Irská pojistka ve smlouvě o brexitu by byla jen dočasná, ujistila EU Brity

  6:01aktualizováno  6:01
Brusel (Od zpravodajky iDNES.cz) - Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie ujistili Velkou Británii, že takzvaná irská pojistka ve smlouvě o britském odchodu by v případě spuštění byla jen dočasným řešením do rychlého dojednání nové dohody. O smlouvě o brexitu jako takové už není možné znovu vyjednávat.

„My jsme se rozhodli jak v manželství rozvést, takže musíme ten rozvod dokončit a potom se budeme snažit nastavit si nové a dobré vztahy, “ uvedl český premiér Andrej Babiš po skončení jednání Evropské rady. Právní záruky svých požadavků ale Velká Británie nedostala.

Právě ty přijela na summit do Bruselu vyjednat pro svou zemi britská premiérka Theresa Mayová. Konkrétně chtěla zaručení takových podmínek, které by jí pomohly prosadit dohodu o odchodu země v britském parlamentu.

Fotogalerie

Týkat se měly zmíněné irské pojistky. Ta upravuje budoucí režim na irských hranicích v případě, že se Londýn s Bruselem během přechodného období do července 2020 nedohodnou na podrobnostech budoucích obchodních a dalších vztahů.

I když se termín 29. března 2019 (tedy datum, kdy by Británie měla Evropskou unii opustit) blíží, parlament Spojeného království ho zatím neposvětil a Mayová si od lídrů ostatních zemí EU slibovala pomoc.

„Paní premiérka by ráda měla nějaké záruky nových vztahů – samozřejmě se jedná hlavně o tu hranici – ale to prakticky není ani možné právně řešit znovu, nikdo nechce znovu otevírat tu dohodu a znovu o tom jednat. My jsme jí ubezpečili, že samozřejmě to myslíme vážně, že je to důležité, že chceme mít dobré vztahy s Velkou Británií, ale je potřeba dokončit, aby to britský parlament schválil a my jsme ochotni okamžitě vyjednávat ten nový vztah.“ vysvětlil Babiš.

Rozstřel: Jaká je šance, že Británie EU neopustí, řekne politolog Tomský

Aby bylo rychlé jednání o budoucí těsné spolupráci i finálním řešení irské hranice možné, potřebuje Evropská komise od Londýna v příštích týdnech slyšet, co přesně Británie od budoucí smlouvy čeká, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Uvedl také, že komise chce 19. prosince zveřejnit všechny informace, které mohou být užitečné pro 27 zemí EU v přípravách na takzvaný tvrdý brexit neboli případný odchod Británie z unie bez dohody.

EU projednala i víceletý rozpočet a sankce proti Rusku

Prezidenti a premiéři osmadvacítky probrali i víceletý finanční rámec, ze kterého vzejde rozpočet EU pro roky 2021 – 2027. Dohoda o podobě příštího dlouhodobého rozpočtu by měla být hotová příští rok na podzim.

„Drtivá většina zemí kritizuje ten rozpočet, včetně nás. My nechápeme, proč ty hlavní položky jako koheze a zemědělství vlastně klesají, i když o to země mají v drtivé většině zájem a samozřejmě Česká republika taky,“ řekl Babiš po jednání.

Zopakoval, že Česko klade důraz na investice. „Naším cílem je prosazovat peníze na investice, nechceme podporovat měkké projekty, jako jsou workshopy či konference. Ve svém vystoupení jsem mluvil o našem Národním investičním plánu na 12 let, kde je 17 tisíc projektů za 3,5 bilionu korun,“ dodal premiér.“

Evropská komise navrhuje omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent na politiku soudržnosti. Jde o fondy, ze kterých čerpá Česká republika i další méně rozvinuté země, kterým se podobná redukce nelíbí.

Evropská rada také jednomyslně přijala prodloužení sankcí proti Rusku. Ty jsou na zemi uvalené od roku 2014 kvůli anexi Krymu. EU nyní opatření prodloužila již poosmé. O sankcích se začalo znovu intenzivně hovořit poté, co Rusko v listopadu zadrželo v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem ukrajinská plavidla i námořníky.

Dvoudenní summit zahájili státníci minutou ticha za oběti úterní střelby na vánočních trzích ve francouzském Štrasburku. Jednání nejvyšších evropských představitelů bude pokračovat v pátek, zabývat by se měli migrací a dokončováním vnitřního trhu. Zároveň se v Bruselu sejde skupina států eurozóny za účasti dalších členských států včetně Česka. Premiér Babiš zopakoval, že za jeho působení ve vládě země jednotnou měnu nepřijme.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Británie na mučidlech EU. Parlament odmítl „brexit nebrexit“

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (4. 12. 2018)

Ještě nikdy žádná vláda v Británii neprohrála parlamentní hlasování o klíčové záležitosti své politiky tak...

Zastupitelé obce s panovačnou starostkou složili mandát, zůstal jen „Ďoďo“

Starostka na Slovensku pobouřila svým chováním na zastupitelstvu

Čtyři z pěti zastupitelů slovenské obce Fekišovce, která se proslavila díky videozáznamu s panovačným chováním...

Brexit očima cizinců. Čech natočil film o názorech přistěhovalců v Británii

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018)

Nový krátký film českého fotografa a počítačového experta Petra Vopěnky ukazuje, jak cizinci žijící ve městě Lancaster...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz