Od Drobila k Pospíšilovi. Vládu opustila už většina původních ministrů

  11:54aktualizováno  11:54
Demise a odchody ministrů řádí v kabinetu Petra Nečase jako mor. Do Strakovy akademie, kde vláda zasedá, už se nepodívá osm ministrů původní sestavy. Včetně premiéra Petra Nečase zbývá z "vlády práva, rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci", jmenované v roce 2010, už jen sedm původních členů.

TAKOVÍ JSME BYLI. Snímek z roku 2010 už je archivní, z mužů na snímku ve vládě zůstává jen premiér Petr Nečas. Martin Kocourek i Pavel Drobil ji po aférách opustili. | foto: ČTK

Pospíšil je devátým ministrem, který opustil Nečasovu vládu. Z osmi ministrů před ním bylo sedm členů původní sestavy, ministr dopravy Radek Šmerda pobyl ve funkci jen epizodně. Vláda má patnáct ministrů.

Personální změny v kabinetu odstartovala 15. prosince 2010 rezignace ministra životního prostředí Pavla Drobila. Odešel kvůli aféře s nahrávkami, poukazujícími na manipulaci zakázek ve Státním fondu životního prostředí. Za ministra, který na životním prostředí původně působit nechtěl a sliboval "dýchat za český průmysl", jmenoval prezident Klaus do čela resortu starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu.

Začátkem dubna se po vleklé kritice aktivit jeho detektivní agentury ABL z vlády poroučel ministr dopravy Vít Bárta (více o jeho demisi 8. dubna 2011 zde). Skončil šéf vnitra Radek John, podle premiéra na těžký resort nestačil. Pro  útěchu se stal vicepremiérem pro boj s korupcí, vnitra dostal nestraník a bývalý šéf policejního ÚOOZ Jan Kubice. Ministrem dopravy se stal Radek Šmerda.

Radku Johnovi vydržel elán v nové funkci jen do 17. května, kdy předal Nečasovi rezignaci na funkci vicepremiéra (více o Johnově rezignaci zde). Řekl, že necítil podporu pro boj proti korupci. Premiér také nechtěl akceptovat, že by v Johnově úřadu měl pracovat Michal Moroz, který neměl bezpečnostní prověrku.

Proč končí tolik ministrů?

Trojice Pavel Drobil, Martin Kocourek a Jiří Besser zjednodušeně řečeno padla kvůli aférám, ať už šlo o peníze v resortu, v rodinném majetku či v podivné koupi bytu v USA.

Radek Šmerda, Ivan Fuksa a podle vyjádření nejen opozičních politiků také Jiří Pospíšil - opustili vládu kvůli vnitřním bojům. Šmerda musel odejít poté, co se vzepřel Vítu Bártovi, Fuksa patřil ke křídlu kritickému k Nečasovi.

Ministr vnitra Radek John podle premiéra na těžký resort prostě nestačil.

Konec Josefa Dobeše nelze jednoznačně zařadit. Rezignaci zdůvodnil škrty na školství, na druhou stranu mu hrozila aféra s čerpáním eurodotací. Té se rezignací vyhnul.

Samostatný případ je i Vít Bárta. Plány na ovládnutí zakázek skrze politiku by šlo zařadit k aférám. V jeho případě ale na rozdíl od jiných afér šlo i o budování centra moci.

První žena se do vlády dostala 1. července, kdy Klaus jmenoval vicepremiérkou Karolínu Peake. Dostala na starost starost legislativní radu vlády a výbor pro koordinaci boje s korupcí. Prezident také jmenoval ministrem dopravy pražského manažera VV Pavla Dobeše. Ten nahradil Radka Šmerdu, který rezignoval 30. června (o Šmerdově rezignaci čtěte zde). Vzepřel se Věcem veřejným, které ho do vlády vyslaly, a nechtěl na slovo poslouchat jejich faktického šéfa Víta Bártu.

Překvapení pak přinesl 4. říjen 2011, kdy premiér navrhl odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy. Vysvětlil to dlouhodobou nespokojeností s jeho prací, například při správě Lesů České republiky. V čele ministerstva ho nahradil středočeský exhejtman Petr Bendl.

9. listopadu 2011 rezignoval ministr průmyslu Martin Kocourek. Ocitl se v podezření kvůli nejasným milionovým transakcím na účtu své matky. Kocourek je klopotně a nepřesvědčivě vysvětlil potřebou "odklonit" majetek v době rozvodu. Novým ministrem průmyslu se stal šéf jihočeské ODS Martin Kuba.

Ani ne měsíc poté, 8. prosince, odešel z kabinetu první a dosud jediný ministr za TOP 09, Jiří Besser. Měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě a v majetkovém přiznání to neuvedl. Besserovou nástupkyní se stala Alena Hanáková.

Eroze původních ministrů se zastavila na čtvrt roku, 21. března 2012 odstoupil ministr školství Josef Dobeš. Ve vládě hlasoval jako jediný proti úspoře 2,5 miliardy na školství. Dobeš zdůvodnil konec "drakonickými škrty", post ale opustil v momentě, kdy se jeho pozice otřásala kvůli chybám v čerpání eurodotací. Novým ministrem se stal prorektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Zatím posledním odvolaným ministrem se 27. června 2012 stal Jiří Pospíšil. Premiér odůvodnil konec ministra spravedlnosti tím, že manažersky nezvládl ukočírovat rozpočet ministerstva. Pospíšil byl odvolán v době, kdy měl rozhodovat o návrhu jmenovat vrchní pražskou státní zástupkyní Lenku Bradáčovou. "Byl jsem připraven tomu návrhu vyhovět," řekl jasně Pospíšil.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Prezident Zeman zakončil rekondiční pobyt v nemocnici a zamířil do Lán

Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne po čtyřech dnech ve střešovické nemocnici ukončil svůj rekondiční pobyt....

Premium

Malostranský zápisník: Jak virus Lubomír Zaorálek paralyzoval Sněmovnu

O tom, co je v parlamentu považováno za Sophiinu volbu, jak pomlázka posiluje českou státnost, kterým vraždám zatleská...

Demence se šíří Českem, místa v domovech pro potřebné chybí

Demencí je postiženo přes 160 tisíc Čechů. Nemocných rychle přibývá a péče o ně přesahuje možnosti sociálních zařízení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz