Jak se kraje zbarvily do oranžova a kdo jsou noví hejtmani

  15:24aktualizováno  28. listopadu 16:32
Ve všech krajích už znají nové hejtmany a složení krajských vlád po volbách - nejnověji v Libereckém. Úřad tam povede ČSSD se Stranou pro otevřenou společnost. Posledním sociálnědemokratickým hejtmanem se stal Stanislav Eichler.

ČSSD zasedne ve vládách všech třinácti krajů. Někde sama, jinde v koalicích. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Královéhradecký kraj byl prvním ze všech krajů, který si zvolil svou politickou reprezentaci. Historicky prvním sociálnědemokratickým hejtmanem se tu stal místostarosta Broumova Lubomír Franc. Kraj povede koalice ČSSD, lidovců (Koalice pro Královéhradecký kraj) a SNK-ED. - více o hejtmanovi čtěte zde

Franc dostal 32 hlasů z přítomných 45 zastupitelů. Ve funkci nahradí dosavadního hejtmana ODS Pavla Bradíka. V opozici zůstávají občanští demokraté a komunisté. Prvním náměstkem se stal senátor a ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml.

Jen chvíli po Královéhradecku se rozhodlo ve Zlínském kraji. Zde ČSSD přizvala do koalice ODS a lidovce, v opozici zůstávají komunisté a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj.

Křeslo hejtmana získal v tajné volbě lídr sociálních demokratů Stanislav Mišák, pro kterého hlasovalo 38 ze 44 zastupitelů. V letech 1982 až 1989 byl Mišák členem KSČ. Mišákovým statutárním zástupcem se stal dosavadní hejtman za ODS Libor Lukáš.

Jak bude ČSSD vládnout v krajích

Podívejte se na přehlednou mapu

V Karlovarském kraji se hejtmanem stal pětapadesátiletý učitel a volejbalista Josef Novotný, který ČSSD vedl do vítězných voleb. I on byl v letech 1983 až 1989 členem KSČ. Ve funkci vystřídal Josefa Pavla z ODS. Novotný obdržel 26 hlasů od třiačtyřiceti přítomných zastupitelů.

Kraj povede trojkoalice ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři, která disponuje 28 mandáty v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. ODS a Alternativa pro kraj zůstávají v opozici.

Čtvrtého hejtmana sociální demokraté prosadili v Moravskoslezském kraji. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva se jím stal regionální lídr ČSSD a opět bývalý komunista Jaroslav Palas. Do křesla usedne po hejtmanovi ODS Evženu Tošenovském. Kraj zde povede koalice ČSSD a KSČM, ostatní strany odešly do opozice.

Proti levicové vládě v Ostravě probíhaly protestní demonstrace. Mladí konzervativci a zástupci Konfederace politických vězňů kritizovali spolupráci komunistů se sociálními demokraty. - o protestech čtěte zde

Historicky první ženou, která usedne do hejtmanského křesla, se stala bývalá ministryně zdravotnictví za ČSSD Milada Emmerová. Bude řídit Plzeňský kraj. Hlasovalo pro ni 29 ze 45 zastupitelů, kromě ČSSD i komunisté.

ČSSD zde díky dohodě s komunisty povládne menšinově. Skutečnou opozici bude představovat ODS a Koalice pro Plzeňský kraj, tvořená lidovci a SNK-ED. - o Miladě Emmerové čtěte zde

Menšinová vláda sociálních demokratů vznikla i na Vysočině, kde ji umožnila opět dohoda s komunisty. Za podporu jednobarevné vlády požadují komunisté posílení kontrolních funkcí a funkci předsedy finančního výboru krajského zastupitelstva. ODS a lidovci jsou v opozici.

Novým hejtmanem Vysočiny ustavující zasedání zastupitelstva zvolilo Jiřího Běhounka, který vedl ČSSD do voleb. Hlasovalo pro něj 28 z 45 přítomných zastupitelů. Jednání sledovaly zcela zaplněné ochozy pro veřejnost a neobešlo se ani bez protestů zastánců pravice, kteří transparenty odsuzovali spolupráci ČSSD a KSČM.

V Olomouckém kraji vznikla koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Za hejtmana si zde zvolila lídra sociálních demokratů v krajských volbách a poslance Martina Tesaříka. Ve funkci nahradí dosluhujícího hejtmana ODS Ivana Kosatíka.

Pro Tesaříka hlasovalo 44 z 55 zastupitelů, tedy všichni členové koalice. Proti bylo deset komunistů, kteří jsou v opozici.

V Pardubickém kraji se na spolupráci dohodla vítězná sociální demokracie s Koalicí pro Pardubický kraj, tvořenou KDU-ČSL, SNK ED a nezávislými. Komunisté a občanští demokraté budou v opozici.

Hejtmanem zde bude exministr za ČSSD Radko Martínek, pro jehož zvolení hlasovalo 35 z 45 zastupitelů. Dvaapadesátiletý politik vedl v letech 2005 až 2006 resort místního rozvoje v Paroubkově vládě.

Michal Hašek a Miloš Janeček a Ladislav SkopalV Jihomoravském kraji se sociální demokraté dohodli s ODS, což není příliš po chuti ani Jiřímu Paroubkovi, ani vedení občanských demokratů. Hejtmanem se podle koaliční dohody stal dosavadní šéf poslanců ČSSD Michal Hašek. - o Paroubkově nevoli čtěte zde

V opozici proti ČSSD (pravděpodobně obsadí sedm křesel v radě) a ODS (zřejmě čtyři) zde zůstali komunisté a lidovci. Právě KDU-ČSL zde v minulém období měla hejtmana Stanislava Juránka, ve všech ostatních krajích měla hejtmany ODS.

Jiří Zimola (ČSSD), nastupující hejtman Jihočeského kraje, podepisuje koaliční dohodu (19. listopadu 2008)Oranžovo-modrou vládu má i vedlejší Jihočeský kraj. V krajské radě bude mít ČSSD sedm zástupců, ODS získá čtyři křesla. Opozici budou tvořit komunisté a lidovci. Hejtmanem se stane lídr ČSSD a starosta Nové Bystřice Jiří Zimola, ve funkci vystřídá odstupujícího hejtmana ODS Jana Zahradníka.

Ve Středočeském kraji komunisté podpořili menšinovou vládu ČSSD v čele s Davidem Rathem. ODS odešla do opozice. Novopečený hejtman, poslanec a bývalý ministr zdravotnictví získal od ČSSD a KSČM 36 z celkového počtu 65 hlasů. Před pražskou budovou krajského úřadu, kde volba probíhala, na Ratha ráno čekalo několik odpůrců.- o volbě Ratha hejtmanem čtěte zde

V Ústeckém kraji se po dlouhých vyjednáváních vytvořila vláda sociálních a občanských demokratů a jednoho přeběhlíka od politického hnutí Severočeši.cz. Socialisté nakonec úplně odstavili ze hry svého kandidáta na hejtmana Jaroslava Foldynu a do čela krajské vlády zvolili druhou hejtmanku, místopředsedkyni ČSSD a dvojku kandidátky Janu Vaňhovou.

Třiapadesátiletá Vaňhová získala nakonec 40 hlasů, proti hlasovalo pět zastupitelů a tři se zdrželi. I ona byla v osmdesátých letech členkou KSČ, v ČSSD je od roku 1996. Je tak osmým bývalým komunistou ze třinácti sociálnědemokratických hejtmanů. - o členství hejtmanů v KSČ čtěte zde

Stanislav EichlerHejtmanem v Libereckém se stal Stanislav Eichler z ČSSD. Kraji bude šéfovat koalice ČSSD a Strany pro otevřenou společnost. Eichler dostal hlasy 27 zastupitelů ze 45.

Složení krajských rad

Pardubický kraj: ČSSD 6, Koalice pro Pardubický kraj 3

Královéhradecký kraj: ČSSD 6, Koalice pro Královéhradecký kraj 2 (oba KDU-ČSL), SNK-ED 1

Karlovarský kraj: ČSSD 5, KSČM 2, Doktoři 2

Plzeňský kraj: ČSSD 9

Jihočeský kraj: ČSSD 7, ODS 4

Vysočina: ČSSD 9

Moravskoslezský kraj: ČSSD 8, KSČM 3

Olomoucký kraj: ČSSD 8, ODS 2, KDU-ČSL 1

Zlínský kraj: ČSSD 5, ODS 2, KDU-ČSL 2

Jihomoravský kraj: ČSSD 7, ODS 4

Středočeský kraj ČSSD 11

Liberecký kraj: není jasné

Ústecký kraj: ČSSD 7, ODS 3, 1 nezařazený

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany...

Když udělá chybu řidič autobusu, má na krku pět paragrafů, říká instruktor

Minulý týden v krátké době havarovalo několik autobusů, při nehodě nedaleko slovenské Nitry přišlo o život dvanáct...

Lékařskou fakultu Ostravské univerzity čeká změna a boj o přežití

Akademický senát Ostravské univerzity na rozdíl od „malého“ senátu vyhověl návrhu rektora na odvolání děkana lékařské...

Poděbrady - pronájem bytu 1+kk
Poděbrady - pronájem bytu 1+kk

Čechova, Poděbrady - Poděbrady V, okres Nymburk
9 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz