Je to Žid, útočí extremistka na soudního znalce Mazla

  10:29aktualizováno  15:27
Členka Dělnické strany sociální spravedlnosti Lucie Šlégrová se spolu se svým advokátem pustila do soudního znalce Michala Mazla. Kvůli jeho údajnému židovskému původu žádají jeho vyloučení z procesu se Šlégrovou. Mazel, který zpracoval posudek na jeden projev Šlégrové, se své práce sám vzdal.

Lucie Šlégrová na demonstraci DSSS v Novém Boru v září 2011 | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šlégrová stanula před soudem za svůj projev ze 17. listopadu 2010 (více o obvinění aktivistky čtěte zde) na shromáždění v litvínovském Janově. To se konalo jako vzpomínka na druhé výročí tamější bitvy extremistů s policií. Soudní znalec Michal Mazel její řeč v kontextu vyhodnotil jako propagaci nacismu a antisemitismu, připomněly Lidové noviny.

"V tento symbolický den a na tomto symbolickém místě bych ráda něco vzkázala všem těm 'vyvolencům'. Tak jako vy máte dnes tu drzost soudit nás za naše čisté myšlenky, tak my jednou budeme soudit vás, za vaše špinavé činy! A můžete si být jistí, že to bude bez nejmenšího slitování," pohrozila tehdy aktivistka, která za "jedinou správnou cestu" označila národní socialismus.

Vyvolený národ

Výrazem "vyvolenci" častují extremisté s oblibou Židy. Bible totiž píše o Židech jako o "vyvoleném národu" (ovšem v tom kontextu, že si Židy vyvolil Bůh). V argumentaci extremistů je "vyvolenost" používána výhradně v negativním smyslu.

"Znalec spatřuje antisemitské reference na 'vyvolený národ', tzn. Židy, tam, kde obžalovaná ve svém projevu hovoří prostě o současném establishmentu, o vládě v širším slova smyslu," tvrdí o Mazlovi advokát Kočí.

Teď se to Mazlovi vrátilo. "Jako osoba židovského původu znalec bezesporu vnímá citlivě otázku šoa, tedy holokaustu, a německého nacionálního socialismu a jako řada dalších soukmenovců má tendenci reagovat se zvýšenou citlivostí, která může přerůstat až v nepatřičnou vztahovačnost na jakékoli náznaky v tomto směru," stojí v námitce.

Tu zveřejnil na svém webu novinář Tomáš Pecina. Podepsaná je pod ní Šlégrová, konkrétní formulace zřejmě zpracoval její právník Petr Kočí, protože námitka je vyhotovena na hlavičkovém papíře jeho advokátní kanceláře.

Mazlův původ Šlégrová dovozuje z jeho příjmení. "Toto příjmení, často se vyskytující rovněž v podobě Maazel, pochází z hebrejského Moše, tzn. Mojžíš, k němuž byl v jidiš připojen diminutivní sufix -(e)l. Další podobně vzniklou variantou je například Maisel," vzkázala prostřednictvím advokáta soudu.

Místopředsedkyně mosteckého soudu Bohumila Huňáčková o námitce proti Mazlovi ještě nerozhodla, chce tak ale učinit během týdne. Původ člověka však podle ní nebrání tomu, aby mohl vykonávat práci znalce.

Tak či tak ale Mazel podle všeho další posudky už nenapíše, protože se funkce znalce vzdal. "Nebaví mne už číst si o sobě na internetu, čím mám dostat po hlavě. Nebo že jsem lakotný Žid. Pozice samostatných znalců je neudržitelná, vždy se na ně vrhnou," vysvětlil své rozhodnutí muž, jehož posudek například pomohl dostat za mříže žháře z Vítkova.

Experti: Argumenty jak vystřižené z norimberských zákonů

Odborníci se nad napadením Mazlova údajného původu pohoršují. "Být předsedou advokátní komory, tak bych takového advokáta doživotně vyškrtl ze seznamu advokátů," řekl o Kočím předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

"Argumentovat něčím původem je nízké a účelové. Čest a vážnost advokátského stavu to poškozuje natolik, že by bylo na místě kárné řízení," vzkázal tvůrce etického kodexu advokátní komory Karel Čermák.

Zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský zase prohlásil, že mu logika námitky připomíná logiku nacistických norimberských zákonů (stanovily například podmínky pro získání "říšského občanství", které vylučovaly Židy, případně zakázaly Židům zaměstnávat v domácnosti Němky mladší 45 let).

Naopak na stranu Šlégrové a Kočího se postavil poradce prezidenta Václava Klause, právník Pavel Hasenkopf. "Zničí-li vám rodinu v koncentráku, těžko můžete soudit nacistické trestné činy," řekl Lidovým novinám.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

K silnici u Trutnova se vrátil populární slon, za rok ho opět vymění

Reklamní poutač ve tvaru slona, který až do loňského podzimu stál téměř padesát let u silnice mezi Trutnovem a Dvorem...

Rošády v Loučné. Odvolaného starostu nahradila dříve sesazená starostka

Starostování v Loučné nad Desnou na Šumpersku není v tomto volebním období právě nejstabilnější práce. Petra Harazímová...

Po Rathovi nastoupili do vězení i manželé Kottovi. Odsedět si mají 6 let

Manželé Petr a Kateřina Kottovi v pondělí nastoupili do vězení v Ruzyni, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za...

Premium

Stavba rodinného domu se prodraží. EU zpřísnila požadavky na zateplení

Od ledna se bude stavět podle přísnějších norem. Podle nařízení EU musí být rodinné domy energeticky šetrnější. A bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz