Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Strojvedoucí, kteří nerespektují návěstidla, čeká vyhazov, varuje Havlíček

  10:36aktualizováno  18:09
Zastavení, nebo dokonce odebrání licence strojvedoucím, kteří opakovaně projedou návěstidla. Tak chce mimo jiné ministr dopravy a současně i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zvýšit bezpečnost na železnici. Jasná pravidla má dostat délka směny, kterou budou muset strojvedoucí dodržet v případném součtu více dopravců. Režijní jízda bude ve výsledku vždy důležitější.

„Jasně se ustanoví délka směny, a to tak, že bude maximálně 13 hodin a tolik diskutovaná režijní jízda bude vždy nad tím. Jednoznačně ukotvíme to, že délka směny může být prodloužena maximálně o dobu trvání režijní jízdy,“ řekl ministr Karel Havlíček po jednání s pracovní skupinou ministerstva dopravy. 

Definitivní verze pro dobu odpočinku je šest hodin. Do toho nelze započítávat cestu z práce ani do ní. Do povinné doby odpočinku se také nebude moct zahrnovat pracovní cesta, kterou popisuje legislativa.

„Je potřeba, aby Sněmovna už v září konečně projednala novelu zákona o drahách a aby byl definitivně ukotven monitoring licencí strojvedoucích. Je to diskutovaná záležitost, která je spjata s tím, že někdy jezdí strojvedoucí s několika společnostmi, a tím pádem jsou přetěžováni,“ vyjmenovával Havlíček. 

Monitoring bude spadat pod Drážní úřad, který by tak měl mít přehled o tom, kolik toho strojvedoucí na trati odjezdili a jak dlouho odpočívali.

Jako revoluční označuje ministr možnost odebrání licence. Strojvedoucí, kteří opakovaně nebudou respektovat návěstidla či další pokyny pro bezpečnou jízdu, mohou přijít o licenci, nebo se jim pozastaví. 

„To doposud neexistovalo. Jinými slovy jde o podobný režim jako u řidičů v rámci silničního provozu,“ dodal ministr připodobnění ke kartě řidiče u kamionů.

Mosty a železniční přejezdy

Jako další je podle ministra zásadní vyřešit problematické přejezdy a mosty. V Česku je 24 300 mostů, z toho je 11 700 ve správě státu a 6 700 jsou železniční. Od zítřejšího dne platí nová pravidla. Skončí tolerování takzvaných jízd s náskokem. To je rychlejší dokončení cesty oproti jízdnímu řádu, což doteď systém umožňoval. Kdo tedy přijede dříve, bude muset počkat. 

Připadá vám 13hodinová směna pro strojvůdce v pořádku?

celkem hlasů: 454
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

„Od zítřka se také strojvedoucí obsluhy vlaku na trati D3, což je regionální trať,  vždy ohlásí dispečerovi čili zaměstnanci správy železnic pro komunikaci a pro pokyn k další jízdě,“ řekl k dalším změnám ředitel správy železnic Jiří Svoboda.

Na některých regionálních tratích funguje také aplikace, na základě které dostane strojvůdce zvukovou signalizaci 500 metrů před tím, než by se potencionálně mohl střetnout s jiným vlakem na stejné trati. O pět let se má také zrychlit upravování 500 přejezdů. 

Tři nehody během tohoto týdne

Na železnici se v posledních měsících stala řada nehod. Naposledy se samovolně rozjely vagony v pátek na železničním přejezdu ve Mstěticích u Prahy. Zranily dva lidi a zdemolovaly auto.

Ve středu vykolejil rychlík v Tišnově, kde bylo zhruba 150 cestujících. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění, vagony se nepřeklopily a zůstaly stát rovně. Všechny cestující z vlaku evakuovali hasiči. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce. Podle generálního inspektora Jana Kučery byla příčinou takzvaná vidlicová jízda. „To znamená, že jedna část podvozku jela jinak, než druhá,“ přiblížil.

Den předtím v úterý ráno zkomplikovala provoz na trati nehoda na Jihlavsku. Nákladní vlak narazil do stojící lokomotivy poté, co strojvůdce nedodržel zákaz jízdy. I tady oba stroje vykolejily a naštěstí se nikdo nezranil. Provoz na trati Brno - Jihlava byl ale v úseku Jihlava - Luka nad Jihlavou dlouho zastavený. 

PŘEHLEDNĚ: Největší srážky vlaků v Česku za posledních deset let

Celkově se během července stalo na železnici nejvíc nehod za pět let. Byl nejhorším měsícem od roku 2015. Více nehod se stalo také na přejezdech, jak vyplývá ze statistik Drážní inspekce, která řešila v červenci 135 mimořádných událostí. To je skoro o třetinu více než v červnu tohoto roku. 

Podle informací Hospodářských novin ale šest týdnů před tragickými červencovými haváriemi, kde zemřeli tři lidé, dostal Drážní úřad schválenou verzi auditu, který kritizuje nedostatečnou bezpečnost na českých železnicích, a výsledky dosud tajil.

Audit vypracovala Agentura Evropské unie pro železnice a vytýká v něm chybějící strategii dozoru nad bezpečností. Popis nedostatků zabírá 13 z celkových 35 stran dokumentu. Drážní úřad je přitom klíčovou českou institucí dohlížející na železniční provoz.

Za posledních deset let došlo celkem k jedenácti srážkám vlaků, pět nehod na železnici se stalo v průběhu jednoho týdne právě v červenci letošního roku. Ve většině případů šlo o selhání lidského faktoru, konkrétně strojvedoucího. Proto se často diskutuje o tom, jestli nejsou strojvůdci přetížení.

Na železnici jezdí kromě Českých drah a zahraničních národních dopravců také české společnosti Regio Jet a Leo Express. Strojvůdců ale zase tolik není.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...