Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opylovat a zemřít. Správný proces se superčmeláky úřady nehlídají

  18:21
Čeští zájmoví chovatelé čmeláků mohou svou dobrou vůlí škodit. Na zahrádky si totiž často nosí hnízda hybridů, kteří jsou určeni pro práci ve sklenících. Krabice s výkonným hmyzem musí být po několika týdnech spáleny, jinak hrozí vyhubení přirozených druhů, varuje organizace Čmeláci PLUS. Prodejcům, kteří nepůvodní hnízda distribuují, za nepovolené šíření hrozí pokuty až do jednoho milionu korun. Situaci ale nikdo nehlídá.
Zemědělští hybridi z velkochovu jsou určeni jen pro práci v uzavřených...

Zemědělští hybridi z velkochovu jsou určeni jen pro práci v uzavřených prostorech. Ve volné přírodě mohou ohrozit stávající druhy čmeláků. | foto: Čmeláci PLUS

Hybridní čmeláci jsou oproti druhům, které se přirozeně vyskytují v české krajině, výkonnější. Tito superčmeláci, jak jsou někdy kvůli své velikosti a výkonu nazýváni, jsou ale určeni pouze pro práci v uzavřených prostorech, tedy ve sklenících. 

Základem DNA hybridů jsou čmeláci zemní, kombinují se ale s dalšími poddruhy, které nejsou v naší krajině běžné. Projevuje se to i na vzhledu, kdy se dají odlišit podle barvy. Hmyz je vyšlechtěný tak, aby tvořil velká hnízda se spoustou dělnic a byl efektivní v opylování.

„Čmeláci rodu Bombus jsou dlouhodobě celosvětově využíváni a stále více oceňováni jako vhodní a mnohdy obtížně nahraditelní opylovači rostlin v rámci zemědělské produkce ve sklenících, sadech i jiných kulturách,“ řekl Jindřich Novák z České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Význam jim přikládá i ministerstvo životního prostředí. „Roste také zájem širší veřejnosti o chov opylovačů. Tyto aktuální trendy vyvolávají zvýšenou poptávku na využití jedinců, resp. kolonií čmeláků pocházejících z umělých odchovů,“ píše resort ve svém věstníku.

Hybridy, kteří jsou pak dále šlechtěni, je ale možné používat jen v uzavřených prostorech. „Hybridní čmeláci mají pracovat ve sklenících, kde opylují rajčata, papriky. Nevadí jim být zavření v malém prostoru. Nejsou zmatení jako včely, které když nevidí sluníčko, nefungují,“ popsal rozdíl mezi opylovači Ondřej Hercog z organizace Čmeláci PLUS.

Čmeláci mají pestrou stravu, je proto možné používat je pro opylování nejrůznějších plodin. Dokážou opylovat květy s dlouhou trubkou i místa s malým množstvím pylu. „Lidé prostě potřebují čerstvou zeleninu a ovoce po celý rok, takže si vymysleli toto řešení,“ dodal.

Zmrazit, nebo spálit

Po splnění úkolu mají být správně hnízda čmeláků určených pro opylovací službu spálena, a to včetně matek. Důležité je, aby se žádný z nich nedostal do přírody. Už tak slabé populace některých našich druhů čmeláků by totiž mohly zaniknout.

„Hnízda se pálí po šesti až osmi týdnech. Kdyby se hybridi dostali ven, dokázali by ostatním druhům, které jsou v přírodě přirozené, vyluxovat všechnu potravu. Tento vyšlechtěný druh se používá na plantážích borůvek, ty ale odkvetou a hybridi odletí jinam. O potravu tak přijdou všichni ostatní,“ popsal problém skleníkových čmeláků v přírodě Hercog.

Není čmelák jako čmelák. Nekupujte nepůvodní druhy vhodné jen do skleníku

Také ministerstvo životního prostředí uvádí, že je důležité používat tyto čmeláky jen v první vývojové fázi. Nutné je zamezení vzniku a vylétnutí „pohlavní generace“.

Hnízdo je po likvidaci nahrazeno dalším, aby se mohlo pokračovat v opylovacím procesu. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se tento u nás nepůvodní poddruh čmeláků snaží různí prodejci distribuovat mezi zájmové chovatele.

„Jeden podnikavý člověk zjistil, že je mezi lidmi zájem o hnízda čmeláků, platí se za ně zajímavé peníze. Prodejce neprodává čmeláky z přírody, ale z velkochovu z laboratoře, kteří jsou určeni jen pro práci v uzavřených prostorách,“ vytýká organizace Čmeláci PLUS na svých stránkách.

