Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Kdo dá miliony za nemocnici aneb o co jde v kauze Dryml

  12:46aktualizováno  12:46
Spor senátora Vladimíra Drymla se stranickou kolegyní z ČSSD Hanou Orgoníkovou trvá delší dobu. Dryml tvrdí, že Orgoníková zpronevěřovala peníze z evropských fondů. Poslankyně si myslí, že Drymla nejvíce naštvala, když mu začala bránit v prodeji vrchlabské nemocnice.

Vladimír Dryml je ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice a současně sedí v křesle vicehejtmana | foto: MF DNES

Šéfka krajské organizace ČSSD ve východních Čechách Orgoníková kritizuje Drymla kvůli tomu, že se po říjnových volbách ocitl ve střetu zájmů. Je ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice a současně sedí v křesle vicehejtmana.

Dryml chce, aby kraj odkoupil vrchlabskou nemocnici. Jako člen managementu nemocnice by měl mít zájem na co nejvyšší ceně. Úkol druhého muže kraje, hospodařícího s veřejnými penězi, je přesně opačný - koupit zařízení co nejlevněji.

Zatímco vlastník chce nemocnici prodat přibližně za 150 milionů, hejtman Lubomír Franc (ČSSD) považuje cenu za hrubě nadsazenou.

"O nemocnice máme zájem, ale za tržní cenu, která je nejvýše padesát milionů. Rozhodně ne za cenu, jakou chce pan Dryml," řekl MF DNES Franc. Někteří odborníci přitom hovoří o tom, že kraj vrchlabskou nemocnici vůbec nepotřebuje, protože zdravotních lůžek v ostatních nemocnicích v regionu je dost.

A právě Orgoníková Drymla za přemrštěnou cenu kritizuje. "Domnívám se, že to je tím hlavním sporem. Nemyslím, že by bylo správné nemocnici prodávat tak draze," říká Orgoníková. "Původní cena od pana Drymla byla 250 milionů, teď je to 140 nebo 120," vypočítává.

Orgoníková se proto před časem pokusila obchod zmařit. Krajská organizace ČSSD, kterou vede Orgoníková, žádala zastupitele, aby koupi nemocnice nepodpořili. Dryml i tak popírá, že by se jí chtěl mstít. "Že máme s paní Orgoníkovou spory kvůli nemocnici? To je nesmysl," říká.

Senátor Dryml: Nevím, proč se mám hájit

Vladimír Dryml, ředitel vrchlabské nemocnice a člen ČSSD"Především nevidím důvod, proč se mám hájit já. Před kým? To, co já budu hájit, jsou zájmy mých voličů," napsal Vladimír Dryml v e-mailu, kterým odpověděl na otázky. Osobní schůzku odmítl.

Jak přesně jste chtěl použít kompromitující materiály proti Orgoníkové a Dohnálkovi?
Já jsem žádné kompromitující materiály nesháněl. Nebylo tedy co používat. Jiná je otázka, že jsem se chtěl dozvědět, kdo brojí až nečestně proti ČSSD.

Proč se mezi sebou s Hanou Orgoníkovou tak nesnášíte? Je to kvůli vrchlabské nemocnici?
Ne, je to dlouhodobá záležitost. Kvůli nemocnici to není, to je nesmysl. Tu klidně zavřu.

Co jste myslel větou "Já nejsem svatoušek, to v žádném případě, ale jsou věci - veřejné peníze, když už si z toho někdo něco bere, tak tam musí zůstat ta většina pro ty lidi, pro ty občany." Kdo si z toho co bere? Co znamená ta "většina"?
Ze společných peněz se vydává spousta prostředků třeba na chod státní správy. Často zbytečně. Proč by si je měla brát byrokracie místo toho, aby se použily smysluplněji pro lidi. A že nejsem svatoušek, to snad každý ví. Není nás mnoho, kdo se například dokázali postavit proti takovému molochu jako VZP. 

Helmut Dohnálek uvedl, že jste si měl někoho najmout, aby na něho sesbíral před volbami kompromitující údaje.
Nevidím důvod, proč sbírat kompromitující materiály na kohokoliv. Tak proč by pan Dohnálek měl být výjimkou.

Jaký je váš vztah s panem Miroslavem Mrštinou?
Kolegiálně pozitivní.

Vladimír Dryml, jehož averze vůči některým členům krajské organizace ČSSD vyvrcholila spory při vyjednávání o krajské vládě, však Orgoníkové vyčetl, že se nepatřičně vměšuje do rozhodování kraje.

Jednatel společnosti, která vlastní vrchlabskou nemocnici, Zbyněk Cejnar, odmítá, že by žádal po kraji příliš vysokou částku. Tvrdí, že jde o reálnou hodnotu zařízení. Přiznal však, že koupi nemocnice navrhl kraji právě nový náměstek - Dryml. Tedy muž, který stojí na obou stranách obchodu. "Pan Dryml sám nerozhoduje o ceně nemocnice, jen navrhl kraji její koupi," prohlásil Cejnar.

Dryml je pro nemocnici stále klíčovou osobou. Právě včera vyjednal zásadní smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která nemocnici umožní přežít v dalším roce.

O koupi nemocnice bude hlasovat krajské zastupitelstvo 22. ledna. Stále se vedou ostré spory o to, kolik za zařízení zaplatí.

Orgoníková: Z Drymla jsem měla v jednu chvíli až strach

Poslankyně ČSSD Hana OrgoníkováHana Orgoníková přiznává, že v jeden čas měla ze svého soupeře uvnitř královéhradecké ČSSD Vladimíra Drymla dokonce obavy. "Pořád ale nechápu, proč mě chce kompromitovat," říká.

Říkal, že spolu vedete spor. Že chce udělat utrum tomu, abyste s paní Horníkovou (poslankyně ODS) a panem Dohnálkem (šéf SNK ED na Královéhradecku) přestali krást veřejné peníze.
Já žádné veřejné peníze nekradu, samozřejmě. Nevidím důvod, ani způsob jak.

Pan Dryml se snažil získat informace o vašem spojení s paní Horníkovou a panem Dohnálkem. Co vás spojuje? 
S paní Horníkovou jsme z jednoho kraje, ale jinak nás nespojuje nic. K panu Dohnálkovi - pan Dryml měl výhrady k tomu, aby se jeho strana stala součástí koalice. Navíc se domnívám, že už tehdy pan Dohnálek věděl, že budou nějaké problémy ve vrchlabské nemocnici, proto do koaliční smlouvy navrhl klauzuli, že pokud kraj bude nabývat majetek, musí to být se souhlasem všech koaličních partnerů.

Máte tedy vysvětlení, proč si pan senátor na vás objednává kompromitující materiály?
Mohu se pouze domnívat. Nevidím důvod, proč by na mě měl něco shánět. Ale podle toho, jak vystupuje ve sdělovacích prostředcích, mu třeba šlo o to, aby byl hejtmanem. Jenže my jsme podporovali Luboše France, on vedl kandidátku. Další záležitostí je vrchlabská nemocnice, kde obhajuji zájmy sociální demokracie a občanů. 

Čí zájmy prosazuje senátor Dryml?
Měl by také prosazovat zájmy ČSSD, ale je také ředitelem nemocnice ve Vrchlabí, předsedou správní rady zdravotního holdingu kraje, náměstkem hejtmana pro zdravotnictví a senátorem. Snoubí se tam mnoho záležitostí.

Připadá mi podivné, že uvnitř jedné strany v jednom kraji je situace natolik napjatá, že senátor shání přes detektivní agenturu informace na poslankyni, která je ze stejné strany.
I mně to připadá divné, ale uvidíme, jak to dopadne... 

Je spor mezi vámi tak vyhrocený, že by se k vám dostaly i výhrůžky? Ať už od pana senátora nebo zprostředkovaně.
Dostalo se ke mně, že by mě někteří lidé neměli podporovat, že by se mnou neměli hovořit. V jednu chvíli jsem z něj (Drymla - pozn. red.) měla obavy.

Jako fyzicky?
I tak.


  • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček se po třinácti letech rozvádí

Manželství místopředsedy vlády, ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka končí. „Ano, mohu potvrdit, že jsme společně s...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Výroba vakcíny proti chřipce trvá až 15 let. Na poptávku nelze rychle reagovat

Je to výpadek, který postihne lékaře i lékárny prakticky každý rok. Za nedostatek očkovacích vakcín proti chřipce může...

Premium

Šíření fake news snadno a rychle. Arabové ve skutečnosti lázně neovládli

Reportérka MF DNES pod pseudonymem pronikla do zákulisí internetového rádia a do veřejného prostoru šířila „informace“...

Od bomby až k migrantům. Poplašnou zprávu řeší policie každý čtvrtý den

Je to už takový evergreen, že během zkouškového období na Vysoké škole ekonomické někdo ohlásí bombu. V případě, že se...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?

Najdete na iDNES.cz