Vzorem jsou pro Richterovou, která vede kandidátku koalice Pirátů a STAN v Praze a je kandidátkou na příští ministryni práce a sociálních věcí, Německo, Rakousko a Dánsko, které netlačí jedinou možnost jako jedinou správnou, ale dávají rodinám možnost volby.
„Tagesmutter a Tagesvater je zcela jednoduchý systém. Je tam podmínka vzdělávání a podmínky být ochoty být občas kontrolován státem, ale doma. Je to povýšení běžného sousedského hlídání, sousedské výpomoci,“ řekla ve středu novináři Richterová.
Kovářová: Základ je budovat mateřské školy
Systém Piráti a STAN navrhují jako doplňkový, protože se řadě rodin, zejména v největších městech, nedaří dostat dítě do mateřské školy.
"Budovat mateřské školy je základ, protože pokud maminka nebo tatínek n nezískají místo v předškolním zařízení, zkrátka a dobře nepůjdou do práce a to je velký problém. Je 33 tisíc žádostí, které nebyly schváleny o místo v mateřských školách,“ doplnila Richterovou místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.
Cílem podle Richterové je, aby si lidé mohli skutečně vybrat. „Vídeňské denní matky vyjdou rodiče na zhruba 100 eur měsíčně,“ řekla Richterová a zdůrazníla, že to je možnost podpořit péči v rodinném prostředí. Kolik přesně by platili čeští rodiče a kolik by na podporu této služby hlídání dětí přispívat stát, zatím neřekla.
Na placené domácí hlídání by si v Česku mohl člověk vzít maximálně pět dětí, ale mohly by být klidně jen dvě. Záleželo by také na tom, jaké prostředí může u sebe doma nabídnout. Richterová by ráda tuto věc nejdříve jako pilotní projekt vyzkoušela v některém regionu. „Šla bych cestou domluvy s regionem Praha nebo s jihomoravským regionem,“ řekla místopředsedkyně Pirátů při setkání s novináři.
I když je Richterová vystudovaná lingvistka a překladatelka, trápí jí zatím, jaký najít správný český jednoduchý termín odpovídající německému Tagesmutter a Tagesvater. “Asi nejpřesnější je hlídání přes den. Slovo chůva to nevystihuje, protože to zahrnuje jen ženy,“ řekla místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
V současnosti existují mikrojesle, kterých je podle stránek ministerstva práce a sociálních věcí nyní v provozu 98, ale většina jich bude v provozu jen do poloviny roku 2022. Jde o péči o děti od 6 měsíců do 4 let v malém kolektivu maximálně čtyř dětí a tento projekt podpořila Evropská unie. Mikrojesle také přiznávají inspiraci systémem Tagesmutter a Tagesvater.
Olga Richterová byla v březnu hostkou pořadu Rozstřel:
17. března 2021 |