Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. září 2021 Zlata

Školská revoluce pod pokličkou a od ledna tučnější výplaty pro učitele

  16:11
V novém roce mají kantoři dostat společně s dalšími státními zaměstnanci přidáno. A můžou si říct „konečně“, protože je to o čtyři měsíce později, než zněl původní plán. Ministerstvo školství také pracuje na nové podobě rámcových vzdělávacích programů, které nahradily původní osnovy. O konkrétních změnách ovšem resort mlčí.
O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu.

O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu. | foto: Profimedia.cz

Zatím je to spíše tajná revoluce. Většina jednání probíhá za zavřenými dveřmi a ven se moc informací nedostává. Ministerstvo a Národní ústav pro vzdělávání, který má revizi RVP na starosti, podle učitelů s odbornou veřejností prakticky nemluví. V praxi by přitom nové „osnovy“ měly být už na podzim. Podle ministra Roberta Plagy se má ale situace brzy změnit v celospolečenskou diskuzi. 

České školství v roce 2018

Nešlo o rok velkých změn, ale velké změny se na ministerstvu začaly připravovat. Za rok ve funkci toho ministr Plaga stihl poměrně hodně, například:

 • otevřel debatu o možných změnách ve státních maturitách, lepší podpoře začínajících učitelů či větším zapojení odborníků ve výuce 
 • zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky
 • návrh změn ve školní inkluzi a možné úpravy v konkurzech na ředitele škol
 • vyjednal růst platů učitelů od ledna 2019 a odložil reformu financování škol o rok

Ve funkci ředitele CERMAT nahradila kvůli chybám Michaela Kleňhová Jiřího Zíku. Během toho Plaga zmínil, že je pro omezení maturit jen na didaktické testy. Momentálně děti píšou i slohy a dělají ústní zkoušky.

„Revize RVP musí být udělaná pořádně, ne rychle, a já se od vás klidně nechám grilovat za to, že jsem zářijový termín nedodržel. Stejně tak chci v novém roce diskuzi k vzdělávacím programům více otevřít. Během ledna nebo února sezveme učitele i další odborníky z praxe. Pozveme EDUin, EDULAB nebo i Pedagogickou komoru a další. Na společné konferenci chceme ukázat, jak celá věc probíhá a jaká je ta naše ideová představa,“ říká ministr.

Ministerstvo školství si podle Plagy také nepředstavuje, že dojde k nárůstu obsahu učiva nebo očekávaných výsledků vzdělávání v rámci RVP, ale že naopak dojde k redukci a lepšímu zacílení učení ve škole. Zároveň si ministr Plaga vytyčil, že poskytnou méně progresivním školám po revizi RVP metodickou podporu při transformaci rámcového vzdělávacího programu do školního vzdělávacího programu, který si školy sestavují na míru. Součástí mají být vzorové příklady toho, jak zrevidované rámcové vzdělávací programy správně aplikovat. 

„K revizi RVP nevíme nic,“ říkají odborníci i učitelé

Současná podoba je od školské veřejnosti často označovaná za netransparentní, chaotickou, nepřipravenou a podobně. Chybí podklady nebo analýzy, o které by se dalo opřít. Podle Bohumila Kartouse z EDUin neví k revizi vlastně vůbec nic. 

„Nemáme k dispozici nic, z čeho bychom mohli vycházet. Nevíme, co chce v rámcových vzdělávacích programech ministerstvo mít, ani na co revize navazuje. Nevíme k tomu prostě nic. Jednou byl pořádán Národním ústavem pro vzdělávání kulatý stůl, kde byly nějaké informace k dispozici, ale byly velmi kusé,“ podivuje se nad průběhem změn Kartous. 

Výhled a priority

Ministerstvo má kromě navyšování peněz a mezd i další plány na následující léta, například:

 • vyhlásit výzvy pro rozšíření a modernizaci infrastruktury lékařských a pedagogických fakult a realizovat strategické investice v těchto oblastech.
 • připravit program pro výstavbu kampusu na Albertově.

Nedostatečné informování o probíhajících změnách bylo pod palbou kritiky už při přípravě samotných RVP na začátku století. Národní ústav pro vzdělávání prakticky nekomunikoval s odbornou veřejností, takže spousta kantorů jen překlopila staré osnovy. V současnosti jsou jen některé informace zveřejněné na internetových stránkách ústavu. 

„Jde asi do jisté míry pochopit to, že plně zveřejněny mohou být až určité výsledky práce jednotlivých pracovních skupin. Pokud ale nebudou externě reflektovány jednotlivé fáze přípravy revidovaných RVP, zvyšuje se nebezpečí, že bude tvrdé kritice vystaven výsledný produkt. Stát se zde podle mého soudu chová poněkud nesrozumitelně. Na jednu stranu od devadesátých let vybavuje školy vyšší a vyšší mírou autonomie, ale na druhou stranu se některé dílčí části systému snaží řídit direktivně,“ říká předseda České pedagogické společnosti a pedagog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Najvar. 

