Zeman varoval před primitivními hlupáky, špionománií a „lepšolidmi“

  12:53aktualizováno  13:24
Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství vyzval k uzákonění povinné volební účasti a k přímé volbě primátorů, starostů i hejtmanů. Varoval také před zpomalením ekonomiky v příštím roce. Demonstrovat za svržení vlády má podle něj smysl v totalitním režimu. „Demonstrovat za svržení vlády v podmínkách svobodných voleb je pohrdání vůlí voličů,“ řekl.

Ti, kdo hází květiny do odpadkových košů, jsou podle Zemana primitivní hlupáci. Varoval také přes „špionománií“ kvůli tomu, že se na konci roku začalo řešit působení ruských a čínských agentů na našem území. Varování před čínskými špiony dělají podle Zemana z českých občanů nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokážou samy ubránit.

Fotogalerie

Kritizoval také „lepšolidi“, tedy ti, kteří sami sebe považují za lepší. „Ignorujte radílky, kteří sami nedokázali nic,“ doporučil občanům.

Zeman ocenil premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, ministra vnitra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka a lídra KSČM Vojtěcha Filipa, že našli odvahu k vytvoření a podpoře současné vlády. Menšinová vláda ANO a ČSSD se o komunisty opírá a tyto tři strany mají dohromady 108 hlasů z 200 poslanců. Komunisté vládě pomohli při hlasování o důvěře, podrželi ji při hlasování o nedůvěře i při schvalování rozpočtu na příští rok.

Celé vánoční poselství Miloše Zemana

„I nadále budu usilovat o obhajobu národních zájmů,“ slíbil ve svém vánočním poselství Zeman.  Slíbil také podporu ekonomické diplomacii a to, že bude pokračovat v setkávání s občany při svých cestách do jednotlivých krajů. 

„Demokracie to nejsou jen práva, ale i povinnosti,“ uvedl prezident. Doporučil proto uzákonit povinnou volební účast. Zopakoval svou myšlenku, že by měla být také zavedena přímá volba starostů, primátorů i hejtmanů.

Kdo je zdravý a odmítne práci, má podle Zemana přijít o dávky

Varoval před zpomalením hospodářského růstu, a to vlivem obchodní války mezi USA a Čínou, Brexitu a nedostatku pracovních sil. Náš ekonomický růst brzdí nedostatek pracovních sil,“ prohlásil Zeman. „Je zde stále 200 tisíc lidí vedených jako nezaměstnaní,“ řekl. Řekl, že zdravým lidem, kteří odmítnou nabízená pracovní místa, by měly být odebrány dávky.

„Dlouhodobé řešení vidím ve zvýšení produktivity práce, a to konkrétně formou robotizace,“ řekl ve vánočním poselství prezident.

Poté, co Zeman skoncoval s projevy na Nový rok, rozhodli se tento termín k vlastnímu projevu využít předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS a šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Další z rubriky

Zdanění náhrad církvím prošlo. Chcete zavřít hubu komunistům, řekl Pirát

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Zdanění náhrad církvím schválili poslanci. Zákon má platit od roku 2020. Změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi...

Češi se bojí hlavně teroristů, ukázal průzkum. S cizinci problém nemají

Policisté hlídkují  v okolí pařížské třídy Champs-Elysées, kde útočník najel...

Jako riziko pro bezpečnost a mír v zemi vidí obyvatelé Česka především terorismus, obávají se i mezinárodního...

Na Brity se v Česku bude ještě dva roky pohlížet jako na občany EU

HRDÝ BEN. Jedna z hlavních dominant Londýna, věž se slavným zvonem Big Ben, se...

Britové zřejmě budou mít v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz