S arogantním Vondrou rychle pryč! tlačí koaliční strany na ODS a ministra

  11:28aktualizováno  15:30
Sněmovna zamítla mimořádnou schůzi. ČSSD chtěla, aby na ní ministr obrany vysvětlil kauzu ProMoPro a zásah vojenské policie v ČT. Alexandra Vondru vyzvala k rezignaci už i koaliční TOP 09. Spolu s Věcmi veřejnými apelovala na ODS, aby situaci kolem Vondry urychleně vyřešila.

Ministr obrany Alexandr Vondra před projevem ve Sněmovně, v němž přiznal spoluodpovědnost za kauzu ProMoPro (24. března 2011) | foto: Michal KrumphanzlČTK

Navzdory tomu, že Vondrovy kauzy vládní koalici rozdělují, při hlasování o mimořádné schůzi opozici nepomohla. Poslanci VV a TOP 09 nepodpořili program a zdrželi se hlasování. Hlasy ČSSD a KSČM nestačily, schůze se tak nekonala.

Předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík shrnul postoj menších koaličních stran, když řekl, že zájem o udržení vlády převažuje nad problémy s ministrem obrany. "Svým hlasováním vyjádříme svůj vztah ke společnému programu, rozhodně ne ke kauze ProMoPro a k Alexandru Vondrovi," prohlásil Gazdík.

"Nechceme dávat ODS ultimátum, ale bylo by nešťastné, aby se to opět řešilo ve Sněmovně," řekl iDNES.cz ministr vnitra Radek John. "Musí se to vyřešit velmi brzy. Kdyby se takový únik stal u mne v resortu, já bych odstoupil," podotkl. ODS John vytkl, že už dlouho neřeší vnitřní problémy. "To potápí vládní politiku."

Bouře v koalici vygradovala v nepřítomnosti premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, který je na summitu v Bruselu. Poslanci se nad tím pozastavovali.

ODS zatím oficiálně na dnešní bouřlivé jednání nijak nereaguje. "Situaci, kdy v době nepřítomnosti premiéra Nečase vystupují naši koaliční partneři tak ostře, považuji minimálně za nekorektní," řekla iDNES.cz po jednání klubu ODS poslankyně Jana Černochová.

"Stává se to jakousi tradicí a možná to lze nazvat ne Sarajevským, ale Bruselským atentátem," dodala.

Podle šéfa poslaneckého klubu Petra Tluchoře je ODS připravena jednat o Vondrovi v koalici. Termín schůzky prý záleží na premiérovi.

Měl jsem celkový přehled a detaily neřešil, hájil se Vondra

Alexandr Vondra před hlasováním o mimořádné schůzi vystoupil s vysvětlením kauz. Přihlásil se ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při českém předsednictví EU, které měl jako tehdejší místopředseda vlády na starosti. Uvedl, že měl celkový přehled, ale detaily neřešil.

Vondrovy kauzy

ProMoPro
Skandál týkající se zakázky za půl miliardy v době českého předsednictví EU. Vládní sekce pro evropské předsednictví pod vedením vicepremiéra Alexandra Vondry z ODS v roce 2008 zadala zakázku firmě ProMoPro bez výběrového řízení. Cena navíc neměla přesáhnout 85 milionů.

Zásah v ČT
Vojenští policisté letos v březnu spektakulárně obsadili prostory České televize a odnesli z nich dokumenty a vybavení redaktorů, protože jim televize s poukazem na ochranu zdroje odmítla poskytnout dokument rozebírající napjaté vztahy na ministerstvu a ve Vojenském zpravodajství.

Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit. Zároveň ale zpochybnil podezření o předražení zakázky na audiovizuální služby s firmou ProMoPro, nepodařilo se prý pro to najít důkazy.

"Bylo podáno trestní oznámení a my musíme počkat na výsledky vyšetřování. Doufáme, že bude plynout bez ovlivňování a bez úniků informací během vyšetřování. (...) Ty, kteří nechtějí čekat na výsledky, žádám, aby z roviny řečí přešli do roviny faktů - co konkrétně bylo předraženo, co dodavatel nedodal, které ceny byly vysoké?" ptal se Vondra místo odpovědí. Svou obhajobou mnohé rozzlobil.

Sebestředná arogance, řekl o projevu Kalousek

"Problém pana Vondry jednoznačně ohrožuje celou stabilitu vlády. VV jasně ukázaly, že nejde jen o problém pana Vondry, ale jednat musí ODS a jestliže předsedou ODS je premiér, tak je to problém, který se dotýká celé vlády," míní místopředseda Věcí veřejných Vít Bárta.

Ministr financí Miroslav Kalousek označil Vondrův projev za sebestřednou aroganci a omluvil se za dohodu o jednotném postupu koalice ve Sněmovně, na němž se lídři tří stran dohodli ve středu večer.

"Už úvodní slovo pana Vondry nám všem vyrazilo dech. Má-li pan Vondra po tomto slově trochu cti v těle, podá rezignaci ještě dnes. Pokud tuto čest nenalezne, budeme spoléhat na čest pana premiéra," uvedl po jednání Sněmovny Kalousek. I on označil problém kauzy ProMoPro za problém občanské demokracie.


Někteří poslanci TOP 09 opustili na znamení nesouhlasu s Vondrovou obhajobou ještě v průběhu jeho proslovu jednací sál. "Mě překvapilo vystoupení pana ministra Vondry, protože konstatovat, že zakázka nebyla předražená, mi přijde nehorázné," řekla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

ČSSD pohrozila hlasováním o nedůvěře vládě

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka kritizoval, že Vondra nestandardně vystoupil ještě před hlasováním o programu. Označil to za zbabělost. "To úvodní vystoupení neodpovědělo na naše otázky," vzkázal Sobotka Vondrovi.

Podle místopředsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka bylo odpískání mimořádné schůze předem domluveno. "Nenecháte nikoho ostatního promluvit? Jestliže nebude schůze, nebudou ani odpovědi, proč omluva? Ta je pro mne nesmyslná a falešná. Jestliže nemáte vůli se o tom bavit, tak hrajete komedii," hřímal Zaorálek.

Sobotka si pochvaloval postoj menších koaličních stran. "Náš názor už není volání na poušti," glosoval to. Kdyby mimořádná schůze proběhla, ČSSD by podle Sobotky požádala premiéra, aby Alexandra Vondru odvolal. "Ukázalo se, jak to vypadá, když premiér neřeší problémy ve vládě," poznamenal.

Sobotka připomněl, že jeho strana může vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. "K tomu se rozhodneme, pokud bude vážný důvod," varoval.

Celý projev ministra Alexandra Vondry v Poslanecké sněmovně

Měl by ministr obrany Vondra rezignovat?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 18946
NE 8824

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

Lednici založené na důvěře hrozí konec kvůli EET. Stačí výjimka, říká resort

Lednice s výrobky, které si lidé mohou koupit. Nikdo nehlídá, kolik peněz...

Ve středočeské Chodouni funguje samoobslužná lednice, kde si lidé berou zboží, sečtou ceny a peníze vhodí do kasy....

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz