Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Hýčkejte čmeláky, neohrožené opylovače s fascinujícím způsobem života

  11:49
Bručivé bzučení a kolébavý, na první pohled trochu nemotorný let jsou jasnou známkou toho, že na louku právě přilétl čmelák, který je pilný i za chladnějších dnů. Je to oblíbený brundibár a jeden ze známých zástupců čeledi včelovitých. Tušíte vůbec, jak fascinující je koloběh jeho života?

Rousky pylu přilepené na nožičkách nosí dělnice do hnízda. Samičky čmeláků také mají žihadlo, ale použijí ho buď v případě nebezpečí, nebo když je ohroženo hnízdo. Žihadlo je hladké, takže mohou bodnout i víckrát. | foto: Getty Images

Je známo více než dvě stě padesát druhů tohoto sociálního blanokřídlého hmyzu. Jen u nás jich najdete třicet – některé jsou vzácné, jiné méně, všechny jsou ovšem ze zákona chráněné. Nejrozšířenějším druhem čmeláka v našich končinách i v Evropě je každopádně čmelák zemní. A o něm bude řeč.

Březnové slunce nesměle prohřívá zemi a ze spánku se probouzí první čmeláčí samička. Potravu jí zatím poskytují jen časně kvetoucí vrby. Má zakódováno, že se musí pořádně posilnit, jelikož je před ní důležitý úkol: založit novou čmeláčí kolonii. Už když se na podzim ukládala ke spánku, byla oplodněná. 

Zjara už stačí jen najít vhodné místo pro hnízdo a kladení vajíček může začít. Tehdy čmeláčí samičky královny létají nízko nad terénem, zkoumají i otvory ve zdech či trámech, aby zvolily to nejlepší. Jak už rodové jméno napovídá, hnízdo často budují v zemi. Postačí jim tedy i opuštěná nora. Nejsou to však mělké skrýše, domov čmeláků leží až metr a půl pod povrchem. Někdy se ale královny spokojí i s dutinami ve stromech.

Místo je nalezené a blíží se důležitý okamžik. Královna si připraví zásobu potravy na několik dní. Vyrobí jakýsi voskový pohárek, do nějž si nanosí životodárný nektar, který jí postačí do té doby, než dá základ své kolonii.

Jak si královna vychová své dělnice i následovnice

Následně uhněte z pylu trubičku, do které postupně naklade několik vajíček. Pečlivě je zahřívá vlastním tělem, aby tak urychlila jejich vývoj. Z vajíček se po čtyřech dnech vylíhnou larvy. Ty matka dále zahřívá a pečlivě krmí pylem, který pro ně sbírá.

Čmeláčí královna si často buduje hnízdo v opuštěných norách hlodavců nebo krtků. Ve voskových buňkách se vyvíjí nová generace.

Larva se během vývoje několikrát svlékne, až pak se uzavře do pevného vláknitého zámotku. Z něho se následně vylíhnou první dělnice, tedy samičky se zakrnělými vaječníky, které automaticky převezmou péči o čmeláčí královnu. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá pětadvacet dní.

S vylíhnutím prvních dělnic končí královnin samotářský život. Teď už se plně věnuje stavbě vaječných buněk, kladení vajíček a péči o své potomstvo. Ještě měsíc a půl bude matka pokračovat v kladení oplozených vajíček, ze kterých se dál líhnou dělnice. Mohou jich být stovky. Dělnice mají práci rozdělenou. Některé se věnují vylučování vosku na stavbu „kójí“ a péči o hnízdo, jiné se starají o potomstvo královny, další sbírají potravu.

A přichází čas na samce. Stará královna začíná snášet neoplozená vajíčka, z nichž se vylíhnou mladí trubci mající na světě jediný úkol: oplodnit mladé královny. Trubci vylétají z hnízda až v polovině července, splní svou reprodukční povinnost a na podzim hynou.To už ale nazrál čas vychovat mladé královny. Dělnice začnou larvy přikrmovat a právě díky potravě se z larev později vylíhnou malé baculaté královničky.

S koncem léta čmeláčí království zaniká

Blíží se konec léta a v hnízdě se cosi změnilo. Dosud poslušné a oddané dělnice ovládl neklid a začínají mezi nimi šarvátky.

KVÍZ: Poznáte, jaký hmyz vás může bodnout?

Prozradíme jen, že to může být i čmeláčí samička. Ovšem jen v případě ohrožení, případně při bránění hnízda. Žihadlo má hladké, může tedy bodnout opakovaně.

Často zápasí i se svou matkou. Bojují o možnost klást svá neoplozená vajíčka, ze kterých se líhnou samci. Boje vrcholí a dělnice si navzájem požírají nakladená vajíčka. Zdá se, že v ještě před pár týdny dokonalém systému zavládla nyní anarchie. Stará matka umírá a dělnice ještě řadu dní udržují hnízdo, než samy uhynou.

V útrobách mladičkých královen už ale podřimuje nový život. S podzimem se ukládají do komůrek v zemi zvaných hibernákula, dokud je jarní paprsky neprobudí.

Čmelákům lze vyrobit i domeček, abyste je dostali do zahrady:

2. května 2013

Autoři:
  • Nejčtenější

Pohlreich se skoro neudržel na nohou, když si restauratér zavolal vědmu

V pořadu Jak to bylo, šéfe? šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal na největší „špeky“ ze 3. a 4. řady legendární show...

Tropická kráska v květináči z Ikea. Nemáte ji také doma? ptají se vědci

Okrajenka žlutoskvrnná je nepřehlédnutelné, několikacentimetrové stvoření s několika desítkami nohou. Tato exotická...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sebevědomí některých kuchařů bylo neskutečné, vzpomínal Pohlreich na natáčení

Kuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal v pořadu Jak to bylo, šéfe? na zážitky z natáčení z 3. a 4. řady své proslavené show...

Britský rybář ulovil Francouzům legendární Mrkev, obří zlatou rybu

Neuvěřitelný úlovek zaznamenal Andy Hackett z britského Kidderminsteru u jezera Bluewater Lakes v oblasti Champagne ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevyhazujte skořápky ořechů. Hodí se v domácnosti, ochrání psí pelech

Vlašské ořechy nejsou jen podzimní poklad do štrúdlu. Možná budete překvapeni, jaké divy dovede taková obyčejná...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Pořád je čas vybírat a vysazovat tulipány. Mohou vám kvést celé týdny

Jarní zahrádka by bez nich nebyla úplná a nevypadala by zdaleka tak hezky. A teď je ideální období tulipány vybrat,...

Takovou trávu, která zdobí zahradu a nemusí se sekat, prostě chcete

Mají nádherná jména: šedovous, pampas, ozdobnice apod. Okrasné traviny ovšem hlavně vnesou na vaši zahradu eleganci,...

Práci na univerzitě v Irsku vyměnil za pěstování konopí. Je to budoucnost, říká

Premium Příjmení Vladimíra Pažítky doslova vybízí k práci v zemědělství. Něco na tom bude. Ačkoliv na pažitku se tedy...

Nejvyšší čas na rychlení květů na Vánoce. Proměňte cibulky v křehký květ

Pokud máte rádi o Vánocích doma i něco jiného než jen tradiční vánoční hvězdu, můžete si obstarat cibulky jarních...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...