Kdo dá miliony za nemocnici aneb o co jde v kauze Dryml

  12:46aktualizováno  12:46
Spor senátora Vladimíra Drymla se stranickou kolegyní z ČSSD Hanou Orgoníkovou trvá delší dobu. Dryml tvrdí, že Orgoníková zpronevěřovala peníze z evropských fondů. Poslankyně si myslí, že Drymla nejvíce naštvala, když mu začala bránit v prodeji vrchlabské nemocnice.

Vladimír Dryml je ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice a současně sedí v křesle vicehejtmana | foto: MF DNES

Šéfka krajské organizace ČSSD ve východních Čechách Orgoníková kritizuje Drymla kvůli tomu, že se po říjnových volbách ocitl ve střetu zájmů. Je ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice a současně sedí v křesle vicehejtmana.

Dryml chce, aby kraj odkoupil vrchlabskou nemocnici. Jako člen managementu nemocnice by měl mít zájem na co nejvyšší ceně. Úkol druhého muže kraje, hospodařícího s veřejnými penězi, je přesně opačný - koupit zařízení co nejlevněji.

Zatímco vlastník chce nemocnici prodat přibližně za 150 milionů, hejtman Lubomír Franc (ČSSD) považuje cenu za hrubě nadsazenou.

"O nemocnice máme zájem, ale za tržní cenu, která je nejvýše padesát milionů. Rozhodně ne za cenu, jakou chce pan Dryml," řekl MF DNES Franc. Někteří odborníci přitom hovoří o tom, že kraj vrchlabskou nemocnici vůbec nepotřebuje, protože zdravotních lůžek v ostatních nemocnicích v regionu je dost.

A právě Orgoníková Drymla za přemrštěnou cenu kritizuje. "Domnívám se, že to je tím hlavním sporem. Nemyslím, že by bylo správné nemocnici prodávat tak draze," říká Orgoníková. "Původní cena od pana Drymla byla 250 milionů, teď je to 140 nebo 120," vypočítává.

Orgoníková se proto před časem pokusila obchod zmařit. Krajská organizace ČSSD, kterou vede Orgoníková, žádala zastupitele, aby koupi nemocnice nepodpořili. Dryml i tak popírá, že by se jí chtěl mstít. "Že máme s paní Orgoníkovou spory kvůli nemocnici? To je nesmysl," říká.

Senátor Dryml: Nevím, proč se mám hájit

Vladimír Dryml, ředitel vrchlabské nemocnice a člen ČSSD"Především nevidím důvod, proč se mám hájit já. Před kým? To, co já budu hájit, jsou zájmy mých voličů," napsal Vladimír Dryml v e-mailu, kterým odpověděl na otázky. Osobní schůzku odmítl.

Jak přesně jste chtěl použít kompromitující materiály proti Orgoníkové a Dohnálkovi?
Já jsem žádné kompromitující materiály nesháněl. Nebylo tedy co používat. Jiná je otázka, že jsem se chtěl dozvědět, kdo brojí až nečestně proti ČSSD.

Proč se mezi sebou s Hanou Orgoníkovou tak nesnášíte? Je to kvůli vrchlabské nemocnici?
Ne, je to dlouhodobá záležitost. Kvůli nemocnici to není, to je nesmysl. Tu klidně zavřu.

Co jste myslel větou "Já nejsem svatoušek, to v žádném případě, ale jsou věci - veřejné peníze, když už si z toho někdo něco bere, tak tam musí zůstat ta většina pro ty lidi, pro ty občany." Kdo si z toho co bere? Co znamená ta "většina"?
Ze společných peněz se vydává spousta prostředků třeba na chod státní správy. Často zbytečně. Proč by si je měla brát byrokracie místo toho, aby se použily smysluplněji pro lidi. A že nejsem svatoušek, to snad každý ví. Není nás mnoho, kdo se například dokázali postavit proti takovému molochu jako VZP. 

Helmut Dohnálek uvedl, že jste si měl někoho najmout, aby na něho sesbíral před volbami kompromitující údaje.
Nevidím důvod, proč sbírat kompromitující materiály na kohokoliv. Tak proč by pan Dohnálek měl být výjimkou.

