S mediální výchovou pomáhají školám nejvíce knihovny, zjistila inspekce

  10:00aktualizováno  10:00
Čtyři pětiny základních a středních škol spolupracují v mediální výchově nejčastěji s knihovnami. Jaká je role médií a jak vyhodnocovat informace se v nich učí děti z 90 procent škol. Asi třetina škol spolupracuje také třeba s redakcemi, vyplývá ze zprávy České školní inspekce o mediální výchově.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Zástupci inspekce minulý týden uvedli, že mediální výchova v českých školách není na dostatečně dobré úrovni. Děti mají sice poměrně dobré znalosti o fungování a roli médií, ale mají potíže s interpretací zprávy či poznáním manipulace ve sdělení. Nejhůře jsou na tom žáci v učebních oborech.

Podle inspekce může kvalitu mediální výchovy na školách významně ovlivňovat spolupráce s různými partnery. Z její zprávy vyplývá, že základní školy a gymnázia této možnosti využívají v 84 procentech případů. Méně častá je spolupráce s mediálními odborníky a dalšími institucemi ve středních odborných školách. Funguje ve třech čtvrtinách z nich.

Zdaleka nejvíce rozšířenou je podle zjištění inspekce spolupráce s knihovnami, a to především v případě základních škol. Zapojuje se do ní 95 procent z nich.

V případě gymnázií a středních odborných škol jsou to přibližně čtyři pětiny.

Inspekce tuto spolupráci zhodnotila pozitivně. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je přínosná jak pro školy, tak i pro knihovny.

„Řada knihoven vytváří své cílené vzdělávací programy v různých tématech a zaměřují se právě na mediální výchovu, protože ji vnímají jako oblast, kterou nejen že je třeba rozvíjet, ale i ony k ní mají velmi dobré podmínky,“ uvedl Tomáš Zatloukal. V knihovnách je podle něj k dispozici nejen beletrie, ale i třeba literatura faktu. „Mají také řadu multimediálních programů,“ dodal.

Střední odborné školy a gymnázia spolupracují v mediální výchově častěji než základní školy také s mediálními organizacemi nebo s neziskovými organizacemi, které se věnují dané problematice. Zatímco v případě gymnázií využívá možnosti spolupráce s redakcemi různých médií asi polovina škol, mezi základními školami je to kolem čtvrtiny.

Od spojení s dalšími odborníky odrazuje některé školy to, že nemají k dispozici žádné náměty na formu a obsah spolupráce. Část ředitelů si také myslí, že to je neefektivní, a upřednostňuje proto výuku pouze s učiteli. Tento důvod uvádělo nejčastěji vedení středních škol. Další pak postrádají vhodné instituce pro spolupráci v mediální výchově nebo jim nevyhovuje jejich nabídka.

Česká školní inspekce zjistila, že 35 procent škol se účastní různých besed a diskusí. „Zvou si třeba zástupce médií do škol,“ popsal Zatloukal. Ve 27 procentech škol pak v mediální výchově vytváří například školní časopisy, bulletiny nebo webové stránky.

Z březnového průzkumu agentury Median vyplývá, že většina vyučujících se cítí ve výuce mediální výchovy nejistě a postrádá podporu.

Autoři: ,

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Dohodu o copyrightu vítají vydavatelé, internetové firmy ji kritizují

Ilustrační foto

Noční dohodu členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu o kompromisní podobě budoucí směrnice o ochraně...

Podíly Českého rozhlasu a Media Bohemia se vyrovnaly

Autorádio (ilustrační foto)

Nejsilnější rozhlasovou skupinou z pohledu podílu na poslechovosti byl v druhé polovině loňského roku Český rozhlas....

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz