Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

  13:02aktualizováno  16:51
Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO jen tak nezapomene. Kubera i Zeman jsou na rozdíl od něj náruživí kuřáci a Vondráček to, přestože šlo o odložený novoroční oběd, pocítil. Kubera se pochlubil, že v průběhu dvouhodinového oběda vykouřil šestnáct cigaret.

„Byl jsem pozván na přátelské setkání a na oběd a toto zadání bylo splněno. Byly to příjemně strávené dvě hodiny pasivního kouření,“ řekl Vondráček. „Připadal jsem si jako moravské uzené,“ dodal později.

Hradní menu

Pražská šunka od kosti s čerstvým křenem
Telecí medailonky s omáčkou z hříbků, variace domácích knedlíků
Čokoládová zmrzlina
Káva, Čaj, Portské víno

Kubera také hned v úvodu tiskové konference novinářům odrecitoval menu, které hradní kuchyně naservírovala jemu a Vondráčkovi. Dominovaly mu telecí medailonky s omáčkou z hříbků a variací domácích knedlíků.

Bude snaha brexit odložit a nakonec bude rozchod, říkal Kubera

Šéf Senátu řekl, že se shodli s prezidentem, že k divokému brexitu nedojde. „Bude snaha brexit odložit, nakonec dojde k nějakému slušnému rozchodu,“ předvídá. „Z obou stran teď bude snaha to odložit, protože odklad je vždycky, když si nevíte rady, tak to odložíte, myslím, že se tomu říká prokrastinace,“ řekl také šéf Senátu, podle nějž britská premiérka Theresa Mayová ustojí snahu opozičních labouristů ji svrhnout. Britský parlament už v úterý večer smetl návrh Mayové na dohodu s Evropskou unií o odchodu Velké Británie z EU

Kubera zamířil na odložený novoroční oběd na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem poprvé v roli předsedy Senátu. „Dárek mu nenesu, Vánoce už byly,“ řekl už před schůzkou iDNES.cz . Zatímco on sám na Hrad nic nepřinesl, stejně jako Vondráček si od Zemana odnesl publikaci o lánské oboře.

Na jmenování profesorů mají Kubera i Vondráček jiný názor

Už před příchodem na Hrad řekl také Kubera iDNES.cz, že si připravil dvě stránky témat, které chce se Zemanem řešit. „Půjde třeba o koordinaci zahraničních cest, jmenování profesorů, ale nechci mu to dopředu vzkazovat,“ řekl šéf horní komory parlamentu.

Zeman se totiž znovu rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Univerzita chce podle rektora Tomáše Zimy znovu podat správní žaloby, protože si za svým jmenovacím řízením stojí.

„Dotknul jsem se toho. Pan prezident mi sdělil své argumenty, proč to udělal. Já jsem pořád toho názoru, že ty jeho důvody byly relevantní, ale na druhou stranu já pořád zastávám stanovisko, že nejsou hodné toho, aby se zbytečně vyvolával spor mezi prezidentem a vysokými školami,“ řekl Kubera.

„Pan prezident je v tomto konzistentní, nesouhlasíme spolu,“ řekl i Vondráček.

Zeman nepodepíše zákon o sňatcích homosexuálů

Zeman podle Kubery při dvouhodinové schůzce zopakoval, že nepodepíše zákon o sňatcích homosexuálů, kdyby ho parlament schválil. To avizoval již dříve ve svém pořadu Týden s prezidentem v TV Barrandov. K prezidentovi se ale zákon vůbec nemusí dostat, protože nemá zajištěnou podporu v obou komorách parlamentu.

Prezident s šéfy obou parlamentních komor probírali i agendu pro schůzku vrcholných ústavních činitelů, které se zúčastní i ministr zahraničí Tomáš Petříček a která by se měla konat 30. ledna.

Loni se novoroční oběd prezidenta s předsedy Sněmovny a Senátu neuskutečnil. Ovčáček to zdůvodnil zaneprázdněností hlavy státu, ale důvodem byla spíše vzájemná antipatie mezi hlavou státu a tehdejším šéfem Senátu Milanem Štěchem z ČSSD. Štěch totiž kritizoval jeho úzké propojení s Babišem a chování hlavy státu k expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Letadlo ČSA nemohlo bezpečně přistát, hodinu kroužilo nad Prahou

Letadlo společnosti SmartWings. - SmartWings.

Letadlo Českých aerolinií na pravidelné lince z Kodaně do Prahy mělo v pondělí dopoledne závadu na klapkách. Před...

Najdete na iDNES.cz