Studenti nerozumí médiím, za veřejnoprávní považují i Parlamentní listy

  9:32aktualizováno  9:32
Většina středoškoláků má nízkou mediální gramotnost. Ukázal to výzkum programu Jeden svět na školách. Zhruba polovina z tisícovky studentů nedokázala rozeznat komerční sdělení od zpravodajského. Politici nyní zvažují, jak dát mediální výchově větší důraz.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Podzimní výsadba stromů je v plném proudu, a to platí i pro město Hulín na Zlínsku. Díky padesátitisícovému příspěvku nadace ČEZ vysadili místní alej deseti lip.“

Tato zpráva byla předložena tisícovce studentů. Pouze polovina z nich poznala, že se jedná o komerční sdělení, nikoliv o zpravodajskou zprávu. Studenti měli také porovnat dvě zprávy z dezinformačního a zpravodajského portálu. Dezinformační zprávu odhalila opět jen polovina studentů. 

Z výzkumu tak vyplývá, že žákům dělá potíže kriticky posuzovat mediální sdělení. Kromě toho však také nevědí, jaká média jsou veřejnoprávní. Mnozí za ně označili komerční televize i rádia. Například Parlamentnilisty.cz považuje za veřejnoprávní médium (nebo neví, zda jím je, či není) 57 procent žáků.

„Na otázku, zda žáci znají nějaké dezinformační weby, odpovědělo pouze třicet procent žáků kladně. Za dezinformační označovali nejčastěji Parlamentní listy, Aeronet nebo Sputnik. Zároveň 88 procent žáků uvedlo, že se s nepravdivými zprávami na internetu setkávají,“ uvedla koordinátorka projektu Táňa Abrhámová.

Podle ředitele Jednoho světa na školách Karla Strachoty selhal v mediálním vzdělávání stát. 

„Nebyla pojmenována jeho důležitost, chybí podmínky pro efektivní zahrnutí do výuky, vyučujícím se nedostává podpory. Politici si zřejmě uvědomují, že s méně mediálně vzdělanými občany se snadněji manipuluje. Plošné útoky na média, kterých v poslední době přibývá, jsou útoky na demokracii. Stejně tak opomíjení významu mediálního vzdělávání vede k jejímu oslabování,“ uvedl Strachota.

Na mediální výchovu chybí prostor

Senátní výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu lidská práva a petice už o mediální výchově diskutoval třikrát, naposledy v pondělí. Shodl se, že v ní zaostáváme za ostatními zeměmi.

Ministerstvo školství chystá revizi rámcově vzdělávacích programů a právě mediální vzdělávání a podpora rozvoje mediální gramotnosti bude také předmětem revize.

Podle staršího výzkumu Jednoho světa na školách vyplývá, že pětina studentů má méně než čtyři vyučovací hodiny mediální výchovy za celé středoškolské studium. Třetina studentů pak stráví s tématy mediální výchovy méně než deset vyučovacích hodin.

„Otázka přidání hodin je velmi těžká, času je málo, není, kde brát, natož hodiny přidávat. Věřím, že se najde nějaká časová rezerva na všechny potřebné prvky včetně mediální výchovy,“ sdělil iDNES.cz ředitel odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání Jaroslav Faltýn.

„Můj názor je, že mediální výchova by měla být rozpracována do různých předmětů, možná právě pro to, že dosud byla brána jako samostatné průřezové téma, možná zůstávala stranou zájmu pro řady škol i dodavatele učebnic,“ dodal.

Mediální výchova je od roku 2007 ukotvena v Rámcových vzdělávacích programech, které jsou pro školy závazné. Podle dřívějšího šetření Jednoho světa na školách z roku 2017 absolvují žáci na 54 procent středních škol za celé studium méně než 10 hodin mediální výchovy. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Rodinný dům v Poděbradech
Rodinný dům v Poděbradech

U Bažantnice, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
3 300 000 Kč

Najdete na iDNES.cz