Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

KSČ v roce 1989 odsoudila omluvu Polska a Maďarska za okupaci

  20:29
V roce 1989 se českoslovenští komunisté báli srpnového výročí okupace z roku 1968, již považovali za bratrskou pomoc. U "bratrů" se však změnily poměry a za okupaci se nečekaně omluvili. MF DNES získala záznam schůze, na které politici panikařili.

Z výstavy Nakonec přijely tanky - Praha 21. srpna 1968 | foto: Libor Hajský

Blížilo se jedenadvacáté výročí srpna 1968 a soudruzi z vedení KSČ byli hodně nervózní. Báli se, že do Prahy při té příležitosti přijedou na protirežimní demonstrace tisíce lidí z Polska a Maďarska, kde byla tehdy totalita ještě více nahlodaná než v Československu. To by mohlo otřást i zdejším komunistickým panstvím.

MF DNES teď získala autentické, málo známé záznamy z jednání předsednictva ústředního výboru komunistické strany z 18. srpna 1989.
I po dvaceti letech, která od té doby uplynula, je ze zápisů patrné, že pohlaváři tuší, jak moc se pod nimi v druhé půlce roku 1989 kymácí židle.

"Množí se případy anonymních výhrůžek adresovaných funkcionářům stranických a státních orgánů (...) i verbální útoky proti jejich příslušníkům," stojí v záznamu z jednání.

V té době už lidé několik týdnů podepisovali protirežimní petici Několik vět, ke které se připojily i pro režim důležité popové hvězdy jako Hana Zagorová, která byla tehdy velmi populární.

"Lidé přestali mít strach a to bylo pro revoluci blahodárné," vzpomíná tehdejší disident Alexandr Vondra.

Nepustíme, pak se omluvíme

Kromě obavy z domácích demonstrantů se komunisté báli i ciziny. "V případě opakovaného zatčení a odsouzení V. HAVLA (respektive dalších představitelů čs. opozice), plánují (západoevropské státy) rozpoutání ostré protičeskoslovenské kampaně," stojí v dokumentu.

Proto soudruzi v čele s prezidentem Gustávem Husákem a generálním tajemníkem Miloušem Jakešem na zasedání dumali, jak rozprášit chystané demonstrace a situaci ustát.

rozhořčená odpověď

Českoslovenští komunisté, kteří byli právem vystrašeni, jak se v okolních zemích hroutí totalita, sestavili rozhořčenou odpověď.

"Vážení soudruzi, tento akt byl podniknut zjevně unáhleně. Objektivně napomáhá protisocialistickým silám," odsoudili omluvné dopisy.

"Ve svém důsledku to podrývá vzájemnou důvěru, úctu a porozumění. Se soudružským pozdravem, Předsednictvo ÚV KSČ," píše se dále v dopise. Do listopadové revoluce a pádu totality tou dobou zbývaly už jen tři měsíce.

Recepty byly různé. "Z Maďarska přijdou 200–300 auty a vlakem. U Poláků děláme opatření v dopravě – budeme je odklánět. Poslance Solidarity (polských antikomunistů, kteří už tou dobou seděli v tamním parlamentu, pozn. red.) sem nepustíme a pak se jim omluvíme," navrhl v diskusi tehdejší ministr vnitra František Kincl.

"Snaží se vytvořit atmosféru, že oni tam přijdou jako beránci a Bezpečnost bude do nich střílet," řekl ve svém příspěvku Milouš Jakeš.
Někteří komunisté byli až nezvykle sebekritičtí.

"Dělnická třída – musíme si vyjasnit pojem a na tomto základě i naši práci vůči dělnické třídě," uznal Karel Hoffmann, že strana byla na hony vzdálená svému oficiálnímu programu.

A tím nervózní jednání v budově ÚV KSČ na pražském nábřeží Ludvíka Svobody 18. srpna 1989 neskončilo. Na řadě byl čtvrtý bod: Co udělat se soudruhy z Polska a Maďarska, kde se režim hroutil, a oni se teď nečekaně Československu omluvili za to, že jejich armády v srpnu 1968 vtrhly na jeho území a okupovaly ho?

Panoval strach z úderů proti demonstrantům

Takový obrat se soudruhům, kteří okupaci až do té doby vysvětlovali jako bratrskou pomoc, nehodil.

"Domníváme se, že při posuzování tehdejších událostí není na místě uspěchanost, jednostranné kroky a přijímání stanovisek odporujících historickým skutečnostem. (...) Takový krok by zatížil naše vzájemné vztahy, které KSČ chce i nadále rozvíjet v duchu soudružské spolupráce a porozumění," vzkázali rozzlobení českoslovenští komunisté Maďarům.

Velké srpnové nepokoje, kterých se strana v srpnu 1989 tak obávala, však nakonec nevypukly. Poláků a Maďarů přijel demonstrovat jen zlomek z očekávaného počtu.

"Naše opozice se tehdy nedokázala shodnout, jestli jít demonstrovat, nebo ne. Velmi zdrženlivý postoj zaujal Václav Havel. Panoval strach, že režim chystá razantní údery proti demonstrantům," říká historik Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny.

Obavy byly možná oprávněné. Šéf pražských komunistů Miroslav Štěpán se v té době nechal slyšet, že bude-li to nutné, použije KSČ proti demonstrujícím i střelné zbraně.

Jediné dvě větší demonstrace se nakonec uskutečnily na česko-polské hranici v Těšíně a v Praze na Václavském náměstí. "S projevem odsuzujícím srpnovou okupaci vystoupil György Kerényi z maďarského Svazu mladých demokratů," vzpomíná historik Blažek. Komunistickou moc však definitivně zničily až události po 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě.

kdo se bál výročí

Jak se KSČ v r.1989 připravovala na výročí okupace

Miroslav Štěpán, šéf pražské KSČ
Ústí nad Labem - Miroslav Štěpán"Je tady několik set Italů. Musíme zamezit aktivitě poslanců z Polska, Maďarska i SSSR. Ať uděláme cokoliv, musí to být rychlé a dokončené – nedovolit pokračování. Nejde jen o Václavák a Staromák, ale též o Kampu, Karlův most, Hradčanské náměstí."

Milouš Jakeš, generální tajemník
Milouš Jakeš"Nepřátelé se snaží vytvořit atmosféru, že oni na demonstrace přijdou jako beránci a Bezpečnost bude do nich střílet."

František Kincl, ministr vnitra
František Kincl"Z MLR přijde 200–300 demonstrantů – auty a vlakem. U Poláků děláme opatření v dopravě – budeme je odklánět. Poslance polské Solidarity sem nepustíme a pak se jim omluvíme. Žádné provokace nepřipustíme."

Ladislav Adamec, premiér
Ladislav Adamec"Teror proti poctivým lidem – musíme na to reagovat a ukázat i zde sílu."

Karel Hoffmann z předsednictva
Karel Hoffmann před věznicí"Musíme udělat opatření, aby se na Václavské náměstí vůbec nedostali."

Autoři: ,

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....