Děti by ve školách zrušily český jazyk a zpěv, nevzdají se mobilů

  18:11aktualizováno  18:11
Český statistický úřad nasbíral během letošního projektu Minisčítání na školách od dětí přes dvacet šest tisíc odpovědí. Z výsledků devatenácti otázek vyplývá, že děti stráví v průměru přes pět hodin denně na internetu. Více než polovina dotázaných dětí ale stále umí sama rozdělat oheň a zatlouct hřebíky.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Děti mají nejradši informatiku a tělesnou výchovu. Překvapivě je mezi dětmi populární matematika, která je často označovaná za strašáka. Na chvostu je oproti tomu český jazyk a hudební výchova. 

Učitelku českého jazyka ze Základní školy K Milíčovu Moniku Líbalovou, která se Minisčítání zúčastnila, nijak zvlášť nepřekvapilo, že by děti nejradši češtinu zrušily. Podle ní je to hlavně kvůli složité gramatice, pravopisu a memorování věcí, které v podstatě nejsou potřeba. 

Fotogalerie

„Čeština je zbytečně složitá a měla by jít s dobou. České školství je výkonové a spoustu věcí musí děti drilovat. Podle mě ale často zbytečně, protože kolikrát použijete například slovo babyka? Je ve vyjmenovaných slovech, která se učíte už na základní škole, ale použijete jej minimálně. Takových příkladů je spousta a já bych byla radši, kdyby se učení věcí zpaměti praktikovalo co nejméně,“ říká češtinářka Monika Líbalová.

Adama, který se ve třídě paní učitelky na Minisčítání podílel, ale naopak výsledek překvapil a rodnou řeč by v rozvrhu rozhodně rád viděl dál, i když je podle něj český jazyk těžký. „To přeci nejde, abychom ve škole neměli český jazyk. Za chvíli bychom mluvili jak neandrtálci,“ říká desetiletý Adam.

Výsledky Minisčítání 2018

Školní jídelna má za tři

Na obědy chodí většina dětí a jídlo je podle nich spíš průměrné, ale dobré. Známkami dvě a tři hodnotí práci kuchařek více než polovina dětí od deseti do patnácti let. 

Výraznější rozdíl je v používání mobilů a počítačů. Na tom se většina kluků a holek neshodne. Bez mobilního telefonu nechce být skoro šedesát procent děvčat, kluci dávají přednost počítači s připojením na internet. Jako jedinou možnou věc by si počítač vybrala skoro polovina chlapců. A s věkem také přichází více stráveného času na internetu. 

Méně než hodinu stráví na internetu desetiletí školáci, a to zhruba třicet procent. U patnáctiletých dětí pak číslo nedosáhne ani k deseti procentům a roste výš. Dvě až tři hodiny denně je na internetu přes čtyřicet procent z nich. 

Výsledky Minisčítání 2018

Jedním z plánů Českého statistického úřadu bylo podle Heleny Koláčkové vytvořit u dětí ke statistice vztah a udělat celé Minisčítání zábavnou formou. Mezi otázkami proto najdeme i dotazy typu jakou superschopnost by chtěly děti mít. 

Nejlákavější je ovládání času, ať už cestování do minulosti nebo jeho zastavení, které láká zhruba čtyřicet procent dětí. V pozadí je pak také podle statistiků překvapivě obrovská síla, která se v zájmu nevyšplhala ani na pět procent. 

„Nejvíc jsme si užila otázku, jaké bych chtěla být zvíře. Nad tím jsem se zamýšlela nejdéle,“ říká malá Anička, které se také Minisčítání zúčastnila. Vybírat si školáci mohli z čínského zvěrokruhu. U děvčat zvítězil pes a nejvíce chlapců by se chtělo proměnit v tygra. 

Čtvrtý ročník Minisčítání probíhal od 1. října do 16. listopadu, do kterého se zapojilo 26 014 dětí z 1 956 tříd z 386 škol. Nejde o reprezentativní vzorek, zapojení bylo dobrovolné. Nejvíce se zapojily školy ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejméně v Libereckém a Královéhradeckém. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Skauti našli chlapce z Palachova pohřbu. Po Červenáčkovi házel kostky

Mladý skaut Vladimír při pohřbu upáleného studenta Jana Palacha (25. ledna 1969)

Netrvalo ani týden, aby se vyřešila padesátiletá záhada. Skautům se po internetové výzvě přihlásil muž, jehož...

Najdete na iDNES.cz