Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Generálka Šmerdová: Ženy do armády patří, sbor nás uznává pro to, co umíme

Seriál   18:00
Lenka Šmerdová se stala nejprve první plukovnicí, poté první generálkou v historii Armády České republiky. Aby do ní přitom mohla vstoupit, překonala řadu překážek. Dnes však podle ní již mají ženy v armádě své pevné místo. „Armáda je jen odrazem společnosti,“ říká o množství sloužících vojákyň.

První česká generálka Lenka Šmerdová | foto: Michaela Džurná

Jaké je dnes postavení žen v armádě?
Ženy jsou v dnešní době již neoddělitelnou součástí armády. Kdybych to srovnala s dobou svého nástupu do armády, jsem v ní již přes třicet let, tak tehdy celá společnost fungovala jinak a žena v uniformě byla něco neobvyklého. Lidé se na nás dívali jako na nějaké „divné ženské“ a ptali se, co v tom ryze mužském světě děláme. Bylo zažité, že vojenské prostředí je jen mužskou doménou.

Dnes žena vojákyně už není ničím výjimečným. Dívky studují na střední vojenské škole, jako vojákyně z povolání na vysoké škole, ženy slouží téměř u všech vojenských jednotek, mají své zastoupení i v jednotkách aktivní zálohy a mohou se přihlásit i na dobrovolné vojenské cvičení. Prostě ženy působí ve všech hodnostech i odbornostech, a to jak doma, tak v zahraničí.

Kolik žen vlastně v armádě je?
V současné době tvoří asi 13,4 procenta, což je více než tři a půl tisíce vojákyň v celém resortu ministerstva obrany. V rámci NATO nás to řadí zhruba na desáté místo, což je myslím na to, že jsme menší stát, poměrně pěkné.

Nicméně vy jste pořád jedinou generálkou, ač v květnu bude jmenovaná také Zuzana Kročová (prezident Zeman ji jmenoval 8.5., pozn. red.), rektorka Univerzity obrany. Myslíte, že počty budou dál růst?
Těším se, že budeme dvě. Ale obecně bych to řekla asi tak, že v armádě nejsou nastavené kvóty, kolik generálek bychom měli mít. Je to prostě o tom, zda voják v dané odbornosti splní všechny podmínky a požadavky a uspěje ve výběrovém řízení bez ohledu na pohlaví. Byla jsem i první plukovnicí a pamatuji si, že když mě jmenovali, už je to pár let, reagovala na to veřejnost způsobem „Ty jo, první plukovnice!“. No, a dnes je plukovnic už devět. Je vidět, že ženy do armády chtějí a v armádě se dokážou uplatnit. Armáda nám dává rovné šance a je na nás ženách, jak tuto příležitost využijeme.

Když jste byla první, cítila jste nějakou zodpovědnost, že musíte dobře reprezentovat i ostatní ženy?
Určitě. Když si vzpomenu na jmenování na Hradě byla jsem z toho úplně rozechvělá, byl to pro mě nezapomenutelný zážitek Myslím, že muži to mají stejně. Slavnostní ceremoniál v reprezentačních prostorách, přítomnost rodiny, kolegů, významných hostů, vytváří neopakovatelnou atmosféru. S generálskou hodností voják přebírá nejen šavli, ale také nové povinnosti a více zodpovědnosti. Víte, že nesmíte zklamat, cítíte tu velkou důvěru, kterou ve vás vložili. I když jste na samotném aktu sama za sebe, myslíte současně na všechny kolem vás, kolegy a spolupracovníky i své blízké, bez kterých byste na povýšení nedosáhla.

Jaké byly vlastně tehdy reakce kolegyň, když vás jmenovali? Měly za vás radost?
Ano, bylo to velmi milé. Jak se občas říká o ženách, že jsou vůči sobě nepřátelské a soutěživé, tak to jsem vůbec nezaznamenala. Naopak „poplacávaly“ mě po ramenou a říkaly: „Drž se, jsi tam za nás, ukaž, že na to taky máme.“. Bylo to z jejich strany obrovské povzbuzení.

Armáda jako odraz společnosti

Máte na starost mimo jiné nábor nových vojáků a vojákyň. Mění se nějak množství zájemkyň o práci v armádě?
Je pořád stejně vysoký. Například v loňském roce se přihlásilo do armády téměř 1 400 žen. Do výběru bylo řazeno pak zhruba 1 200 z nich a do armády z nich přijato 264. Ženy se hlásí a chtějí se stát součástí armády, uplatnit v ní své dovednosti. Často je to i tak, že si chtějí vyzkoušet něco nového, změnit svůj život, to se týká ale i mužů. Armáda je pro ně pak vlastně novým startem, životní výzvou. Jsou i tací, a není jich málo, kteří touží dělat něco, co má smysl a služba v armádě se pro ně tak stává posláním.

Zájem žen ovlivňuje na druhou stranu současná nabídka míst. Momentálně armáda potřebuje doplnit řidiče s řidičským oprávněním skupiny C, máme nedostatek strojařů, elektrotechniků, IT specialistů či pilotů vrtulníku. Ale na školách mimo resort obrany s těmito technickými zaměřeními je žen stále jako šafránu. Co je ale pozitivní, byť zatím jen v malém počtu, ženy zastávají funkce ještě do nedávna obsazované pouze muži – máme řidičky těžké techniky nebo pilotky či mechaničky a také třeba velitelku čety oprav techniky.

Generálka Lenka Šmerdová

První generálka Armády České republiky. Do této hodnosti byla jmenována 8. května 2017. Předtím se stala první ženou v hodnosti plukovníka.

Pracuje jako poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro oblast náboru a genderu. Je předsedkyní výboru Vojenského fondu solidarity.

Svoji více než třicetiletou kariéru zasvětila personální činnosti, především náboru. Absolvovala Vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě.

A naopak ve feminizovaných oborech? Napadají mě třeba armádní zdravotníci.
Jsou odbornosti, ke kterým mají ženy naopak blíž. Zdravotních sester třeba máme více než bratrů. Z dalších oblastí, ve kterých se více uplatňují ženy, mohu jmenovat např. komunikaci s veřejností, personalistiku, či psychologickou službu.

Jak to je s fyzickými testy? Liší se podmínky?
To je jedna opravdu z mála věcí, které máme rozdílné. S ohledem na fyziologické předpoklady mužů a žen najdeme rozdíly v jednotlivých disciplínách a normách, a to jak v rámci testovaní uchazečů v průběhu výběru, tak při pravidelných ročních přezkoušeních. Ve všem ostatním je jedno, jestli to je muž nebo žena. 

A jak jsou obecně ženy přijímány? Musí třeba mužským kolegům něco dokazovat?
Ženy do armády patří. Svou přítomností do určité míry „zjemňujeme“ ty mužské kolektivy. Sem tam máme jednotky, kde ženy třeba úplně nejsou začleněné. Ale myslím si, že to je jen do té doby, než společně plní nějaký úkol. Projevilo se to při pandemii, když byli vojáci nasazeni v sociálních zařízeních, ale i na zahraničních operacích. Vojáci se musí spolehnout jeden na druhého a to je stmeluje. Z pohledu vedení - řekla bych, že armáda je naopak více rovnostářská než soukromá sféra. Neexistují tady totiž věci jako rozdíly mezi platem mužů a žen, jako je tomu v některých firmách.

Je pravda, že někdy musíme vynaložit větší úsilí než muži, abychom potvrdily, že na to máme. Někdy to bolí, někdy je potřeba hodně sil, ale ve výsledku vás kolektiv vezme a uznává ne proto, že jste žena, ale proto, co umíte a dokážete.

Jak jste to měla vy? Proč jste se rozhodla vstoupit do armády?
Bylo to složitější oproti tomu, jak to mají děvčata dnes. Když jsem se rozhodla, že se zkusím stát vojákem z povolání, tak nebylo možné, aby ženy studovaly na vojenských středních školách. Takže jsem si musela nejdříve udělat maturitu a teprve pak se ucházet o přijetí do armády. Po střední ekonomické škole jsem se šla znovu přihlásit. Bohužel v té době byly ženám zavřeny i dveře na vysoké vojenské školy, a tak jsem se přihlásila na Vojenskou odbornou školu spojovací, kterou jsem ukončila v hodnosti rotmistryně. Teprve po určité době služby u útvaru jsem se mohla přihlásit se ke studiu na vojenské vysoké škole. Takže v tomto ohledu to bylo tak trochu složitější.

Řekla bych, že armáda je jen odrazem společnosti. Před těmi lety, kdy jsem se rozhodla pro armádu, měly ženy obecně typičtější ženská povolání. Třeba to zmíněné zdravotnictví, oblast služeb nebo dělaly třeba administrativní pracovnice. Nebylo tehdy úplně zvykem vidět ženy jako šéfky firem nebo vědkyně. Byly také, ale nebylo jich tolik. Nebo političky. Dneska nikoho nepřekvapí, že ženy letí do vesmíru, že ženy jsou v armádě.

Lenka Šmerdová s generálskou šavlí, která je tradičně předávána při jmenování

Když říkáte, že to tehdy bylo nezvyklé, setkala jste se tehdy s negativními reakcemi ze strany okolí?
Setkala. Třeba hned na mé první vycházce, na kterou jsem se tehdy moc těšila. Myslela jsem si, jak všichni budou žasnout, když mě uvidí v uniformě. Ale oni nežasli a já se dokonce kvůli jejich nehezkému chování z té vycházky vrátila do kasáren dříve.

Dneska se už téměř nikdo nepozastaví nad tím, že se žena stane vojákyní, ba naopak setkáváme se s pozitivním vnímáním i uznáním.

Inspirativní ženy - rozhovory

Hrdličková: Byla jsem zjevením, justice je stále „pánský klub“

Bacíková: Říkali mi, že bych byla šťastná, kdybych byla více submisivní

Vondrová: Představa, že špičkový odborník z praxe půjde učit, je mylná

Nejedlová: Boj se sexuálním násilím nevyhrají ženy samy

Nerudová: Stereotypy nejde bořit silou, snažím se být ženám inspirací

Havlíčková: Děti jsou můj největší životní projekt

Ďopanová: Lidi si raději zvyknou, než by bolest řešili, říká Nela s rozštěpem páteře

Cenigová: Tři dny se učila zavazovat tkaničky. Teď má úspěšný podnik

Šejdová: Menstruace je i mužské téma

Kijonková: Vždy se můžeme odrazit ode dna, je to pouze na nás

Bradáčová: Práce není jediné životní štěstí. Dejme ženám příležitost

Byla práce v armádě nějaký dětský sen?
To asi vyloženě ne, protože dětské sny máme takové různé a střídají se podle toho, jak člověk roste. Nicméně já pocházím z vesnice, kde jsme jako děti pořád běhaly a byly v pohybu. Armáda pro mě byla něco neobvyklého, ale dynamického a atraktivního. Nechtěla jsem se ubírat cestou v té době typicky ženských povolání. Prostě jsem se rozhodla. Trvalo to déle a lidi si mysleli, že si to mezitím rozmyslím, ale u mě to bylo naopak. Čím těžší to bylo, tím vytrvalejší jsem byla já.

Jak jde skloubit armádu s rodinou?

Jde to. Vojákyně nejen plní náročné úkoly, ale jsou zároveň manželky a matky. Umíme skloubit kariéru s rodinou, i když je to někdy hodně náročné. Většina z nás jsme skvělé organizátorky a moc si vážíme podpory a pomoci rodiny a přátel. Bez nich bychom to mnohdy nezvládly.

Armáda se ale snaží i v tomto ohledu pomáhat a vytvářet všem ženám i mužům co nejlepší podmínky pro službu. Budují se například dětské skupiny přímo na jednotlivých útvarech. Vojáci si také vzájemně pomáhají. Myslím, že v tomto směru armáda ušla kus cesty.

Vy máte také rodinu. Jak jste to řešila?
Vzhledem k tomu, že jsem dostala umístění více než 300 kilometrů od rodiny, tak jsem nemohla vždy úplně spoléhat na jejich pomoc, ale měla jsem velké štěstí na skvělé přátele. No, a zásadní pro mě a moji práci bylo a stále je pochopení a podpora mého manžela i syna.

Výzvy během pandemie

O ženách jako hlavních pečovatelkách v rodině se začalo poslední dobou mluvit v souvislosti s pandemií, kdy děti nešly do školy a ony se o ně musely starat na úkor vlastního zaměstnání. Řešili jste toto v armádě?
Samozřejmě, protiepidemická opatření, která se týkala rovněž uzavření škol i mateřských školek, byla velkou komplikací pro mnoho vojenských rodin. Přijetí rezortní vyhlášky, která umožňuje poskytnout služební volno v souvislosti s těmito opatřeními, situaci vyřešilo. I když to nebylo pro nikoho z nás jednoduché, a pro vojáky nasazené na různých místech v boji proti pandemii o to víc, plnění úkolů a naších závazků doma i v zahraničí nebylo ohroženo.

