Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Kdo dá miliony za nemocnici aneb o co jde v kauze Dryml

  12:46aktualizováno  12:46
Spor senátora Vladimíra Drymla se stranickou kolegyní z ČSSD Hanou Orgoníkovou trvá delší dobu. Dryml tvrdí, že Orgoníková zpronevěřovala peníze z evropských fondů. Poslankyně si myslí, že Drymla nejvíce naštvala, když mu začala bránit v prodeji vrchlabské nemocnice.

Vladimír Dryml je ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice a současně sedí v křesle vicehejtmana | foto: MF DNES

Šéfka krajské organizace ČSSD ve východních Čechách Orgoníková kritizuje Drymla kvůli tomu, že se po říjnových volbách ocitl ve střetu zájmů. Je ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice a současně sedí v křesle vicehejtmana.

Dryml chce, aby kraj odkoupil vrchlabskou nemocnici. Jako člen managementu nemocnice by měl mít zájem na co nejvyšší ceně. Úkol druhého muže kraje, hospodařícího s veřejnými penězi, je přesně opačný - koupit zařízení co nejlevněji.

Zatímco vlastník chce nemocnici prodat přibližně za 150 milionů, hejtman Lubomír Franc (ČSSD) považuje cenu za hrubě nadsazenou.

"O nemocnice máme zájem, ale za tržní cenu, která je nejvýše padesát milionů. Rozhodně ne za cenu, jakou chce pan Dryml," řekl MF DNES Franc. Někteří odborníci přitom hovoří o tom, že kraj vrchlabskou nemocnici vůbec nepotřebuje, protože zdravotních lůžek v ostatních nemocnicích v regionu je dost.

A právě Orgoníková Drymla za přemrštěnou cenu kritizuje. "Domnívám se, že to je tím hlavním sporem. Nemyslím, že by bylo správné nemocnici prodávat tak draze," říká Orgoníková. "Původní cena od pana Drymla byla 250 milionů, teď je to 140 nebo 120," vypočítává.

Orgoníková se proto před časem pokusila obchod zmařit. Krajská organizace ČSSD, kterou vede Orgoníková, žádala zastupitele, aby koupi nemocnice nepodpořili. Dryml i tak popírá, že by se jí chtěl mstít. "Že máme s paní Orgoníkovou spory kvůli nemocnici? To je nesmysl," říká.

Senátor Dryml: Nevím, proč se mám hájit

Vladimír Dryml, ředitel vrchlabské nemocnice a člen ČSSD"Především nevidím důvod, proč se mám hájit já. Před kým? To, co já budu hájit, jsou zájmy mých voličů," napsal Vladimír Dryml v e-mailu, kterým odpověděl na otázky. Osobní schůzku odmítl.

Jak přesně jste chtěl použít kompromitující materiály proti Orgoníkové a Dohnálkovi?
Já jsem žádné kompromitující materiály nesháněl. Nebylo tedy co používat. Jiná je otázka, že jsem se chtěl dozvědět, kdo brojí až nečestně proti ČSSD.

Proč se mezi sebou s Hanou Orgoníkovou tak nesnášíte? Je to kvůli vrchlabské nemocnici?
Ne, je to dlouhodobá záležitost. Kvůli nemocnici to není, to je nesmysl. Tu klidně zavřu.

Co jste myslel větou "Já nejsem svatoušek, to v žádném případě, ale jsou věci - veřejné peníze, když už si z toho někdo něco bere, tak tam musí zůstat ta většina pro ty lidi, pro ty občany." Kdo si z toho co bere? Co znamená ta "většina"?
Ze společných peněz se vydává spousta prostředků třeba na chod státní správy. Často zbytečně. Proč by si je měla brát byrokracie místo toho, aby se použily smysluplněji pro lidi. A že nejsem svatoušek, to snad každý ví. Není nás mnoho, kdo se například dokázali postavit proti takovému molochu jako VZP. 

Helmut Dohnálek uvedl, že jste si měl někoho najmout, aby na něho sesbíral před volbami kompromitující údaje.
Nevidím důvod, proč sbírat kompromitující materiály na kohokoliv. Tak proč by pan Dohnálek měl být výjimkou.

Jaký je váš vztah s panem Miroslavem Mrštinou?
Kolegiálně pozitivní.

Vladimír Dryml, jehož averze vůči některým členům krajské organizace ČSSD vyvrcholila spory při vyjednávání o krajské vládě, však Orgoníkové vyčetl, že se nepatřičně vměšuje do rozhodování kraje.