Učitelé i odborná veřejnost se vesměs shodují na tom, že kurikulární dokument státní úrovně musí být dostatečně stabilní, protože se na něj vážou také další komplexní procesy - nejen úpravy školních vzdělávacích programů, ale i změny v reálné výuce. Pedagogická komora dokonce na ministerstvo poslala otevřený dopis, pod který se podepsalo přes dva a půl tisíce učitelů.

Přidávat chceme postupně a pravidelně, ne jednorázově

Finanční plány školství 2019

 • navyšovat rozpočet kapitoly, zejména v oblasti odměňování pedagogických i nepedagogických pracovníků regionálního školství a růst mezd na VŠ
 • zabezpečit plynulý přechod na nový způsob financování regionálního školství od roku 2020
 • začlenit financování společného vzdělávání do běžného režimu financování škol, vedle toho stabilizovat financování „speciálního“ školství
 • analyzovat systém financování – soukromého a církevního školství ze státního rozpočtu

Ministerstvo školství má pro rok 2019 připravených několik zásadnější plánů. Spousta z nich se týká peněz. Podle bývalé ministryně Kateřiny Valachové je potřetí za sebou školský rozpočet rekordně velký, ale pořád je potřeba najít peníze pro třídní i začínající učitele. Podle ministra Plagy sice zářijové navýšení nevyšlo, ale nešlo o slib. „Usnesení vlády o zvýšení platů od začátku školního roku bylo jen doporučující,“ vysvětluje. 

Ministerstvo chce také rozvíjet a obnovovat staré koleje i menzy veřejných vysokých škol. Podpora má být zaměřená na rekonstrukce, modernizace a v omezené míře také budování nových ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol. Chtějí tím zefektivnit využívání infrastruktury a zlepšit standard ubytování pro studenty a zaměstnance. Resort chce také zatraktivnit studium na dané VŠ a vytvořit inspirující univerzitní prostředí.

Dvě mouchy jednou ranou. Více učitelů i lidí z praxe

Ministerstvo školství si podle Plagy uvědomuje, že učitelů je nedostatek, jen neví kolik přesně kantorů chybí. Resort proto chce v budoucnu kantory nejen sečíst, ale do škol také dostat. Připravuje novelu zákona o pedagogických pracovnících. Jde o rozšíření možností, jak dostat do školství i odborníky z praxe, kteří získají pedagogickou kvalifikaci nemají, ale získají jí až v průběhu působení ve školách. Současně novelizace počítá s podporou profesního rozvoje začínajících učitelů zavedením adaptačního období.

Další novela, která se týká vyhlášky o společném vzdělávání dětí ve školách, by mohla platit od 1. března. Vzbuzuje ale rozporuplné reakce. Podle řady neziskových organizací i některých ministerstev jsou změny v rozporu s mezinárodními závazky ČR. Problematické je podle nich zejména opětovné odstranění možnosti vzdělávat žáky s postižením jen ve školách, které jsou speciálně zřízeny pro děti s určitým druhem handicapu. Asociace speciálních pedagogů naopak považuje změny za prospěšné. Ministerstvo tím chce podle Plagy zajistit pedagogického asistenta. 

„Záměrem je, aby v případech, kdy dochází k nadužívání asistenta pedagoga, byl uplatňován princip sdílení asistenta namísto současného stavu, kdy je asistent doporučený na konkrétní dítě se speciálními vzdělávacími potřebami spíše asistentem dítěte než asistentem pedagoga,“ vysvětluje důvody ministr.  

Záměrem je také důraz na kvalitu poskytovaného vzdělávání. Finanční podpora by měla cílit na působení speciálního pedagoga, který je odborníkem v oblasti speciálně pedagogického působení při vzdělávání žáka. Ministerstvo chce vytvořit podmínky ke skutečnému zapojení žáka do skupiny, třídy při zajištění odborného speciálně pedagogického vedení.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

 • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Jsme jak před rokem 1989, míní Rajchl. Na režimu nezáleží, opáčil Válek

Bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR Jindřich Rajchl ostře zkritizoval protiepidemickou politiku vlády. „Je to...

STALO SE DNES: Tálibán bude sekat ruce a popravovat, kauza Feri se protahuje

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Jana...

Zastavte vůz vezoucí bombu do elektrárny. Záložáci cvičili obranu

Elektrárně Tisová na Sokolovsku hrozí nebezpečí. Na její ochranu proto armáda povolala i krajskou pěší rotu složenou ze...

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

Rozstřel Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se v pátečním pořadu Rozstřel důrazně opřela do opoziční ODS, kterou...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...