Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Školská revoluce pod pokličkou a od ledna tučnější výplaty pro učitele

  16:11
V novém roce mají kantoři dostat společně s dalšími státními zaměstnanci přidáno. A můžou si říct „konečně“, protože je to o čtyři měsíce později, než zněl původní plán. Ministerstvo školství také pracuje na nové podobě rámcových vzdělávacích programů, které nahradily původní osnovy. O konkrétních změnách ovšem resort mlčí.
O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu.

O revizi RVP se veřejně moc nemluví. Platit má už od podzimu. | foto: Profimedia.cz

Zatím je to spíše tajná revoluce. Většina jednání probíhá za zavřenými dveřmi a ven se moc informací nedostává. Ministerstvo a Národní ústav pro vzdělávání, který má revizi RVP na starosti, podle učitelů s odbornou veřejností prakticky nemluví. V praxi by přitom nové „osnovy“ měly být už na podzim. Podle ministra Roberta Plagy se má ale situace brzy změnit v celospolečenskou diskuzi. 

České školství v roce 2018

Nešlo o rok velkých změn, ale velké změny se na ministerstvu začaly připravovat. Za rok ve funkci toho ministr Plaga stihl poměrně hodně, například:

 • otevřel debatu o možných změnách ve státních maturitách, lepší podpoře začínajících učitelů či větším zapojení odborníků ve výuce 
 • zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky
 • návrh změn ve školní inkluzi a možné úpravy v konkurzech na ředitele škol
 • vyjednal růst platů učitelů od ledna 2019 a odložil reformu financování škol o rok

Ve funkci ředitele CERMAT nahradila kvůli chybám Michaela Kleňhová Jiřího Zíku. Během toho Plaga zmínil, že je pro omezení maturit jen na didaktické testy. Momentálně děti píšou i slohy a dělají ústní zkoušky.

„Revize RVP musí být udělaná pořádně, ne rychle, a já se od vás klidně nechám grilovat za to, že jsem zářijový termín nedodržel. Stejně tak chci v novém roce diskuzi k vzdělávacím programům více otevřít. Během ledna nebo února sezveme učitele i další odborníky z praxe. Pozveme EDUin, EDULAB nebo i Pedagogickou komoru a další. Na společné konferenci chceme ukázat, jak celá věc probíhá a jaká je ta naše ideová představa,“ říká ministr.

Ministerstvo školství si podle Plagy také nepředstavuje, že dojde k nárůstu obsahu učiva nebo očekávaných výsledků vzdělávání v rámci RVP, ale že naopak dojde k redukci a lepšímu zacílení učení ve škole. Zároveň si ministr Plaga vytyčil, že poskytnou méně progresivním školám po revizi RVP metodickou podporu při transformaci rámcového vzdělávacího programu do školního vzdělávacího programu, který si školy sestavují na míru. Součástí mají být vzorové příklady toho, jak zrevidované rámcové vzdělávací programy správně aplikovat. 

„K revizi RVP nevíme nic,“ říkají odborníci i učitelé

Současná podoba je od školské veřejnosti často označovaná za netransparentní, chaotickou, nepřipravenou a podobně. Chybí podklady nebo analýzy, o které by se dalo opřít. Podle Bohumila Kartouse z EDUin neví k revizi vlastně vůbec nic. 

„Nemáme k dispozici nic, z čeho bychom mohli vycházet. Nevíme, co chce v rámcových vzdělávacích programech ministerstvo mít, ani na co revize navazuje. Nevíme k tomu prostě nic. Jednou byl pořádán Národním ústavem pro vzdělávání kulatý stůl, kde byly nějaké informace k dispozici, ale byly velmi kusé,“ podivuje se nad průběhem změn Kartous. 

Výhled a priority

Ministerstvo má kromě navyšování peněz a mezd i další plány na následující léta, například:

 • vyhlásit výzvy pro rozšíření a modernizaci infrastruktury lékařských a pedagogických fakult a realizovat strategické investice v těchto oblastech.
 • připravit program pro výstavbu kampusu na Albertově.

Nedostatečné informování o probíhajících změnách bylo pod palbou kritiky už při přípravě samotných RVP na začátku století. Národní ústav pro vzdělávání prakticky nekomunikoval s odbornou veřejností, takže spousta kantorů jen překlopila staré osnovy. V současnosti jsou jen některé informace zveřejněné na internetových stránkách ústavu. 

„Jde asi do jisté míry pochopit to, že plně zveřejněny mohou být až určité výsledky práce jednotlivých pracovních skupin. Pokud ale nebudou externě reflektovány jednotlivé fáze přípravy revidovaných RVP, zvyšuje se nebezpečí, že bude tvrdé kritice vystaven výsledný produkt. Stát se zde podle mého soudu chová poněkud nesrozumitelně. Na jednu stranu od devadesátých let vybavuje školy vyšší a vyšší mírou autonomie, ale na druhou stranu se některé dílčí části systému snaží řídit direktivně,“ říká předseda České pedagogické společnosti a pedagog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Najvar. 

