Irská pojistka ve smlouvě o brexitu by byla jen dočasná, ujistila EU Brity

  6:01aktualizováno  6:01
Brusel (Od zpravodajky iDNES.cz) - Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie ujistili Velkou Británii, že takzvaná irská pojistka ve smlouvě o britském odchodu by v případě spuštění byla jen dočasným řešením do rychlého dojednání nové dohody. O smlouvě o brexitu jako takové už není možné znovu vyjednávat.

„My jsme se rozhodli jak v manželství rozvést, takže musíme ten rozvod dokončit a potom se budeme snažit nastavit si nové a dobré vztahy, “ uvedl český premiér Andrej Babiš po skončení jednání Evropské rady. Právní záruky svých požadavků ale Velká Británie nedostala.

Právě ty přijela na summit do Bruselu vyjednat pro svou zemi britská premiérka Theresa Mayová. Konkrétně chtěla zaručení takových podmínek, které by jí pomohly prosadit dohodu o odchodu země v britském parlamentu.

Fotogalerie

Týkat se měly zmíněné irské pojistky. Ta upravuje budoucí režim na irských hranicích v případě, že se Londýn s Bruselem během přechodného období do července 2020 nedohodnou na podrobnostech budoucích obchodních a dalších vztahů.

I když se termín 29. března 2019 (tedy datum, kdy by Británie měla Evropskou unii opustit) blíží, parlament Spojeného království ho zatím neposvětil a Mayová si od lídrů ostatních zemí EU slibovala pomoc.

„Paní premiérka by ráda měla nějaké záruky nových vztahů – samozřejmě se jedná hlavně o tu hranici – ale to prakticky není ani možné právně řešit znovu, nikdo nechce znovu otevírat tu dohodu a znovu o tom jednat. My jsme jí ubezpečili, že samozřejmě to myslíme vážně, že je to důležité, že chceme mít dobré vztahy s Velkou Británií, ale je potřeba dokončit, aby to britský parlament schválil a my jsme ochotni okamžitě vyjednávat ten nový vztah.“ vysvětlil Babiš.

Rozstřel: Jaká je šance, že Británie EU neopustí, řekne politolog Tomský

Aby bylo rychlé jednání o budoucí těsné spolupráci i finálním řešení irské hranice možné, potřebuje Evropská komise od Londýna v příštích týdnech slyšet, co přesně Británie od budoucí smlouvy čeká, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Uvedl také, že komise chce 19. prosince zveřejnit všechny informace, které mohou být užitečné pro 27 zemí EU v přípravách na takzvaný tvrdý brexit neboli případný odchod Británie z unie bez dohody.

EU projednala i víceletý rozpočet a sankce proti Rusku

Prezidenti a premiéři osmadvacítky probrali i víceletý finanční rámec, ze kterého vzejde rozpočet EU pro roky 2021 – 2027. Dohoda o podobě příštího dlouhodobého rozpočtu by měla být hotová příští rok na podzim.

„Drtivá většina zemí kritizuje ten rozpočet, včetně nás. My nechápeme, proč ty hlavní položky jako koheze a zemědělství vlastně klesají, i když o to země mají v drtivé většině zájem a samozřejmě Česká republika taky,“ řekl Babiš po jednání.

Zopakoval, že Česko klade důraz na investice. „Naším cílem je prosazovat peníze na investice, nechceme podporovat měkké projekty, jako jsou workshopy či konference. Ve svém vystoupení jsem mluvil o našem Národním investičním plánu na 12 let, kde je 17 tisíc projektů za 3,5 bilionu korun,“ dodal premiér.“

Evropská komise navrhuje omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent na politiku soudržnosti. Jde o fondy, ze kterých čerpá Česká republika i další méně rozvinuté země, kterým se podobná redukce nelíbí.

Evropská rada také jednomyslně přijala prodloužení sankcí proti Rusku. Ty jsou na zemi uvalené od roku 2014 kvůli anexi Krymu. EU nyní opatření prodloužila již poosmé. O sankcích se začalo znovu intenzivně hovořit poté, co Rusko v listopadu zadrželo v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem ukrajinská plavidla i námořníky.

Dvoudenní summit zahájili státníci minutou ticha za oběti úterní střelby na vánočních trzích ve francouzském Štrasburku. Jednání nejvyšších evropských představitelů bude pokračovat v pátek, zabývat by se měli migrací a dokončováním vnitřního trhu. Zároveň se v Bruselu sejde skupina států eurozóny za účasti dalších členských států včetně Česka. Premiér Babiš zopakoval, že za jeho působení ve vládě země jednotnou měnu nepřijme.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Slibte mír a máte náš hlas. Lidé se připravují na volby na východě Ukrajiny

V obci Zajceve na východě Ukrajiny zůstala jen hrstka původních obyvatel. (25....

Prezidentské volby na Ukrajině se blíží a nad tím, komu dát svůj hlas, uvažují také obyvatelé ve zpustošené oblasti na...

TÝDEN OBRAZEM: Hinduistický svátek, modlitba za mír a rozkvetlé broskvoně

BARVY. Indové v Kalkatě slavili hinduistický svátek Hólí, během kterého na sebe...

V Indii si během hinduistického svátku lidé barvili tváře, v Nepálu se mniši modlili za mír a v Číně se cestující v...

V Duisburgu strhli „bílého obra,“ z obytné budovy zbylo 48 000 tun sutě

V západoněmeckém Duisburgu vyhodili do povětří nepoužívanou výškovou budovu z...

V západoněmeckém Duisburgu vyhodili do povětří nepoužívanou výškovou budovu z roku 1972, které se přezdívalo „bílý...

Najdete na iDNES.cz