Česko je připraveno na tvrdý brexit, reagoval Hamáček na debakl Mayové

  21:19aktualizováno  22:03
V reakci na debakl britské premiérky Theresy Mayové při hlasování o smlouvě o brexitu ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že bude jednat se zástupci všech stran ve Sněmovně o urychleném přijetí zákona, který by řešil postavení britských občanů v České republice po „tvrdém brexitu“. „ČR je připravena na všechny alternativy, včetně tvrdého brexitu,“ řekl Hamáček.

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Tento výsledek se dal očekávat. Britská vláda je teď podle usnesení Dolní sněmovny povinna předložit do 3 dnů plán B, nicméně nelze odhadnout, co bude jeho obsahem, je tedy třeba vyčkat,“ sdělil iDNES.cz Hamáček v reakci na výsledek 202:432 proti dohodě Velké Británie s Evropskou unií.

Připomněl, že do výsledku jednání o podobě brexitu vstoupí hlasování o důvěře kabinetu Theresy Mayové, které navrhla opoziční Labour Party. „Nelze ani vyloučit možnost předčasných voleb,“ dodal Hamáček.

15.ledna 2019 v 21:22, příspěvek archivován: 15.ledna 2019 v 21:40

Výsledek hlasovaní se dal čekat. ČR je připravena na všechny alternativy, včetně tvrdého Brexitu. Ve čtvrtek jednám se zástupci parlamentních stran, jak včas přijmout zákon, který by řešil postavení britských občanů v ČR. Prioritou jsou naši občané v UK a co nejlepší vztahy s .

Setrvání Británie v EU by bylo nejlepší řešení, řekl Petříček

„Ten výsledek hlasování ukazuje, že britský parlament je rozdělen na tři nesmiřitelné tábory. V pondělí by britská vláda měla předložit plán, jak bude dál postupovat,“ řekl iDNES.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Brexit může mít podle ministra Petříčka dopad na 100 tisíc Čechů v Británii

„Od počátku říkám, že setrvání Velké Británie v Evropské unii by bylo nejlepší řešení, ale v tuto chvíli je míč na britské straně a bude těžké najít dohodu v britském parlamentu,“ odvětil Petříček na otázku, zda je podle něj možné, že Velká Británie ještě na poslední chvíli vezme zpátečku a v Evropské unii zůstane.

15.ledna 2019 v 22:21, příspěvek archivován: 15.ledna 2019 v 22:30

2/2 Osobně bych chtěl, aby Spojené království zůstalo členem #EU, ale dohoda o #brexit byla nejméně špatným řešením. Míč je nyní na britské straně, která musí říci, co dál. Česko je připravené na všechny scénáře.

„Dnešek nemá žádné vítěze. Brexit je už opravdu za dveřmi a po dnešním výsledku hlasování jsme opět na samém začátku. Nyní jsme v situaci, kdy nikdo z nás netuší, jakým směrem se bude vývoj dále ubírat a zda má Velká Británie vůbec nějaký plán,“ reagovala  europoslankyně za ANO Martina Dlabajová.

Brexit bez dohody by byl nejhorší, reagovala Charanzová

„Brexit bez dohody by byl každopádně nejhorší možnou cestou, cestou chaosu a nejistot pro občany i byznys. S Velkou Británií bychom měli horší obchodní vztahy než třeba s Tureckem. Důsledky bychom pocítili všichni, pro Česko je Británie jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů ve světě,“ uvedla její kolegyně Dita Charanzová.

15.ledna 2019 v 20:54, příspěvek archivován: 15.ledna 2019 v 21:50

GB parlament bohuzel neprekvapil. Dalsi krok do prazdnoty, postup GB politiku je velkym zklamanim, v nejistote pres dva roky drzi lidi i byznys. Ani po dnesku se to nemeni. Na stole zustava i scenar nejhorsi, tj. odchod bez dohody. Uvidime, cim GB ´prekvapi´ v nejblizsich dnech..

„Odmítnutí dohody britským parlamentem nás posunulo do situace, v níž jsme takzvanému tvrdému brexitu blíže než kdy dřív. Přestože jsem dlouho zůstával optimistou, je načase si přiznat, že je brexit bez dohody, který by výrazně poškodil Velkou Británii i Evropskou unii, stále reálnějším scénářem,“napsal na Twitteru europoslanec Pavel Telička, který byl zvolen za ANO, ale s hnutím Andreje Babiše se pak rozešel.

Je to naprostá prohra Mayové, uvedla komunistka Konečná

„Naprostá prohra premiérky Mayové. Nejistota nejenže trvá, ale Mayová navíc nemusí tak vysokou prohru ustát, což nejistotu pouze prohlubuje. Míč je stále na straně Londýna, ale otázkou je, kdo s ním bude hrát,“ reagovala Kateřina Konečná, místopředsedkyně KSČM, která toleruje menšinovou vládu ANO a sociální demokracie

15.ledna 2019 v 21:12, příspěvek archivován: 15.ledna 2019 v 21:41

Nevím, jestli si tak historickou prohru May zasloužila, ale teď se může cítit jako Napoleon po Waterloo. Všechny možnosti se nyní zdají otevřené - nové volby, druhé referendum, odchod bez dohody, stažení článku 50. Dnešní večer měl přinést odpovědi, ale opak je pravdou #Brexit

„Už od začátku jsem navrhoval, aby česká ambasáda v Londýně byla posílena nejméně o jednoho diplomata, zmocněnce pro brexit,“ napsal iDNES.cz předseda komunistické strany Vojtěch Filip.

„Nejistota způsobená referendem o brexitu a následnou nejednotou britské politiky bude bohužel pokračovat i po dnešním hlasování britského parlamentu. Klíčovým teď bude zabránit odchodu Velké Británie z EU bez dohody, protože by to poškodilo nejenom Británii, ale i zájmy ČR,“ uvedl předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

15.ledna 2019 v 20:41, příspěvek archivován: 15.ledna 2019 v 21:42

Nejistota způsobená referendem o brexitu a následnou nejednotou britské politiky bude bohužel pokračovat i po dnešním hlasování britského parlamentu. Klíčovým teď bude zabránit odchodu Velké Británie z EU bez dohody, protože by to poškodilo nejenom Británii, ale i zájmy ČR.

Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského dostala Theresa May lekci pro slabé politiky.

„Pokud dojde k popření výsledku referenda, pak je zřejmé, že politické elity opustily zásadní principy demokracie. Opuštění demokracie znamená útlak, ale je i signálem k boji za svobodu,“ sdělil iDNES.cz šéf SPD Tomio Okamura, jehož hnutí prosazuje referendum o tom, zda má být Česko v Evropské unii.

Má Velká Británie vystoupit z EU?

Ano 1962
Ne 4129

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz