Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opylovat a zemřít. Správný proces se superčmeláky úřady nehlídají

  18:21
Čeští zájmoví chovatelé čmeláků mohou svou dobrou vůlí škodit. Na zahrádky si totiž často nosí hnízda hybridů, kteří jsou určeni pro práci ve sklenících. Krabice s výkonným hmyzem musí být po několika týdnech spáleny, jinak hrozí vyhubení přirozených druhů, varuje organizace Čmeláci PLUS. Prodejcům, kteří nepůvodní hnízda distribuují, za nepovolené šíření hrozí pokuty až do jednoho milionu korun. Situaci ale nikdo nehlídá.
Zemědělští hybridi z velkochovu jsou určeni jen pro práci v uzavřených...

Zemědělští hybridi z velkochovu jsou určeni jen pro práci v uzavřených prostorech. Ve volné přírodě mohou ohrozit stávající druhy čmeláků. | foto: Čmeláci PLUS

Hybridní čmeláci jsou oproti druhům, které se přirozeně vyskytují v české krajině, výkonnější. Tito superčmeláci, jak jsou někdy kvůli své velikosti a výkonu nazýváni, jsou ale určeni pouze pro práci v uzavřených prostorech, tedy ve sklenících. 

Základem DNA hybridů jsou čmeláci zemní, kombinují se ale s dalšími poddruhy, které nejsou v naší krajině běžné. Projevuje se to i na vzhledu, kdy se dají odlišit podle barvy. Hmyz je vyšlechtěný tak, aby tvořil velká hnízda se spoustou dělnic a byl efektivní v opylování.

„Čmeláci rodu Bombus jsou dlouhodobě celosvětově využíváni a stále více oceňováni jako vhodní a mnohdy obtížně nahraditelní opylovači rostlin v rámci zemědělské produkce ve sklenících, sadech i jiných kulturách,“ řekl Jindřich Novák z České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Význam jim přikládá i ministerstvo životního prostředí. „Roste také zájem širší veřejnosti o chov opylovačů. Tyto aktuální trendy vyvolávají zvýšenou poptávku na využití jedinců, resp. kolonií čmeláků pocházejících z umělých odchovů,“ píše resort ve svém věstníku.

Hybridy, kteří jsou pak dále šlechtěni, je ale možné používat jen v uzavřených prostorech. „Hybridní čmeláci mají pracovat ve sklenících, kde opylují rajčata, papriky. Nevadí jim být zavření v malém prostoru. Nejsou zmatení jako včely, které když nevidí sluníčko, nefungují,“ popsal rozdíl mezi opylovači Ondřej Hercog z organizace Čmeláci PLUS.

Čmeláci mají pestrou stravu, je proto možné používat je pro opylování nejrůznějších plodin. Dokážou opylovat květy s dlouhou trubkou i místa s malým množstvím pylu. „Lidé prostě potřebují čerstvou zeleninu a ovoce po celý rok, takže si vymysleli toto řešení,“ dodal.

Zmrazit, nebo spálit

Po splnění úkolu mají být správně hnízda čmeláků určených pro opylovací službu spálena, a to včetně matek. Důležité je, aby se žádný z nich nedostal do přírody. Už tak slabé populace některých našich druhů čmeláků by totiž mohly zaniknout.

„Hnízda se pálí po šesti až osmi týdnech. Kdyby se hybridi dostali ven, dokázali by ostatním druhům, které jsou v přírodě přirozené, vyluxovat všechnu potravu. Tento vyšlechtěný druh se používá na plantážích borůvek, ty ale odkvetou a hybridi odletí jinam. O potravu tak přijdou všichni ostatní,“ popsal problém skleníkových čmeláků v přírodě Hercog.

Není čmelák jako čmelák. Nekupujte nepůvodní druhy vhodné jen do skleníku

Také ministerstvo životního prostředí uvádí, že je důležité používat tyto čmeláky jen v první vývojové fázi. Nutné je zamezení vzniku a vylétnutí „pohlavní generace“.

Hnízdo je po likvidaci nahrazeno dalším, aby se mohlo pokračovat v opylovacím procesu. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se tento u nás nepůvodní poddruh čmeláků snaží různí prodejci distribuovat mezi zájmové chovatele.

„Jeden podnikavý člověk zjistil, že je mezi lidmi zájem o hnízda čmeláků, platí se za ně zajímavé peníze. Prodejce neprodává čmeláky z přírody, ale z velkochovu z laboratoře, kteří jsou určeni jen pro práci v uzavřených prostorách,“ vytýká organizace Čmeláci PLUS na svých stránkách.

Až milionová pokuta

Krabice, ve kterých hnízdo zájemci dostanou, je ve vysokém stupni rozvoje. Hmyz je proto nutné po zmíněných šesti až osmi týdnech zlikvidovat.

„Chovatelům to ale nikdo neřekne. Hnízdo by se mělo nechat zmrazit nebo hodit do ohně. Nikdo ale nechce po dvou měsících spálit 2 500 korun,“ uvedl Hercog a dodal, že lidé místo toho vypouští čmeláky do přírody.

Odchyt čmeláků, jejich chov v zajetí, nebo dokonce prodej je však v Česku zakázaný. „Všichni čmeláci rodu Bombus jsou v ČR zařazeni mezi zvláště chráněné druhy. Vztahují se tak na ně základní podmínky ochrany a zákazy, mimo jiné zákaz je chytat, držet a chovat v zajetí nebo dopravovat, prodávat, vyměňovat a nabízet za účelem prodeje nebo výměny,“ uvedl Jindřich Novák z ČIŽP.

Je však možné udělit výjimku. Souhlas s nakládáním s hnízdy mají udělovat až na pět let příslušné krajské úřady. Podmínky pro udělování těchto výjimek, které však mají pouze formu doporučení, sjednotilo ministerstvo životního prostředí.

Pokud dojde k porušení těchto podmínek, hrozí resort udělením pokuty ve výši až jednoho milionu korun. Metodický pokyn, které ministerstvo vydalo, je však poměrně novou úpravou. V praxi ke kontrole situace, natož k rozdávání pokut nedochází.

„Krajské úřady jej (metodický pokyn) teprve postupně uplatňují v nyní vedených správních řízeních o udělení výjimek. Praktické zkušenosti s jeho zavedením KÚ zatím tedy nemají,“ uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. Samotné povolení výjimek k držení či chovu by pak podle resortu bylo nadměrně administrativně náročné.

Řešením je biodiverzita

Legislativně je věc podle organizace Čmeláci PLUS špatně ošetřená. Krabici s hybridy je v praxi možné zakoupit na internetu. Často ale bez informací, jak s ní zacházet. V případě koupě hnízda by se měli chovatelé dožadovat oficiálního dokladu o původu kupovaných čmeláků, který je prodejce povinný poskytnout.

Řešením je podle organizace také odchov původních druhů čmeláků a zajištění biodiverzity. Jinak totiž hrozí, že budeme závislí jen na jednom druhu čmeláka, tak jako například v případě včely medonosné.

„Se ztrátou biodiverzity ztrácíme nejen krásu a bohatost přírody, ale také destabilizujeme ekologické procesy. V lepším případě budeme závislí na jednom druhu čmeláků, v horším případě je budeme muset chovat v laboratořích a pouštět je do přírody,“ vysvětlují nadšenci z organizace Čmelák PLUS.

Jak rozeznat hybridní čmeláky v přírodě

  • Hybridi vypadají podobně jako velký čmelák hájový. Mají široké, jasně citronově žluté proužky. Výrazný je také pruh za hlavou.
  • Celkově budí dojem, že jsou spíše žlutí než černí, což je jedno ze základních poznávacích znamení.
  • Rozeznat tyto čmeláky ve volné přírodě je ale celkem obtížné.
  • Spolehlivě je lze odlišit srovnáním nebo genetickou analýzou, která je náročná a nákladná. 

Zdroj: Čmeláci PLUS

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...