Zemanův portrét je v jednom ohledu unikátní. Už od dob T. G. Masaryka byla při pořizování prezidentských portrétů dodržována tradice, že na fotografii byla zobrazena pouze tvář státníka a ramena. Zeman však na portrétu pózuje netradičně se založenýma rukama.
Portrét se objeví tradičně také na dopisních známkách. Česká pošta už dříve uvedla, že známka by mohla být v prodeji nejdříve koncem května.
Herbert Slavík v rámci fotografování budoucího českého prezidenta vytvořil celou sérii snímků. "Trvalo to necelé dvě hodiny včetně přípravy a všechno proběhlo naprosto profesionálně a bez problémů," popsal Slavík v reportáži ČT. Fotograf také zmínil, že mu Zeman do focení vůbec nezasahoval.
Obrazovou reportáž z focení portrétu si můžete prohlédnout zde |
Prezidenty republiky donedávna fotila vždy Česká tisková kancelář (ČTK). Zemanova volba fotografa tak mnohé překvapila. Samotný Slavík se však volbě Zemana nedivil, prý spolu v minulosti už několikrát spolupracovali. "Bylo to na základně dřívější spolupráce na výstavě a knize 20 let v Česku, kdy už pan Slavík pana Zemana fotil," vysvětlila mluvčí Zemana Hana Burianová.
Ne všichni jsou však z nového portrétu prezidenta nadšení. Mnoho škol po celé České republice s jeho vyvěšením nepočítá. Například na základní škole v Chabařovicích u Ústí nad Labem nechají "dosloužit" Václava Klause. Zemana, který nastoupí do úřadu 8. března, už na stěnu nedají. Na jeho místo dají státní znak. "Je to i z výchovných důvodů. Jak vypadá prezident, každý ví z televize či novin. Ale děti pomalu netuší, jak vypadá státní znak," uvedl ředitel chabařovické školy Jiří Sochor (více o přístupu škol k portrétu prezidenta čtěte zde).
Vyvěsit portrét státníka, ač si to mnozí lidé myslí, není a nikdy nebylo povinné. "Umístění obrazu prezidenta ve třídách je pouze výrazem tradice a úcty k hlavě státu. Žádný zákon ani vyhláška to neupravuje," potvrdil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva školství.