Nečas ztratil u voličů kredit, komentují odvolání Pospíšila analytici

  20:47aktualizováno  20:47
Odvoláním ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila přišla ODS o část voličů. Sám premiér Petr Nečas si uvnitř strany nejspíš upevnil postavení, míní politologové a sociologové. Podle Josefa Mlejnka Nečasova pozice ovšem vydrží jen tak dlouho, než jej "kmotři" hodí přes palubu.

Nečas ztratil odvoláním Pospíšila kredit, ODS voliče, míní analytici. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"U takového kroku hraje roli rozložení sil uvnitř ODS, a kdyby premiér Pospíšila neodvolal, je možné, že na podzimním sjezdu strany neobhájí svoji pozici," komentuje konec ministra spravedlnosti politolog Josef Mlejnek.

Nečasovo rozhodnutí podle něj svědčí o tom, že na občanskou demokratickou stranu mají silný vliv zákulisní hráči. "Kmotři, nebo jak je nazvat, se řešení s paní Bradáčovou báli. Cítili to jako zásadní ohrožení jejich zájmů a tlačili na Nečase, aby udělal to, co udělal," nebere si servítky Mlejnek. "Pokud jim hrozí, že půjdou do kriminálu, bude-li Bradáčová jmenována, tak jim prohra v krajských volbách a pokles preferencí ODS jsou jedno. Není to pro ně bezprostřední ztráta," domnívá se politolog.

Ministrův konec

Jedno to ovšem nejspíš nebude příznivcům ODS a pravice. "U voličů krok Petra Nečase vyvolá neuvěřitelnou deziluzi a přesvědčení, že v ODS už zbyli jen kmotři," řekl iDNES.cz politolog Zdeněk Zbořil. Občanská demokratická strana proto ztratí část hlasů voličů. Jak velkou, to se Zbořil neodvážil tipovat. O hlasy podle něj ale přijde už v podzimních senátních a krajských volbách. "Jestli ODS pomohla trochu kauza doktora Ratha, tak odvolání Pospíšila překryje všechny možné hříchy sociální demokracie," míní Zbořil.

Odvoláním ministra nahrává ODS malým stranám a nezávislým

I kvůli Rathovi ale voliči ODS neutečou k sociální demokracii. "Myslím, že na úkor ČSSD získají buď Zemanovci, nebo komunisté. Na úkor ODS mohou získat malé politické strany s pokud možno známými tvářemi. V regionálních volbách budou mít výhodu nezávislí kandidáti nebo ti, co se jako nezávislí tváří," dodal Zbořil. Podle něj by ze situace mohla těžit třeba Suverenita Jany Bobošíkové.

Vyjádření premiéra

Premiér Petr Nečas ve středu vydal prohlášení, ve kterém odmítá spojitost mezi Pospíšilovým odvoláním a jmenováním Bradáčové.

"Důrazně dementuji spekulace, které se objevily v médiích, že důvodem odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mohlo být případné jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. O tomto návrhu nejvyššího státního zástupce jsem se dozvěděl až dnes kolem 12. hodiny z médií poté, co už byl ministr spravedlnosti odvolán. Důvody jsem uvedl na dopolední tiskové konferenci, se situací na státním zastupitelství tento krok nemá nic společného," stojí v prohlášení premiéra.

"Pokud se vláda, která není příliš oblíbená, zbavuje svých nejpopulárnějších členů, tak je to věc, která je pro pravicové voliče matoucí a rozkolísá je," uvedl Jan Hartl, ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění STEM.

Odvolání Pospíšila označuje za "svérázný počin", který ublíží vládní koalici. "O tom není pochyb. Pospíšil byl vnímán jako její nejpopulárnější člen," domnívá se Hartl. Krok Nečase podle něj prohloubí skepsi vůči vládě a jejím krokům. "Zpochybní to pravicovou politiku a může to limitovat budoucí zotavení ODS," popsal sociolog.

STEM dlouhodobě sestavuje žebříčky popularity českých politiků. Ten květnový Jiřího Pospíšila zařadil mezi šestici s nejvyšším podílem příznivých hodnocení. U premiéra Nečase se v dubnu naopak obliba rekordně propadla (více o propadu popularity Nečase čtěte zde).

"Jiří Pospíšil je stabilně vnímán velmi dobře, protože působí přímočaře, upřímně a hovoří o věcech srozumitelně. Vypadá, že se neschovává za technické parametry chystaných opatření, ale že mu jde o věc samou," vysvětlil šéf STEM. Podle něj je otázka vymáhání spravedlnosti důležitá a upevňování pravidel hry ve společnosti je klíčovou podmínkou demokratického vývoje.

"V situaci, kdy je naše politika věcně vyprázdněná, to za ministra Pospíšila vypadalo, že se věci začínají hýbat. A i kdyby tomu tak nakrásně nebylo, z hlediska politické strategie není dobré se zbavovat politika, jenž vytváří předpolí pro to, aby veřejnost přijala změny pozitivně," dodal sociolog.

Jindy prezident váhá, u Pospíšila šlo odvolání bleskově

Odchod Jiřího Pospíšila oznámil premiér ve středu. V tu chvíli už jeho rozhodnutí měl na stole prezident Václav Klaus, který mu vyhověl. Ministr Pospíšil se rozhodnutí Petra Nečase dozvěděl 40 minut před tím, než se informace dostala na veřejnost (více o odvolání Jiřího Pospíšila čtěte zde).

Právě sled okolností přijde zajímavý Zbořilovi. "To, co Nečasovi asi nejvíc uškodí, je, že s demisí Bárty a Dobeše se otálelo, v případě Pospíšila to bylo jinak a vše šlo během hodiny. Zřejmě tedy šlo o připravenou akci," řekl iDNES.cz Zbořil. "A tady se nejedná o žádného Bobeše Dobeše, ale o člena předsednictva strany a pravděpodobně nejpopulárnějšího politika ODS. Takže rozhodnutí premiéra vůbec nerozumím," doplnil politolog.

"Když Petr Nečas nastupoval do funkce premiéra, měl pověst pana Čistého, teď se dostává stále více do vleku starých struktur a patrně už nemá velkou autonomii. Tím, jak podléhá tlakům, postupně ztrácí kredit, který u veřejnosti měl. A může se stát, že až ho ztratí úplně, tak lidé, kterým nyní plní přání, ho sami zaříznou, protože zjistí, že už pro ně není přínosem," doplnil paletu názorů Mlejnek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Najdete na iDNES.cz