Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Lékárníci často radí zákazníkům nebezpečně, ukázal test

  4:13
Spoléháte se na lékárníka, že vám správně poradí ohledně užívání léků? Chyba. Redaktoři MF DNES otestovali 14 lékáren v celé zemi. V roli pacientů postupně žádali o pět různých rad. V polovině testovaných lékáren "pacientovi" doporučili kombinaci léků, která může vést v krajním případě až ke smrti.
Některé lékárny prohlásily nebezpečnou kombinaci třezalky a antidepresiv za nerizikovou. Ilustrační foto.

Některé lékárny prohlásily nebezpečnou kombinaci třezalky a antidepresiv za nerizikovou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nevhodný koktejl léků u nás zabije ročně tři až čtyři tisíce lidí. A všechno jsou to přitom léky, které měly původně pomoci. Navíc z rukou lékaře a lékárníka, tedy těch nejpovolanějších odborníků.

Šokující? Ani ne. Výzkumy, které proběhly v zahraničí i v Česku, už dávno ukázaly, že ani k lékařům, ani k lékárníkům nelze mít bezmeznou důvěru. A teď totéž ukázal i velký test lékáren, který provedla MF DNES.

Lékárníci sami mají zájem chybovat co nejméně. Aby zjistili, nakolik důležitou roli hraje lékárník coby mezičlánek mezi pacientem a lékařem, vedli si loni farmaceuti po dobu šesti měsíců evidenci lékových chyb.

Zjistili, že jen za půl roku jich nashromáždili více než dva tisíce tři sta. Nejčastěji šlo o chybně předepsané dávkování léku lékařem, jindy zase lékaři předepsali pacientům různé pilulky, jejichž účinky šly proti sobě, a tím jim škodily.

"Zejména u dětí a seniorů to může být nebezpečné," říká lékárník Michal Hojný.

Jenže to šlo o omyly lékařů a lékárníci chtěli dokázat, že právě oni jsou tím článkem, který může chybám lékaře zabránit. Ale ani oni sami nejsou neomylní, jak ukázal test redakce.

Redaktoři v roli klientů lékárny schválně kladli lékárníkům školácky jednoduché otázky, na které by měl umět správně odpovědět každý farmaceut. A včas pacienta varovat před nebezpečnými kombinacemi.

Chyby, které mohou vést až k tragédii

Kdyby redaktoři dali na rady lékárníka v brněnské Eurolékárně na Kozí ulici, mohlo je to v krajním případě stát i život. Zdejší lékárnice totiž tvrdila, že třezalka je přírodní, takže se může klidně kombinovat s antidepresivy.

Jenže třezalka je hodně silná bylina, která se smí kombinovat jen s málokterým léčivem. Směs třezalky a antidepresiv pak může vyvolat serotoninový syndrom, který bývá i smrtelný.

Ve stejné lékárně se redaktorka dozvěděla i to, že se antibiotika Klacid a pilulky Zocor na cholesterol klidně mohou užívat společně. Těžký omyl. Kdyby to udělala, mohla by si poškodit svaly natolik, že by to vedlo až k jejich rozpadu.

"Je to impulz k zamyšlení. Nebudu to omlouvat, protože kombinace zocoru a klacidu je jasnou chybou, která může být pro pacienta nebezpečná. To by měli všichni lékárníci vědět," komentuje to mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Co tedy může dělat pacient, pokud jej rady lékárníka poškodí? "Pokud lékárníkovi sdělíte, že užíváte antidepresiva, a on vám na uklidnění doporučí třezalku, která je nevhodná, pak je samozřejmě odpovědný za zdravotní komplikace, které vám tak mohou vzniknout. Problém však nastává, jak lékárníkovi dokážete, že vám takovou nevhodnou či nebezpečnou radu dal," říká Aleš Krebs.

Stejně tak je lékárník odpovědný za situace, kdy nezkontroluje dávkování léku nebo je neověří u ošetřujícího lékaře, pokud je větší, než výrobce doporučuje. To smí lékárník pacientovi doporučit k užívání, jen když lékař na receptu výslovně uvede, že si je vyššího dávkování vědom.

