Kajínek poděkoval za podporu, zájemcům rozdával autogramy. „Jsem rád, že jsem pryč z vězení. Vězeňství je jedna velká Potěmkinova vesnice, kde jste ohlupováni a oblbováni,“ řekl.
Původně prý chtěl vyjít z káznice nepozorovaně, ale v předchozích dnech se rozhodl projít přes bránu a promluvit s novináři. „Bylo by to sprosté,“ uvedl Kajínek, který dlouhodobě trvá na nevinně.
Adresu svého budoucího bydliště neprozradil. „Samozřejmě vím, kam půjdu. Není ale třeba, aby to každý věděl. Měl bych mít také nějaké soukromí,“ dodal.„Mám různé nabídky na různé práce, některé fakt zajímavé. Nejdříve se potřebuji rozhlédnout, nadechnout se, zvážit situaci,“ uvedl.
Kajínek před odchodem na svobodu jako každý propuštěný vězeň absolvoval pohovor se sociálním pracovníkem a podrobil se lékařské prohlídce. Všechny osobní věci podle vlastních slov nechal spoluvězňům. „Televizi, radio, play-station, jídlo, knihy, oblečení,“ vyjmenoval.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček informoval novináře o udělení Zemanovy celkově osmé milosti po 11:30. Ministerstvo spravedlnosti obdrželo rozhodnutí kolem poledne. Poté předalo příslušnému soudu pokyny ke Kajínkově propuštění (text milosti najdete zde).
Kajínek bude v sedmileté podmínce
Premiér Bohuslav Sobotka hodnotí prezidentův krok rezervovaně. Novinářům na úterním sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů podle ČTK řekl, že nemá radost z toho, že se i v důsledku milosti stává z Kajínka celebrita. Omilostněného vraha vnímá spíše jakou zápornou postavu (reakce politiků čtěte zde).
Novináři „bouchli šampaňské“ a začali chystat mikrofony pro Kajínka |
Součástí milosti je sedmiletá podmínka, při níž se Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Podle Ovčáčka je to nejdelší možná podmínka, jakou české právo stanovuje. Na její dodržování by měl dohlížet Krajský soud v Plzni.
Soud po uplynutí každého roku podmínky sdělí ministerstvu výsledky šetření. „Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky, a to prostřednictvím ministerstva spravedlnosti,“ uvedl posléze Ovčáček v tiskové zprávě.
„Pro úplnost dodáváme, že soudu nepřísluší, aby sám vyvozoval závěry o neplnění podmínky, neboť k tomu je oprávněn pouze prezident republiky,“ doplnil mluvčí Hradu. Teoreticky se tak může stát, že Kajínek bude odsouzen za trestný čin, ale prezident rozhodne, že podmínky milosti plní.
K věznici v minulých dnech zamířila kromě novinářských štábů i celá řada lidí, kteří Kajínka podporují a rádi by se s ním setkali (více o situaci před věznicí z minulých dní zde). Podle průzkumu pro Českou televizi s milostí souhlasí 54 procent dotázaných (více o průzkumu zde).
Prezident Miloš Zeman 11. května uvedl, že ve druhé polovině května udělí Kajínkovi milost. „Rozhodnutí o udělení milosti už je připraveno a hotovo. Až se vrátím z Číny, tak ho podepíšu,“ řekl Zeman na TV Barrandov (více o rozhodnutí prezidenta čtěte zde). O den dříve navštívila Kajínka v Rýnovicích prezidentova manželka. Učinila tak v rámci návštěvy Libereckého kraje (více o návštěvě první dámy u Kajínka zde).
Jiří Kajínek byl ve vězení od února 1994 s výjimkou 40 dnů, kdy byl na útěku. Právě ten doživotně odsouzeného vězně nejvíce proslavil. V říjnu 2000 překonal mříže a ochoz věznice Mírov, při útěku ho nezasáhla ani střelba dozorce, který útěk zahlédl (podrobnosti o útěku zde).
Ve vězení byl Kajínek za vraždu dvou lidí z 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory. Podle pravomocného rozhodnutí z roku 1998 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš přežil a právě on označil za střelce Kajínka.
23. května 2017 |