Jaký je váš vztah s panem Miroslavem Mrštinou?
Kolegiálně pozitivní.

Vladimír Dryml, jehož averze vůči některým členům krajské organizace ČSSD vyvrcholila spory při vyjednávání o krajské vládě, však Orgoníkové vyčetl, že se nepatřičně vměšuje do rozhodování kraje.

Jednatel společnosti, která vlastní vrchlabskou nemocnici, Zbyněk Cejnar, odmítá, že by žádal po kraji příliš vysokou částku. Tvrdí, že jde o reálnou hodnotu zařízení. Přiznal však, že koupi nemocnice navrhl kraji právě nový náměstek - Dryml. Tedy muž, který stojí na obou stranách obchodu. "Pan Dryml sám nerozhoduje o ceně nemocnice, jen navrhl kraji její koupi," prohlásil Cejnar.

Dryml je pro nemocnici stále klíčovou osobou. Právě včera vyjednal zásadní smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která nemocnici umožní přežít v dalším roce.

O koupi nemocnice bude hlasovat krajské zastupitelstvo 22. ledna. Stále se vedou ostré spory o to, kolik za zařízení zaplatí.

Orgoníková: Z Drymla jsem měla v jednu chvíli až strach

Poslankyně ČSSD Hana OrgoníkováHana Orgoníková přiznává, že v jeden čas měla ze svého soupeře uvnitř královéhradecké ČSSD Vladimíra Drymla dokonce obavy. "Pořád ale nechápu, proč mě chce kompromitovat," říká.

Říkal, že spolu vedete spor. Že chce udělat utrum tomu, abyste s paní Horníkovou (poslankyně ODS) a panem Dohnálkem (šéf SNK ED na Královéhradecku) přestali krást veřejné peníze.
Já žádné veřejné peníze nekradu, samozřejmě. Nevidím důvod, ani způsob jak.

Pan Dryml se snažil získat informace o vašem spojení s paní Horníkovou a panem Dohnálkem. Co vás spojuje? 
S paní Horníkovou jsme z jednoho kraje, ale jinak nás nespojuje nic. K panu Dohnálkovi - pan Dryml měl výhrady k tomu, aby se jeho strana stala součástí koalice. Navíc se domnívám, že už tehdy pan Dohnálek věděl, že budou nějaké problémy ve vrchlabské nemocnici, proto do koaliční smlouvy navrhl klauzuli, že pokud kraj bude nabývat majetek, musí to být se souhlasem všech koaličních partnerů.

Máte tedy vysvětlení, proč si pan senátor na vás objednává kompromitující materiály?
Mohu se pouze domnívat. Nevidím důvod, proč by na mě měl něco shánět. Ale podle toho, jak vystupuje ve sdělovacích prostředcích, mu třeba šlo o to, aby byl hejtmanem. Jenže my jsme podporovali Luboše France, on vedl kandidátku. Další záležitostí je vrchlabská nemocnice, kde obhajuji zájmy sociální demokracie a občanů. 

Čí zájmy prosazuje senátor Dryml?
Měl by také prosazovat zájmy ČSSD, ale je také ředitelem nemocnice ve Vrchlabí, předsedou správní rady zdravotního holdingu kraje, náměstkem hejtmana pro zdravotnictví a senátorem. Snoubí se tam mnoho záležitostí.

Připadá mi podivné, že uvnitř jedné strany v jednom kraji je situace natolik napjatá, že senátor shání přes detektivní agenturu informace na poslankyni, která je ze stejné strany.
I mně to připadá divné, ale uvidíme, jak to dopadne... 

Je spor mezi vámi tak vyhrocený, že by se k vám dostaly i výhrůžky? Ať už od pana senátora nebo zprostředkovaně.
Dostalo se ke mně, že by mě někteří lidé neměli podporovat, že by se mnou neměli hovořit. V jednu chvíli jsem z něj (Drymla - pozn. red.) měla obavy.

Jako fyzicky?
I tak.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Najdete na iDNES.cz