Známky do hudebky nepatří, říká muzikant Banga, kterého vyhodili ze sboru

  16:50
České školství trpí závažnou nemocí, kterou je známkování. Shodne se na tom řada učitelů uměleckých předmětů. Rozvrhy nejsou nafukovací, látky i předmětů přibývá. Černého Petra si tak často vytahují výchovy. Jejich učení se na školách liší případ od případu.
Noty sopranistky Lucie Kaňkové, které tvrdili, že má ječák, ale ne talent. Pak prorazila v Evropě.

Noty sopranistky Lucie Kaňkové, které tvrdili, že má ječák, ale ne talent. Pak prorazila v Evropě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ve škole vynikal akorát v českém jazyce, hudební výchovu miloval. V ostatních předmětech byl průměrný a fyziku společně s matematikou nebo chemií označuje za peklo. Patrika Bangu z pěveckého sboru Rolnička vyhodili, protože si do českých písniček vkládal jazzová aranžmá, dnes je ale spoluautorem několika rádiových hitů.

„U nás v hudebce učitelka vždycky odešla a já si hrál na klavír, bavila se tím celá třída. Tenkrát byl jiný režim, takže když k nám chodili východoněmečtí papalášové, ukazovali mě jak v zoo, že ‚ty český cigáni nejsou tak úplně pitomí, podívejte se jak krásně hrajou aspoň na klavír‘. Navíc neumím třeba noty, ale můj děda mi vždycky říkal ‚k čemu ti budú noty, keď zhasnú?‘. A měl pravdu, v tom mi jsou k ničemu,“ usmívá se populární romský hudebník Patrik Banga, kterého všechno naučil jeho děda, který uměl hrát na více než deset nástrojů, od kytary počínaje, přes klavír až k saxofonu a dalším. 

Banga pak také nezná snad nikoho, kdo by měl z hudební výchovy něco jiného než je jednička. I jeho syn, kterého prý nikdy neslyšel zazpívat čistý tón, byť aspoň jediný. 

U klavíru nikoho nezkouší, v dětech chce vzbudit zájem

Odpočinkové hodiny, které jsou pro žáky stejně důležité jako matematika nebo český jazyk. Tak vidí vyučování hudebních a výtvarných výchov řada vyučujících. Kantoři se ale shodují na tom, že je potřeba pro dítě udělat výuku atraktivní. Například učitelka Jana Lepková je pro tvoření projektů, které hodiny zpestří.

„Nejsem pro to, aby se děti ‚biflovaly‘ data a fakta ze života mistrů výtvarného umění, když nejsou na umělecké škole. Ale proč si nevytvořit třeba projekt na nějakého umělce nebo výtvarný směr? Proč si neudělat kulturní deník na památky ve svém okolí? Proč si neudělat referát na slavného rodáka v našem městě?,“ vyjmenovává učitelka občanské výchovy Jana Lepková.

Je podle Vás vyučování výchov na základních školách důležité?

celkem hlasů: 2283
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 17. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

Předměty mají rozvíjet hlavně fantazii, představivost a podporovat kreativitu dětí. Podle Patrika Hetmera ze základní školy Emila Zátopka ve Zlíně by se některé předměty daly spojit v jeden. Například výtvarná výchova s pracovní. Známkování by ale v určité podobě zachoval. 

„Nikoliv podle nějakých tabulek, ale například podle pokroku daného žáka. Je potřeba vědět nějaký jeho počáteční um. Poté podle pokroku, zlepšení nebo naopak zhoršení to známkovat. V tělesné výchově nemám problém dát jedničku žákovi, který na to nemá ideální tělesné dispozice, ale snaží se a nic neodflákne. Naopak klidně dám trojku někomu, kdo je třeba super sportovec, ale v hodinách je neukázněný a třeba osmistovku jen odklusá, aby pobavil ostatní,“ vysvětluje svůj postoj Patrik Hetmer, který je také reprezentant ČR v alpském lyžování zrakově postižených sportovců.

Známky systém vyžaduje, tak to dělám. Ale podle svého

Jedna a jedna jsou dvě bez ohledu na to, co si o tom myslí USA. Taková jsou pravidla - jasná, srozumitelná. A pokud někdo odpoví že tři, jde o špatnou odpověď. „Kdo ale hodnotí krásu nebo pečlivost?“ ptá se Marie Snopková, která stála za katedrou soukromých i státních škol. Hodnotila tak děti slovně i známkou.