Jak to vlastně vojáci zvládali, když byli nasazeni do nemocnic, domovů pro seniory a podobně?
Vojáci jsou fyzicky zdatní, psychicky odolní. Připravujeme se pro boj a jsou cvičeni pro specifické činnosti. Bylo to pro ně něco nového, něco co nikdy nezažili. Sami vojáci tuto práci hodnotili jako nesmírně náročnou a psychicky vyčerpávající, a to zejména při setkáních se smrtí na covidových odděleních. My se na to do určité míry připravujeme, ale v úplně jiných situacích. Jsem na ně hrozně pyšná, že to zvládli. Že pomohli, ačkoliv to není naše doména. Armáda opět prokázala, že je schopna být nasazena a pomáhat i v situacích nevojenského charakteru

Náročné bylo to setkání se smrtí, které na covidových odděleních bylo na denním pořádku. My se na setkání se smrtí připravujeme, ale v úplně jiné situaci. Tady se vojáci potkávali s pacienty, kteří byli ve věku jejich rodičů či prarodičů. V mnoha případech byli vojáci těmi, kteří se pro nemocného v určitou chvíli stali jedinou oporou, a to ať už slovem či pohlazením nebo držením za ruku...

Podle průzkumů veřejného mínění stoupla během pandemie prestiž a důvěra v armádu. Cítíte nějakou podporu veřejnosti?
Určitě. Nicméně armáda byla na prvním místě v důvěryhodnosti institucí už delší dobu před pandemií. O tom svědčí s velkým nadšení přijatá pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních zařízeních. Samozřejmě nám to nahrává i právě v tom zájmu o službu v armádě, která je nyní opravdu veliký. A pak se to projevuje i jinými způsoby: třeba přes Vánoce děti posílaly dopisy vojákům na zahraniční mise skrze jednu naši iniciativu. Byla jich spousta, psaly je malé děti i teenageři. Ta přáníčka byla hrozně propracovaná. Do jednoho třeba mladý autor vepsal své telefonní číslo se vzkazem, ať daný voják zavolá, když mu bude smutno a bude si potřebovat s někým promluvit. Hrozně nás to dojalo. Vojákům v Afghánistánu, Mali nebo v Pobaltí udělala velikánskou radost.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Do rovnoprávnosti je třeba zapojit i muže, říká česká analytička Světové banky

Analytička Hana Brixi ze Světové banky (6. června 2021)

Seriál Hana Brixi, rodačka z Karviné, působí již pětadvacet let ve Světové bance. Zabývá se veřejnými...

Kolínská: Je potřeba, aby se emancipovali i muži a přijali otcovskou roli

Rut Kolínská je zakladatelka hnutí mateřských center v České republice. V...

Seriál V roce 1992 zakládala v Česku první mateřské centrum, je držitelkou ocenění Žena Evropy. Dnes je...

Byla jsem zjevením, justice je stále „pánský klub“, říká česká šéfka tribunálu

Ivana Hrdličková je členkou Zvláštního tribunálu pro Libanon je od roku 2012....

Od roku 2015 stojí v čele Zvláštního tribunálu pro Libanon, který vyšetřuje atentát na bývalého...

Nejedlová: Boj se sexuálním násilím nevyhrají ženy samy, potřebujeme i muže

Johanna Nejedlová (12. prosince 2019)

Seriál Zažila znásilnění a nyní se snaží pomáhat ženám, které se ocitnou v podobné situaci. Johanna...

Některé nepřesvědčíte, že ženy řídí dobře, říká instruktorka armádních řidičů

Romana Radostová při kurzu k získání osvědčení řízení vozidel ozbrojených sil...

Seriál Za volant kamionu poprvé usedla ve 21 letech. Od té doby projela celou Evropu, dostala se až k...

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Hranicí lidské obranyschopnosti je její vyčerpání, říká imunoložka Říhová

Seriál Vývoj účinných směrových léčiv by v léčbě rakoviny mohl znamenat konec vypadaných vlasů, nevolností a rozhozeného...

VIDEA TÝDNE: Slavná Farna, zásadový Ronaldo a fronta na Václaváku

Jako každou neděli vám přinášíme žebříček nejsledovanějších videí iDNES.tv. Na prvním místě se umístila zpěvačka Ewa...

Vojtěch: Lidé by v červenci mohli mít možnost jít k očkování bez registrace

Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez předchozí registrace. O...

Záchranáři naříkají na odměny. Krátí je o procenta i nesmysly, čílí se odbory

Po zdlouhavých diskuzích s dvěma ministry zdravotnictví nakonec byla záchranářům přidělena odměna 120 tisíc korun za...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...