„Musíme se smířit s tím, že budeme chodit na přeočkování. A to možná i inovovanými variantami vakcíny, které budou reagovat na nové mutace. Možná bude zajímavé třeba po dvou letech přejít na alternativní typ vakcíny,“ řekl například ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer v České televizi.
Vědci v současnosti rozlišují dva hlavní typy vakcín proti koronaviru - vektorové (AstraZeneca či ruský Sputnik V) a vakcíny na bázi RNA (BioNTech/Pfizer a Moderna). Již očkovaný člověk jedním typem vakcíny by tak při přeočkování obdržel ten druhý.
Podle Grubhoffera je účinnost jednotlivých druhů vakcíny odlišná u každého člověka. „Je to nepochybně individuální záležitost, každý z nás je originální bytost. Imunologové a alergologové samozřejmě dobře rozlišují, zda konkrétní typ může být zdravotním stavem daného jedince kontraindikován,“ vysvětlil. „Myslím si však, že obě vakcíny jsou srovnatelně kvalitní,“ dodal.
V následujících letech podle něj budou vznikat nové typy vakcín, které budou reagovat na další mutace viru. Stávající vakcíny by na ně totiž v budoucnosti nemusely stačit. Například jihoafrická mutace viru již nyní značně snižuje účinnost očkovací látky od firmy AstraZeneca. Jihoafrická vláda prozatím v zemi distribuci této vakcíny pozastavila.
1. února 2021 |
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvVýrobci už na nových vakcínách pracují
Na nutnost přeočkování populace vakcínami, které budou účinné i na další mutace covidu-19, v pondělí upozornili také vědci z iniciativy Sníh. Podle imunologa Zdeňka Hela už na nich výrobci pracují. Riziková jihoafrická mutace podle něj zatím do Česka nedorazila, vzhledem k tomu, že byla již zjištěna například v Tyrolsku, je to však jen otázka času.
Až dorazí jihoafrická mutace, může nakazit i ty, kteří covid již prodělali |
V takovém případě by mohlo pomoci omezení cestování mezi regiony. Podle Hela je riziková tím, že protilátky po prodělání jsou asi desetkrát až třicetkrát nižší a po očkování zhruba šestkrát až osmkrát. „Dá se očekávat, že bude docházet k reinfekcím pacientů,“ vysvětlil.
Bude třeba přizpůsobit vakcíny, aby působily proti více variantám viru, protože současné vakcíny budou mít sníženou schopnost. V létě nebo na podzim by podle něj bylo třeba začít s přeočkováváním.
Nakažlivější a odolnější
Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru, čili stanovili jeho strukturální parametry. „Neexistuje způsob, jak bychom ji mohli zastavit. Stane se dominantní v řádu několika dnů nebo týdnů,“ dodal Hel. Podezření na tuto mutaci odhalí některé sady na PCR testování, potvrdí ho jen sekvenace genu, tedy podrobná genetická analýza viru.
Častější kašel a únava, čich zůstává. Jak poznat nákazu britskou mutací |
Podle vyjádření exministra zdravotnictví Romana Prymuly z minulého týdne kvůli rozšíření nakažlivějších mutací koronaviru, jako je ta britská, už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund.
Podle Světové zdravotnické organizace laboratoře britskou mutaci odhalily v 37 zemích Evropy. A zatímco kontinentální Evropa řeší tuto mutaci, Britům dělá těžkou hlavu vedle jihoafrické například i brazilská. I ona vzbuzuje obavy, že by mohla způsobovat zrychlení šíření viru nebo být odolnější proti protilátkám.