Učitelé i odborná veřejnost se vesměs shodují na tom, že kurikulární dokument státní úrovně musí být dostatečně stabilní, protože se na něj vážou také další komplexní procesy - nejen úpravy školních vzdělávacích programů, ale i změny v reálné výuce. Pedagogická komora dokonce na ministerstvo poslala otevřený dopis, pod který se podepsalo přes dva a půl tisíce učitelů.

Přidávat chceme postupně a pravidelně, ne jednorázově

Finanční plány školství 2019

 • navyšovat rozpočet kapitoly, zejména v oblasti odměňování pedagogických i nepedagogických pracovníků regionálního školství a růst mezd na VŠ
 • zabezpečit plynulý přechod na nový způsob financování regionálního školství od roku 2020
 • začlenit financování společného vzdělávání do běžného režimu financování škol, vedle toho stabilizovat financování „speciálního“ školství
 • analyzovat systém financování – soukromého a církevního školství ze státního rozpočtu

Ministerstvo školství má pro rok 2019 připravených několik zásadnější plánů. Spousta z nich se týká peněz. Podle bývalé ministryně Kateřiny Valachové je potřetí za sebou školský rozpočet rekordně velký, ale pořád je potřeba najít peníze pro třídní i začínající učitele. Podle ministra Plagy sice zářijové navýšení nevyšlo, ale nešlo o slib. „Usnesení vlády o zvýšení platů od začátku školního roku bylo jen doporučující,“ vysvětluje. 

Ministerstvo chce také rozvíjet a obnovovat staré koleje i menzy veřejných vysokých škol. Podpora má být zaměřená na rekonstrukce, modernizace a v omezené míře také budování nových ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol. Chtějí tím zefektivnit využívání infrastruktury a zlepšit standard ubytování pro studenty a zaměstnance. Resort chce také zatraktivnit studium na dané VŠ a vytvořit inspirující univerzitní prostředí.

Dvě mouchy jednou ranou. Více učitelů i lidí z praxe

Ministerstvo školství si podle Plagy uvědomuje, že učitelů je nedostatek, jen neví kolik přesně kantorů chybí. Resort proto chce v budoucnu kantory nejen sečíst, ale do škol také dostat. Připravuje novelu zákona o pedagogických pracovnících. Jde o rozšíření možností, jak dostat do školství i odborníky z praxe, kteří získají pedagogickou kvalifikaci nemají, ale získají jí až v průběhu působení ve školách. Současně novelizace počítá s podporou profesního rozvoje začínajících učitelů zavedením adaptačního období.

Další novela, která se týká vyhlášky o společném vzdělávání dětí ve školách, by mohla platit od 1. března. Vzbuzuje ale rozporuplné reakce. Podle řady neziskových organizací i některých ministerstev jsou změny v rozporu s mezinárodními závazky ČR. Problematické je podle nich zejména opětovné odstranění možnosti vzdělávat žáky s postižením jen ve školách, které jsou speciálně zřízeny pro děti s určitým druhem handicapu. Asociace speciálních pedagogů naopak považuje změny za prospěšné. Ministerstvo tím chce podle Plagy zajistit pedagogického asistenta. 

„Záměrem je, aby v případech, kdy dochází k nadužívání asistenta pedagoga, byl uplatňován princip sdílení asistenta namísto současného stavu, kdy je asistent doporučený na konkrétní dítě se speciálními vzdělávacími potřebami spíše asistentem dítěte než asistentem pedagoga,“ vysvětluje důvody ministr.  

Záměrem je také důraz na kvalitu poskytovaného vzdělávání. Finanční podpora by měla cílit na působení speciálního pedagoga, který je odborníkem v oblasti speciálně pedagogického působení při vzdělávání žáka. Ministerstvo chce vytvořit podmínky ke skutečnému zapojení žáka do skupiny, třídy při zajištění odborného speciálně pedagogického vedení.

Zbraněmi rozdmýcháváte konflikt na Ukrajině, vpálil Ondráčkovi Stropnický

 • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor, zabili na šedesát vojáků

21. února 2024  9:26

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Show je zpět. Trump válcuje republikány, na jeho mítincích přibylo mladých lidí

26. února 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Hala byla rozpálená, a to ještě Donald Trump nepřišel. Tisíce lidí dostala do varu rocková hudba...

Lavina ve Francii zabila čtyři lyžaře, další tři lidé z výpravy jsou zranění

25. února 2024  21:03

Lavina ve francouzském Centrálním masivu v neděli zabila čtyři členy lyžařské výpravy. Informaci...

Dva roky u fronty: To je mír? Ruský mír! Válka se blíží, asi zemřeme

25. února 2024

Premium Záporožská oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Je před osmou večer a na mobilu zvláštních zpravodajů iDNES.cz na Ukrajině začne pískat upozornění...

Uťatá hlava, uřízlé uši. Vševěd zná skutečné osudy spiklenců z Císařova pekaře

25. února 2024

Premium Možná i vám se při vzpomínce na film Císařův pekař a pekařův císař jako první vybaví scéna se...

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...