Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se kraje zbarvily do oranžova a kdo jsou noví hejtmani

  15:24aktualizováno  28. listopadu 16:32
Ve všech krajích už znají nové hejtmany a složení krajských vlád po volbách - nejnověji v Libereckém. Úřad tam povede ČSSD se Stranou pro otevřenou společnost. Posledním sociálnědemokratickým hejtmanem se stal Stanislav Eichler.

ČSSD zasedne ve vládách všech třinácti krajů. Někde sama, jinde v koalicích. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Královéhradecký kraj byl prvním ze všech krajů, který si zvolil svou politickou reprezentaci. Historicky prvním sociálnědemokratickým hejtmanem se tu stal místostarosta Broumova Lubomír Franc. Kraj povede koalice ČSSD, lidovců (Koalice pro Královéhradecký kraj) a SNK-ED. - více o hejtmanovi čtěte zde

Franc dostal 32 hlasů z přítomných 45 zastupitelů. Ve funkci nahradí dosavadního hejtmana ODS Pavla Bradíka. V opozici zůstávají občanští demokraté a komunisté. Prvním náměstkem se stal senátor a ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml.

Jen chvíli po Královéhradecku se rozhodlo ve Zlínském kraji. Zde ČSSD přizvala do koalice ODS a lidovce, v opozici zůstávají komunisté a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj.

Křeslo hejtmana získal v tajné volbě lídr sociálních demokratů Stanislav Mišák, pro kterého hlasovalo 38 ze 44 zastupitelů. V letech 1982 až 1989 byl Mišák členem KSČ. Mišákovým statutárním zástupcem se stal dosavadní hejtman za ODS Libor Lukáš.

Jak bude ČSSD vládnout v krajích

Podívejte se na přehlednou mapu

V Karlovarském kraji se hejtmanem stal pětapadesátiletý učitel a volejbalista Josef Novotný, který ČSSD vedl do vítězných voleb. I on byl v letech 1983 až 1989 členem KSČ. Ve funkci vystřídal Josefa Pavla z ODS. Novotný obdržel 26 hlasů od třiačtyřiceti přítomných zastupitelů.

Kraj povede trojkoalice ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři, která disponuje 28 mandáty v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. ODS a Alternativa pro kraj zůstávají v opozici.

Čtvrtého hejtmana sociální demokraté prosadili v Moravskoslezském kraji. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva se jím stal regionální lídr ČSSD a opět bývalý komunista Jaroslav Palas. Do křesla usedne po hejtmanovi ODS Evženu Tošenovském. Kraj zde povede koalice ČSSD a KSČM, ostatní strany odešly do opozice.

Proti levicové vládě v Ostravě probíhaly protestní demonstrace. Mladí konzervativci a zástupci Konfederace politických vězňů kritizovali spolupráci komunistů se sociálními demokraty. - o protestech čtěte zde

Historicky první ženou, která usedne do hejtmanského křesla, se stala bývalá ministryně zdravotnictví za ČSSD Milada Emmerová. Bude řídit Plzeňský kraj. Hlasovalo pro ni 29 ze 45 zastupitelů, kromě ČSSD i komunisté.

ČSSD zde díky dohodě s komunisty povládne menšinově. Skutečnou opozici bude představovat ODS a Koalice pro Plzeňský kraj, tvořená lidovci a SNK-ED. - o Miladě Emmerové čtěte zde

Menšinová vláda sociálních demokratů vznikla i na Vysočině, kde ji umožnila opět dohoda s komunisty. Za podporu jednobarevné vlády požadují komunisté posílení kontrolních funkcí a funkci předsedy finančního výboru krajského zastupitelstva. ODS a lidovci jsou v opozici.

Novým hejtmanem Vysočiny ustavující zasedání zastupitelstva zvolilo Jiřího Běhounka, který vedl ČSSD do voleb. Hlasovalo pro něj 28 z 45 přítomných zastupitelů. Jednání sledovaly zcela zaplněné ochozy pro veřejnost a neobešlo se ani bez protestů zastánců pravice, kteří transparenty odsuzovali spolupráci ČSSD a KSČM.

V Olomouckém kraji vznikla koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Za hejtmana si zde zvolila lídra sociálních demokratů v krajských volbách a poslance Martina Tesaříka. Ve funkci nahradí dosluhujícího hejtmana ODS Ivana Kosatíka.

