Děti by ve školách zrušily český jazyk a zpěv, nevzdají se mobilů

  18:11aktualizováno  18:11
Český statistický úřad nasbíral během letošního projektu Minisčítání na školách od dětí přes dvacet šest tisíc odpovědí. Z výsledků devatenácti otázek vyplývá, že děti stráví v průměru přes pět hodin denně na internetu. Více než polovina dotázaných dětí ale stále umí sama rozdělat oheň a zatlouct hřebíky.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Děti mají nejradši informatiku a tělesnou výchovu. Překvapivě je mezi dětmi populární matematika, která je často označovaná za strašáka. Na chvostu je oproti tomu český jazyk a hudební výchova. 

Učitelku českého jazyka ze Základní školy K Milíčovu Moniku Líbalovou, která se Minisčítání zúčastnila, nijak zvlášť nepřekvapilo, že by děti nejradši češtinu zrušily. Podle ní je to hlavně kvůli složité gramatice, pravopisu a memorování věcí, které v podstatě nejsou potřeba. 

Fotogalerie

„Čeština je zbytečně složitá a měla by jít s dobou. České školství je výkonové a spoustu věcí musí děti drilovat. Podle mě ale často zbytečně, protože kolikrát použijete například slovo babyka? Je ve vyjmenovaných slovech, která se učíte už na základní škole, ale použijete jej minimálně. Takových příkladů je spousta a já bych byla radši, kdyby se učení věcí zpaměti praktikovalo co nejméně,“ říká češtinářka Monika Líbalová.

Adama, který se ve třídě paní učitelky na Minisčítání podílel, ale naopak výsledek překvapil a rodnou řeč by v rozvrhu rozhodně rád viděl dál, i když je podle něj český jazyk těžký. „To přeci nejde, abychom ve škole neměli český jazyk. Za chvíli bychom mluvili jak neandrtálci,“ říká desetiletý Adam.

Výsledky Minisčítání 2018

Školní jídelna má za tři

Na obědy chodí většina dětí a jídlo je podle nich spíš průměrné, ale dobré. Známkami dvě a tři hodnotí práci kuchařek více než polovina dětí od deseti do patnácti let. 

Výraznější rozdíl je v používání mobilů a počítačů. Na tom se většina kluků a holek neshodne. Bez mobilního telefonu nechce být skoro šedesát procent děvčat, kluci dávají přednost počítači s připojením na internet. Jako jedinou možnou věc by si počítač vybrala skoro polovina chlapců. A s věkem také přichází více stráveného času na internetu. 

Méně než hodinu stráví na internetu desetiletí školáci, a to zhruba třicet procent. U patnáctiletých dětí pak číslo nedosáhne ani k deseti procentům a roste výš. Dvě až tři hodiny denně je na internetu přes čtyřicet procent z nich. 

Výsledky Minisčítání 2018

Jedním z plánů Českého statistického úřadu bylo podle Heleny Koláčkové vytvořit u dětí ke statistice vztah a udělat celé Minisčítání zábavnou formou. Mezi otázkami proto najdeme i dotazy typu jakou superschopnost by chtěly děti mít. 

Nejlákavější je ovládání času, ať už cestování do minulosti nebo jeho zastavení, které láká zhruba čtyřicet procent dětí. V pozadí je pak také podle statistiků překvapivě obrovská síla, která se v zájmu nevyšplhala ani na pět procent. 

„Nejvíc jsme si užila otázku, jaké bych chtěla být zvíře. Nad tím jsem se zamýšlela nejdéle,“ říká malá Anička, které se také Minisčítání zúčastnila. Vybírat si školáci mohli z čínského zvěrokruhu. U děvčat zvítězil pes a nejvíce chlapců by se chtělo proměnit v tygra. 

Čtvrtý ročník Minisčítání probíhal od 1. října do 16. listopadu, do kterého se zapojilo 26 014 dětí z 1 956 tříd z 386 škol. Nejde o reprezentativní vzorek, zapojení bylo dobrovolné. Nejvíce se zapojily školy ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejméně v Libereckém a Královéhradeckém. 

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Válková: Změny na spravedlnosti měly počkat. Stíhání Babiše ovšem neovlivní

Exministryně spravedlnosti Helena Válková v diskusním pořadu Rozstřel. (12....

Podle poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové byla výměna v čele ministerstva spravedlnosti...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz