„Nemá to být luxusní záležitost pro vyšší střední třídu,“ je přesvědčena ministryně.Jesle by podle jejího návrhu měly úplně nahradit dětské skupiny od září 2024. Dnes jsou dětské skupiny financovány z evropských peněz částkou 9800 korun měsíčně na místo. Financování z peněz EU ale skončí.
Mnohdy se podle Maláčové poplatek za dětskou skupinu pohybuje i ve výši 10 či 15 tisíc korun a v takovém případě se podle ní nedá mluvit o dostupnosti péče.
Pirát Mikuláš Ferjenčík označil návrh ministryně za socialistický nesmysl. „Z mého pohledu tady vznikl funkční systém dětských skupin, který ke spokojenosti dětí i rodičů bez problému funguje. A vy úplně zbytečně se ho snažíte teď nabourat a znemožnit například čtyřletým dětem chodit do dětských skupin,“ řekl Ferjenčík.
Vytkl Maláčové, že jediné, čeho docílí svými návrhy, ať už se jedná o ty přísnější hygienické normy, nebo přísnější pravidla ohledně tedy toho věku, je to, že rodiče, kteří záměrně chtějí mít děti v dětských skupinách třeba proto, že chtějí mít děti v menším kolektivu, se budou skládat sami soukromě na to udělat si tu svoji dětskou skupinu bez podpory státu.
„Já bych vás poprosil o nějaké racionální zdůvodnění toho vašeho socialistického nesmyslu, že pomáháte rodičům tím, že jim zastropujete tu částku, co můžou zaplatit za tu dětskou skupinu. Vždyť výsledkem je, že ta služba prostě nebude,“ řekl Ferjenčík.
„Pokud jsou průměrné náklady na provoz dětské skupiny na jedno místo pro dítě 11 tisíc korun a my počítáme s příspěvkem od státu minimálně 10 tisíc korun, tak pak to zastropování dává smysl, protože když půjdeme na příspěvek státu 10 tisíc a zastropování 4 tisíce, tak mi, prosím vás, vysvětlete, jak je to pro ty dětské skupiny likvidační. V Praze stojí v průměru jedno místo v dětské skupině 12 tisíc korun. Pokud dostanou 10 tisíc od státu a 4 tisíce bude maximální příspěvek od rodičů, tak mi, prosím vás, vysvětlete, jak je to likvidační,“ opáčila Maláčová.
Ministryně označila Ferjenčíkova slova o socialistickém nesmyslu za urážku, na což jí poslanec za Piráty řekl, že nehodnotí toho, kdo návrh podal, ale podstatu návrhu, se kterým Maláčová přišla.
Podle poslance Jana Bauera z ODS se ministryně Maláčová snaží donutit rodiče k tomu, aby místo flexibilních dětských skupin využívali jesle sešněrované pravidly.
Jana Čižinský z hnutí Praha Sobě řekl, že je stěžejní, aby rodiny měly možnost své dítě někam umístit. „Dětské skupiny skutečně vznikaly a vznikají ve chvíli, kdy je nějaká skupina lidí, která to potřebuje, kdy je nedostatek v těch mateřských školách nebo kdy se skutečně jedná o skupinu lidí, kteří prostě potřebují jinou skupinu dětí, které potřebují takovouhle péči, a tu skupinu založili. Ale tím hlavním motorem většinou bývá nedostatek té péče pro ty děti, prostě nedostupnost,“ řekl Čižinský.
Kvůli sporům se poslanci v pátek k hlasování o zákonu vůbec nedostali.