Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Lékárníci často radí zákazníkům nebezpečně, ukázal test

  4:13
Spoléháte se na lékárníka, že vám správně poradí ohledně užívání léků? Chyba. Redaktoři MF DNES otestovali 14 lékáren v celé zemi. V roli pacientů postupně žádali o pět různých rad. V polovině testovaných lékáren "pacientovi" doporučili kombinaci léků, která může vést v krajním případě až ke smrti.
Některé lékárny prohlásily nebezpečnou kombinaci třezalky a antidepresiv za nerizikovou. Ilustrační foto.

Některé lékárny prohlásily nebezpečnou kombinaci třezalky a antidepresiv za nerizikovou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nevhodný koktejl léků u nás zabije ročně tři až čtyři tisíce lidí. A všechno jsou to přitom léky, které měly původně pomoci. Navíc z rukou lékaře a lékárníka, tedy těch nejpovolanějších odborníků.

Šokující? Ani ne. Výzkumy, které proběhly v zahraničí i v Česku, už dávno ukázaly, že ani k lékařům, ani k lékárníkům nelze mít bezmeznou důvěru. A teď totéž ukázal i velký test lékáren, který provedla MF DNES.

Lékárníci sami mají zájem chybovat co nejméně. Aby zjistili, nakolik důležitou roli hraje lékárník coby mezičlánek mezi pacientem a lékařem, vedli si loni farmaceuti po dobu šesti měsíců evidenci lékových chyb.

Zjistili, že jen za půl roku jich nashromáždili více než dva tisíce tři sta. Nejčastěji šlo o chybně předepsané dávkování léku lékařem, jindy zase lékaři předepsali pacientům různé pilulky, jejichž účinky šly proti sobě, a tím jim škodily.

"Zejména u dětí a seniorů to může být nebezpečné," říká lékárník Michal Hojný.

Jenže to šlo o omyly lékařů a lékárníci chtěli dokázat, že právě oni jsou tím článkem, který může chybám lékaře zabránit. Ale ani oni sami nejsou neomylní, jak ukázal test redakce.

Redaktoři v roli klientů lékárny schválně kladli lékárníkům školácky jednoduché otázky, na které by měl umět správně odpovědět každý farmaceut. A včas pacienta varovat před nebezpečnými kombinacemi.

Chyby, které mohou vést až k tragédii

Kdyby redaktoři dali na rady lékárníka v brněnské Eurolékárně na Kozí ulici, mohlo je to v krajním případě stát i život. Zdejší lékárnice totiž tvrdila, že třezalka je přírodní, takže se může klidně kombinovat s antidepresivy.

Jenže třezalka je hodně silná bylina, která se smí kombinovat jen s málokterým léčivem. Směs třezalky a antidepresiv pak může vyvolat serotoninový syndrom, který bývá i smrtelný.

Ve stejné lékárně se redaktorka dozvěděla i to, že se antibiotika Klacid a pilulky Zocor na cholesterol klidně mohou užívat společně. Těžký omyl. Kdyby to udělala, mohla by si poškodit svaly natolik, že by to vedlo až k jejich rozpadu.

"Je to impulz k zamyšlení. Nebudu to omlouvat, protože kombinace zocoru a klacidu je jasnou chybou, která může být pro pacienta nebezpečná. To by měli všichni lékárníci vědět," komentuje to mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Co tedy může dělat pacient, pokud jej rady lékárníka poškodí? "Pokud lékárníkovi sdělíte, že užíváte antidepresiva, a on vám na uklidnění doporučí třezalku, která je nevhodná, pak je samozřejmě odpovědný za zdravotní komplikace, které vám tak mohou vzniknout. Problém však nastává, jak lékárníkovi dokážete, že vám takovou nevhodnou či nebezpečnou radu dal," říká Aleš Krebs.

Stejně tak je lékárník odpovědný za situace, kdy nezkontroluje dávkování léku nebo je neověří u ošetřujícího lékaře, pokud je větší, než výrobce doporučuje. To smí lékárník pacientovi doporučit k užívání, jen když lékař na receptu výslovně uvede, že si je vyššího dávkování vědom.

Inspirace v Izraeli

Dá se tedy vůbec chybám lékařů a lékárníků zabránit? "Dá," tvrdí šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

"Například v Izraeli mají výborný systém propojení lékařů se zdravotní pojišťovnou. Když lékař předepisuje lék, vidí, kdo a kde pacientovi předepsal jaký další lék. A okamžitě mu vyběhnou možné kontraindikace," popisuje Schlanger, který se snaží, aby i v největší zdravotní pojišťovně v Česku, tedy ve VZP, byl podobný systém.

"Pojištěnci by měli kartičku, která by pro lékaře byla klíčem do systému. Jenže ministerská komise, která se těmto projektům věnuje, se sešla naposledy v únoru, takže těžko říct, kdy se projekt spustí," krčí rameny Schlanger.

Povinnosti lékárny

Kontrola dávkování
Odpovědnost za to, že si domů nesete správné léky, které vám pomůžou, nikoli uškodí, nese lékař, který je předepsal. Svůj díl odpovědnosti však mají i lékárníci – musí zkontrolovat dávkování léku. Pokud dávkování předepsané lékařem nesouhlasí s údaji, které v příbalovém letáku píše výrobce přípravku, musí lékárník u lékaře ověřit, zda má pacient opravdu brát předepsanou dávku léku. Může se jednat o chybu.

Informace o jiných lécích
U léků zčásti hrazených pojišťovnou má lékárník povinnost informovat pacienta o nabídce přípravků se stejnou účinnou látkou, jako má předepsaný lék. Musí pacientovi nabídnout levnější variantu, tedy léky s menším doplatkem, pokud jsou na trhu. Souhlasí-li pacient, může mu lékárník namísto předepsaného léku vydat levnější lék. Ale ten vedle stejné účinné látky musí mít i stejnou formu jako ten původní. Nelze tedy například zaměnit tablety za sirup. 

Volně prodejné léky
Zodpovědnost za vydání volně prodejných léků nese lékárník. Už však není v jeho silách kontrolovat, zda se instrukcí pacient drží. Zároveň platí, že když pacient odmítá s lékárníkem komunikovat, nelze mu informace nutit. Lékárník by měl pacienta upozornit, v jakých podmínkách je třeba lék skladovat. Některá léčiva nesnesou světlo, jiná je zapotřebí uchovávat v ledničce. U volně prodejných léků by se měl pacient v lékárně dozvědět i o nežádoucích účincích. Dobrý lékárník upozorní, že na nějaké léky se nesmějí jíst mléčné výrobky nebo je nebezpečné zapíjet je ovocným džusem.

Kde si stěžovat
Pokud se stane chyba a pacient je přesvědčený, že ji on sám nezavinil, může v lékárně léky reklamovat jako jakékoli jiné zboží. To když se jedná například o poškozené balení. Pokud si pacient myslí, že mu léky či jejich kombinace poškodily zdraví, může si stěžovat u svého lékaře nebo v lékárně.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Vojtěch k rozsudku NSS: Čekám na výsledek auditu, pak možná přijdou tresty

Stav, kdy Nejvyšší správní soud opakovaně ministerstvu ruší rozhodnutí kvůli jejich nedostatečnému odůvodnění, není...

Stříž si vybral nového náměstka. Má řídit trestní a mezinárodní odbor

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž navrhl ministryni spravedlnosti Marii Benešové na pozici svého náměstka státního...

Chceme reformu policie, vydírat přes emoce se nesnažíme, tvrdí romští aktivisté

Česká republika musí důkladně vyšetřit smrt Roma Stanislava Tomáše, který zemřel v Teplicích po policejním zákroku,...

Důchody se zvýší. Poslanci chtějí seniorům přilepšit o 300 korun

Premium Senioři se na začátku příštího roku dočkají mimořádného navýšení starobních důchodů. Nad rámec zákonné valorizace,...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...