Ministři schválili návrh zákona, který má ochránit tisíce lidí po brexitu

  15:54aktualizováno  17:52
Návrh zákona, který má po brexitu ochránit tisíce Britů žijících v České republice, a v důsledku tím pomoci i 40 tisícům Čechů, kteří žijí a pracují ve Velké Británii, schválila vláda a posílá ho parlamentu. V případě „tvrdého brexitu“, tedy když Velká Británie na konci března opustí Evropskou unii bez dohody, by bez speciálního zákona hrozily těmto lidem problémy.

Dílo slavného umělce Banksyho v Doveru na jihu Anglie inspirované brexitem. (7. ledna 2019) | foto: AP

„V té chvíli by se britští občané na území České republiky dostali do pozice občanů třetích zemí a to by samozřejmě znamenalo obrovské komplikace pro ně a recipročně by to znamenalo komplikace pro naše občany ve Velké Británii,“ řekl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Pokud bychom nepřijali zákon o brexitu, ohrozili bychom tím i přibližně 40 000 českých občanů, kteří žijí v Británii,“ zdůraznil ministr vnitra.

Bez speciálního zákona by byl omezen přístup na trh práce

Lidé, o které se jedná, by v Česku bez přijetí vládního návrhu pocítili omezení volného přístupu na trh práce či to, že by přestali být součástí zdravotního a sociálního systému. Vláda bude od poslanců chtít, aby zákon schválili ve zrychleném projednávání během jediného čtení.

Vláda může v této věci spoléhat i na to, že jí klacky pod nohy nebude chtít házet opozice. „Je nutné, aby byl zákon chránící pracující Brity v ČR přijat co nejrychleji a byl účinný v případě tvrdého brexitu. Je to v zájmu českých občanů v Británii, aby měli stejná práva jako dosud,“ napsal na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

07.ledna 2019 v 17:49, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 18:00

Je nutné, aby byl zákon chránící pracující Brity v ČR přijat co nejrychleji a byl účinný v případě tvrdého brexitu. Je to v zájmu českých občanů v Británii, aby měli stejná práva jako dosud.

„Britové budou velmi pečlivě sledovat, jak se my zachováme k jejich občanům a proto jsme připravili tento návrh zákona. Ten zavádí přechodné období do konce roku 2020 a po tuto dobu se zachovávají práva britských občanů v České republice z hlediska povolení k trvalému pobytu, uzavírání manželství, žádání o občanství, penzijního připojištění, pracovních povolení a uznávání kvalifikací,“ řekl Hamáček.

České úřady jim nebudou krátit dávky, jako rodičovský příspěvek nebo přídavek na dítě a nic se pro ně nezmění v daních nebo v penzijním připojištění. Budou moci být daňovými poradci či poskytovateli finančních služeb na základě oprávnění uděleného ve Spojeném království.

Do 2020 se bude na Brity pohlížet jako na občany Evropské unie

Do konce roku 2020, pokud bude zákon v českém parlamentu schválen, se na britské občany bude podle ministra vnitra pohlížet jako na občany Evropské unie v 18 vyjmenovaných kategoriích. To je podstatné pro asi osm tisíc Britů, kteří pobývají a pracují v České republice. Zhoršení podmínek pro ně by mělo negativní dopady na Čechy ve Velké Británii.

Britská vláda dříve slíbila, že všichni evropští, tedy i čeští občané, kteří budou pobývat ve Spojeném království ke dni brexitu, budou mít právo tam žít a pracovat na základě platného dokladu totožnosti až do konce roku 2020.

Británie opustí Evropskou unii 29. března, o dohodě s Evropskou unií, pro niž nemá premiérka Theresa May zatím zajištěnou dostatečnou podporu, se bude v britském parlamentu hlasovat v lednu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Kornatění cév, cukrovka, vysoký tlak. Nemoci z obezity mají už i děti

Ilustrační snímek

Ve společnosti přibývá dětí, kterým chybí přirozený pohyb. Následkem je často obezita, která na sebe váže další...

Zeman popřál Šefčovičovi úspěch ve slovenských prezidentských volbách

Prezident Miloš Zeman přijal  na zámku v Lánech slovenského prezidentského...

Miloš Zeman v neděli odpoledne přijal na zámku v Lánech kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče....

Ministr obrany Metnar: na výsluhy vojáků sahat nebudeme, ušetříme jinde

Čeští vojáci v Makedonii, kde v srpnu 2001 začala působit předsunutá jednotka...

Ministerstvo obrany nebude v rámci hledání úspor měnit podmínky výsluh vojákům. Řekl to šéf resortu Lubomír Metnar (za...

Najdete na iDNES.cz