Jednatel společnosti, která vlastní vrchlabskou nemocnici, Zbyněk Cejnar, odmítá, že by žádal po kraji příliš vysokou částku. Tvrdí, že jde o reálnou hodnotu zařízení. Přiznal však, že koupi nemocnice navrhl kraji právě nový náměstek - Dryml. Tedy muž, který stojí na obou stranách obchodu. "Pan Dryml sám nerozhoduje o ceně nemocnice, jen navrhl kraji její koupi," prohlásil Cejnar.

Dryml je pro nemocnici stále klíčovou osobou. Právě včera vyjednal zásadní smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která nemocnici umožní přežít v dalším roce.

O koupi nemocnice bude hlasovat krajské zastupitelstvo 22. ledna. Stále se vedou ostré spory o to, kolik za zařízení zaplatí.

Orgoníková: Z Drymla jsem měla v jednu chvíli až strach

Poslankyně ČSSD Hana OrgoníkováHana Orgoníková přiznává, že v jeden čas měla ze svého soupeře uvnitř královéhradecké ČSSD Vladimíra Drymla dokonce obavy. "Pořád ale nechápu, proč mě chce kompromitovat," říká.

Říkal, že spolu vedete spor. Že chce udělat utrum tomu, abyste s paní Horníkovou (poslankyně ODS) a panem Dohnálkem (šéf SNK ED na Královéhradecku) přestali krást veřejné peníze.
Já žádné veřejné peníze nekradu, samozřejmě. Nevidím důvod, ani způsob jak.

Pan Dryml se snažil získat informace o vašem spojení s paní Horníkovou a panem Dohnálkem. Co vás spojuje? 
S paní Horníkovou jsme z jednoho kraje, ale jinak nás nespojuje nic. K panu Dohnálkovi - pan Dryml měl výhrady k tomu, aby se jeho strana stala součástí koalice. Navíc se domnívám, že už tehdy pan Dohnálek věděl, že budou nějaké problémy ve vrchlabské nemocnici, proto do koaliční smlouvy navrhl klauzuli, že pokud kraj bude nabývat majetek, musí to být se souhlasem všech koaličních partnerů.

Máte tedy vysvětlení, proč si pan senátor na vás objednává kompromitující materiály?
Mohu se pouze domnívat. Nevidím důvod, proč by na mě měl něco shánět. Ale podle toho, jak vystupuje ve sdělovacích prostředcích, mu třeba šlo o to, aby byl hejtmanem. Jenže my jsme podporovali Luboše France, on vedl kandidátku. Další záležitostí je vrchlabská nemocnice, kde obhajuji zájmy sociální demokracie a občanů. 

Čí zájmy prosazuje senátor Dryml?
Měl by také prosazovat zájmy ČSSD, ale je také ředitelem nemocnice ve Vrchlabí, předsedou správní rady zdravotního holdingu kraje, náměstkem hejtmana pro zdravotnictví a senátorem. Snoubí se tam mnoho záležitostí.

Připadá mi podivné, že uvnitř jedné strany v jednom kraji je situace natolik napjatá, že senátor shání přes detektivní agenturu informace na poslankyni, která je ze stejné strany.
I mně to připadá divné, ale uvidíme, jak to dopadne... 

Je spor mezi vámi tak vyhrocený, že by se k vám dostaly i výhrůžky? Ať už od pana senátora nebo zprostředkovaně.
Dostalo se ke mně, že by mě někteří lidé neměli podporovat, že by se mnou neměli hovořit. V jednu chvíli jsem z něj (Drymla - pozn. red.) měla obavy.

Jako fyzicky?
I tak.

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Začátek týdne bude chladnější se sněhem i v nižších polohách, pak se oteplí

Za studenou frontou, která v noci na pondělí přešla přes naše území k východu, se ochladí jen nepatrně. Výraznější...

Pravěk v lavicích. Až každý druhý středoškolák nerozezná reklamu od zprávy

Úroveň informační gramotnosti českých středoškoláků, která zahrnuje i využití digitálních technologií, přešlapuje na...

Balík do krámu či na úřad. Pošta klonuje konkurenci a propustí tisíce lidí

Česká pošta projde v příštích pěti letech modernizací, která ji vyjde na více než miliardu korun. Podle plánů by nově...

Na svůj výkon v ruské TV jsem upřímně hrdý, říká starosta Pavel Novotný

Doslova mediální bombou se stalo vystoupení starosty Řeporyjí Pavla Novotného v živém vysílání ruské státní televize....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz