Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komunistického tajemníka po půl století obvinili z vyhnání „kulaka“

  16:07
Patřil k nejhorlivějším komunistům v okolí moravského Šternberka a v jedné tamní obci řídil nevybíravými metodami vyvlastňování zemědělců. Bylo to v 50. letech minulého století. Podílel se na Bývalého komunistického předsedu místního národního výboru (obdoba starosty) v prosinci obvinila policie ze zneužití pravomocí.

Rozorávání mezí. V roce 1950 se v Obříství na Mělnicku slavilo. Část zemědělců dávala své pozemky JZD dobrovolně. Ostatní k tomu byli donuceni. Heslo té doby znělo: „Po rozorání mezí na polích je třeba rozorat meze v hlavách a srdcích lidí.“ | foto: Repro z knihy: Jde pevně kupředu naše zem

Policii se podařilo prokázat jeden konkrétní případ z roku 1951, kdy muž přestěhoval rodinu, která se bránila dát svůj majetek komunistickému družstvu. Obvinění přišlo s odstupem několika desítek let proto, že postižení a jejich příbuzní si až teprve nedávno uvědomili, že bezpráví z padesátých let je pořád trestné, a hromadně kontaktovali policii.

MF DNES informace o stíhání potvrdili olomoucký státní zástupce Jaroslav Kouřil a Úřad pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu (spadá pod policii). Kouřil odmítl zveřejnit jméno obviněného funkcionáře, protože není jisté, že už obdržel policejní obsílku. MF DNES se podařilo zjistit, že jde nejspíš o Ladislava N., kterému je dnes už 86 let.

"Obviněný podepsal výměr, kterým se zemědělská usedlost převedla do nuceného nájmu. Dal jim najevo, že se mají vystěhovat, jinak je vystěhují násilím," popsal MF DNES kauzu náměstek ředitele ÚDV Pavel Bret.

Obvinění padlo neuvěřitelných 58 let od spáchání skutku. Prověřování však pokračuje a policie se mohou obávat i další žijící lidé, kteří zemědělce v padesátých letech perzekuovali. Nově státní zástupci hledají i lidi, kteří posílali syny zemědělců na vojnu do pomocných technických praporů, známých jako PTP.

Tisíce vystěhovaných rodin

Policie může komunistu stíhat jen díky zákonu o nepromlčitelnosti komunistických zločinů. "Obviněný porušil i tehdejší platné zákony," sdělil žalobce Kouřil. Komunistická akce Kulak, kterou odstartoval tehdejší prezident Klement Gottwald, byla řízená tajnými směrnicemi.

Bezpráví postihlo v padesátých letech soukromé zemědělce po celém Česku a díky němu vznikla jednotná zemědělská družstva, která se udržela až do roku 1989. Stěhování postihlo dva tisíce rodin. Rodina ze Šternberska měla štěstí aspoň v tom, že se stěhovala jen o pár vesnic dál. Jiní postižení putovali do vylidněných a neúrodných Sudet.

Stěhování rodin

Komunisté chtěli v roce 1949 zestátnit po vzoru Sovětského svazu pole a založit v každé vesnici družstvo. V cestě jim však stáli sedláci, kteří vlastnili půdu a nechtěli se jí vzdát. Prezident Klement Gottwald dal proto příkaz k násilné "kolektivizaci". Kdo se nepodvolil dát hospodářství družstvu, toho přestěhovali a vzali mu majetek. Stěhování postihlo v padesátých letech dva tisíce rodin.

V roce 2007 Konfederace politických vězňů vyzývala přestěhované zemědělce a pozůstalé, aby podávali trestní oznámení. Některé z nich možná motivovala i touha získat zpět dosud nevrácený dům, i když restituce se stíháním nijak nesouvisejí.

Policie prověřovala kolem pěti set případů. Už před Ladislavem N. obvinila dva jiné lidi, jednoho z Litoměřicka, druhého z Rakovnicka, ale státní zástupci stíhání po čase zastavili. Funkcionář ze Šternberska je jediný současný obviněný.

Oba starci, kterým policie doručila obvinění po desítkách let, si na svou roli v padesátých letech pamatovali. "Říkají ale, že to nebyl trestný čin, a pokud ano, nespáchali ho oni. A kdyby spáchali, tak je podle nich promlčený," vysvětluje Bret.

Bývalý komunistický vězeň a pozdější vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek je proti tomu, aby soud posílal bývalého komunistického tajemníka z padesátých let natvrdo za mříže, ale soudit ho je podle Karáska správné. "Bral bych to jako morální rozsudek, který ukazuje, že za to byl někdo odpovědný," míní Karásek.

Ten se však podivuje, že jediný obviněný to "odskákal" za stovky dalších komunistických družstevníků, kteří podobné zlo páchali. Jenomže drtivá většina jich už nežije a těžké je i dohledat archiválie, které slouží jako důkazy.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Nečekejte a zažádejte o dotaci na výměnu kotle, hrozí pokuty, říká expert

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...