Učitelské názory na učení výchov

  • Výchovy by se měly učit zábavnou formou a měly by být i jakýmsi nástrojem k odpočinku a relaxaci během výuky. Velká část by měla být kladena na improvizaci. Když někdo nakreslí fialový list, neměl by za to být oznámkován špatnou známkou... no a co, tak je fialový, kráva Milka je taky fialová.
  • Každou hodinu hudební výchovy buď zpíváme nebo hrajeme. Nikoho nenutím, nezkouším před tabulí zpěv. Když je pro ně hodina zábavná, smysluplná, zajímavá a ještě k tomu vidí svůj posun, není tak náročné je motivovat k činnosti. Ráno na chodbě se mě ptají, co budeme dnes dělat. I Vivaldi a Mozart se můžou stát sexy, když víte jak na to. 

„Po zkušenostech mi pro dítě přijde nejvíce přínosné, když může svůj projev a osobní posun v určité oblasti hodnotit samo. Což není hned, takže je potřeba na tom s učitelem pracovat. Děti ale samy nejlépe vědí, jak se jim daří nebo nedaří,“ říká učitelka hudební i výtvarné výchovy Marie Snopková.

Podle Snopkové je také zásadní mít jasně, srozumitelně a přiměřeně stanovený cíl hodiny, kterého by žáci měli dosáhnout. A jasná kritéria pro jejich práci, která si mohou starší děti určovat samy. Následně je pak potřeba zhodnotit, jak se podařilo cíl a kritéria dodržet, co v jejich naplnění bránilo a co by se pro příště dalo zlepšit. 

„To se dá dělat i ve větším počtu dětí. Přemýšlím, proč tohle vlastně nestačí a musí tam být ta známka. Systém je vyžaduje, takže to dělám tak, že pokud má někdo splněná kritéria, má jedničku. Například ve výtvarné výchově mi nejde o „krásný“ výtvor, ale o splnitelné cíle. Dělali jsme komiks a kritéria byla: aspoň dvě „mluvící“ bubliny, tři okénka s obrázkem, odehrával se tam děj a jedna hlavní postava (zvíře, věc, cokoli). Každý na konci hodiny mohl doložit, jestli kritéria splnil,“ popisuje příklady z hodiny Marie Snopková a doplňuje, že každý je umělcem, jen musí dostat příležitost se projevit.

Předměty se dají i propojovat. V pražském Gymnáziu Na Zatlance propojuje učitelka český jazyk s mediální výchovou tím, že učí o argumentačních klamech a faulech, které znají studenti z facebookových diskusí. 

„V dějepisu se zase srovnávají texty, které popisují určitou historickou událost jako je rok 1948 v předrevolučních a současných učebnicích. Studenti tak vidí oficiální text zatížený ideologií a cenzurou a text vzniklý ve svobodném prostředí,“ říká Michal Kaderka, který na pražském Gymnáziu Na Zatlance mediální výchovu vyučuje.

Známky jsou přežitek a jen dávají mantinely rozvoji dětí

Najdou se také jasní odpůrci známkování. Pro iniciativu SvobodaUčení.cz je základním principem vzájemná dobrovolnost ve vzdělávání a sebeřízení v procesu učení. Iniciativa je přesvědčená o tom, že člověk v jakémkoli věku prospívá nejlépe, když má možnost následovat své zájmy. 

Děti chodí na hodiny rády

Výchovy jsou brány jako relaxační předměty, protože "tam se přeci nikdy nedrilovalo". Není nutný dril, ale neměla by se výchovám ubírat jejich důležitost. 

„Kamarádka mi vyprávěla příběh její dcery, kdy dcera na ZŠ přišla domů a plakala. Maminka se jí ptala, co se ve škole stalo, proč pláče. Dcera, která má v oblibě výtvarku, jí řekla, že jim odpadly dvě hodiny a místo toho měly matematiku. Protože je důležitější. Moje kamarádka i já jsme reagovaly stejně - taky bychom plakaly, kdyby nám to někdo řekl. Pro komplexní rozvoj člověka je důležité dát možnost rozvíjet všechny stránky,“ říká učitelka Jana

„Může je zkoumat bez vnějšího hodnocení, které třeba ani nechce, a cíle mu navíc stanovuje někdo jiný. Těch pak musí dosáhnout, aby ‚prospěl‘. Zrovna ‚výchovy‘ jsou názorným příkladem toho, jak destruktivní vliv může mít známkování, testy či hodnocení na kreativitu, sebereflexi a spontaneitu dětí,“ vyjmenovává za iniciativu Zdeňka Staňková. 

