Chtěla jsem vědět víc, což byl problém, říká mimořádně nadaná Sára

  12:24aktualizováno  12:24
Třináctiletá Sára musela kvůli stěhování změnit základní školu, ale vydržela v ní pouhý rok. Nakonec se rozhodla raději dojíždět padesát kilometrů, aby mohla být mezi spolužáky, kteří jsou podobní jako ona. „Někde se nadprůměrně nadaným dětem věnují, jinde jste učitelům úplně jedno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jaké to je mít nálepku „mimořádně nadaná“?
Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby žádný takový název vůbec neexistoval. Jedni si pod ním totiž představí podivného Einsteina, druzí zase namachrovaného všeználka. O mimořádně nadaných dětech se moc nemluví, a tak vznikla pouze nějaká představa, která se šíří dál, aniž by se někdo snažil vysvětlit, jak to opravdu je.

Na základní školu jsi chodila v Praze. Proč jsi odtud odešla?
Pražskou základní školu jsem měla fakt ráda kvůli skvělé paní učitelce na matematiku. Věnovala se mi jako zatím nikdo jiný. Měla trpělivost s mými neustálými dotazy a chápala, že chci vědět prostě víc než ostatní. Pak jsme se ale přestěhovali z Prahy na venkov, takže nebylo na výběr. Základní  škola v Hořovicích je ten typ školy, kde vás vidí jinak.

Jaká byla hořovická škola?
Je to spádová škola, kam chodí všechny děti z okolí. Mí spolužáci byli hodně pozadu, aspoň tedy na matematiku. Strašně dlouho jim trvalo, než něco pochopili, a nakonec jsme v hodinách ani nestihli probrat, co bylo v osnovách. Ne jednou jsem opravovala učitelku za chyby v příkladech. Teď to vidím jako úplně ztracený rok.

Jak vnímali ostatní, že jsi před nimi v matematice napřed?
Nějaké posměšky typu šprtka, má zase jedničku, jsem slyšela často. Horší bylo, když se mi něco nepovedlo. Celá třída se pak strašně divila, jak je to vůbec možné, přitom jsem vlastně nikdy nedostala horší známku než dvojku. Nejspíš od té doby nemám ráda, když mě okolí vnímá jako strašně chytrou, protože i já dělám chyby.

Na škole to tedy pro tebe nebylo vůbec ideální. Řešili jste s rodiči tuto situaci s vedením školy? 
Ano a několikrát. Jedna z učitelek mi dokonce řekla, že je to na mně, abych si do hodin nosila něco navíc. Chtěla jsem vědět víc, což byl problém.

S rodiči jste se nakonec po roce dohodli, že se vrátíš studovat zpátky do Prahy. Proč jsi nešla zpátky na školu, kde jsi byla spokojená?
Nechtěla jsem. Za prvé odtud odešla má oblíbená matematikářka a za druhé mi bylo trapné se vracet do kolektivu, ze kterého jsem jednou odešla. Od nového školního roku jsem tedy začala chodit na Fakultní základní školu Trávničkovou v Praze. Jediné, co mi teď chybí, jsou matematické semináře, kam jsem chodila mimo běžné předměty dvakrát týdně. Teprve teď dokážu srovnat, jak rozdílné je vzdělávání na různých základních školách. Někde se nám, jak říkáte nadprůměrně nadaným, věnují, jinde jste učitelům vlastně úplně jedno. 

Jak jsi v nové škole spokojená?
Zatím se tu cítím mnohem líp. Už teď po dvou měsících můžu říct, že se úroveň vyučování s předchozí školou nedá vůbec srovnat. Všechno nás učí podrobněji a tempo je taky rychlejší.

Kolik tvých spolužáků je na stejné úrovni jako ty?
Asi tři. Máme tam Aspergera, který je ale strašné chytrý a občas mám dokonce pocit, jako by si ty věci někde googloval. Být ve třídě stejně nadaných dětí by mi ale přišlo nepřirozené. 

Působíš jako ambiciózní dívka. Kde se v tobě bere ta cílevědomost?
Asi jsem taková byla vždycky. Už odmala mě naši měli za samostatnou a zodpovědnou, co ze školy nikdy nepřinesla pětku. Já ale netoužím potom nějak extra vynikat nad ostatními, mě to jednoduše baví. Na druhou stranu nechápu, proč někomu třeba fyzika nebo chemie nepřijde zajímavá. Když vidím učitele dělat nějaký pokus, hned mě zajímá, jak je to možné…

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Máš ráda chemii i fyziku. A dál?
Každý předmět je podle mě něčím zajímavý. Záleží hodně na učiteli. Sama ale pořád nechápu, proč se například v dějepise učíme neustále o nějakých bitvách, které si stejně nikdy všechny nezapamatujeme. Proto jsem se jednou neudržela a zeptala se, jak to bylo kdysi třeba s homosexuály. Co mě ale fakt nebaví a zároveň mi nejde, je angličtina, v té prostě nějaký větší smysl nevidím.

Jak to máš s domácími úkoly, děláš pouze ty zadané, nebo i něco navíc?
V matematice rozhodně ano. Mamka mi koupila pracovní sešit plný příkladů, kde si dělám věci dopředu. Navíc jsem se přihlásila do online matematicko-anglického kurzu přes Centrum pro talentovanou mládež. 

Co tvé plány do budoucna, přemýšlela jsi například, kam bys chtěla na střední školu?
Ideálně na gymnázium a potom matfyz, nesmějte se mi. I proto jsem musela odejít ze školy v Hořovicích, chci to dotáhnout prostě trochu dál.

Co by sis jako mimořádně nadaná dívka přála, aby se na školách změnilo?
Hlavně bych chtěla učitele, co mě něco naučí. Měl by být přísný, ale zároveň občas dokázat pochválit. Prostě jako moje paní učitelka matematiky ze základní školy Kuncova. Také by se mi zase líbily nějaké semináře, do kterých bych chodila navíc mimo běžné vyučování.

Co by školy měly udělat pro to, aby se v nich výjimečně nadaní žáci cítili spokojení?

celkem hlasů: 2827

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz