Zeman se sešel s velvyslancem Kmoníčkem, zřejmě si ho vezme na Hrad

  15:56aktualizováno  21:34
Kromě osobního tajemníka a řidiče si Miloš Zeman na Hrad vezme nejspíš i diplomata Hynka Kmoníčka. Sešel se s ním v pátek. Klíčové spolupracovníky si budoucí prezident vybere do konce února. V březnu, po Zemanově inauguraci, s nimi Hrad uzavře smlouvy.

Hynek Kmoníček při svém vystoupení v OSN v květnu 2010 | foto: ČTK

"Můžu potvrdit, že se pan Zeman a pan Kmoníček v pátek sešli. Byla to schůzka starých přátel, kteří se dlouhodobě znají, a pokud mám správné informace, tak si povídali o životě, o minulosti, přítomnosti a budoucnosti obou aktérů," řekl iDNES.cz šéf Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář.

Budoucnost je přitom u Kmoníčka zajímavá, současný český velvyslanec v Austrálii by podle Lidových novin na Hradě mohl vést zahraniční odbor kanceláře prezidenta nebo protokol Hradu.

"Nepředpokládám, že by pan Kmoníček přiletěl z Austrálie jen proto, že by pana Zemana chtěl pozdravit. Ale to je jen moje spekulace a musíme si počkat na vyjádření pana prezidenta Zemana," uvedl Mynář na dotaz, zda se na schůzce řešila i nabídka práce na Hradě.

Je také možné, že Zeman se s Kmoníčkem bavil o jeho další kariéře v diplomacii, neboť v podvečer jej čeká schůzka s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Bavit se budou také o velvyslaneckých funkcích (více o schůzce Zeman - Schwarzenberg čtěte zde).

Po více než dvě hodiny trvajícím jednání pak Schwarzenberg potvrdil, že se o velvyslanci společně bavili. Zeman pak na dotaz iDNES.cz, zda si Kmoníčka na Hrad s sebou vezme, neurčitě odvětil: "To bude rozhodovat budoucí kancléř."

Hynek Kmoníček

Někdejší dlouholetý velvyslanec při OSN a bývalý velvyslanec v Indii, Bangladéši, Nepálu, na Maledivách a Šrí Lance. Veřejnost jej zná například z případu entomologů, které v Indii zadrželi v roce 2008 (více zde).

Diplomat o případném angažmá mluvit nechtěl. "Jakmile bude něco opravdu konkrétního ke sdělení, ozvu se vám," uvedl velvyslanec ve čtvrtek pro server Lidovky.cz.

To, že je funkci blízko, nepřímo potvrzuje Zemanův soupeř v druhém kole volby Karel Schwarzenberg: "Požádal, aby mohl přijet na konzultace do Prahy. Jestli půjde na Hrad, to je ale na panu budoucím prezidentovi."

Kmoníček dříve pracoval jako náměstek ministra zahraničí Jana Kavana. Kavan má k Zemanovi blízko, protože byl součástí jeho vlády a vídali se spolu na pravidelných zabijačkách. Gratulovat mu byl i v jeho volebním štábu (více čtěte zde).

Velvyslancem v Austrálii je Kmoníček od května 2011. Obvyklá doba pobytu diplomata na jednom místě jsou čtyři roky. Pokud jej Česká republika potřebuje jinde, může být i kratší.

Klíčové spolupracovníky by Zeman mohl představit v únoru

Mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová v pátek sdělila, že jednání o spolupracovnících budoucího prezidenta stále probíhají. "Výsledek by měl být znám v průběhu února. Zatím jsou známa dvě jména, a to pan tajemník Hlinovský a pan řidič Sládek," připomenula Burianová.

Kromě Kmoníčka prý Zeman jedná také s exministrem zahraničních věcí Janem Kohoutem, který už se nechal slyšet, že jsou "nabídky, které se přijímají".

Důležité reference

Získat důvěru Miloše Zemana není jednoduché. "Pan Zeman si na cizí spolupracovníky těžko zvyká a málokomu věří," podotkl po Zemanově vítězství manažer jeho kampaně Vladimír Kruliš.

Velkou roli v překonání nedůvěry mají reference, které budoucí prezident na jednotlivé lidi má. Zemanův tým si je ostatně dobře vědom toho, že v souvislosti se Zemanovou kandidaturou a vítězstvím přitahuje lidi, jež láká rychlá kariéra v politice. Navíc reference byly důležité už při samotném sestavování Zemanova volebního týmu. Do něj se dostali spolupracovníci někdejšího šéfporadce Miroslava Šloufa nebo jeho přátelé. Například Jaroslav Hlinovský nebo Vratislav Mynář.

Reference od Jana Kavana mohly pomoci Kmoníčkovi. Exministr odmítl, že by ho doporučil Zemanovi on.

Mezi těmi, o nichž se spekuluje, je i bývalý ředitel ČT a Óčka Jiří Balvín, který Zemanovi v kampani radil s vystupováním v médiích, nebo exministr Martin Pecina. "S nikým jsem o něčem takovém nemluvil, ale kdyby nabídka přišla, byl bych samozřejmě potěšen," řekl iDNES.cz Pecina, člen Zemanovců.

"Jména, která se objevila, to je takový kompot všeho. Některá jsou vyloženě mediálními hrátkami," podotkl Mynář.

Podle něj se s některými lidmi jednání o budoucí spolupráci finalizují, jinde jsou teprve na počátku a všechno se ještě může změnit. "Samozřejmě se vyvíjejí podle toho, jaký si Miloš Zeman dělá vlastní náhled na chod kanceláře, a vzhledem k tomu, jak se k němu dostávají informace o tom, kdo ze stávající hradní garnitury chce svévolně odejít," doplnil politik.

Na podepisování smluv zatím však logicky nedošlo. "Miloš Zeman se stane prezidentem až inaugurací 8. března a teprve poté může cokoliv podepsat," upozornil Mynář.

Klausovi muži odcházejí

Zeman si původně přál, aby na Hradě měl také Jiřího Weigla, tedy kancléře Václava Klause. Weigl ovšem jeho nabídku odmítl. Od Klause totiž dostal jinou. Bude šéfovat jeho institutu.

Se současným prezidentem z Hradu chtějí odejít všechny jeho dosavadní známé tváře. Třeba Klausův tajemník Ladislav Jakl plánuje podnikat v pivovarnictví. "Hodlám si mikropivovar postavit, ale nejdřív ještě zkusím pár svých várek v jiných pivovarech. Pivu se určitě budu věnovat i jinak. Určitě také budu dělat nějaké věci s muzikou, asi i vážněji než dosud,“ řekl Jakl MF DNES.

Současný šéf protokolu Jindřich Forejt se stane českým velvyslancem ve Vatikánu. Jeho navržení už potvrdil Schwarzenberg.

Věci si postupně balí i mluvčí Klause Radim Ochvat. "Mluvčí prezidentů přicházejí a odcházejí s nimi. Budoucnost si teprve ujasňuji. Nejdříve si chci dát několik týdnů volna v cizině. Budu potřebovat výzvu, stejně jako před lety," míní Ochvat.

Odejít z Hradu chce také zástupce prezidentské kanceláře Petr Hájek. Zatím není jasné kam.

Budoucí prezident Miloš Zeman si na příští týden naordinoval odpočinek na Vysočině. Další série jednání jej tak čekají až v druhé polovině února.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz