Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lékárníci často radí zákazníkům nebezpečně, ukázal test

  4:13
Spoléháte se na lékárníka, že vám správně poradí ohledně užívání léků? Chyba. Redaktoři MF DNES otestovali 14 lékáren v celé zemi. V roli pacientů postupně žádali o pět různých rad. V polovině testovaných lékáren "pacientovi" doporučili kombinaci léků, která může vést v krajním případě až ke smrti.
Některé lékárny prohlásily nebezpečnou kombinaci třezalky a antidepresiv za nerizikovou. Ilustrační foto.

Některé lékárny prohlásily nebezpečnou kombinaci třezalky a antidepresiv za nerizikovou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nevhodný koktejl léků u nás zabije ročně tři až čtyři tisíce lidí. A všechno jsou to přitom léky, které měly původně pomoci. Navíc z rukou lékaře a lékárníka, tedy těch nejpovolanějších odborníků.

Šokující? Ani ne. Výzkumy, které proběhly v zahraničí i v Česku, už dávno ukázaly, že ani k lékařům, ani k lékárníkům nelze mít bezmeznou důvěru. A teď totéž ukázal i velký test lékáren, který provedla MF DNES.

Lékárníci sami mají zájem chybovat co nejméně. Aby zjistili, nakolik důležitou roli hraje lékárník coby mezičlánek mezi pacientem a lékařem, vedli si loni farmaceuti po dobu šesti měsíců evidenci lékových chyb.

Zjistili, že jen za půl roku jich nashromáždili více než dva tisíce tři sta. Nejčastěji šlo o chybně předepsané dávkování léku lékařem, jindy zase lékaři předepsali pacientům různé pilulky, jejichž účinky šly proti sobě, a tím jim škodily.

"Zejména u dětí a seniorů to může být nebezpečné," říká lékárník Michal Hojný.

Jenže to šlo o omyly lékařů a lékárníci chtěli dokázat, že právě oni jsou tím článkem, který může chybám lékaře zabránit. Ale ani oni sami nejsou neomylní, jak ukázal test redakce.

Redaktoři v roli klientů lékárny schválně kladli lékárníkům školácky jednoduché otázky, na které by měl umět správně odpovědět každý farmaceut. A včas pacienta varovat před nebezpečnými kombinacemi.

Chyby, které mohou vést až k tragédii

Kdyby redaktoři dali na rady lékárníka v brněnské Eurolékárně na Kozí ulici, mohlo je to v krajním případě stát i život. Zdejší lékárnice totiž tvrdila, že třezalka je přírodní, takže se může klidně kombinovat s antidepresivy.

Jenže třezalka je hodně silná bylina, která se smí kombinovat jen s málokterým léčivem. Směs třezalky a antidepresiv pak může vyvolat serotoninový syndrom, který bývá i smrtelný.

Ve stejné lékárně se redaktorka dozvěděla i to, že se antibiotika Klacid a pilulky Zocor na cholesterol klidně mohou užívat společně. Těžký omyl. Kdyby to udělala, mohla by si poškodit svaly natolik, že by to vedlo až k jejich rozpadu.

"Je to impulz k zamyšlení. Nebudu to omlouvat, protože kombinace zocoru a klacidu je jasnou chybou, která může být pro pacienta nebezpečná. To by měli všichni lékárníci vědět," komentuje to mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Co tedy může dělat pacient, pokud jej rady lékárníka poškodí? "Pokud lékárníkovi sdělíte, že užíváte antidepresiva, a on vám na uklidnění doporučí třezalku, která je nevhodná, pak je samozřejmě odpovědný za zdravotní komplikace, které vám tak mohou vzniknout. Problém však nastává, jak lékárníkovi dokážete, že vám takovou nevhodnou či nebezpečnou radu dal," říká Aleš Krebs.

Stejně tak je lékárník odpovědný za situace, kdy nezkontroluje dávkování léku nebo je neověří u ošetřujícího lékaře, pokud je větší, než výrobce doporučuje. To smí lékárník pacientovi doporučit k užívání, jen když lékař na receptu výslovně uvede, že si je vyššího dávkování vědom.

Inspirace v Izraeli

Dá se tedy vůbec chybám lékařů a lékárníků zabránit? "Dá," tvrdí šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

"Například v Izraeli mají výborný systém propojení lékařů se zdravotní pojišťovnou. Když lékař předepisuje lék, vidí, kdo a kde pacientovi předepsal jaký další lék. A okamžitě mu vyběhnou možné kontraindikace," popisuje Schlanger, který se snaží, aby i v největší zdravotní pojišťovně v Česku, tedy ve VZP, byl podobný systém.

"Pojištěnci by měli kartičku, která by pro lékaře byla klíčem do systému. Jenže ministerská komise, která se těmto projektům věnuje, se sešla naposledy v únoru, takže těžko říct, kdy se projekt spustí," krčí rameny Schlanger.

Povinnosti lékárny

Kontrola dávkování
Odpovědnost za to, že si domů nesete správné léky, které vám pomůžou, nikoli uškodí, nese lékař, který je předepsal. Svůj díl odpovědnosti však mají i lékárníci – musí zkontrolovat dávkování léku. Pokud dávkování předepsané lékařem nesouhlasí s údaji, které v příbalovém letáku píše výrobce přípravku, musí lékárník u lékaře ověřit, zda má pacient opravdu brát předepsanou dávku léku. Může se jednat o chybu.

Informace o jiných lécích
U léků zčásti hrazených pojišťovnou má lékárník povinnost informovat pacienta o nabídce přípravků se stejnou účinnou látkou, jako má předepsaný lék. Musí pacientovi nabídnout levnější variantu, tedy léky s menším doplatkem, pokud jsou na trhu. Souhlasí-li pacient, může mu lékárník namísto předepsaného léku vydat levnější lék. Ale ten vedle stejné účinné látky musí mít i stejnou formu jako ten původní. Nelze tedy například zaměnit tablety za sirup. 

Volně prodejné léky
Zodpovědnost za vydání volně prodejných léků nese lékárník. Už však není v jeho silách kontrolovat, zda se instrukcí pacient drží. Zároveň platí, že když pacient odmítá s lékárníkem komunikovat, nelze mu informace nutit. Lékárník by měl pacienta upozornit, v jakých podmínkách je třeba lék skladovat. Některá léčiva nesnesou světlo, jiná je zapotřebí uchovávat v ledničce. U volně prodejných léků by se měl pacient v lékárně dozvědět i o nežádoucích účincích. Dobrý lékárník upozorní, že na nějaké léky se nesmějí jíst mléčné výrobky nebo je nebezpečné zapíjet je ovocným džusem.

Kde si stěžovat
Pokud se stane chyba a pacient je přesvědčený, že ji on sám nezavinil, může v lékárně léky reklamovat jako jakékoli jiné zboží. To když se jedná například o poškozené balení. Pokud si pacient myslí, že mu léky či jejich kombinace poškodily zdraví, může si stěžovat u svého lékaře nebo v lékárně.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....