Až milionová pokuta

Krabice, ve kterých hnízdo zájemci dostanou, je ve vysokém stupni rozvoje. Hmyz je proto nutné po zmíněných šesti až osmi týdnech zlikvidovat.

„Chovatelům to ale nikdo neřekne. Hnízdo by se mělo nechat zmrazit nebo hodit do ohně. Nikdo ale nechce po dvou měsících spálit 2 500 korun,“ uvedl Hercog a dodal, že lidé místo toho vypouští čmeláky do přírody.

Odchyt čmeláků, jejich chov v zajetí, nebo dokonce prodej je však v Česku zakázaný. „Všichni čmeláci rodu Bombus jsou v ČR zařazeni mezi zvláště chráněné druhy. Vztahují se tak na ně základní podmínky ochrany a zákazy, mimo jiné zákaz je chytat, držet a chovat v zajetí nebo dopravovat, prodávat, vyměňovat a nabízet za účelem prodeje nebo výměny,“ uvedl Jindřich Novák z ČIŽP.

Je však možné udělit výjimku. Souhlas s nakládáním s hnízdy mají udělovat až na pět let příslušné krajské úřady. Podmínky pro udělování těchto výjimek, které však mají pouze formu doporučení, sjednotilo ministerstvo životního prostředí.

Pokud dojde k porušení těchto podmínek, hrozí resort udělením pokuty ve výši až jednoho milionu korun. Metodický pokyn, které ministerstvo vydalo, je však poměrně novou úpravou. V praxi ke kontrole situace, natož k rozdávání pokut nedochází.

„Krajské úřady jej (metodický pokyn) teprve postupně uplatňují v nyní vedených správních řízeních o udělení výjimek. Praktické zkušenosti s jeho zavedením KÚ zatím tedy nemají,“ uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. Samotné povolení výjimek k držení či chovu by pak podle resortu bylo nadměrně administrativně náročné.

Řešením je biodiverzita

Legislativně je věc podle organizace Čmeláci PLUS špatně ošetřená. Krabici s hybridy je v praxi možné zakoupit na internetu. Často ale bez informací, jak s ní zacházet. V případě koupě hnízda by se měli chovatelé dožadovat oficiálního dokladu o původu kupovaných čmeláků, který je prodejce povinný poskytnout.

Řešením je podle organizace také odchov původních druhů čmeláků a zajištění biodiverzity. Jinak totiž hrozí, že budeme závislí jen na jednom druhu čmeláka, tak jako například v případě včely medonosné.

„Se ztrátou biodiverzity ztrácíme nejen krásu a bohatost přírody, ale také destabilizujeme ekologické procesy. V lepším případě budeme závislí na jednom druhu čmeláků, v horším případě je budeme muset chovat v laboratořích a pouštět je do přírody,“ vysvětlují nadšenci z organizace Čmelák PLUS.

Jak rozeznat hybridní čmeláky v přírodě

  • Hybridi vypadají podobně jako velký čmelák hájový. Mají široké, jasně citronově žluté proužky. Výrazný je také pruh za hlavou.
  • Celkově budí dojem, že jsou spíše žlutí než černí, což je jedno ze základních poznávacích znamení.
  • Rozeznat tyto čmeláky ve volné přírodě je ale celkem obtížné.
  • Spolehlivě je lze odlišit srovnáním nebo genetickou analýzou, která je náročná a nákladná. 

Zdroj: Čmeláci PLUS

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

VIDEA TÝDNE: Sexy Sandra Nováková v Playboyi nebo záplavy v Dubaji

21. dubna 2024  19:21

Čtenáře serveru iDNES.cz tento týden nejvíce zaujalo video od soudu v Hradci Králové, kde začalo...

Sankce USA proti Izraelcům za porušení lidských práv? Netanjahu se chce bránit

21. dubna 2024  19:18

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že bude tvrdě bojovat proti uvalení sankcí...

VIDEO: Houpačky z pistolí. V Peru přetavili zabavené zbraně v park

21. dubna 2024  19:08

Tisíce zabavených zbraní se v peruánském hlavním městě Limě proměnily ve veřejný park s otevřenou...

Zájem o potravinové banky stále roste. Senioři si často o pomoc neřeknou

21. dubna 2024  19:06

Nenápadná budova v jedné z ulic Hradce Králové v současné době schraňuje několik tun potravin....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...