou rozvázáním pracovního poměru," říká Barbora Mokrošová z právní kanceláře Peterka & Partners.

Kolik času denně strávíte v práci na Facebooku?

celkem hlasů: 8221

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. července 2009. Anketa je uzavřena.

Nepoužívám Facebook 5438
Na Facebooku jsem jen doma 1084
Méně jak hodinu 998
Více jak dvě hodiny 392
1-2 hodiny 309

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Stát a podpora rodičů. Na co máte nárok, kde žádat a kolik můžete dostat

Ilustrační snímek

Na jaké dávky máte coby rodič na mateřské, či rodičovské? Přinášíme stručný přehled. Vybrané dávky jsou jen pro...

Ekologové volají po zákazu rybolovu v Baltu. Tresce hrozí vyhynutí

Treska obecná (Gadus morhua Linnaeus, 1758) je mořská ryba z čeledi...

Nevládní organizace vyzývají ministry pro rybolov všech členských států EU, aby okamžitě ukončili rybolov ve východním...

Petka je nepřítel číslo 1. Ale lidé v ní vodu chtějí, říká pan Ondrášovka

Libor Duba, generální ředitel výrobce nápojů Ondrášovka

Libor Duba šéfuje Ondrášovce už desátým rokem. Nejostřeji vystupuje proti poslednímu návrhu jedničky na trhu,...

Najdete na iDNES.cz