Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Mirkovi ujíždějí nervy, říká Bém o Topolánkovi

  13:16
První místopředseda ODS Pavel Bém vystoupil na obhajobu své strany. Kauzu Morava považuje "za absolutní selhání" jednotlivce. "Nepovažuji ji za selhání celé politické strany. A určitě si nemyslím, že je ODS v nějakém tragickém stavu na úrovni své členské základny," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Kauzu Morava nepovažuji za selhání celé politické strany, řekl Pavel Bém pro MF DNES. | foto: David PortMF DNES

Pane místopředsedo, přímo k věci: je ODS špinavá?
ODS je nepochybně ušpiněna kauzou Morava - Tlustý. A chce-li obstát na politickém kolbišti a zvítězit v nadcházejících volbách, chce-li dotáhnout se svým reformním étosem nezbytné reformní kroky do konce, tak je nezbytné se nikoliv očistit, ale s nepříjemnou kauzou se vypořádat.

Podle předsedy Mirka Topolánka se musí strana očistit. Jak takové partajní čištění bude vypadat?
To říká pan předseda Topolánek. Já tomu příliš nerozumím, kauzu Morava považuji za absolutní selhání jedince, selhání politika. Nepovažuji ji za selhání celé politické strany. Kladu si otázku, jakou roli v této kauze má celý poslanecký klub. Ale určitě si nemyslím, že je ODS v nějakém tragickém stavu na úrovni své členské základny. Jezdím po celé republice, setkávám se s řadovými členy a podstatné části z nich se tato slova dotkla. Devadesát devět procent nepotřebuje žádnou očistu.

A jak si odpovídáte na otázku, jestli o tom vědělo vedení klubu?
Nechci si na to odpovídat. Protože kdybych si měl odpovědět, že o tom vedení klubu vědělo, tak první, co bych musel udělat, je složit funkci prvního místopředsedy ODS. Protože bych to považoval za věc daleko vážnější. Když si naopak odpovím, že to bylo selhání jednotlivce, tak nám to dává šanci pokračovat.

Vytkl jste už tedy Topolánkovi, že to výrokem s očistou přehnal?
Od té doby jsme ještě neměli jednání. Až budeme mít, tak mu to nepochybně řeknu. Na druhou stranu, žijeme v době, kterou charakterizuje nestabilita. Vláda je torpédována opozicí a konfrontována kauzou Morava - Tlustý. V takovou chvíli je poměrně snadné vytočit se, emotivně reagovat a přijít se silovými kroky a silovými prohlášeními.

Zatím se zdá, že jediné očištění má být vyloučení Tlustého.
Já si troufnu tvrdit, že velikostí morálního hříchu je příběh pana Moravy jiný. On byl připraven špiclovat, nahrávat, vydírat, sbírat kompromitující materiály na své kolegy. Tlustý byl volavkou. Oba vzorce chování jsou neodpustitelné, ale být volavkou neznamená vydírat. Chování Moravy hodnotím téměř jako hrdelní hřích, chování Tlustého hodnotím jako neakceptovatelné, mně osobně odporné. Ale nejsem si jist, jestli tím trestem by měl být trest největší: tlak na vyloučení.

ODS vždy vystupovala, alespoň na veřejnosti, jako celek, proč se teď hádáte a netáhnete za jeden provaz?
Nejsem si jist, jestli to čtete správně. ODS vždy byla pluralitní stranou, kde se tříbily různé názory. I dnes je to tak, jen média z té odlišnosti vytvářejí mýtus neschopnosti spolupracovat, nebo jak říkáte, neschopnosti táhnout za jeden provaz.

Ano, ale vy se nedohadujete třeba kvůli daním. To je spíš mocenský boj: v Praze válčí Morava s Tlustým, v Brně zase Venclík se Sehnalem, vy se hádáte s Topolánkem kvůli privatizaci letiště.
Neznám jihomoravskou kauzu, ale někomu se ta kauza hodí, a určitě to není ODS. To není vlastní gól, na rozdíl od kauzy Morava - Tlustý. A příběh letiště je také něčím jiným: hlavní město má logické právo být součástí transakce. Já jen říkám premiérovi: dodrž podanou ruku a dané slovo. Prostě Mirek Topolánek dal džentlmenský slib, že Praha získá 34 procent akcií letiště ještě před prodejem.

Podle prezidenta Václava Klause jsou aféry důsledkem "totálního ideového vyprázdnění" politiky. Naopak podle Mirka Topolánka témata a ideje chyběly v éře opoziční smlouvy, kdy se nekontrolovaně propojila politika s velkým byznysem.
To není poprvé, co se Mirek Topolánek, podle mě dost nepochopitelným způsobem, pustil do kritiky Václava Klause. To považuji za naprosto zbytečné a ničemu neprospívající.

A Klausova slova o ideové vyprázdněnosti nejsou zbytečným útokem?
Když dojde k vyhrocené situaci, tak protagonisté jedné či druhé strany vloží do slov možná více, než by museli. Částečně s prezidentem souhlasím v tom, že ideová vyprázdněnost politiky souvisí s volebním systémem. To se nezmění, dokud nezavedeme většinový volební systém, který přinese jednoznačného vítěze.

Topolánek v Hospodářských novinách naznačil, kde v ODS by se mělo začít čistit: největší propletenec politiky a byznysu je prý u vás v Praze na magistrátu.
Opět silné, emotivní vyjádření Mirka Topolánka. Nechce se mi ho ani komentovat. Každá silová akce přinese další silovou reakci. Když hrajete fotbalové semifinále na mistrovství světa a rozhodčí vám vyloučí dva hráče, není možné bezhlavě se pustit do útoku. Musíte hrát uváženě a dobře zacházet se svými fyzickými a psychickými silami. To je jedna z těch vět pronesených v emotivní atmosféře. Mirku Topolánkovi se toto občas přihodí, já to radši rychle zapomenu a nebudu zavdávat příčinu pro konfrontaci.

Nejsou Topolánkova slova pravdivá, když se nebráníte?
Ještě jednou: Jsem přesvědčen, že panu Topolánkovi v těžké, emočně vypjaté situaci poslední týdny prostě trochu ujíždějí nervy. Beru to s nadhledem i pochopením. Mirek toho má dnes hrozně moc, je na něm největší díl odpovědnosti. Měl by si víc hlídat nervy na uzdě, jeho výrok vůbec neberu vážně. Praha mu vyhrála volby. Pražská ODS by očekávala, že jí za to poděkuje.

On nemohl kvůli kauze spát, uvažoval o konci kariéry. Také jste nespal a říkal si: Je čas to převzít?
Spím sice málo, ale poměrně tvrdě. Nebudu proti Mirku Topolánkovi kandidovat v prosinci na kongresu, považoval bych to za cestu do pekel. Překvapilo mě však, že uvažoval o odchodu. Vždyť zatím jen fouká, ještě nejsme na rozbouřeném moři uprostřed vichřice.

A rozbouří se moře 18. října, po vyhlášení volebních výsledků?
Je pravděpodobné, že částečně uspějeme, částečně neuspějeme a svedeme souboj o interpretaci výsledků. Obhajujeme dvanáct hejtmanů. Já za úspěch považuji deset a více hejtmanských mandátů, za neúspěch ztrátu více než poloviny.

. OTÁZKY ČTENÁŘŮ IDNES.CZ

Igor: Přihlásil jste se k očistě ODS, kterou zahájil Topolánek, přitom kolem pražského magistrátu a vás se objevují mnohé kauzy a netransparentní propletence na některé lobbisty a byznysmeny. Necítíte v tom rozpor a velké pokrytectví?
Dám vám příklad. Před dvěma týdny se objevila v médiích informace, že na primátora Pavla Béma je veden protikorupční policií vyšetřovací spis. Druhý den protikorupční policie v oficiálním prohlášení sdělila, že žádný vyšetřovací spis nevede. Takto vznikají mýty o jakýchsi propletencích. Hlavní město Praha má rozpočet téměř padesát miliard korun. Samozřejmě nikdy, i kdybych byl nejlepším manažerem na světě a svatým člověkem, tak nebudu schopen dohlédnout na přerozdělování do toho nejmenšího detailu na úrovni vedoucích oddělení.

Vladimír Kočí: Byl vám někdy nabídnut úplatek?
Hrozně vás překvapím. Pokud za úplatek nebudete považovat lahev červeného vína, tak finanční částku v obálce nebo jinou formu úplatku mi nikdo za deset let, co jsem v komunální politice, ještě nepřinesl. Dokonce mě to mrzí, já bych si to užil. Ale bohužel mi tu šanci nikdo nedal.

Barry: Nemáte pocit, že v případě Topolánkovy očisty strany se jedná o paralelu volání zloděje: "Chyťte ho!" Vždyť tyto praktiky jsou jasně patrné od počátků topolánkovsko-dalíkovské éry.
Nemám ten pocit, nevím, co jsou počátky topolánkovsko-dalíkovské éry. Nechci přeceňovat jeden emotivní výrok Mirka Topolánka. Nejsem připraven spekulovat o dalších vztazích.

Pavel: Jsem pravicový volič, podnikám, jsem poměrně úspěšný, volil jsem v posledních volbách ODS. Pokud bych vás i přes hrůzné kauzy volil znovu, tak bych musel sám sobě nafackovat. Avšak koho volit jiného? Opět volit špatné řešení z nejhorších možných?
Rozumím vaší otázce alespoň částečně. Nejen vy jako volič ODS, ale i členská základna občanských demokratů je současnou kauzou znechucena. Není řešení nevolit. V politice často hledáme řešení nebo cesty, které jsou těmi nejlepšími ze všech špatných. Já pevně věřím, že ODS obstojí, vyrovná se se současnými kauzami a získá nazpátek svůj kredit. Proto neztrácejte naději.

Kosice: Přestože jste nikdy nebyl moje krevní skupina, zajímal by mě váš názor na spojení politiky a psychiatrie. Nejde v obou oblastech vlastně o totéž?
Je i není. Je v tom, že i politici jsou lidé a mají své starosti. Výskyt některých psychických poruch je v politice větší, ale zase jiných menší. Ale určitě jsou psychiatrické zkušenosti a dovednosti v politice nesmírně cenným nástrojem. Já jich určitě, věřím v dobrém, využívám.

Realista: Jak nahlížíte na vaši provokaci, když jste se vydával v taxících za italského turistu, a na provokaci Tlustého v ODS? Není to stejné? Neodstoupíte?
Při řešení problémů můžete používat různé nástroje, někdy je přípustná i provokace. Taxíky ale přece byly úplně něco jiného, než když líčíte na své stranické kolegy, stáváte se volavkou s cílem zdiskreditovat a zkompromitovat druhého.

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Zaorálek je herec. Agenda EU spadá pod premiéra, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš by byl rád, aby o výměně ministrů bylo jasno co nejdříve. Ministra kultury Lubomíra Zaorálka,...

Očkování u seniorů se začíná projevovat. Klesá počet úmrtí i nakažených

Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na tuto věkovou...

AMOS umožní českým firmám prodávat vojenský materiál na mezivládní úrovni

Česko se zařadilo mezi hrstku zemí, které mohou domácímu obrannému průmyslu zprostředkovat obchody s vojenským...

Komunisté vypověděli toleranci vládě, podpořili by vyslovení nedůvěry

Komunisté práskli dveřmi a ukončili toleranci vlády Andreje Babiše, kterou v roce 2018 dohodli s hnutím ANO. Jsou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...