Pro Tesaříka hlasovalo 44 z 55 zastupitelů, tedy všichni členové koalice. Proti bylo deset komunistů, kteří jsou v opozici.

V Pardubickém kraji se na spolupráci dohodla vítězná sociální demokracie s Koalicí pro Pardubický kraj, tvořenou KDU-ČSL, SNK ED a nezávislými. Komunisté a občanští demokraté budou v opozici.

Hejtmanem zde bude exministr za ČSSD Radko Martínek, pro jehož zvolení hlasovalo 35 z 45 zastupitelů. Dvaapadesátiletý politik vedl v letech 2005 až 2006 resort místního rozvoje v Paroubkově vládě.

Michal Hašek a Miloš Janeček a Ladislav SkopalV Jihomoravském kraji se sociální demokraté dohodli s ODS, což není příliš po chuti ani Jiřímu Paroubkovi, ani vedení občanských demokratů. Hejtmanem se podle koaliční dohody stal dosavadní šéf poslanců ČSSD Michal Hašek. - o Paroubkově nevoli čtěte zde

V opozici proti ČSSD (pravděpodobně obsadí sedm křesel v radě) a ODS (zřejmě čtyři) zde zůstali komunisté a lidovci. Právě KDU-ČSL zde v minulém období měla hejtmana Stanislava Juránka, ve všech ostatních krajích měla hejtmany ODS.

Jiří Zimola (ČSSD), nastupující hejtman Jihočeského kraje, podepisuje koaliční dohodu (19. listopadu 2008)Oranžovo-modrou vládu má i vedlejší Jihočeský kraj. V krajské radě bude mít ČSSD sedm zástupců, ODS získá čtyři křesla. Opozici budou tvořit komunisté a lidovci. Hejtmanem se stane lídr ČSSD a starosta Nové Bystřice Jiří Zimola, ve funkci vystřídá odstupujícího hejtmana ODS Jana Zahradníka.

Ve Středočeském kraji komunisté podpořili menšinovou vládu ČSSD v čele s Davidem Rathem. ODS odešla do opozice. Novopečený hejtman, poslanec a bývalý ministr zdravotnictví získal od ČSSD a KSČM 36 z celkového počtu 65 hlasů. Před pražskou budovou krajského úřadu, kde volba probíhala, na Ratha ráno čekalo několik odpůrců.- o volbě Ratha hejtmanem čtěte zde

V Ústeckém kraji se po dlouhých vyjednáváních vytvořila vláda sociálních a občanských demokratů a jednoho přeběhlíka od politického hnutí Severočeši.cz. Socialisté nakonec úplně odstavili ze hry svého kandidáta na hejtmana Jaroslava Foldynu a do čela krajské vlády zvolili druhou hejtmanku, místopředsedkyni ČSSD a dvojku kandidátky Janu Vaňhovou.

Třiapadesátiletá Vaňhová získala nakonec 40 hlasů, proti hlasovalo pět zastupitelů a tři se zdrželi. I ona byla v osmdesátých letech členkou KSČ, v ČSSD je od roku 1996. Je tak osmým bývalým komunistou ze třinácti sociálnědemokratických hejtmanů. - o členství hejtmanů v KSČ čtěte zde

Stanislav EichlerHejtmanem v Libereckém se stal Stanislav Eichler z ČSSD. Kraji bude šéfovat koalice ČSSD a Strany pro otevřenou společnost. Eichler dostal hlasy 27 zastupitelů ze 45.

Složení krajských rad

Pardubický kraj: ČSSD 6, Koalice pro Pardubický kraj 3

Královéhradecký kraj: ČSSD 6, Koalice pro Královéhradecký kraj 2 (oba KDU-ČSL), SNK-ED 1

Karlovarský kraj: ČSSD 5, KSČM 2, Doktoři 2

Plzeňský kraj: ČSSD 9

Jihočeský kraj: ČSSD 7, ODS 4

Vysočina: ČSSD 9

Moravskoslezský kraj: ČSSD 8, KSČM 3

Olomoucký kraj: ČSSD 8, ODS 2, KDU-ČSL 1

Zlínský kraj: ČSSD 5, ODS 2, KDU-ČSL 2

Jihomoravský kraj: ČSSD 7, ODS 4

Středočeský kraj ČSSD 11

Liberecký kraj: není jasné

Ústecký kraj: ČSSD 7, ODS 3, 1 nezařazený

Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...