Inspirace v Izraeli

Dá se tedy vůbec chybám lékařů a lékárníků zabránit? "Dá," tvrdí šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

"Například v Izraeli mají výborný systém propojení lékařů se zdravotní pojišťovnou. Když lékař předepisuje lék, vidí, kdo a kde pacientovi předepsal jaký další lék. A okamžitě mu vyběhnou možné kontraindikace," popisuje Schlanger, který se snaží, aby i v největší zdravotní pojišťovně v Česku, tedy ve VZP, byl podobný systém.

"Pojištěnci by měli kartičku, která by pro lékaře byla klíčem do systému. Jenže ministerská komise, která se těmto projektům věnuje, se sešla naposledy v únoru, takže těžko říct, kdy se projekt spustí," krčí rameny Schlanger.

Povinnosti lékárny

Kontrola dávkování
Odpovědnost za to, že si domů nesete správné léky, které vám pomůžou, nikoli uškodí, nese lékař, který je předepsal. Svůj díl odpovědnosti však mají i lékárníci – musí zkontrolovat dávkování léku. Pokud dávkování předepsané lékařem nesouhlasí s údaji, které v příbalovém letáku píše výrobce přípravku, musí lékárník u lékaře ověřit, zda má pacient opravdu brát předepsanou dávku léku. Může se jednat o chybu.

Informace o jiných lécích
U léků zčásti hrazených pojišťovnou má lékárník povinnost informovat pacienta o nabídce přípravků se stejnou účinnou látkou, jako má předepsaný lék. Musí pacientovi nabídnout levnější variantu, tedy léky s menším doplatkem, pokud jsou na trhu. Souhlasí-li pacient, může mu lékárník namísto předepsaného léku vydat levnější lék. Ale ten vedle stejné účinné látky musí mít i stejnou formu jako ten původní. Nelze tedy například zaměnit tablety za sirup. 

Volně prodejné léky
Zodpovědnost za vydání volně prodejných léků nese lékárník. Už však není v jeho silách kontrolovat, zda se instrukcí pacient drží. Zároveň platí, že když pacient odmítá s lékárníkem komunikovat, nelze mu informace nutit. Lékárník by měl pacienta upozornit, v jakých podmínkách je třeba lék skladovat. Některá léčiva nesnesou světlo, jiná je zapotřebí uchovávat v ledničce. U volně prodejných léků by se měl pacient v lékárně dozvědět i o nežádoucích účincích. Dobrý lékárník upozorní, že na nějaké léky se nesmějí jíst mléčné výrobky nebo je nebezpečné zapíjet je ovocným džusem.

Kde si stěžovat
Pokud se stane chyba a pacient je přesvědčený, že ji on sám nezavinil, může v lékárně léky reklamovat jako jakékoli jiné zboží. To když se jedná například o poškozené balení. Pokud si pacient myslí, že mu léky či jejich kombinace poškodily zdraví, může si stěžovat u svého lékaře nebo v lékárně.

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Pozor na oční kapky z internetu, můžete po nich oslepnout, varuje SZÚ

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje před koupí amerických kapek do očí EzriCare a umělých...

Prezident Pavel návštěvu Tchaj-wanu neplánuje, aby neohrozil vztahy s Čínou

Prezident Petr Pavel neplánuje návštěvu Tchaj-wanu. Znamenalo by to podle něj zbytečné ohrožení obchodních vztahů s...

Koně zakladatele babyboxů se brodí v bahně. Týrání, rozhodla veterina

Premium Přes dvacet koní se brodí v rozbahněném výběhu. Kroky se jim dělají jen těžko. Kopyta se jim boří do bahna, téměř...

STALO SE DNES: Konec spalovacím motorům, Rusko obklíčilo Bachmut

Ministři pro energetiku států EU schválili normu o omezení prodeje aut se spalovacími motory. Ruské jednotky obklíčily...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...