Podle Staňkové je cestou sebeřízené vzdělávání, takzvaný unschooling. Umění je stejně jako vše ostatní součástí života, který takto vzdělávané děti žijí, jen si ho určují samy. Ať už při návštěvách galerií, muzeí, divadel či při vlastním tvoření nebo v kroužcích, které děti navštěvují. 

„Nesnažíme-li se děti napasovat do dospělými předem vytvořených škatulek, mohou se rozvíjet svobodně směry, které si my dospělí ani neumíme představit. Koneckonců ti největší umělci bývali ‚enfants terribles‘ a šli vlastní cestou navzdory školám a dobovému vnímání toho, co je umění,“ doplňuje Staňková. 

S celkovým pojetím vyučování různých druhů výchov může ještě zamávat připravovaná revize Rámcových vzdělávacích programů, do kterých se zařazují nové předměty. Ty seberou z rozvrhu dětí další kousek z porce hodin, který pak bude chybět a bude potřeba narůstající čas vyučování redukovat.

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale vzhledem k velkému množství vulgárních příspěvků jsme byli nuceni diskusi k článku uzavřít. 

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog

Premium

Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v kolumbijském Medellínu. Před branami káznic zůstávají ohořelá auta, spálené vestibuly a také stopy kulek po...

21. dubna 2025

Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši

Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina v zemi vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů. Deset let poté, v roce 2040 chce Rakousko dosáhnout...

21. dubna 2025

Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti

Premium

V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na jejím místě stát volnočasový resort. Původní továrnu, která stojí v Žacléři 200 let, však nikdy...

21. dubna 2025

Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog

Premium

S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako dřív, nýbrž jeden z mnoha cílů, který se musí prosadit v konkurenci mnoha dalších,“ vysvětluje...

21. dubna 2025

Rusko a Ukrajina uzavřou dohodu příští týden, vyděláme na tom, myslí si Trump

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v neděli vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko „tento týden“ uzavřou dohodu, která poté oběma zemím umožní čile obchodovat se Spojenými státy. Trump to uvedl v krátkém...

20. dubna 2025  23:03

Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj

Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové útoky ráno ještě...

20. dubna 2025  8:35,  aktualizováno  22:58

Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru

Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15 palestinských záchranářů, zjistilo řadu profesních pochybení, neuposlechnutí rozkazů a neúplné nahlášení...

20. dubna 2025  16:35,  aktualizováno  22:41

Na Pardubicku hořel sklad se slámou, zásah trval třicet hodin

V Dolanech na Pardubicku zasahovali od soboty hasiči u požáru zemědělského objektu. Uvnitř budovy bylo uskladněných 40 až 50 tun slámy, kterou bylo třeba vyvézt. Příčiny požáru zatím nejsou známy....

19. dubna 2025  19:26,  aktualizováno  20.4 21:41

Kyjev je ruský, zaznělo v americké televizi. Ukrajina žádá omluvu

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v neděli tvrdě kritizovalo americkou televizní stanici Fox News, protože ve svém vysílání Kyjev označila za ruské město. Ukrajina přitom už přes tři roky čelí ruské...

20. dubna 2025  21:06

Rehabilitujte Havlovou, chartista Hutka podal žádost na státní zastupitelství

Státní zastupitelství se zabývá rehabilitací manželky prvního českého prezidenta Olgy Havlové. Týká se jejího zadržení v roce 1980. Žádost podal bývalý disident a písničkář Jaroslav Hutka.

20. dubna 2025  20:24

Expert: Digitalizace je nevyhnutelná, ale nesmí být nátlaková. Inspirací je Estonsko

V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. V Česku se možnosti být offline dožadují hlavně starší lidé, kteří třeba neovládají chytrý telefon. Jdou tím však proti...

20. dubna 2025  20:11

Má kontrolu nad armádou i stranou. Kima ohrožuje jeho pravá ruka

Pravá ruka vůdce KLDR Kim Čong-una si vybudovala mocenskou základnu, která ohrožuje jeho vládu. Uvedli to jihokorejští analytici, podle nichž šéf severokorejského parlamentu Čchoj Rjong-he přetváří...

20. dubna 2025  20:10