Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

  13:02aktualizováno  16:51
Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO jen tak nezapomene. Kubera i Zeman jsou na rozdíl od něj náruživí kuřáci a Vondráček to, přestože šlo o odložený novoroční oběd, pocítil. Kubera se pochlubil, že v průběhu dvouhodinového oběda vykouřil šestnáct cigaret.

„Byl jsem pozván na přátelské setkání a na oběd a toto zadání bylo splněno. Byly to příjemně strávené dvě hodiny pasivního kouření,“ řekl Vondráček. „Připadal jsem si jako moravské uzené,“ dodal později.

Hradní menu

Pražská šunka od kosti s čerstvým křenem
Telecí medailonky s omáčkou z hříbků, variace domácích knedlíků
Čokoládová zmrzlina
Káva, Čaj, Portské víno

Kubera také hned v úvodu tiskové konference novinářům odrecitoval menu, které hradní kuchyně naservírovala jemu a Vondráčkovi. Dominovaly mu telecí medailonky s omáčkou z hříbků a variací domácích knedlíků.

Bude snaha brexit odložit a nakonec bude rozchod, říkal Kubera

Šéf Senátu řekl, že se shodli s prezidentem, že k divokému brexitu nedojde. „Bude snaha brexit odložit, nakonec dojde k nějakému slušnému rozchodu,“ předvídá. „Z obou stran teď bude snaha to odložit, protože odklad je vždycky, když si nevíte rady, tak to odložíte, myslím, že se tomu říká prokrastinace,“ řekl také šéf Senátu, podle nějž britská premiérka Theresa Mayová ustojí snahu opozičních labouristů ji svrhnout. Britský parlament už v úterý večer smetl návrh Mayové na dohodu s Evropskou unií o odchodu Velké Británie z EU

Kubera zamířil na odložený novoroční oběd na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem poprvé v roli předsedy Senátu. „Dárek mu nenesu, Vánoce už byly,“ řekl už před schůzkou iDNES.cz . Zatímco on sám na Hrad nic nepřinesl, stejně jako Vondráček si od Zemana odnesl publikaci o lánské oboře.

Na jmenování profesorů mají Kubera i Vondráček jiný názor

Už před příchodem na Hrad řekl také Kubera iDNES.cz, že si připravil dvě stránky témat, které chce se Zemanem řešit. „Půjde třeba o koordinaci zahraničních cest, jmenování profesorů, ale nechci mu to dopředu vzkazovat,“ řekl šéf horní komory parlamentu.

Zeman se totiž znovu rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Univerzita chce podle rektora Tomáše Zimy znovu podat správní žaloby, protože si za svým jmenovacím řízením stojí.

„Dotknul jsem se toho. Pan prezident mi sdělil své argumenty, proč to udělal. Já jsem pořád toho názoru, že ty jeho důvody byly relevantní, ale na druhou stranu já pořád zastávám stanovisko, že nejsou hodné toho, aby se zbytečně vyvolával spor mezi prezidentem a vysokými školami,“ řekl Kubera.

„Pan prezident je v tomto konzistentní, nesouhlasíme spolu,“ řekl i Vondráček.

Zeman nepodepíše zákon o sňatcích homosexuálů

Zeman podle Kubery při dvouhodinové schůzce zopakoval, že nepodepíše zákon o sňatcích homosexuálů, kdyby ho parlament schválil. To avizoval již dříve ve svém pořadu Týden s prezidentem v TV Barrandov. K prezidentovi se ale zákon vůbec nemusí dostat, protože nemá zajištěnou podporu v obou komorách parlamentu.

Prezident s šéfy obou parlamentních komor probírali i agendu pro schůzku vrcholných ústavních činitelů, které se zúčastní i ministr zahraničí Tomáš Petříček a která by se měla konat 30. ledna.

Loni se novoroční oběd prezidenta s předsedy Sněmovny a Senátu neuskutečnil. Ovčáček to zdůvodnil zaneprázdněností hlavy státu, ale důvodem byla spíše vzájemná antipatie mezi hlavou státu a tehdejším šéfem Senátu Milanem Štěchem z ČSSD. Štěch totiž kritizoval jeho úzké propojení s Babišem a chování hlavy státu k expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz